petermikuláš
14.08.11,12:46
Kúpili sme 50 ročný dom, ktorý má asi 40 ročnú prístavbu. prístavba bola cca12 rokov neudržiavaná, teda nekúrená a slúžila domácim ako náraďovňa. Teraz ju rekonštruujem a chcem ju na bývanie. Problém je v tom, že po tom čo som oškrábal a umyl všetky nátery zo stien, ktoré sa dali odstrániť, steny stále mierne páchnu. Boli tam aj niekde plesne, nakoľko to bolo vlhké a nevetrané. Teda páchli hlavne tie farby na stenách, preto som ich oškrábal. Omietky samotné už nepáchnu, takže ich nechcem obíjať. Moja otázka znie: mám použiť najprv na steny vápno a potom na to nejakú farbu?, alebo najprv vápno a potom stierku a farbu, alebo nedávať vápno, dať len vnútornú stierku a farbu a dúfať, že to cez tú stierku už nebude vôbec páchnuť. Alebo vápno vôbec radšej nedávať.
Prosím poraďte, ďakujem za akúkoľvek radu
andiablo
14.08.11,11:34
v prvom rade to treba poriadne vyvetrať a potom natrieť nejakým antifungicidným náterom
petermikuláš
14.08.11,16:50
Dakujem, vetať to vetrám stále už mesiac, teraz len potrebujem vedieť čím to natrieť, čo hovoríte ľudia na to vápno? A ak áno tak aké hasené, nehasené. V tomto sa nevyznám. A môže tam ísť vôbec vápno?
petermikuláš
14.08.11,16:57
Ozaj a čo hovoríte na JUPOL Citro s prísadami proti rozvoju stenových plesní?
orlica
14.08.11,17:44
mno vápno je super , len škoda, že teraz používame rôzne " efektívne" pršiplášte, čo vôbec nedýchajú teda steny, ak je šanca tak určite vápno, klasika hasené a "uležané :-) , držim palce, lebo Vás čaká nekonečný príbeh, ale zmysluplný :-) . Ak sa dá vyhnúť, tak na hony utekať od umelých a nedýchatelných náterov :-)
ak je pleseň, tak zostáva jediné - až do muriva očistiť a nanovo dať sanovu resp. podobne a je pokoj na dlhu dobu ako nove..
petermikuláš
15.08.11,08:58
Ďakujem za odpoveď, má aj niekto iný nejaký postreh ešte?
Som v´dačný za každú radu.
220870
15.08.11,12:52
stierka ani ziadna sadrova omietka nemoze ist na vlhku alebo nepodizolovanu stenu.Ciastocne mozu vas problem vyriesit saanacne omietky.ale tie nie su vhodne na moc mokre mury,casom ich "zozeru"soli.Vapenny nater sa pouziva ako malovka nie ako sanacia pachu pod omitky.Takze vapenny nater pod akukolvek omietku sa nesmie aplykovat.Zavlhnuty mur z klasickych tehiel o sirke 300 mm schne od 1-2 rokov.Inak hrozi vyplavenie soli na omietku.
petermikuláš
15.08.11,13:18
stierka ani ziadna sadrova omietka nemoze ist na vlhku alebo nepodizolovanu stenu.Ciastocne mozu vas problem vyriesit saanacne omietky.ale tie nie su vhodne na moc mokre mury,casom ich "zozeru"soli.Vapenny nater sa pouziva ako malovka nie ako sanacia pachu pod omitky.Takze vapenny nater pod akukolvek omietku sa nesmie aplykovat.Zavlhnuty mur z klasickych tehiel o sirke 300 mm schne od 1-2 rokov.Inak hrozi vyplavenie soli na omietku.

Ďakujem 220870 Váš názor ma zaujíma, pretože ako sledujem Vaše reakcie aj iných príspevkov, myslím že ste "od fachu". No fakt je taký, že múry nie sú vlhké, ani neboli, len tam bol taký zápach od toho, ako sa to dlho nevetralo. Ten je zo dňa na deň slabší. Len ako som zoškriabal tie farby, tak na niektorých miestach zostali pod farbami také tmavé škvrny ako by to boli plesne v minulosti, ktoré predošlí majitelia v poslednom čase len zamalovali novou malovkou. Mám to iba vymalovať vápnom a nechať tak? A kde zoženiem hasené vápno? Alebo mám kúpiť zarobený vápenný náter vo farby laky? Alebo použiť ten JUPOL CITRO s protiplesnivými prísadami?
