Eddie
13.08.11,06:49
Poprosil by som pomoc v riešení veci s prístupovou cestou k pozemku, ktorý sme zdedili po starých rodičoch. Pozemok je orná pôda spojená s lesom a s malým jazerom. Ornú pôvodu využíva momentálne poľnohospodárske družstvo. Máme v pláne celý pozemok začať využívať my. Problém je ale s prístupovou cestou. Momentálne sa družstvo na pozemok dostane zo susedného pozemku, ktorý využíva podobne ako náš. Pozemok je z iných strán obklopený ďalšími súkromnými pozemkami a z jednej strany železnicou. V čase kedy daný pozemok používali moji starý rodičia, existovala prístupová cesta k pozemku. Táto cesta bola riadna cesta prvej triedy pre motorové vozidlá vedľa ktorej sa pozemok nachádzal. V päťdesiatych rokoch minulého storočia ale túto cestu zrušili a preložili iným smerom týmto znemožnili prístup na daný pozemok. Táto skutočnosť ale v tých rokoch už mojich starých rodičoch netrápila pretože boli nútený ešte pred preložením cesty svoj pozemok vložiť do JRD. Otázka teda znie akým spôsobom by som sa mohol dopracovať k prístupovej ceste? Prikladám situačný obrázok.
pepa78
13.08.11,05:24
Tak, že sa dohodneš s vlastníkmi vedlajších pozemkov a odkúpiš od nich časť pozemkov a spravíš si prístup. Ako pozerám na obrázok tak budeš musieť asi križovať železnicu...a to bude problém, budeš musieť požiadať o povolenie prejazdu trate, vybudovať prejazd, označenie atď atď...
Mária27
13.08.11,06:06
Ako je to v katastrálnej mape?
Družstvá v súčasnosti nevracajú presne tie isté pozemky, dávajú do užívania náhradné. Ak by vám pozemky družstvo povracalo, museli by ste si ako vlastníci cesty vytvoriť.
Pain
19.08.11,16:43
Chcel by som sa spýtať ako postupovať, keď si chcem na svojom pozemku, postaviť v stavbu. Na pozemok nemám prístupovú cestu, najbližšia cesta je 20m od pozemku. Pozemok sa nachádza v intraviláne obce a v okolí sa nachádzajú inžinierske siete. Na pozemku zatial, ale nemám el. prípojku ani vodu. Parcela je zatiaľ vedená ako E parcela (orná pôda). Chcel by som vedieť ako postupovať, keď si tam chcem vybudovať prístupovú cestu. Okolitý vlastníci mi nechcú umožniť prístup, k mojemu pozemku. Ako mám teda postupovať. Jedná sa mi o postup, či najprv spraviť elektriku na pozemku? Prípadne vytýčiť presné hranice (teda pre konvertovať pozemok na C parcelu, je to vôbec nutné, jedná sa my o to, či treba spraviť, aby sa stal z E parcely priamo stavebný pozemok)? Prípadne, ako prinúťiť okolitých vlastníkov, aby my umožnili prístup? Existuje nejaká možnosť pre tento konkrétny prípad?

Ako prílohu posielam nákres. Žltá je môj pozemok, červená okolité pozemky, modrá je potok, šedá je cesta.

Ďakujem za odpovede.