lstulajter
12.08.11,14:08
Zdravim, ak je tu nejaky skuseny Linuxak, potreboval by som poradit.
V praci mam stary stroj s Windows XP. Je to Celeron 2,0 GHz s 1,5 GB RAM (s tou RAM-kou viem este pohnut, s procesorom nie).
Vzhladom na to, ze za tie roky sa vela zmenilo a dnes sa mi stale castejsie stava, ze pri cinnostiach narocnejsich na vykon dlhe minuty cakam a cakam a cakam, rozmyslal som, ze by som vyskusal Windows nahradit Linuxom.

Viem, ze svet Linuxu ponuka velke moznosti pre rozny hardver a rozne pouzitie, ale v tejto oblasti zatial nemam taky prehlad, aby som si vedel vybrat sam. Ktora distribucia a graficke prostredie by boli na tento stroj vhodne, aby:
1; som mal vykon vyssi ako s kombinaciou WinXP + antivirus,
2; mi na tom bezala najnovsia verzia Libre Office, plus podla moznosti Firefox a Thunderbird,
3; to vedelo pracovat s NTFS particiami (aj zapis),
4; to dokazalo spolupracovat s okolitym Windows svetom (terminal services, pripadne priamy pristup na disky pocitacov v domene Windows)?

Verim, ze nieco take existuje. :-)
Dakujem.
Fero11
12.08.11,12:47
http://www.ubuntu.cz/
Ja sice nepouzivam desktop verziu, ale pouzivam verziu pre server, cize nemam GUI len terminal (ale obcas si pomaham webminom :) )
Nepoznam moc ani KDE ani Gnome, ale mam takeho tusaka, ze KDE sa pouziva castejsie je user friendly
Ja mam na servery zopar sluzieb (niektore ale bezia pod init.d), apache, mysql, php, proftpd, NFS (a vela dalsich sluzieb)
CPU a ram mas dostacujuce
1. Myslim, ze to bude sviznejsie (i ked mal si problem s XP ?? ja ked zapnem XP + antivir, firewall a nejake drobne sluzbycky, tak z RAM my berie nejakych 350-400MB a CPU samozrejme 0%
2. libre office by ti na tom mal makat tiez, aj FF a thunde
3. zatial som neskusal zapisovat na NTFS, ale ak som mal hodne davno suse, tak sa mi zda, ze to normalne fungovalo
4. samba, NFS ...
Arnold123
12.08.11,15:06
Ja už 4 roky používam aktívne Ubuntu.
1. Linux má podobné nároky ako Win XP. Skúšal som posledné Ubuntu (11.04) na CPU Intel P4 2,8 GHz, 1 GB RAM. Celkovo sa mi to zdalo svižnejšie ako pri Win XP, ktorý tam bol pred tým.
2. LibreOffice je v poslednom Ubuntu už predinštalované, rovnako ako Firefox. Thunderbird má byť súčasťou až Ubuntu 11.10 (https://wiki.ubuntu.com/OneiricReleaseSchedule) (výjde 13. októbra 2011). Teraz stačí cez Centrum softwaru pre Ubuntu vyhľadať Thunderbird a kliknúť na inštalovať.
3. u mňa všetky partície okrem systémovej pre Ubuntu používajú NTFS (dualboot s Win 7). Samozrejme aj zapisujem na ne a nezaznamenal som zatiaľ chyby (iba keď sa v názve súboru použije : , potom Win s tým nepohne).
4. normálne sa pripájam cez sieť na iné PC, na ktorých beží Win 7, Win XP.

Skúšal som aj iné distrá, ale Ubuntu mi sadlo najlepšie.
Timer3
13.08.11,11:23
Distribucii je spusta, Ubuntu alebo LInux Mint je vhodny pre zaciatocnikov, na vsetky tvoje otazky ti odporucam urobit tuto konto a polozit otazku znova, mas tam aj recenzie na distribucie, navody a ked som zacinal, tak som sa bez tej stranky nevedel pohnut.
http://www.linuxos.sk/

