erik2k
11.08.11,10:05
Dobry den

Ak niekto vykurujete elektrokotlom napojenym na teplovodnu podlahovku, privital by som nejake informacie; ake ste mali naklady v priebehu roka; tepelna strata a plocha domu by pomohli. V pripate ci mate elektrokotol aj pre TUV, ci mate aj solar, ci ste dokurovali aj v krbe, atd.

Dakujem
Erik
TomasHC
11.08.11,10:26
Ja! Podlahová plocha 166m2,z toho 36m2 garáž kde sa temperovalo (voda z podlahovky do 2 radiátorov), kúrili sme na 21°C v interiéri, riadenie teploty vody cez ekvitermiku - kotol Protherm Raja 9K. Steny Ytong 250+12cm EPS, podlaha 9cm EPS, strop 24cm vata, okná klasické dvojsklá.

Vypočítané straty 4,1kW pri -15°C a 21°C vo vnútri, sedelo to plusmínus presne. Ročne to vychádza na cca 11,5 MW, čo je cca 1250€ na kúrenie pri D11 NT.

V krbe sme dokurovali len na jeseň trochu a v zime keď som bol cez víkend doma - vtedy som dal kotol manuálne na 1kW, nech temperuje podlahu. Ale dreva som minul asi 2m3, čiže ozaj len symbolicky. Solár plánujem "home-made" na leto, na TÚV :)
erik2k
11.08.11,12:17
dik za prispevok Tomas
dolfort
15.08.11,19:51
No, oproti Tomášovi ti dám aj odvrátenú stranu mince.
Ja som to urobil v dome z r. 1954 - rekonštrukcia.
Plocha 85 m2. Elektrokotol Protherm Raja 18K "pekáč".

Po rekonštrukcii podlaha fajne zateplená, kvalitné okná aj dvere, ale cez steny a strechu toho ide vonku habakuk. Múry sú z kvádra takže tepelné straty by som bez preháňania označil ako brutálne.

Cez vykurovaciu sezónu denný odber cca 70-80 kWh v priemere, pri najhorších mrazoch aj 100.
Pre predstavu, cez leto predstavuje spotreba elektriky 1/10 zimného odberu.
Ročná platba za el. cca 2000 €.
Vo vnútri dokurujeme ešte drevom vo dvoch krbových kachliach, čo umožňuje rýchlejšie dosiahnuť teplotu na termostate a nemusí vždy fičať kotol celý deň. Po väčšinu dňa je niekto doma takže skôr preferujem to drevo, je to samozrejme omnoho lacnejšie teplo.

Elektrokotol som dal viac menej ako z núdze cnosť (financie), s tým že do budúcnosti to chcem rozšíriť o aku nádrž a splyňovací kotol na drevo.
Podlahovka je svojou povahou nízkoteplotný systém preto ak môžeš, voľ aj nízkoteplotný zdroj tepla - ideálne tepelné čerpadlo.

V skutočnosti elektrokotol dosahuje najvyššiu účinnosť keď môže zohrievať vodu na nejakých 60 stupňov (kúrenári opravte ma), preto ak ho ideš skombinosť s podlahovkou, uvažuj o zapojení aku nádrže medzi kotol a rozdeľovač.

Dúfam že keď zateplím strechu a steny tak sa aspoň priblížim k Tomášovým hodnotám.
TomasHC
16.08.11,06:20
dolfort: o tej najvyššej účinnosti elektrokotla pri 60°C som nepočul, prečo by to malo byť? Nemá síce spojitú reguláciu, ale Raja 9K vie spínať postupne po 1kW, výkonnejšie modely po 3kW. Ale výhoda podlahovky je to, že netreba aku nádrž, lebo sama podlaha akumuluje ;)

V najtuhších mrazoch (-19°C) som mal teplotu vykurovacej vody 32°C a okolo 0°C to bolo len asi 24°C.
erik2k
16.08.11,18:37
no ja som pozeral presne na Raja 9Kw
Peter Hubo
24.08.11,04:49
Dobry den, tiež pozeram elektrokotle.

Najlepsie mi stale vychadza Protherm Raja, ze vraj maju viacej servisnych miest, a hlavne servisak v kazdej dedine.
atria.sk/protherm-raja-9k/

Este som si nasiel Attack Electric, len tam sa bojim s tym servisom, co som pozerall na ich stranke, v nasej lokalitu su len dvaja a ked zavolaze inych, budu si uctovat velke peniaze za dopravu. Attack by mal byt ale rozmerovo mensi. Aj v tom je vyhoda.
atria.sk/attack-electric-easy-8/

Inac obaja slovensky vyrobci