Čaro
07.08.11,18:24
Prosím vás, poraďáci, veľmi súrne potrebujem poradiť, lebo v poisťovni ma odpinkávajú :mee:
Môj otec je po mozgovej príhode a veľmi súrne by potreboval kúpele. Problém je v tom, že je zatiaľ naozaj veľmi slabý, čiastočne inkontinentý a takmer úplne imobilný. Bude v kúpeľoch potrebovať niečo ako doprovod (kŕmenie, prebaľovanie, "premiestňovanie"...)? Musíme mu ho zabezpečiť my (rodina) alebo existuje aj taká možnosť, že v kúpeľoch mu "pridelia" opatrovateľku (samozrejme, počítam s tým, že by sme museli za to platiť). Len chcem vedieť, ako to funguje V PRAXI. Nie nejaká teória. Veľmi pekne prosím tých z vás, ktorí takouto skúsenosťou osobne prešli, alebo poznajú príbehy z okolia, nech mi napíšu a poradia. Som naozaj zúfalá, chcem otcovi strašne pomôcť, v poisťovniach sa vyjednávať nedá, nikdy vám na rovinu nepovedia všetky možnosti.. :(
Prosím, ako ste postupovali vy? Aké máte skúsenosti? Prosím, poraďte.. Ďakujem!
terezamaria
07.08.11,16:45
Ja som sa na to pýtala, dostala som takéto odpovede:
http://www.porada.sk/t116303-p2-liecenie-pre-imobilnych-pacientov.html

Ale môžem Ti už povedať, že radšej doprevádzať a starať sa. Bez doprovodu je to o ničom. Moja priateľka to vyskúšala.
buchač
07.08.11,19:07
Prosím vás, poraďáci, veľmi súrne potrebujem poradiť, lebo v poisťovni ma odpinkávajú :mee:
Môj otec je po mozgovej príhode a veľmi súrne by potreboval kúpele. Problém je v tom, že je zatiaľ naozaj veľmi slabý, čiastočne inkontinentý a takmer úplne imobilný. Bude v kúpeľoch potrebovať niečo ako doprovod (kŕmenie, prebaľovanie, "premiestňovanie"...)? Musíme mu ho zabezpečiť my (rodina) alebo existuje aj taká možnosť, že v kúpeľoch mu "pridelia" opatrovateľku (samozrejme, počítam s tým, že by sme museli za to platiť). Len chcem vedieť, ako to funguje V PRAXI. Nie nejaká teória. Veľmi pekne prosím tých z vás, ktorí takouto skúsenosťou osobne prešli, alebo poznajú príbehy z okolia, nech mi napíšu a poradia. Som naozaj zúfalá, chcem otcovi strašne pomôcť, v poisťovniach sa vyjednávať nedá, nikdy vám na rovinu nepovedia všetky možnosti.. :(
Prosím, ako ste postupovali vy? Aké máte skúsenosti? Prosím, poraďte.. Ďakujem!
...nedávno som sa vrátil z liečenia ...
Bola tam jedna starká , mala svoj doprovod ...počas liečenia bola s ňou ( ako som sa dozvedel ) nevesta a aj nejaký mladý ( možno syn ...fakt neviem...) ...

