qwert1
11.08.11,06:22
dobry den,chcel by som vediet vas nazor ,rekonstruujem podlahu v starsom dome,davam tam hydroizolaciu,5cm podlahovy polystyren a rozmyslam ci do poteru dat aj elektricke vykurovacie kable, stoji to asi pri vykone co mi treba na 12m2 do 100 eur,vykon by bol okolo 1kW,cize cca 80W/m2,co by mohlo stacit,tak asi 15cm od seba droty ak by som daval a do polky poteru.V kupelke davam naisto elektricke.Alebo je podlahove vodove za podobnu cenu a da sa tiez relativne jednoducho spravit ?(mam aj kvalitnu zvaracku na plast. potrubie) akurat ze elektricke mam bez problemou-ziaden kotol,v dome asi spravim len kurenie na drevo, do noveho baraku spravim uz nieco poriadne,tu chcem len co najmensie najrychlejsie riesenie ale aby som tuto zimu a obcas mozno do buducna ako hostovsku izbu vyuzival...A pri takom vykone a ploche ak ma niekto elektricke,ako casto cca vychladne podlaha,ak by sa davala len na to aby bola tepla,cize cca teplota ako vzduch staci ? to by mala asi chladnut len co je strata do zeme(je to prizemne nepodpivnicene) a tam bude ten polystyren,cize snad by nemala byt moc velka spotreba ak ju nebudem zapinat ako hlavne kurenie ,vas nazor ?
qwert1
11.08.11,11:01
este jedna podotazka, ak dam na poter plavajucu zvacsim odpor co by mozno nemusela byt nevyhoda,lebo chcem len aby podlaha nebola studena,nie nou kurit,alebo robit laminatovu nie plavajucu ?
TomasHC
11.08.11,12:30
5cm EPS pod poter je trochu málo, a len tak pre info - laminátová = plávajúca. Tvoj nápad je podľa mňa úplne zlý. Buď čisto podlahovka, alebo len radiátory. Kombinovať sa to samozrejme dá a aj sa to robí, ale nie v rámci jednej miestnosti.
qwert1
11.08.11,14:22
pardon,myslel som ze laminat sa da pouzit aj bez folie na spodku ,ale pozeram ze asi nie,aj ked plavajuca nemusi byt len laminatova podlaha...
zle riesenie vcom?,pisem ze je to docasna miestnost,doteraz tam bolo drevo bez akejkolvek izolacie ,mam aj svetlost izby nejaku,je to proste rekonstrukcia a nema zmysel robit zazraky a tu podlahu chcem len aby nebola chladna,kozub bude vo vedlajsej miestnosti
tienik
11.08.11,18:27
tak 5 cm nie je ktovie co, ale ak sa neda viac - lepsie ako nic.
Elektricka podlahovka na teplu podlahu sa da pouzit, nevidim v tom problem.
Na tento ucel sa da spolahlivo pouzit rohoz z vykonom 50W/m2.
Do kupelky by som ale dal aspon 100W/m2 - nech je to v prechodnom obdobii schopne vykurit samo. A hlavne nabeh bude rychlejsi - kedze to nepojde asi cely den.
Plavajucu dat mozes, len chod do normalneho obchodu, kde sa ludia aj vyznaju. Patri tam totiz ina podlozka + lamely zvol co najtensie.
tom_NR
11.08.11,18:59
Podľa mňa 80W/m2 nevykúri ani tú podlahu. Snáď iba ak by to bolo zapnuté nonstop. Mám v kúpeľniach 150W/m2 (ako doplnok k radiátorom) a neviem, či dlažba tak izoluje, ale začína byť vlažná asi po hodine od zapnutia. Je to uložené v klébri, teda hneď pod dlažbou a káble sú v 5cm intervale.
http://www.vuki.sk/produkty/vykurovacie-rohoze
Takže môj názor: dajte buď väčšiu wattáž, alebo to v zime nevypínajte.
tienik
11.08.11,19:07
Podľa mňa 80W/m2 nevykúri ani tú podlahu. Snáď iba ak by to bolo zapnuté nonstop. Mám v kúpeľniach 150W/m2 (ako doplnok k radiátorom) a neviem, či dlažba tak izoluje, ale začína byť vlažná asi po hodine od zapnutia. Je to uložené v klébri, teda hneď pod dlažbou a káble sú v 5cm intervale.
http://www.vuki.sk/produkty/vykurovacie-rohoze
Takže môj názor: dajte buď väčšiu wattáž, alebo to v zime nevypínajte.


chyba bude niekde u Teba, 150W/m2 je citit relativne rychlo. Kolko betonu mas pod rohozou? Lebo na pelu podlahu by mala ist medi poter a rohoz izolacia - aby si fakt hrial len dlazbu a nevyuzival hmotu poteru ako akumulacnu cast.
tom_NR
11.08.11,19:47
4cm poter, kléber 1-2mm, v ňom vtlačená el. rohož a dlažba. Tak, ako nariadil výrobca. Teraz v lete sa to síce nahreje skôr, ale zas netreba kúriť.
tienik
12.08.11,05:33
OK, takze si vies zratat aky objem materialu vyhrievas. Vsetky tie navody sa vztahuju na pouzitie rohoze ako hlavneho vykurovania, to je OK, ale ty si potreboval vyhrievat len dlazbu - to chce iny pristup.
Na teraz by som to videl len na vhodny termostat, prepnut ho do rezimu udrziavania teploty podlahy a naprogramovat z vhodnym casovym predstihom pred predpokladanym pouzitim kupelne.