jelenka
15.08.11,10:18
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Po viac ako roku mi ochorela zamestnankyňa a doniesla papier od lekárky - potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti... Viem že sa za ten rok veľa pomenilo, preto Vás chcem poprosiť o radu aby som na niečo nezabudla kde všade mám poslať podklady potrebné k vyplateniu nemocenských dávok. Viem že na kontrolu pôjde 25.8. a už teraz viem že bude maródiť viac ako 10 dní... Ďakujem
Tweety
15.08.11,08:32
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Po viac ako roku mi ochorela zamestnankyňa a doniesla papier od lekárky - potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti... Viem že sa za ten rok veľa pomenilo, preto Vás chcem poprosiť o radu aby som na niečo nezabudla kde všade mám poslať podklady potrebné k vyplateniu nemocenských dávok. Viem že na kontrolu pôjde 25.8. a už teraz viem že bude maródiť viac ako 10 dní... Ďakujem
Prvých 10KD jej preplatíš náhradu príjmu, potom odošleš jednu časť dokladu-žiadosť o nemocenské aj s VZ na nemocenské do SP, ktorá už bude preplácať nemocenské.
suzliky
15.08.11,08:34
A ešte nahlásiš na príslušnú ZP zmenu platiteľa poistného pri začiatku PN a aj pri jej ukončení. Toto je ale hneď od prvého dňa PN.
Erislava
15.08.11,08:35
Časť II sa posiela na SP ak bude PN dlhšia ako 10 dní, spolu s touto časťou treba potom poslať Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Po ukončení PN zaslať IV. časť na SP. Ak bude PN pokračovať aj v septembri, treba Preukaz o trvaní dočasnej PN. Na ZP oznámenie o zmene platiteľa - kód zmeny 1O.
rodina1
15.08.11,08:43
Uvedené odpovede platia za predpokladu, že nemocensky poistená je zamestnankyňa u vás viac ako 90 dní.
Ak je menej ako 90 dní, tak do SP neposielaš potvrdenie o VZ pre uplatnenie nároku na nemocenské.
Tweety
15.08.11,08:54
Uvedené odpovede platia za predpokladu, že nemocensky poistená je zamestnankyňa u vás ako 90 dní.
Ak je menej ako 90 dní, tak do SP neposielaš potvrdenie o VZ pre uplatnenie nároku na nemocenské.
Zadávateľká píše, že ochorela po viac, ako roku, takže to asi nie je tento prípad. Ale inak súhlas.
rodina1
15.08.11,08:59
môže to byť aj tak myslené, že celý rok nebol u zamestnávateľa nik PN a teraz po roku ochorela zamestnankyňa ...
Bola to len taká pripomienka ...
Tweety
15.08.11,09:30
Áno, dá sa to pcchopiť dvojako. Veď ja som to nepísala v zlom, nehnevaj sa za to na mňa.
rodina1
15.08.11,09:33
Majka, ja sa vôbec nehnevám ...