Libre office aj Firefox, Thunderbird maju instalacku na linux. Co sa tyka pristupu na NTFS, da sa to tiez, ale Linux pouziva vlastny format nie NTFS ani FAT 32. Ostatne veci neviem, nikdy som to neriesil.
Linux je dobra volba, ak mas aspon trosku pokrocilejsie skusenosti s pc, tak to pojde, trosku sa potrapis na zaciatku, ale potom to ide. Linux je rychlejsi a hlavne omnoho spolahlivesi, otvoria sa ti moznosti, ktore Windows nema, ani nikdy mat nebude, ale treba sa tomu trosku venovat na zaciatku a vytvoris si system, ktory ta nebude v nicom obmedzovat a bude usity presne ako ti to vyhovuje, naucis sa viac aj o svojom HW v pc. Nevyhody su ovladace na niektore komponenty, ktore treba rozbehat manualne, ale je to coraz lepsie a niektore programy s Win ti proste nepojdu, alebo len na polovicu, no na vsetko su nahrady a na co nie, tak budu :) Za balicek office od microsoftu, tu mas Open Office, ktory ide inac nainstalovat aj vo Win a dokumenty po spracovani naformatujes normalne do citatelneho formatu pre Win and pdf tu mas Abireader namiesto Adobe Acrobat, ale tu uz su obmedzenia ako napriklad uprava tychto dokumentov, ale vsetko sa da, len zalezi na tebe, ci ti to stoji za ten cas, ak nie tak jedine kupit novy stroj a dat si Windows. Ale za pokus to urcite stoji, s Linuxom mas problemy len na zaciatku, kym sa naucis vsetko rozbehat a nastavit, potom nemas problem si sam rozbehat aj zlozite veci, vo Windowse mas problemy furt a dookola a co sa tyka instalacie a podobne , zhanat ovladace a programy to musis robit aj vo Windowse, tak co.
Timer3
13.08.11,11:43
Este dodam, co sa tyka hladanie programov a nastaveni Linuxu, mas tam spravene centra, ako pisal aj Arnold, vsetko pekne na jednom mieste namusis napriklad behat po webe, ak hladas nejaky program, v tom Centre softwaru mas vsetko podla kategorii, mas tam obrazky a hned aj popisane (aspon v Minte to tak bolo), len zaklikas, ktore chces das instalovat a hotovo. Mozes si ho vycackat do extremu, cez vlastne zvuky, listy, panely, widgety a plno hovadin, alebo ho mozes mat uplne strohy a jednoduchy. A tiez nejde len o distribuciu, ale aj pracovne prostredie :

http://linuxos.sk/clanok/70/index.html
- na pracovny pc, kde ti ide or rychlost a nie cacky na ploche je Xfc dobra volba, rychle jak svina.

Distribucie pre zaciatocnikov :
Ubuntu, Linux Mint
http://linuxos.sk/clanok/60/index.html

Ostatne

http://linuxos.sk/clanky/kategoria/2/index.html

Co sa tyka prikazoveho riadku, netreba sa toho bat, na nieco to je dobre, lebo je to rychlejsie, ako sa vsade preklikavat a nemusis byt programator, aby si sa naucil par prikazov.
alessi
13.08.11,12:21
Ale skúšal by som ako prvé livecd. Aby si to videl. Lebo mnoho ľudí urobí hovädzie ze idú naostro. Cez livecd si odskúšaj viacej verzii a sám uvidíš ktora najviac sadne.
Dá sa napríklad urobiť to že si nabootujes linux z cd alebo usb a na harde mas len programy.

distrowatch.com
Najstránka o linuxe a jeho verziách. Sú linux verzie špecifikovane len na určitú činnosť.
kamowski
13.08.11,12:37
vyskúšal som viaceré distibúcie linuxu a ostal som pri Linux Mint - e. (mám LM 10)
Tento (alebo 11) inštalujem aj všetkým, ktorí majú "pošahané" okná (či už načierno, zavírené, spadnuté...)
Ak dotyčný nie je "hráč" a pc používa na všetko ostatné, tak linux je dobrá voľba (zadarmo, podpora, aktualizácie, fóra, ....)
Prečo Linux Mint? V základnej inštalícii sú si všetky distrá, čo sa týka programov podobné ale Mint má už nainštalované kodeky pre multimédiá, flash....
LM 11 má LibreOffice, firefox určite a asi aj TB v základnej inštalácii.
Veľmi ľahko si naň zvyknete, netreba mať obavy. ;)
KoxXxo
13.08.11,13:01
Timer3
13.08.11,14:30
Live CD, alebo Dual Boot, tak ze ho mas nainstalovany popri Windowse a pri starte sa prepinas.
Andy Kralik
13.08.11,17:49
Ja pripojím trochu iný názor. Linux je isto super, ak si ho dobre nadstavíš a súhlasím so všetkým čo bolo napísané. Neviem čo chápeš pod "procesmi náročnejšími na výkon", ale obávam sa že tie budú asi viac závisieť od rýchlosti procesora ako od systému na ktorom bežia.

