nattali
10.08.11,07:58
Dobrý deň,
mohla by som sa opýtať na Vaše osvedčené príkrmy pre dieťatko? Budeme mať 6 mesiačikov a stále sa len kojíme. Ale pomaly už budeme musieť našu stravu spestriť. Ako a z čoho ste si ich pripravovali? Niečo už mám naštudované, aj receptárik už založený :) ... ale dobrých rád nikdy nie je dosť ;) .... ďakujeme
alabut
10.08.11,14:27
Zalezi od genetickej vybavy. Nasho najmladsieho sme prikrmovali gulasom. Aj jeho prve slovo nebolo mama, ale guas. :-)
tom_i
10.08.11,14:40
Ťažko radiť, najlepšie ti to povie pediatrička pretože tá určite vie po debate s vami či máte v rodine alergie - lebo aj tomu treba prispôsobiť príkrmy a doba sa mení. Ja keď som pri dcére začínala s príkrmami tak to bolo za lyžičku mrkvovej šťavy, potom postupne pridávať, potom išlo strúhané jabĺčko atď. a keď na to dnes s kolegyňou spomíname pri jej vnučkách tak sa len zasmejeme lebo dnes už pomaly deti jedia ako príkrm homáre. Takže sa spýtaj pediatričky, mamičiek kt. stretávaš na prechádzke.
Darina1234
10.08.11,14:45
Kojenie je zaklad, dieťa ma kompletne v mliečku všetko, ja som postupne pridavala okolo 6-7 mesiaca zemiačky, mrkvu len uvarenu vo vode, jablka, banany , večer krupicu podavanu lyžičkou, zapiť kojením, detske vyživy doma robene a až po roku sme pomaly prešli na tuhu stravu ako dospelí ale pravdaže bez korenín a len trochu solene
Gabi03
10.08.11,16:23
Tak ja mám doma 6-mesačného a začala som mu dávať mrkvu, tú s odporom vypľúval. Zemiak skôr zjedol, ale teraz mu chutí petržlen so zemiakom. Zatiaľ nezjedol toho veľa, max 4-5 lyžičiek (prikrmujem 3 týždeň). Ale práve dnes ostal sám doma s ocinom na obed a z tohto pyré sa najedol. Asi vedel, že mliečko nebude. :)) Budúci týždeň už dáme mäsko a potom začneme aj s jabĺčkom a banánom.
81janka
11.08.11,13:17
My sme začínali ovocím - jabĺčko, banánik (a mrkvová šťava) - najskôr po lyžičkách - 1 deň 1 lyžičku a zapiť mliekom, druhý deň už zvládli dve lyžičky a tak postupne až sa z toho stal celý jeden chod. Nečudovala by som sa, že to deti vypľúvajú, je to niečo celkom iné, než doteraz dostávali, aj oni si na to musia zvyknúť... Potom prišla na rad zelenina a polievočky - najskôr mrkva a zemiak, potom - po pár dňoch mrkva, zemiak a petržlen a postupne pridávať viac druhov zeleniny, časom aj mäsko. Tiež závisí od detskej lekárky - každý preferuje niečo iné, je zvyknutý na iné spôsoby - v našom prípade sa dosť výrazne nezhodli detská lekárka s kožnou - mali diametrálne odlišné názory vo veci stravovania dojčiat... Teraz možno trochu mimotemy- s malou som navštevovala kožnú lekárku, ktorá mala prvorodené vnúčatko o týždeň mladšie ako moja dcéra. Neustále sa oháňala rôznymi novými štúdiami a takmer ma "nútila" užívať Nutrolin B - alebo iné probiotiká, aby sa malej nedostávali do mliečka rôzne alergény. Tak to naordinovala aj svojej neveste, ktorá ju poslúchla. Avšak v deviatom mesiaci prestala kojiť, malá začala prijímať potravu sama - nie cez mamu - a prišli problémy (vážne problémy), nevedela spracovať tú potravu... Jej druhé vnúčatko je o tri mesiace mladšie od môjho syna, v tomto prípade nič nenaordinovali a dieťatko nemá problém so žiadnou alergiou... Možno to bola náhoda a možno...