... my tu píšeme, a zadávateľka nikde ... :(
alusa783
19.08.11,08:27
takže ja som natom rovnako pn som ešte nerobila nikdy a vaše vysvetlenia som moc nepochopila :(
z-c mi doniesol dnes zo socpoist 2 papiere jeden červený a čierny
teraz zavolam do ZP a nahlasim pn ako to potom bude z vypočtom do zp na páske?
pn bude dlhšie ako 10 dni
a HPP je od 21.3.11 píšete že po 10tich dnoch pošlem do sp papier kotrý? červený? a ktomu potvrdenie zam. o zam-c na učely upl. naroku na ND (to je čo?)
tiež po 10 dnoch nahlasim dalšiu zmenu v ZP - kod 10
a potom ked bude na pn aj v septembri tak preukaz o trvani pn (to tiež nevie čo je..)
ked sa vrati z pn zas niečo poslat do sp ale čo?
:( fakt som to nerobila a vôbec neviem ako čo kde a v soc poist nezdvihaju telefon!!
dakujem za každu radu
alusa783
19.08.11,09:15
no tak v soc mi konečne zdvihli takže tam postup už viem až po 10 dnoch poslat červený papier v vym zakladom do soc posit a ak bude dlho pn tak 31.8 mi zamestnanec donesie paoier a ten pošlem na socialku
a zp a vypočet mzdy mi ešte stale neni jasny..
Erislava
19.08.11,09:29
Do ZP poslať Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa - zadať dátum začiatku PN a kód zmeny 1O, a po ukončení PN to isté, len sa zadá dátum ukončenia PN. A výpočet mzdy predsa zabezpečí program.Prvých desať PN dní bude platiť zamestnávateľ náhradu príjmu a potom už platí SP.
truch
19.08.11,11:51
Mne pomohla táto odpoveď, je to síce Olymp, ale myslím, že pomôže:)
http://www.porada.sk/1466653-post426.html
lubi28
19.08.11,12:24
Taká obyčajná PN
1/ zamestnanec je na Pn - donies potvrdenie
čierna časť - Náhrada príjmu pri doč.prac.neschopnosti
červená časť . II. diel Žiadosť o nemocenské - táto sa zasiela na soc.poistovnu až po 10 kal. dnoch trvania práceneschopnosti zamestnanca
2/ kedže pracovný pomer začal tento rok - Potvrdenie zame-teľa o zam-covi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku - nezasielame (len vtedy ak by jeho pracovný pomer bol založený ešte v roku 2010) /tlačivo je možné stiahnut zo stránky Soc.poistovne /Formuláre
3/ Ak pracovná neschopnosť pokračuje k 1.9. - zamestnanec zašle zamestnávateľovi tlačivo Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti , ktoré mu vystaví ošetrujúci lekár- toto sa potom zasiela do sociálnej poistovni.
4/Zdravotná poistovna - na tlačive Hromadné oznámenie zamestnávateľa ... - vykážeme Pn- nasledovne
1OZ - den začiatku
1OK - den ukončenia /až ked skutočne ukončí PN/
nič iné s tým už nerobíme.

