jozko2
05.08.11,20:11
staviam poschodový dom, chcem sa spýtať, či môžem zvýšiť horné poschodie o rad tehiel oproti projektu. Ide mi o to, aby som mal svetlejšiu výšku poschodia a neviem, či to bude mať vplyv na statiku, prípadne či treba nejak výrazne meniť strechu. Ďakujem.
rudopp
05.08.11,20:23
staviam poschodový dom, chcem sa spýtať, či môžem zvýšiť horné poschodie o rad tehiel oproti projektu. Ide mi o to, aby som mal svetlejšiu výšku poschodia a neviem, či to bude mať vplyv na statiku, prípadne či treba nejak výrazne meniť strechu. Ďakujem.

1 rad tehál = cca 8-9 cm - neviem načo zakladáš tému, ak máš aspoň základnú školu.
marko182
05.08.11,21:04
1 rad tehál = cca 8-9 cm - neviem načo zakladáš tému, ak máš aspoň základnú školu.

1 rad tehal = cca. 25 cm, pokial sa nebavime o polovicnych tehlach... A tu zakladnu skolu si si tiez mohol odpustit. Podla mna je to uplne legitimna tema.
rudopp
06.08.11,04:33
1 rad tehal = cca. 25 cm, pokial sa nebavime o polovicnych tehlach... A tu zakladnu skolu si si tiez mohol odpustit. Podla mna je to uplne legitimna tema.

Ak dobre viem klasická tehla sa muruje na ležato = cca 7,5 cm
rudopp
06.08.11,04:37
1 rad tehal = cca. 25 cm, pokial sa nebavime o polovicnych tehlach... A tu zakladnu skolu si si tiez mohol odpustit. Podla mna je to uplne legitimna tema.

Legitímna je.

Ale primitívna z hľadiska matematiky :
( poschodový dom má výšku aspoň 500 cm - - aký rozdiel v statike (hmotnosti) či to je 500, alebo 509 cm ??????? )

a logiky :
čo má krov dočinenia so svetlosťou miestnosti pod ním ??????????
220870
06.08.11,04:47
Takúto zmenu môže povoliť stavebný dozor.Treba to zapísať do stavebného denníka.Niekedy je potrebný aj súhlas statika, alebo projektanta.Keďže sa tým mení ,aj celková výška domu,jeho vonkajší rozmer, je následne potrebné nahlásiť zmenu stavby stavebnému úradu,nahlásiť zmenu úpravu projektu.Je to potrebné preto ,aby ste nemali problém pri kolaudácii.
rudopp
06.08.11,04:49
Takúto zmenu môže povoliť stavebný dozor.Treba to zapísať do stavebného denníka.Niekeday je potrebný aj súhlas statika alebo projektanta.Keďža sa tým mení aj celková výška domu,jeho vonkajší rozmer je následne potrebné aj nahlásiť zmenu stavby stavebnému úradu,nahlásiť zmenu úpravu projektu.Preto ,aby ste nemali problém pri kolaudácii.

Toto je presný postup (pre puntičkárov).

PS
Rád by som pri kolaácii videl, kto by si takéto zvýšenie všimol :D:D:D.
jozko2
06.08.11,08:28
no nie som stavebný inžinier a staviam prvý krát a keďže sa v tom vôbec nevyznám, tak sa iba pýtam. To pre vysvetlenie.
Možno som sa nevyjadril presne (sorry), myslel som pridať YTONG o výške 25cm dookola. Tým by som mohol zväčšiť okná na poschodí z plánovanej výšky 125 na 150cm. Len som chcel vedieť, či sa to dá technicky bez problémov takto zrealizovať.
ciners
06.08.11,08:52
Technicky ano, legislativne zvacsit okna treba podla postupu toho "puntickara" vyssie :)
rudopp
06.08.11,09:03
Technicky ano, legislativne zvacsit okna treba podla postupu toho "puntickara" vyssie :)

Buď zmenu projektu, alebo cez stavebný dozor / stavebný denník realizovať a premietnuť do prejektu skutočného prevedenia a ten predložiť pri kolaudácii.
(statik je už nadbytočný / stavebný úrad by som tým dopredu nezaťažoval)