Ale späť k téme ... ako to tu už niekto spomínal, do roka som dávala len domáce výživy a žiadne kupované hovadiny - nastrúhať polovicu jabĺčka predsa nemôže byť pre žiadnu maminu problém, polievočka varená v takom množstve je tiež za polhodinku hotová, aj 2 zemiačiky sa rýchlo uvaria, ... Potom po 6. mesiaci už môžete pomaličky aj nejakú tú piškótku do jabĺčka, alebo len tak do ruky a "trénovať" si pomaličky ďasienka (kď to moja malá dostala prvýkrát do ruky, chúďatko, nevedelo, čo s tým má robiť, ale Keď na to prišla, cmúľala rada...)

A ešte, ako si sama písala, hľadala si v rôznych zdrojoch, aj tak sa však vždy poraď s pediatrom. Rôzne spoločnosti vydávajú a ponúkajú množstvo "jedálničkov" a rôznia sa v tom, odkedy, ktorú potravinu podávať. Niekedy odporujú aj sami sebe - jeden príklad za všetky: v jedálničku od Hami tvrdia, že škoricu deťom nepodávať do 11. alebo dokonca až 12. mesiaca a sami ju pridávajú do kašičiek odporúčaných pre deti od 8. mesiaca... A pritom, tieto kaše (ako jedny z mála sú naozaj jedlé) i mliečko papáme. Čiže, treba komunikovať najmä s detskou lekárkou ... Držím palce, nech to privykanie zvládnete ľavou zadnou a tiež, nech ti tvoje mliečko vydrží čo najdlhšie....
alabut
11.08.11,14:08
Baby a co dusevna strava? Nem?
katalóg
15.08.11,11:54
My sme začínali ovocím - jabĺčko, banánik (a mrkvová šťava) - najskôr po lyžičkách - 1 deň 1 lyžičku a zapiť mliekom, druhý deň už zvládli dve lyžičky a tak postupne až sa z toho stal celý jeden chod. Nečudovala by som sa, že to deti vypľúvajú, je to niečo celkom iné, než doteraz dostávali, aj oni si na to musia zvyknúť... Potom prišla na rad zelenina a polievočky - najskôr mrkva a zemiak, potom - po pár dňoch mrkva, zemiak a petržlen a postupne pridávať viac druhov zeleniny, časom aj mäsko. Tiež závisí od detskej lekárky - každý preferuje niečo iné, je zvyknutý na iné spôsoby - v našom prípade sa dosť výrazne nezhodli detská lekárka s kožnou - mali diametrálne odlišné názory vo veci stravovania dojčiat... Teraz možno trochu mimotemy- s malou som navštevovala kožnú lekárku, ktorá mala prvorodené vnúčatko o týždeň mladšie ako moja dcéra. Neustále sa oháňala rôznymi novými štúdiami a takmer ma "nútila" užívať Nutrolin B - alebo iné probiotiká, aby sa malej nedostávali do mliečka rôzne alergény. Tak to naordinovala aj svojej neveste, ktorá ju poslúchla. Avšak v deviatom mesiaci prestala kojiť, malá začala prijímať potravu sama - nie cez mamu - a prišli problémy (vážne problémy), nevedela spracovať tú potravu... Jej druhé vnúčatko je o tri mesiace mladšie od môjho syna, v tomto prípade nič nenaordinovali a dieťatko nemá problém so žiadnou alergiou... Možno to bola náhoda a možno...


Ale späť k téme ... ako to tu už niekto spomínal, do roka som dávala len domáce výživy a žiadne kupované hovadiny - nastrúhať polovicu jabĺčka predsa nemôže byť pre žiadnu maminu problém, polievočka varená v takom množstve je tiež za polhodinku hotová, aj 2 zemiačiky sa rýchlo uvaria, ... Potom po 6. mesiaci už môžete pomaličky aj nejakú tú piškótku do jabĺčka, alebo len tak do ruky a "trénovať" si pomaličky ďasienka (kď to moja malá dostala prvýkrát do ruky, chúďatko, nevedelo, čo s tým má robiť, ale Keď na to prišla, cmúľala rada...)