Čo sa týka PN- pre pracovný úraz - je tam toho oveľa viac, ale to je iná kapitola.
Difi
10.05.12,07:45
Dobrý deň, prosím Vás, prvýkrát budem vypočítať dočasnú prac. neschopnosť, pre skúsenejších je to iste ľahká, ale pre mňa sú nejasnosti: zamestnanec je zamestnaný vo firme od 2004, čiže má odpracované 90 dní, od 04.05.2012 je práceneschopný, jeho rozhodujúce obdobie bude rok 2011? Vymeriavací základ v r. 2011 pre pána bol 3863,16 s príspevkom zo sociálneho fondu / 365=10,584. Zamestnanec nebol práceneschopný, odpracoval celý rok. Neviem či som dobre rátala, jeho denný vym. základ je 10,584 z toho 25% 2,646 - na prvé tri dni je: 7,938
a 55% 5,8212 od štvrtého dňa do 10.-eho dňa je 40,7484
spolu 48,6864. Bude dlhší čas vypísaný. Do soc.poisť. netreba oznámiť, že je práceneschopný a mám povinnosť poslať - Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku? Do ZP som poslala oznámenie, dúfam, že z mojej strany sú vykonané všetky povinnosti. Čakám na Vaše odpovede, komentáre, s pozdravom, pekný deň.
Tweety
10.05.12,07:47
Dobrý deň, prosím Vás, prvýkrát budem vypočítať dočasnú prac. neschopnosť, pre skúsenejších je to iste ľahká, ale pre mňa sú nejasnosti: zamestnanec je zamestnaný vo firme od 2004, čiže má odpracované 90 dní, od 04.05.2012 je práceneschopný, jeho rozhodujúce obdobie bude rok 2011? Vymeriavací základ v r. 2011 pre pána bol 3863,16 s príspevkom zo sociálneho fondu / 365=10,584. Zamestnanec nebol práceneschopný, odpracoval celý rok. Neviem či som dobre rátala, jeho denný vym. základ je 10,584 z toho 25% 2,646 - na prvé tri dni je: 7,938
a 55% 5,8212 od štvrtého dňa do 10.-eho dňa je 40,7484
spolu 48,6864. Bude dlhší čas vypísaný. Do soc.poisť. netreba oznámiť, že je práceneschopný a mám povinnosť poslať - Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku? Do ZP som poslala oznámenie, dúfam, že z mojej strany sú vykonané všetky povinnosti. Čakám na Vaše odpovede, komentáre, s pozdravom, pekný deň.
Prvých 10 KD preplatíte náhradu, potom doklad o PN postúpite SP, tá bude preplácať nemocenské. Potvrdenie už nie je potrebné . PN oznamujete na tlačivku ZP.
veronikasad
10.05.12,07:49
Dobrý deň, prosím Vás, prvýkrát budem vypočítať dočasnú prac. neschopnosť, pre skúsenejších je to iste ľahká, ale pre mňa sú nejasnosti: zamestnanec je zamestnaný vo firme od 2004, čiže má odpracované 90 dní, od 04.05.2012 je práceneschopný, jeho rozhodujúce obdobie bude rok 2011? Vymeriavací základ v r. 2011 pre pána bol 3863,16 s príspevkom zo sociálneho fondu / 365=10,584. Zamestnanec nebol práceneschopný, odpracoval celý rok. Neviem či som dobre rátala, jeho denný vym. základ je 10,584 z toho 25% 2,646 - na prvé tri dni je: 7,938
a 55% 5,8212 od štvrtého dňa do 10.-eho dňa je 40,7484
spolu 48,6864. Bude dlhší čas vypísaný. Do soc.poisť. netreba oznámiť, že je práceneschopný a mám povinnosť poslať - Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku? Do ZP som poslala oznámenie, dúfam, že z mojej strany sú vykonané všetky povinnosti. Čakám na Vaše odpovede, komentáre, s pozdravom, pekný deň.
potvrdenie o príjme do SP už posielať nemusíš. Denný vymer.základ pre výpočet náhrady príjmu pri DPN si vypočítaš ako súčet vymeriavacích základov na nem.poistenie(z mesačných výkazov) : počet kal. dní nem.poistenia (ak nebol PN, tak 365).
Náhrada príjmu je prvé 3 dni 25 % DVZ, ďalších 7 dní 55 % DVZ. Od 11. dňa vypláca nemocenské SP.
Difi
10.05.12,08:59
Ďakujem za rýchlu reakciu, tak dobre som pochopila zákon, príspevky a ukľudňujúci pocit, že môžem spoľahnúť na Vás a na poradu. Posledná otázka: čo je to tlačivo ZP?
Pekný deň.
veronikasad
10.05.12,09:01
Ďakujem za rýchlu reakciu, tak dobre som pochopila zákon, príspevky a ukľudňujúci pocit, že môžem spoľahnúť na Vás a na poradu. Posledná otázka: čo je to tlačivo ZP?
Pekný deň.

