MikeGaga
08.08.11,10:42
Zdravím Vás.

Máme naprojektovaný čiastočne podpivničený dom - malá pivnica cca 2x4 metra. Je zapustená cca 70 cm pod úroveň terénu.

Chcem sa poradiť ohľadom postupu výkopových prác.

Najnižšie pod terénom je pivnica, mal by som ju robiť logicky ako prvú.
Môžem urobiť spodnú časť pivnice ( základy cca 40 cm, základovú dosku - podlahu pivnice, 3 rady DT ) a potom dobágrovať ostatné základy domu a pokračovať v betónovaní ostatných základov ?

Ak vybágrujem všetky základy naraz a potom sa budem "hrať" 7-10 dní s pivnicou, môžu prísť medzitým dažde a ostatné základové pásy sa medzitým premočia...

Ako by ste to robili vy ?

Ďakujem za odpovede.
220870
08.08.11,09:56
Základ musí byť zaliaty v jednom kroku prepojený oceľovou výstužou.Najlepšie ja vybagrovať všetko naraz.Voda ako pritečie tak odtečie.
pepa78
08.08.11,10:52
220870, prosím ako sa rieši detajl napojenia vonkajšieho chodníka na dvere + dvere na terasu...momentálne to mám pod dverami tak, že mi je vidieť polystyrén, fólia, betón / v nom trubky na podlahovku / a chcel by som to nejak ukončiť a aby to nevlhlo od dažďa... Dik

Sorry zamimotemy
Generalissimus
09.08.11,10:30
Dobrý deň,

ja staviam v miernom svahu cca 1,5m na 15m. Najprv som zarovnal svah na mieste stavby do roviny, nakreslil vapnom cely dom na zem, vykopal pivnice (ciastocne podpivnicenie), vykopal zaklad pod pivnicami, vyviazalo sa zelezo v zaklade aj kari, zalialo betonom spolu s podlahou v pivniciach, nasledne sa zalievacimi tvarnicami vytiahli mury pivnice - nechali sa trcat 14ky roxory po dva ks a jedna 20tka pri kazdom rohu v kazdom rade tvarnic kde sa ma napojit zvysny zaklad domu, vykopal sa zvysny zaklad domu, previazali sa roxory z pivnice s armaturou v zaklade, zalialo betonom a dalej isli salovacky az do urovne stropu pivnice, nasledne deka + doska sa vyliala naraz.

Verim ze tento strucny popis pomoze :)
MikeGaga
11.08.11,05:04
Ďakujem.


Nakreslil som zjednodušený obrázok tak ako som to pochopil. Je to pohľad na základy domu zboku. Ten základový pás hneď za pivnicou sa napája "položením" na základ+podlahu pivnice ( tam kde je zelená bodka ).
Červenou som nakreslil roxory.

Pochopil som to dobre ?

Zaujíma ma ešte, že ako urobím hydroizoláciu stien pivnice v tej časti kde sú roxory. Alebo to nemusím riešiť ?
Generalissimus
11.08.11,06:36
Dobry den,

ano, tak som to robil ja. Tam kde trcali roxory som mal zhruba meter na dlzku odkopane az po podlahu pivnice aby to zalial beton, neskor ten zvysny zaklad bol o pol metra vyssie.
Hydroizolaciu som riesil len jednoducho, nopovou foliou na steny pivnice zvonku, tam kde je to prepojene som ju nedaval, aby sa beton spojil. Ja nebudem mat pivnicu obyvanu, iba haraburdy a technicka miestnost tak som vlhkost vaznejsie neriesil.
EvaB
11.08.11,09:49
Mali sme niečo podobné, dom komplet podpivničený, garáže nepodpivničené. Nepodceňuj vodu, hlavne v dnešnej dobe. My sme to riešili takto: rovnakým spôsobom sme robili pivničnú základovú dosku, ale na ňu sme nalepili 2xizoláciu. Potom sa vymurovali steny a vytiahla sa 2x izolácia. Žiadne roxory sme do steny nedávali. Základ je teda rozdelený, ale začína v rovnakej hĺbke, ako pivnica a po 50 cm je odstupňovaný do normálnej hĺbky. Potom sa pripravila betonáž stropnej dosky pivnice a podlahy garáží, je to jedna doska spoločne vystužená, teda jeden celok. To, čo robíš, nie je zlé, ale nemáš možnosť izolácie steny. Ak ale určite nečakáš problém s vodou, aj ten spôsob je dobrý.
MikeGaga
12.08.11,03:47
Ďakujem za radu EvaB.

Ak neprepojím pivnicu so základmi domu nehrozí nerovnomerné sadanie ?

Prepojená bude len základová doska.