kamka2002
12.08.11,20:11
prosim o radu.
do pripravnej statnej sluzby som bola vymenovana 15.11.2004.
do stalej statnej sluzby 4.5.2005.
15.11.2004-1.1.2006 vykon prace
2.1.2006 som nastupila na matersku dovolenku, pokracovala rodicovskou dovolenkou do 7.7.2008.
Rovno som cerpala zakonnu dovolenku za cas materskej dovolenky,t.j.od 8.7.2008 do 7.8.2008, potom na PN do 28.9.2008.
druha materska 29.9.2008-12.4.2009
13.4.2009-sucastnost rodicovska dovolenka.

podla zakona o sudnych uradnikoch -§21a zák.č.549/2003 ma narok vykonat odbornu justicnu skusku ten, kto... nepretrzite vykonaval funkciu vyssieho sudneho uradnika najmenej tri roky.
zákon o sudnych uradnikoch nedefinuje, co rozumiet pod vykonom funkcie. zakon o statnej sluzbe podla mna tiez nie. nejde o verejnu funkciu, povodne podla 312/2001 ide o pomenovanie statnozamestnaneckeho pomeru, vyssi sudny uradnik - odborny radca (platova funkcia). z toho som usudila, ze teda je pojem vykon funkcie totozny s pojmom vykon statnej sluzby, lebo to nie je verejna funkcia v zmysle politickej, ale ako pomenovanie druhu statnozamestnaneckeho pomeru.
poziadala som o pripustenie ku skuske a z ministerstva mi dosla odpoved, ze som nevykonala tri roky, lebo cas materskej/rodicovskej dovolenky ani PN nemozno povazovat za "realny vykon funkcie vyssieho sudneho uradnika. uvedeney cas sa povazuje za vykon statnej sluzby."
od 1.1.2009 do 30.4.2011 bolo v zakone o sudnych uradnikoch vyslovne uvedene v §24a, ze cas materskej/rodicovskej dovolenky a PN sa nezapocitava do vykonu funkcie. ten vsak od 1.5.2011 je novelou zakona vypusteny. nikde neboli tieto ustanovenia "dodane" a ani pred 1.1.2009 nikde nebolo uvedene, co sa rozumie pod vykonom funkcie a co sa ne/zapocitava do vykonu funkcie.
v potvrdeni o praxe - sluzobnej?(ustne hovorili o odbornej praxi, na listine je len vyraz potvrdenie) - mi sud napisal, ze vykonavam funkciu vyssieho sudneho uradnika od 15.11.2004 doteraz, ale teda neodpracovanych dni je.. a presne to spocitali s tym,ze za odpracovane povazovali prvy rok, zakonnu dovolenku medzi v r.2008 a cas PNky. ministerstvo ani cas pnky nepovazovalo za vykon funkcie, ale cas dovolenky ano.
moja otazka znie: maju pravdu na ministerstve? rozlisuje sa vykon statnej sluzby a vykon funkcie (nie verejnej!)? V odpovedi z ministerstva vobec neriesili casovu posobnost zakonov o statnej sluzbe, zakona o sudnych uradnikoch. okrem toho operuje terminom "realny vykon funkcie", ktory nikde v zakonoch nie je spominany.
DAkujem za odpoved.