Chápte ma dobre, jedná sa mi len o to, aby som zabránil náhodnému znovu objaveniu sa plesní na malovke. Myslím, že už to plesnieť nebude, ale chcem mať istotu.
220870
15.08.11,13:28
treba kupit nehasene vapno v stavebninach ,u nas v TO sa da bez problemov zohnat.vsetko cierne otlct dolu a nanovo omietnut vapennou maltou 1diel zahaseneho vapna 5 diel piesku,0.3diel cementu.
petermikuláš
15.08.11,13:39
treba kupit nehasene vapno v stavebninach ,u nas v TO sa da bez problemov zohnat.vsetko cierne otlct dolu a nanovo omietnut vapennou maltou 1diel zahaseneho vapna 5 diel piesku,0.3diel cementu.
Ok, ďakujem za odpoveď, chápem dobre, že treba kupit praskove nehasene vapno v stavebninach a to musim najprv doma vyhasit a potom ho použiť do tej vapennej malty. Ale ako sa robí to "hasenie" vapna doma? Nikdy som to sam nerobil. Viem len, že sa opatrne prisýpať vápno za stáleho miešania. Ale neviem ako dlho sa to robí, prípadne na čo dať pozor.
petermikuláš
15.08.11,14:28
Prípadne nebolo by jednoduchšie kúpiť rovno hydrát vápenatý?
petermikuláš
16.08.11,17:11
Prosím poraďáci mohli by ste mi skúsiť dať svoje postrehy na moje otázky? No trošku mi to ponáhľa. Nechce sa mi veriť, že by ste s tým nemali viacerí skúsenosti. Myslím s vápnom na steny. Ďakujem vopred všetkým, hlavne tým čo mi už niečo napísali. Ešte raz vďaka.
220870
16.08.11,17:27
Ok, ďakujem za odpoveď, chápem dobre, že treba kupit praskove nehasene vapno v stavebninach a to musim najprv doma vyhasit a potom ho použiť do tej vapennej malty. Ale ako sa robí to "hasenie" vapna doma? Nikdy som to sam nerobil. Viem len, že sa opatrne prisýpať vápno za stáleho miešania. Ale neviem ako dlho sa to robí, prípadne na čo dať pozor.
Tak ako ste napisali postup.do 500 l suda doplovice napustit vodu a postupne po cca 5- minutach prihadzovat po lopate vapna.V 500 L SUDE ZAHASITE MAX 15-20 KG VAPNA.hLAVNE HASENIE PREBEHNE V PRIEBEHU CCA 20-30 MIN.kED prestanie vriet vtedy je zahasene.Treba ho pred pouzitim nechat 24 hod odstat.Potom je pouzitelne.Taketo veci bude vediet kazdy dedincan starsi 50 rokov.
petermikuláš
16.08.11,20:06
Ďakujem pekne 220870.
petermikuláš
19.08.11,11:53
Tak ako ste napisali postup.do 500 l suda doplovice napustit vodu a postupne po cca 5- minutach prihadzovat po lopate vapna.V 500 L SUDE ZAHASITE MAX 15-20 KG VAPNA.hLAVNE HASENIE PREBEHNE V PRIEBEHU CCA 20-30 MIN.kED prestanie vriet vtedy je zahasene.Treba ho pred pouzitim nechat 24 hod odstat.Potom je pouzitelne.Taketo veci bude vediet kazdy dedincan starsi 50 rokov.

220870 prosím aký máte názor príp. nemáte skúsenosť s týmto?: http://www.kartelstaving.sk/product/vapno-hasene-kasa-20kgbal-21/
predávajú to ako vápennú kašu z odležaného haseného vápna
náhodou som našiel pri potulkách internetom
čo na to hovoríte?