Do zdr.poisťovne nahlasuješ do konca nasl.kal.mesiaca od začiatku alebo konca PN-ky zmenu platitela poistného. (ak nie je začiatok a koniec PN v jednom mesiaci, nahlasuješ samostatne)

V ktorej ZP je zamestnanec poistený ?
Tweety
10.05.12,09:09
Ďakujem za rýchlu reakciu, tak dobre som pochopila zákon, príspevky a ukľudňujúci pocit, že môžem spoľahnúť na Vás a na poradu. Posledná otázka: čo je to tlačivo ZP?
Pekný deň.

Každá poisťovňa má svoje, volá sa
Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie (http://www.dovera.sk/download.pl?hash=RyUVXUNc2ZOKdtJQGgeQDXqkm4hUVMoO&ID=80) takže prvá vec je zistiť, v ktorej poisťovni je.
Difi
10.05.12,09:34
Trošku bola som mimo, to som vybavila včera, asi trošku skoro, nevedela som že mám nato čas oznámiť. Dúfam, že zato nebudem mať problémy. S pozdravom
jholubok
18.09.12,12:22
ja mám zase taký problém a neviem ako postupovať. Mám zamestnanca, ktorý je od 17.8 na pn-ke. Nezdvíhal nám telefóny, vôbec nekomunikoval. Zaslali sme mu okamžité skončenie a teraz sa vyhráža, že on má pn-ku (ktorú nám do dnešného dňa nedoručil) a že nás dá na súd. Jeho pn-ku som si overila aj na SP a evidujú ju od toho dátumu ako tvrdí on. Ale začiatok sa vôbec nezhoduje s dátumom od kedy nám nechodí do práce (do práce nechodí od 1.8 a to sme mu uviedli aj do okamžitého skončenia PP).
Tweety
18.09.12,12:25
ja mám zase taký problém a neviem ako postupovať. Mám zamestnanca, ktorý je od 17.8 na pn-ke. Nezdvíhal nám telefóny, vôbec nekomunikoval. Zaslali sme mu okamžité skončenie a teraz sa vyhráža, že on má pn-ku (ktorú nám do dnešného dňa nedoručil) a že nás dá na súd. Jeho pn-ku som si overila aj na SP a evidujú ju od toho dátumu ako tvrdí on. Ale začiatok sa vôbec nezhoduje s dátumom od kedy nám nechodí do práce (do práce nechodí od 1.8 a to sme mu uviedli aj do okamžitého skončenia PP).
Ak je stále na PN, nemôžete s ním skončiť PP. Ako ste teda riešili dochádzku za august?
jholubok
18.09.12,12:30
vykázaním absencií
Tweety
18.09.12,12:32
vykázaním absencií
A k kedy ste posielali okamžité skončenie? A odkedy je vlastne skutočne na PN a či vôbec skončila?
jholubok
18.09.12,12:38
od 1.8 nechodil do práce - zamestnnaci to ohlásili 7.9 - v ten deň sme mu to posielali (prevzal to 12.9)- a pn-ku s dátumom 17.8 nám ohlásil 17.9 telefonicky
Tweety
18.09.12,12:39
od 1.8 nechodil do práce - zamestnnaci to ohlásili 7.9 - v ten deň sme mu to posielali (prevzal to 12.9)- a pn-ku s dátumom 17.8 nám ohlásil 17.9 telefonicky
A ešte trvá PN, resp. trvala vtedy, keď prebral doklad o skončení PP?
Pozri si citáciu zákona, či vôbec ste mohli dať okamžité skončenie PP.
(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.

AK to nie je tento prípad, skončenie PP môže byť, a je skončené dátumom prevzatia dokumentu.