ALE


Sprievodca ku kúpeľnej liečbe

Postup je rovnaký ako pri spôsobe úhrady „A“.
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=424
Čaro
08.08.11,06:35
Ďakujem za odpovede! Vedela som, že sa dočkám, na vás tu na Porade sa dá vždy spoľahnúť ;)
Že bude potrebovať doprovod, to mi je jasné, samozrejme. Problém je v tom, že nemáme nikoho vhodného ako doprovod. Tak som chcela vedieť, že či kúpele náhodou neposkytujú aj takú možnosť, že ten doprovod dokážu poskytnúť oni (nejaký školený personál alebo tak).. Bolo by mi to milšie ako platiť si nejakú úplne cudziu osobu, ktorú ani neviem kde budem zháňať :( Radšej by som zaplatila niekoho z kúpeľov, ak by taká možnosť existovala. Viete, čo myslím, však? Jednoducho či aj kúpele neposkytujú takú službu.. Zatiaľ sa stará o neho mama, ale aj ona má vážne zdravotné problémy, je úplne nevhodný kandidát na doprovod.
Mám už zo všetkého v hlave také blato, úplne zaparený mozog. Kiežby boli veci aspoň trochu jednoduchšie.. Keď sa toto stalo kamarátke v Belgicku, postup bol neporovnateľne jednoduchší a účinnejší. Všetko šlo akosi automaticky. Takisto sesternica v Kanade - automaticky dostala 3 x po sebe polročný pobyt na špecializovanej terapeutickej klinike - aj s "obslužným" personálom a pod. Do dvoch rokov ste nepoznali, že bola ťažko postihnutá.. Čo by som nechcela, že? Ach jaj.. :mee:
Ale ďakujem. Príspevky cez linky si riadne prečítam ;)
BXLmiami
08.08.11,06:49
Ďakujem za odpovede! Vedela som, že sa dočkám, na vás tu na Porade sa dá vždy spoľahnúť ;)
Že bude potrebovať doprovod, to mi je jasné, samozrejme. Problém je v tom, že nemáme nikoho vhodného ako doprovod. Tak som chcela vedieť, že či kúpele náhodou neposkytujú aj takú možnosť, že ten doprovod dokážu poskytnúť oni (nejaký školený personál alebo tak).. Bolo by mi to milšie ako platiť si nejakú úplne cudziu osobu, ktorú ani neviem kde budem zháňať :( Radšej by som zaplatila niekoho z kúpeľov, ak by taká možnosť existovala. Viete, čo myslím, však? Jednoducho či aj kúpele neposkytujú takú službu.. Zatiaľ sa stará o neho mama, ale aj ona má vážne zdravotné problémy, je úplne nevhodný kandidát na doprovod.
Mám už zo všetkého v hlave také blato, úplne zaparený mozog. Kiežby boli veci aspoň trochu jednoduchšie.. Keď sa toto stalo kamarátke v Belgicku, postup bol neporovnateľne jednoduchší a účinnejší. Všetko šlo akosi automaticky. Takisto sesternica v Kanade - automaticky dostala 3 x po sebe polročný pobyt na špecializovanej terapeutickej klinike - aj s "obslužným" personálom a pod. Do dvoch rokov ste nepoznali, že bola ťažko postihnutá.. Čo by som nechcela, že? Ach jaj.. :mee:
Ale ďakujem. Príspevky cez linky si riadne prečítam ;)
Najprv ich platby do zdravotníctva a ich jasné pravidlá hry.Spýtaj sa kamošiek na mesačné platby do zdravotníctva.Aj moja kamoška robí v Belgickuminimálny mesačný odvod vravela že majú 100 euro mesačne,veľmi prísne podmienky na vstup do sociálnej siete,ktoré ale dokonale ovláda každý privandrovalý Arab,a spoluúčasťto neviem aká je.Takže prosím posudzovať obe stránky veci.No a k doprovodu-neviem o tom,že by to poskytovali kúpele.Nie je to pre ne zaujímavénaši ľudia nezaplatia toľko,aby sa im to vyplatilo.Je to nápad na podnikanie SZCO.
terezamaria
08.08.11,06:56
Ďakujem za odpovede! Vedela som, že sa dočkám, na vás tu na Porade sa dá vždy spoľahnúť ;)
Že bude potrebovať doprovod, to mi je jasné, samozrejme. Problém je v tom, že nemáme nikoho vhodného ako doprovod. Tak som chcela vedieť, že či kúpele náhodou neposkytujú aj takú možnosť, že ten doprovod dokážu poskytnúť oni (nejaký školený personál alebo tak).. Bolo by mi to milšie ako platiť si nejakú úplne cudziu osobu, ktorú ani neviem kde budem zháňať :( Radšej by som zaplatila niekoho z kúpeľov, ak by taká možnosť existovala. Viete, čo myslím, však? Jednoducho či aj kúpele neposkytujú takú službu.. Zatiaľ sa stará o neho mama, ale aj ona má vážne zdravotné problémy, je úplne nevhodný kandidát na doprovod.
Mám už zo všetkého v hlave také blato, úplne zaparený mozog. Kiežby boli veci aspoň trochu jednoduchšie.. Keď sa toto stalo kamarátke v Belgicku, postup bol neporovnateľne jednoduchší a účinnejší. Všetko šlo akosi automaticky. Takisto sesternica v Kanade - automaticky dostala 3 x po sebe polročný pobyt na špecializovanej terapeutickej klinike - aj s "obslužným" personálom a pod. Do dvoch rokov ste nepoznali, že bola ťažko postihnutá.. Čo by som nechcela, že? Ach jaj.. :mee:
Ale ďakujem. Príspevky cez linky si riadne prečítam ;)