Osobne si ale myslím, že ak na počítači s Celeron 2,0 GHz s 1,5 GB RAM máš WinXP a používaš ho len na Antivirus, Office, Firefox a poštu, nemusel by byť výraznejšie pomalý. Mám podobný počítač a fungujem celkom svižne. Skúsil by som najprv preinštalovať Windows (keď ich už máš a si na ne zvyknutý) a nainštalovať len tie programy ktoré skutočne používaš (a nič viac).
Vlado40
13.08.11,19:31
Na záchranu údajov z PC zvyknem používať aj Live CD Greenie.Dnes som si stiahol nové vydanie verziu 9 a skúsil som ho opäť ako Live CD a je nabité s kopou programov.Dal som vyhľadať wifi siete,pripojiť ,otvoriť Mozilu ,pripojiť sa na Poradu a funguje to bez problémov a pritom PC je zapnuté cez Live CD. Skúsim to aj nainštalovať na jedno PC ma skúšku.
http://greenie.datagen.sk/
alessi
13.08.11,20:44
Ja pripojím trochu iný názor. Linux je isto super, ak si ho dobre nadstavíš a súhlasím so všetkým čo bolo napísané. Neviem čo chápeš pod "procesmi náročnejšími na výkon", ale obávam sa že tie budú asi viac závisieť od rýchlosti procesora ako od systému na ktorom bežia.

Osobne si ale myslím, že ak na počítači s Celeron 2,0 GHz s 1,5 GB RAM máš WinXP a používaš ho len na Antivirus, Office, Firefox a poštu, nemusel by byť výraznejšie pomalý. Mám podobný počítač a fungujem celkom svižne. Skúsil by som najprv preinštalovať Windows (keď ich už máš a si na ne zvyknutý) a nainštalovať len tie programy ktoré skutočne používaš (a nič viac).

Aj to je pravda. Len sam windows si sťahuje upgrady, záplaty, service packy...a postupne sám si zahlcuje pamäť. Skúšal som viackrat, že nainštalujem windows plus dva tri programy a dopadlo to zakaždým rovnako. systém sa zahltil samým sebou. ak si však automatické inštalacie vypnem, hrozi mi zase kopu neopravených dier.
Osobne aj ked stale fičím na oknach, ale som rad že som určite obdobie použival Linux. a vždy sa rad k nemu vrátim ked mam možnosť. Je to plus pre človeka ked vyskúša aj niečo iné ako okna.
lstulajter
14.08.11,00:13
Pomoc pri výbere: http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=sk
Toto poznam, je to prilis vseobecne, navrhne mi to polovicku distribucii. :-)
lstulajter
14.08.11,00:18
Ja pripojím trochu iný názor. Linux je isto super, ak si ho dobre nadstavíš a súhlasím so všetkým čo bolo napísané. Neviem čo chápeš pod "procesmi náročnejšími na výkon", ale obávam sa že tie budú asi viac závisieť od rýchlosti procesora ako od systému na ktorom bežia.

Osobne si ale myslím, že ak na počítači s Celeron 2,0 GHz s 1,5 GB RAM máš WinXP a používaš ho len na Antivirus, Office, Firefox a poštu, nemusel by byť výraznejšie pomalý. Mám podobný počítač a fungujem celkom svižne. Skúsil by som najprv preinštalovať Windows (keď ich už máš a si na ne zvyknutý) a nainštalovať len tie programy ktoré skutočne používaš (a nič viac).