Počas PN nie je možné dať výpoveď, ale okamžité skončenie má len to obmedzenie v § 68 odst. 3.
jholubok
18.09.12,12:44
pn-ka ešte trvá podľa vyjadrenia SP - on keď prebral doklad o okmažitom skončneí PP bol na PN
jholubok
18.09.12,12:50
takže postupovala som správne (v bode 3 sa nenachádza). Dnes mu zasielam zásielku, kde ho vyzývam na doloženie pn-ky aby ju mohol mať zaplatenú a postúpenú SP.
Tweety
18.09.12,12:51
takže postupovala som správne (v bode 3 sa nenachádza). Dnes mu zasielam zásielku, kde ho vyzývam na doloženie pn-ky aby ju mohol mať zaplatenú a postúpenú SP.
Potom bol postup správny.
jholubok
19.09.12,19:30
ešte som sa zabudla poradiť - mám teraz zamestnanca vyzvať na doloženie pn-ky a opraviť mu mzdu :rolleyes:
Radka08
29.10.12,06:26
Dobrý deň. Ja by som sa chcela spýtať ohľadom tlačiva - stále si neviem zapamätať, ako mám počítať tie dni. Napr. práceneschopný je od 4.6.2012, tzn. v tento deň už nie je v práci. Schopný práce je od 16.6.2012, v tento deň teda už pracuje. To máme 13 kalendárnych dní alebo 10 pracovných dní. Mňa teda zaujímajú tie pracovné dni? Pretože na tom tlačive je napísané, že ak je to viac ako 10 kalendárnych dní, má sa to poslať do SP, tak neviem, či som neurobila chybu, keď som to neposlala... Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
madla
29.10.12,06:36
4.6. - 13.6 - platí zmestnávateľ
14.6. - 15.6. - by mala zaplatiť SP
mala si to poslať
veronikasad
29.10.12,06:36
Dobrý deň. Ja by som sa chcela spýtať ohľadom tlačiva - stále si neviem zapamätať, ako mám počítať tie dni. Napr. práceneschopný je od 4.6.2012, tzn. v tento deň už nie je v práci. Schopný práce je od 16.6.2012, v tento deň teda už pracuje. To máme 13 kalendárnych dní alebo 10 pracovných dní. Mňa teda zaujímajú tie pracovné dni? Pretože na tom tlačive je napísané, že ak je to viac ako 10 kalendárnych dní, má sa to poslať do SP, tak neviem, či som neurobila chybu, keď som to neposlala... Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Tvoja PN-ka trvala 12 kal.dní, mala si ju poslať do SP, zamestnancovi patrilo okrem 10 dní náhrady príjmu, ktorú pltí zamestnávatel - nemocenské za dva kal. dni.
Radka08
29.10.12,07:06
Tvoja PN-ka trvala 12 kal.dní, mala si ju poslať do SP, zamestnancovi patrilo okrem 10 dní náhrady príjmu, ktorú pltí zamestnávatel - nemocenské za dva kal. dni.

Aha... a kdesi som čítala že SP vyzve na predloženie ak sa to nepošle a nevyzvala... tak teraz keď to tam pošlem dodatočne tak sa dúfam nič nestane... a môžem aj za viac zamestnancov poslať v jednej obálke? lebo určite keď som to robila zle, tak to nebude len jeden...
A keď trvá presne 10 KD. napr. mám od 05.09.2012 do 15.09.2012?

A ďakujem veľmi pekne za odpovede
Tweety
29.10.12,07:07
Aha... a kdesi som čítala že SP vyzve na predloženie ak sa to nepošle a nevyzvala... tak teraz keď to tam pošlem dodatočne tak sa dúfam nič nestane... a môžem aj za viac zamestnancov poslať v jednej obálke? lebo určite keď som to robila zle, tak to nebude len jeden..

A ďakujem veľmi pekne za odpovede
Zamestnanci prídu k svojim peňiažkom neskoro. Možno sa budú sťažovať.
veronikasad
29.10.12,07:08
Aha... a kdesi som čítala že SP vyzve na predloženie ak sa to nepošle a nevyzvala... tak teraz keď to tam pošlem dodatočne tak sa dúfam nič nestane... a môžem aj za viac zamestnancov poslať v jednej obálke? lebo určite keď som to robila zle, tak to nebude len jeden...
A keď trvá presne 10 KD. napr. mám od 05.09.2012 do 15.09.2012?

A ďakujem veľmi pekne za odpovede
Radka, ak je to len trochu možné, odnes PN-ky do SP osobne, daj si na prefotenej kopii potvrdiť dátum prevzatia ...
Radka08
29.10.12,07:09
Jaj, ale treba urobiť aj zmenu v ZP, im to nebude vadiť keď to bude takto neskoro?
Tweety
29.10.12,07:10
Jaj, ale treba urobiť aj zmenu v ZP, im to nebude vadiť keď to bude takto neskoro?
ÁNo, . Uvádzaš začiatok a koniec PN.
Ešte k SP

„Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“ (ďalej len" potvrdenie") je päťdielne tlačivo Sociálnej poisťovne a vystaví ho lekár zdravotníckeho zariadenia (nie je voľne k dispozícii) pri zistení dočasnej pracovnej neschopnosti
poistencovi lekár odovzdá

I. diel potvrdenia – legitimácia dočasne práceneschopného poistenca – týmto dielom sa poistenec preukazuje zamestnancovi Sociálnej poisťovne vykonávajúcemu kontrolu dodržiavania liečebného režimu a na tomto diele lekár vyznačuje dátum kontroly; po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti ho poistenec odovzdá lekárovi
II. diel potvrdenia – žiadosť o nemocenské/úrazový príplatok – týmto dielom si poistenec uplatňuje nárok na dávku, pričom pred odovzdaním zamestnávateľovi/odoslaním Sociálnej poisťovni je povinný vyznačiť

o ktorú dávku žiada (nemocenské (http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk) a/alebo úrazový príplatok (http://www.socpoist.sk/urazovy-priplatok/1297s?&lang=sk))
údaje vo vyhlásení (či si uplatňuje nárok na dávku zo súbehu poistení a spôsob poukazovania dávky) a podpísať ho

IIa. diel potvrdenia – žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti – týmto dielom si zamestnanec uplatňuje nárok na náhradu príjmu u zamestnávateľa
IV. diel potvrdenia – hlásenie zamestnávateľovi a pobočke Sociálnej poisťovne o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti – po podpísaní vyhlásenia je poistenec povinný bezodkladne zaslať pobočke, ktorá vypláca nemocenské (s výnimkou zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť trvala najviac 10 dní – ten ho odovzdá zamestnávateľovi)
ostatné diely potvrdenia (I. diel po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti a III. diel pri jej začiatku) je povinný odoslať lekár zdravotníckeho zariadenia Sociálnej poisťovni do evidencie dočasne práceneschopných poistencov

v prípade, ak ošetrujúci lekár uzná poistenca za dočasne práceneschopného z viacerých nemocenských poistení, potvrdenie vystaví osobitne pre každé z nich
veronikasad
29.10.12,07:11
Jaj, ale treba urobiť aj zmenu v ZP, im to nebude vadiť keď to bude takto neskoro?
Akú zmenu v ZP ? Tam predsa nahlasuješ začiatok a koniec PN. Doteraz si žiadnu zmenu platitela nenahlasovala alebo tvoja otázka súvisí s nevyplateným nemocenským ?
Radka08
29.10.12,07:12
Aha... a kdesi som čítala že SP vyzve na predloženie ak sa to nepošle a nevyzvala... tak teraz keď to tam pošlem dodatočne tak sa dúfam nič nestane... a môžem aj za viac zamestnancov poslať v jednej obálke? lebo určite keď som to robila zle, tak to nebude len jeden...
A keď trvá presne 10 KD. napr. mám od 05.09.2012 do 15.09.2012?

A ďakujem veľmi pekne za odpovede

Tak sťažovať sa snáď nebudú. Jedná sa teda len o jedného, teraz som si to kontrolovala. A to som ešte s ním minule tak prehodila, že nikdy neviem či to mám poslať alebo nie a on mi ešte hovorí, že nie...
Tweety
29.10.12,07:13
Tak sťažovať sa snáď nebudú. Jedná sa teda len o jedného, teraz som si to kontrolovala. A to som ešte s ním minule tak prehodila, že nikdy neviem či to mám poslať alebo nie a on mi ešte hovorí, že nie... Treba sa držať zákona, a nie toho, čo povie, alebo nepovie zamestnanec. Ty si zodpovedná.
Radka08
29.10.12,07:17
Akú zmenu v ZP ? Tam predsa nahlasuješ začiatok a koniec PN. Doteraz si žiadnu zmenu platitela nenahlasovala alebo tvoja otázka súvisí s nevyplateným nemocenským ?