Čaro, dobre vieš, že nie sme v Belgicku ani v Kanade. Sme len a len na Slovensku, kde treba len platiť odvody do zdravotnej poisťovne, ale keď niečo potrebuješ, hneď je problém.

Nedajú Ti doprovod, ani osobu, ktorá by sa Ti starala v kúpeľoch o blízkeho. Nemusíš sa ale báť, oni Ti pomôžu / teda prípadne matke /, len veľmi podstatné je to, aby s ním tam niekto bol. Je to iný prístup, ako keby tam bol sám. Podstatné veci však bude musieť spraviť, ale to robí aj doma. Či bolo by to na ňu veľa?

Moja priateľka bola s manželom, že ľutovala tých pacientov, ktorí nemali doprovod, lebo starostlivosť bola o ničom a ani procedúry nedostávali skoro žiadne.

Ešte jedna téma tu je, skús prečítať:
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-116303.html
helvécia
08.08.11,10:03
Bola som v kúpeľoch a podobných pacientov doprevádzali rodinní príslušníci...
Čaro
08.08.11,12:36
Áno, viem, jasné, to je pravda. Tieto veci ovládam, lebo tam žije moja sestra s celou rodinou a potomkami už viac ako dvadsať rokov. Nehovorím ani tak o peniazoch, ale o celkovom systéme, ochote, a pod. Môj švagor (belgičan) doteraz nevie pochopiť občasné konanie lekárov či poisťovní na SR. Teraz tu bol týždeň a zažil to všetko na vlastnej koži. Bol, mierne povedané, zhnusený, ako môžu človeka v určitom veku (hoci si poctivo platí odvody) odstaviť na vedľajšiu koľaj. A viem, o čom hovorím. Na Slovensku existuje tzv. pasívna eutanázia. Niekoľko lekárov nám to bez hanby priznalo! Oficiálna hranica, kedy sa uchyľujú k paliatívnej liečbe (namiesto kuratívnej), lacnejším materiálom pri operáciách či menej účinným a lacnejším preparátom (injekcie, lieky, ..) je 59 rokov. Otec pri prepúšťaní z nemocnice dokonca neabsolvoval ani isté veľmi potrebné prepúšťacie vyšetrenia, ani nedostal odporúčanie na kontrolné vyšetrenia u neurológa, čo je absolútne bežný postup. Nejdem sa rozpisovať o tomto, o iné mi šlo :-)
Takže, mne nejde ani tak o peniaze, odvody, všetky tieto teórie, ale chcela som vedieť názory ľudí, ktorí prešli tým, čo čaká nás. Potrebujem počuť najmä praktické osobné skúsenosti, skutočné zážitky, skutočné prípady. Ako dopadli, ako to riešili, čo by mi poradili.. Ten povzdych na konci môjho príspevku, že by som si želala, aby to bolo trochu jednoduchšie - nuž, naozaj by som to chcela... :-)