Windows su jasne. Nemozem sa vyhnut tomu, aby sa casom zavsivavili, ale nechce sa mi ich stale preinstalovavat, takze si ich chcem nechat ako alternativu pre pripady, ked sa s Linuxom dalej nepohnem z dovodu nekompatibility. Druha vec je, ze ak sa chcem s Linuxom serioznejsie oboznamit, treba v nom realne pracovat, nie si ho len spustit obcas na par minut. Preto chcem ten Linux.
Fero11
14.08.11,05:07
Aj to je pravda. Len sam windows si sťahuje upgrady, záplaty, service packy...a postupne sám si zahlcuje pamäť. Skúšal som viackrat, že nainštalujem windows plus dva tri programy a dopadlo to zakaždým rovnako. systém sa zahltil samým sebou. ak si však automatické inštalacie vypnem, hrozi mi zase kopu neopravených dier.
Osobne aj ked stale fičím na oknach, ale som rad že som určite obdobie použival Linux. a vždy sa rad k nemu vrátim ked mam možnosť. Je to plus pre človeka ked vyskúša aj niečo iné ako okna.
Ja pouzivam uz roky, Win Xp SP2 a od vtedy ani jeden patch som nestiahol (lebo mam vypnuty update). Okrem toho mam antivir NOD32 a KPF
Fero11
14.08.11,05:12
Windows su jasne. Nemozem sa vyhnut tomu, aby sa casom zavsivavili, ale nechce sa mi ich stale preinstalovavat, takze si ich chcem nechat ako alternativu pre pripady, ked sa s Linuxom dalej nepohnem z dovodu nekompatibility. Druha vec je, ze ak sa chcem s Linuxom serioznejsie oboznamit, treba v nom realne pracovat, nie si ho len spustit obcas na par minut. Preto chcem ten Linux.
Nemusis instalovat dualboot, staci si nainstalovat len linux a tam pouzijes emulaciu wine, alebo nejaku virtual machine a do nej windows
KoxXxo
14.08.11,05:42
Nemusis instalovat dualboot, staci si nainstalovat len linux a tam pouzijes emulaciu wine, alebo nejaku virtual machine a do nej windows

Inštalácia dualboot-u je možno jednoduchšia ako emulácia a máš dva 100%-né systémy. Používam W7 a Linux Mint, a keď sa vo W7 niečo pokazí, vieš cez linux veľa vecí opraviť.
lstulajter
14.08.11,12:33
Nemusis instalovat dualboot, staci si nainstalovat len linux a tam pouzijes emulaciu wine, alebo nejaku virtual machine a do nej windows

Hovorim o 7 rokov starom pocitaci. Tam toho asi vela nenavirtualizujem... :-(
mecky
14.08.11,14:37
tak nejaku distribuciu s nenarocnym prostredim (xfce,lxde)
veci co pozadujes pojdu bez problemov, domena mozno bude vyzadovat trosku narocnejsiu konfiguraciu, na nete je vsak kopa navodov, pri rozsirenej distribucii (napr ubuntu a jeho klony, ale aj ine ) aj velmi kvalitne forum

PS: osobne uz nejaku dobu k velkej spokojnosti pouzivam xubuntu :)
Andy Kralik
14.08.11,15:02
Daj potom vedieť ako si dopadol a ako sa zrýchlil systém.
Veľa úspechov.
Timer3
15.08.11,08:11
Ja pripojím trochu iný názor. Linux je isto super, ak si ho dobre nadstavíš a súhlasím so všetkým čo bolo napísané. Neviem čo chápeš pod "procesmi náročnejšími na výkon", ale obávam sa že tie budú asi viac závisieť od rýchlosti procesora ako od systému na ktorom bežia.

Osobne si ale myslím, že ak na počítači s Celeron 2,0 GHz s 1,5 GB RAM máš WinXP a používaš ho len na Antivirus, Office, Firefox a poštu, nemusel by byť výraznejšie pomalý. Mám podobný počítač a fungujem celkom svižne. Skúsil by som najprv preinštalovať Windows (keď ich už máš a si na ne zvyknutý) a nainštalovať len tie programy ktoré skutočne používaš (a nič viac).

Inac dobry nazor Xpecka oproti novym Linuxom az tak vykonom nezaostavaju, ked si das nove Ubuntu s KDE a este Compiz ci nejake hovadiny, tak dokonca by mozno bol Linux aj trochu pomalsi, ale z dlhodobeho hladiska bude Linux stale rovnako rychly, kym tie XPcka samu postupne "zaspinia" od zbytocnosti, ktore je problem cistit, aj ked mas plateny software.