No ale ak je PN dlhšie ako 10 dní, tak treba na ZP nahlásiť začiatok PN a to som tiež neurobila
veronikasad
29.10.12,07:19
No ale ak je PN dlhšie ako 10 dní, tak treba na ZP nahlásiť začiatok PN a to som tiež neurobila
Radka, tak to rýchlo naprav, lebo si koleduješ o pokuty. Nielen začiatok, ale aj koniec PN-ky treba nahlásiť do konca nasl.mesiaca.
Radka08
29.10.12,07:27
Dobre, idem nato a veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Tweety
29.10.12,07:52
No ale ak je PN dlhšie ako 10 dní, tak treba na ZP nahlásiť začiatok PN a to som tiež neurobila
Každú PN treba oznámiť, hoci aj trojdňovú.
kn-alka
29.10.12,08:00
No ale ak je PN dlhšie ako 10 dní, tak treba na ZP nahlásiť začiatok PN a to som tiež neurobila

Do SP treba poslať PN, ktorá trvá dlhšie ako 10 kalendárnych dní.
Do ZP sa nahlasuje každá PN, aj tá, ktorá trvá menej ako 10 kalendárnych dní.
Radka08
29.10.12,08:01
Každú PN treba oznámiť, hoci aj trojdňovú.

Počkaj ale veď pokiaľ je to do 10 dní, tak zamestnancovi to preplácam ja ako zamestnávateľ, tak ja neviem. Ja som z týchto PNiek debil, nikto mi to poriadne nikdy nevysvetlil a stále to neviem dobre robiť :(
Tweety
29.10.12,08:02
Počkaj ale veď pokiaľ je to do 10 dní, tak zamestnancovi to preplácam ja ako zamestnávateľ, tak ja neviem. Ja som z týchto PNiek debil, nikto mi to poriadne nikdy nevysvetlil a stále to neviem dobre robiť :(
To áno, prvých max. 10 KD prepláca zametnáv. náhradu,( prvé tri dni 25%, potom 55%) ale ZP oznamuješ každú PN aj kratšiu ako 10 KD. Potvrdenie o PN pošleš do SP len vtedy, ak PN trvala viac ako 10 KD, pretože od 11.dňa prepláca nemocenské.
kn-alka
29.10.12,08:07
Počkaj ale veď pokiaľ je to do 10 dní, tak zamestnancovi to preplácam ja ako zamestnávateľ, tak ja neviem. Ja som z týchto PNiek debil, nikto mi to poriadne nikdy nevysvetlil a stále to neviem dobre robiť :(

Práve preto ti tu píšeme postup:

PN do 10 kal.dní:
do SP nič neposielaš
do ZP posielaš oznámenie zamestnávateľa so začiatkom a koncom PN - kód 1.O
PN nad 10 kal.dní:
do SP posielaš II.časť PN-ky - začiatok-červenú (po uplynutí 10 kal.dní) a potom IV.časť - koniec - čiernu
do ZP tak isto - oznámenie zamestnávateľa so začiatkom a koncom PN - kód 1.O
Radka08
29.10.12,08:10
Práve preto ti tu píšeme postup:

PN do 10 kal.dní:
do SP nič neposielaš
do ZP posielaš oznámenie zamestnávateľa so začiatkom a koncom PN - kód 1.O
PN nad 10 kal.dní:
do SP posielaš II.časť PN-ky - začiatok-červenú (po uplynutí 10 kal.dní) a potom IV.časť - koniec - čiernu
do ZP tak isto - oznámenie zamestnávateľa so začiatkom a koncom PN - kód 1.O