A ešte, ako si sama písala, hľadala si v rôznych zdrojoch, aj tak sa však vždy poraď s pediatrom. Rôzne spoločnosti vydávajú a ponúkajú množstvo "jedálničkov" a rôznia sa v tom, odkedy, ktorú potravinu podávať. Niekedy odporujú aj sami sebe - jeden príklad za všetky: v jedálničku od Hami tvrdia, že škoricu deťom nepodávať do 11. alebo dokonca až 12. mesiaca a sami ju pridávajú do kašičiek odporúčaných pre deti od 8. mesiaca... A pritom, tieto kaše (ako jedny z mála sú naozaj jedlé) i mliečko papáme. Čiže, treba komunikovať najmä s detskou lekárkou ... Držím palce, nech to privykanie zvládnete ľavou zadnou a tiež, nech ti tvoje mliečko vydrží čo najdlhšie....
Chýba dôležitá informácia. Kedy ste začali s ovocím? Koľko malo dieťatko mesiacov? A v akom období ste postupne pridávali aj iné potraviny? Ďakujem.
81janka
15.08.11,12:50
Keď som začala mávať menej mlieka, malá (a vlastne obaja malí) mala 4 mesiace preč. Vtedy sme začali s ovocím - bolo to spravidla v tej popoludňajšej dávke okolo štvrtej (olovrant). Aj preto, aby som mala dosť mlieka na večerné kŕmenie. Začala som podávať príkrmy aj preto, aby som v tejto dávke nemusela dávať umelé mliečko namiesto svojho, a aby si tak malá nezvykala na mliečko z fľaše (to odo mňa pila do roka spolu s ostatným jedlom)... Keď bolo mlieka ešte menej - asi po mesiaci - začali sme postupne so zeleninovými polievočkami na obed - tak ako som písala vyššie, všetko dávkovať postupne. Časom (o ďalší mesiac) sme ovocnú dávku presunuli na desiatu a na olovrant bolo niečo mliečne - puding, krupica (to už deti papali úplne normálne, lyžičkou a všetko) - varievala som z domáceho mlieka (kravské alebo kozie), ak som nemala, tak som prevárala čerstvé plnotučné z obchodu - nie trvanlivé. Dá sa zarábať aj umelým mliečkom (vo vode uvariť puding alebo krupicu a rozmiešať v zarobenom umeláčiku), tak to dostával môj synovec. Alebo -z času na čas to bola aj hotová kašička (dávali sme kaše od Hami, lebo tie jediné boli aspoň trochu jedlé - dobrá rada: všetko, čo podávate svojim deťom, týka sa to najmä hotových príkrmov, najprv ochutnajte - neverili by ste, ako otrasne dokážu chutiť tie veci, čo chcú do našich ratoliestok napchať. :mad: Preto, ak dieťa niečo takéto odmieta, najprv vyskúšajte vy, až potom sa snažte nakŕmiť ho tým.
A takto sme postupovali vlastne až doteraz - ráno mliečko, na desiatu ovocie (už majú po roku, takže niekedy aj nejaký jogurtík), na obed polievka (niekedy sa vprace aj druhé), na olovrant nejaký jogurt alebo ovocie, na večeru kašu, a pred spaním mlieko. A kým sa v noci budievali (cca do 10. mesiaca, tak aj v noci jedna dávka mliečka).
Tie krupičky a chlebíky a piškótky samozrejme až po 6. mesiaci - kvôli lepku. :) Snáď pomôže...
pepsikova
15.08.11,12:57
Baby a co dusevna strava? Nem?...