Ked ides skusat tak ako som pisal vyssie na pracovny pc si daj ako prostredie Gnome alebo Xfce, v ziadnom pripade KDE, tie ostatne nie su az tak prepracovane, napriklad LXDE je fajn, ale nevies tam hybat s ikonami a podobne. Takze Xubuntu, alebo klasicke Ubuntu. Kubuntu ma KDE. Ak sa ti bude zdat Ubuntu trochu pomale, ci tam bude vela zbytocnosti (mne sa zdal), tak chod na Linux Mint, je to v podstate len "orezane" a trochu pozmene Ubuntu. Najnovsia je ta Katya 11, ale o tom viac s tymi co to pouzivaju, Linux omnoho castesie vydava nove verzie a opravne baliky ako Windows, preto je aj dobre si stiahnut LTS verziu, to znamena take co su dlho bez hlavnych updateov ako su vzhlad ci niektore systemove nastroje, ale len opravne baliky a pod.

A napriklad mas co ja viem verziu 10.1 Stable (stabilnu) a spyta sa ta ci nechces dat upgrade na 10.2 Alfa ci RC,Beta, tak to si nestahuj, lebo to je na testovanie, aj v spravcovi updatov si nastav, aby ti to nechodilo, na pracu, chces mat stabilny system. A tiez si stahuj len Stable verzie aj na zaciatok.
Timer3
15.08.11,09:44
Takze by som isiel pre Ubuntu 10.04 (Gnome), alebo Xubuntu 10.04 (Xfce), co je LTS vydanie na tri roky do aprila 2013, potom vijde nova verzia, tato 11ka bude kazdy rok nova a po kazdom upgrade sa s tym budes musiet viac-menej babrat, nastavenia, ovladace, takze na pracovne pc je to lepsie.
Tiez Linux Mint 9 Isadora, ktory v podstate tiez vychadza z 10.04ky ubuntu a ma podporu do aprila 2013, potom vyde nova, ked vyde aj Ubuntu LTS nove. Tie novsie, maju podporu len do buduceho roku. http://www.linuxmint.com/release.php?id=13
Ked si das najnovsi 11.04, tak to je tak na rok, potom vyjde upgrade.
Timer3
15.08.11,09:46
Este co sa tyka ostatnych distier, take ze Gentoo, Archlinux by som neriesil v Debiane sa viac potrapis s repozitarmi, Suse, Mandriva, Red Hat, Fedora som neskusal, ale co sa tyka komunity a rieseni problemov, tak Ubuntu je najpouzivanejsie.
lstulajter
17.08.11,21:41
Doma mam vykonnejsi stroj, takze som si do VirtualBoxu paralelne nainstaloval Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu a Greenie. Len som este nemal cas nejako ich blizsie preskumat a porovnat.
Preco je vlastne Kubuntu menej popularne ako Ubuntu? Je KDE narocnejsie na vykon? Alebo ma ine nevyhody?

Inak, trochu som tu skusal aj v praci a mam dojem, ze Linuxom usetrim skor RAM-ku, s ktorou taky problem nemam, ale procesor velmi nie. Dokonca sa mi niekedy zda, ze Linux je na vykon procesora este narocnejsi ako XP-cko...
Fero11
18.08.11,04:46
preco by mal ubuntu zatazovat procesor ak je system v klude ?
Zapni si terminal a napis prikaz "top" a sleduj zatazovanie cpu
Timer3
18.08.11,13:52
KDE je narocnejsie na vykon, Greenie .... to je tiez len orezane Ubuntu sa pametam, ze to "chcela" byt slovenska linuxova distribucia, len nejak "nevydalo", lebo to bolo zbytocne. Vo vykone skutocny rozdiel zbadas, az ked to budes mat full nainstalovane na hardisku, ani cez live cd ci Virtualbox to nezistis.
Timer3
18.08.11,14:03
Hmm tak sa opravim to Greenie uz JE v podstate slovenska linuxova distribucia, pametam, ked sa to rozbiehalo. Este pridam jedno distro, skusenosti s nim nemam, ale cital som o tom, ze je to velmi sikovne http://www.pclinuxos.cz/