Ďakujem veľmi pekne, toto mi strašne pomohlo, konečne mám v tom jasno
IVEB
30.10.12,08:46
Náhrada príjmu pri dočasnej neschopnosti zamestnanca sa riadi zákonom 462/2003 v znení neskorších predpisov. Jedná sa mi o to , že v zmysle horeuvedeného zákona sa DVZ zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol. Avšak tlačivo , ktoré doniesol zamestnanec od lekára Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti na strane , kde sa vypisuje DVZ na účely nároku na náhradu príjmu zamestnanca / biely list/ je uvedené , že sa pri výpočte postupuje podľa § 55 zákona č.461/2003 , kde sa však DVZ zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor. Tak ako to je, zamestnávateľ zaokrúhľuje DVZ nadol a SP /od 11.dňa/ nahor?
Lucia Lafkova
14.12.12,07:07
Dobrý deň, idem sa opytať niekedy keď bola PN-ka dlhšia ako 10 dní, tak spolu s PN-kou na SP sa posielalo tlačivo Potvrdenie zamesnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia na nemocenskú dávku, robí sa to ešte tak?
Ešte jedna vec ma trápi, ak je to úraz ale nie pracovný, a PN-ka trvá viac ako 10 dní treba k PN-ke doložiť tlačivo Hlásenie úrazu na účely nemocenského?
ďakujem za skorú odpoveď
Tweety
14.12.12,07:09
Dobrý deň, idem sa opytať niekedy keď bola PN-ka dlhšia ako 10 dní, tak spolu s PN-kou na SP sa posielalo tlačivo Potvrdenie zamesnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia na nemocenskú dávku, robí sa to ešte tak? Nie, nie je tak, tlačivo už nie je potrebné.
Ešte jedna vec ma trápi, ak je to úraz ale nie pracovný, a PN-ka trvá viac ako 10 dní treba k PN-ke doložiť tlačivo Hlásenie úrazu na účely nemocenského?
ďakujem za skorú odpoveď
V texte.
Mila123
14.12.12,07:10
už nie je potrebné tlačivo ....
a hlásenie neprac. úrazu je potrebné vyplniť tlačivo typu (rozmeru) A5, určite je k dispozícií aj na webovej stránke SP
Lucia Lafkova
14.12.12,07:39
O.K pekný deň
Lucia Lafkova
07.01.13,12:10
Dobrý deň, mám zamestnanca kt. mal PN od 13.12.12. do 03.01.13. A teraz mám zase PN od 04.01.13 do trvá, aký je postup taktiež platí zamestnávateľ prvých desať dní, ďakujem.
Tweety
07.01.13,12:11
Dobrý deň, mám zamestnanca kt. mal PN od 13.12.12. do 03.01.13. A teraz mám zase PN od 04.01.13 do trvá, aký je postup taktiež platí zamestnávateľ prvých desať dní, ďakujem.
Áno. Ide o novú DPN.
verona234
08.01.13,07:23
Dobrý deň,
mám PN-ku od 2.1.2013- až do 9.1.2013, dnes som bol na kontrole s tým, že lekár mi ju predĺžil do 15.1.2013. Chcem sa spýtať koľko dní prepláca zamestnávateľ? je to 10 dní kalendárnych alebo pracovných? S tým, že keby som chcel ukončiť PN-ku 11.1.2013 /aby to bolo tých 10 dní/, stačí to len povedať svojmu lekárovi? Dá sa ukončiť PN-ka skorej? Lebo náš lekár ma o tom vôbec neinformoval. Ďakuje za odpoveď
Tweety
08.01.13,07:27
Dobrý deň,
mám PN-ku od 2.1.2013- až do 9.1.2013, dnes som bol na kontrole s tým, že lekár mi ju predĺžil do 15.1.2013. Chcem sa spýtať koľko dní prepláca zamestnávateľ? je to 10 dní kalendárnych alebo pracovných? S tým, že keby som chcel ukončiť PN-ku 11.1.2013 /aby to bolo tých 10 dní/, stačí to len povedať svojmu lekárovi? Dá sa ukončiť PN-ka skorej? Lebo náš lekár ma o tom vôbec neinformoval. Ďakuje za odpoveď
Náhrada príjmu je max. 10KD. Na ukončení PN sa môžeš dohodnúť.
verona234
08.01.13,10:01
Náhrada príjmu je max. 10KD. Na ukončení PN sa môžeš dohodnúť.
Ďakujem