..duševná strava?..cinkot lyžičky a mamin spev- papíííí...
..lebo moji hadi boli odchovaní na strave môjho otca-segedín a fazuľa...a tak v 6 mesiaci sa potajomky najstarší napratal šťavičky a knedličky s dedkom a zbohom mliečko-už len husté, zavarené s vločkami a pudingy...a ovocie na kilá...ale to mali po 4,5 kg živej váhy pri narodení...
alabut
15.08.11,13:07
Mudry otec. :-)
Nella_2
15.08.11,13:21
Prikrmovať sa odporúča najprv zeleninou (má neutrálnu chuť) - mrkva, zemiaky, karfiol... nedochucovať, len podusiť, prepasírovať a podávať niekoľko dní vždy len jeden druh, aby ste zistili, či dieťatko nový druh príkrmu znáša dobre.
Po nejakých 2-3 týždňoch sa môže začať skúsiť pridávať mäsko a až potom ovocie (znovu postupne, jeden druh niekoľko dní).

Napr.:
http://www.klinikbox.sk/dite.php?page=clanky&ad=46&sekce=39&podsekce=45
http://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat/zaciname-papat-dojcene-deti/
mahony1
15.08.11,14:19
...len domáce výživy a žiadne kupované hovadiny, len tak vies, ake cerstve a kvalitne suroviny dietatu das. Pre tak male mnozstvo, co potrebujes, sa uz oplati kupit par bio zemiakov ci bio mrkvu.

Rozdiel v tej zelenine je obrovsky. Bezne dostupna "priemyselna" zelenina je pestovana na vycerpanych podach dohnojovanych dlhe roky len umelymi hnojivom, ktore zvycajne obsahuje len 3 prvky (dusik, draslik, fosfor). Ostatne prvky sa tym padom pode nedodavaju.

Lenze rastliny potrebuju na spravny vyvin 52 roznych mineralov a prvkov v istom pomere - odkial ich z pody maju vziat? Tym padom v zelenine chybaju, nemaju odolnost voci skodcom a pre ludi neposkytuju potrebnu vyzivu. Pri bio zelenine mas navyse istotu, ze nebola striekana.
nattali
18.08.11,05:40
Ďakujeme za Vaše rady.... začali sme kašičkou len z varenej mrkvičky a tá malinkej veľmi chutí, cukinkou, kalerábik. Skúsili sme aj zemiačik, ale ten už tak nejde... uvidíme... čo ma však teraz mätie sú "odborné" rady v časopisoch a brožúrach pre mamičky - jeden niečo výslovne zakazuje podať dieťatku a druhý to v zápätí povoľuje :confused: ... no a čo si myslíte o podávaní kravského mlieka? je to neskutočné, ako sa všade oháňajú tými alergénmi ... až mi je ľúto tých malých detičiek, ktorých maminky to tak striktne dodržiavajú... pomaly sa budeme stravovať ako kozmonauti...
Gabi03
25.08.11,10:23
Ďakujeme za Vaše rady.... začali sme kašičkou len z varenej mrkvičky a tá malinkej veľmi chutí, cukinkou, kalerábik. Skúsili sme aj zemiačik, ale ten už tak nejde... uvidíme... čo ma však teraz mätie sú "odborné" rady v časopisoch a brožúrach pre mamičky - jeden niečo výslovne zakazuje podať dieťatku a druhý to v zápätí povoľuje :confused: ... no a čo si myslíte o podávaní kravského mlieka? je to neskutočné, ako sa všade oháňajú tými alergénmi ... až mi je ľúto tých malých detičiek, ktorých maminky to tak striktne dodržiavajú... pomaly sa budeme stravovať ako kozmonauti...

Tie odborné rady si prečítaj, ale myslím, že každý sa riadi aj tak inšitnktívne podľa seba. Veď ty sama vieš, čo všetko spôsobujú určité druhy potravín (nadúvanie a pod.), dieťa má rovnaké ústrojenstvo, akurát si musí zvyknúť.
K tomu kravskému mlieku... tiež ma nejak neláka ho dávať môjmu malému. Uvidíme, čo bude neskôr. :rolleyes:
alabut
04.09.11,08:19
Ja ho prikrmujem tymto:
jozka56
04.09.11,08:23
alabut pekný chlapček je tvoj vnúčik, a prstíky sú najlepšie:)