MM3
11.08.11,19:57
Zdravim , potrebovala poradit ohladom dokladovania ucelu poskytnuteho uveru so statnym prispevkom pre mladych ?

Minuly rok v septembri som dostala od SLSP uver a priznali mi aj statny prispevok na vystavbu rodinneho domu. Uver som vybavovala cez sprostredkovatela - Hypocentrum. Viem, ze musim zo zakona vydokladovat ucel na 100%, od banky som pocas vybavovania uveru ( a pocas rozhodovania sa, ktoru banku si vybrat) dostala informaciu ( len ustne) ze ucel uveru staci vydokladovat fotografiami stavby do 12 mesiacov s moznostou predlzenia lehoty na 24 mesiacov. Financie sme dostali jednorazovo, rucime inou nehnutelnostou.

Na jar tohto roku som kontaktovala banku aby mi dali vediet akou formou mam poziadat o predlzenie vydokladovania kedze sme stihli postavit hrubu stavbu ( stavba + strecha) ale stale na dome pracujeme a nie je dokonceny...Zamestnankyna mi povedala ze mam v priebehu leta -najneskor do septembra doniest fotografie stavby - aspon to co uz mame hotove a potom zvysok. Ked som fotografie dorucila - v july, dali mi z banky vediet , ze je neskoro, ze som zmeskala termin, ktory je do 6 mesiacov a bez moznosti predlzenia ( uver som cerpala v novembri 2010 a v zime sa samozrejme nestavalo, takze som nemala sancu cely dom dokoncit..., naviac staviame svojpomocne...) K fotkam vraj musim co najskor dolozit znalecky posudok stavby, ktory musi dosahovat poskytnutu sumu teda 50 000 E... Vraj ma ale ciastocne chrani fakt, ze v mojej uverovej zmluve sa neuvadza termin ani sposob dokladovania ....

Ostala som uplne zaskocena, obavam sa ze odhad nedosiahne tych 50 000, mame dom s obytnym podkrovym, ale len zastresena stavba bez okien a dveri....Naviac som tuto info dostala az dodatocne, a pri uzatvarani zmluvy sa o tom nikto ani nezmienil a ani o termine do 6 mesiacov !!!

Ma s tym niekto skusenost ? Riesil dakto daco podobne ? Vie mi niekto poradit v akom zakone, vyhlaske, metod. pokyne mozem najst daco o sposobe a terminoch dokladovania ( mozno si tieto veci stanovuje banka - podla akeho zakona ? Nie su povinny mi tuto informaciu dat vopred a pisomne ? ) Jedine co som nasla o statnom prispevku je Zakon o bankach a o Statnom rozpocte, ale tam sa pise len o podmienkach ziskania prispevku a jeho vyske + ze jeho narok zanika ak nesplnim ucel, na ktory som ho dostala - ja ale ucel plnim , len to vraj malo byt za 6 mesiacov ....
tom_NR
11.08.11,19:13
Musel by som sa pohrabať v papieroch, ale tiež bolo treba do 6 mesiacov vydokladovať úver v SLSP. Ale iba bločkami a faktúrami; fotiť nebolo treba. Žiadal som oň však v čase hotovej hrubej stavby na jar 2010, takže znalecký posudok sa robil najprv.
Skúste si to prediskutovať v najbližšej pobočke, pretože je to dôležitý termín a neverím, že by nebol v zmluve uvedený.
Janyke
12.08.11,04:13
Chcem sa opytat, lebo tato informacia ma dost zaskocila ze treba nieco dokladovat do urciteho datumu...Ak si od banky vezmem napr. 60 000 € a zacnem stavat svojpomocne od zakladov tak pochybujem ze sa do roka vystaviam. Resp vystaviam ale na neobyvany dom s nevycerpanim vsetkych financii. Potom sa to ako da vyriesit? Napriklad ze vyuzijem 30 000€ na hrubu stavbu, ktora bude stat po roku a dokoncit ju budem chciet az o rok neskor...za zvysne peniaze.
pepa78
12.08.11,07:58
Ja som tiez musel dokladovat do 6 mesiacov, predlzil som si o dalsich 6 mesiacov...doniesol foto stavby, chceli po mne este znalecky, ale ten som este nedal robit...a yatial nikto nic nechce a tak to neriesim :)
MM3
14.08.11,20:16
pepa78, a ako si si to predlzil ? Daval si nejaku ziadost alebo osobne/tel si dal banke vediet ?