adchen
15.08.11,12:37
Dobrý deň, potreboval by som poradiť, či je možné ukončiť pracovný pomer § 68 s tým, že by sa dala vymáhať od zamestnanca priemerná mesačná mzda alebo nejako zakompenzovať do zmluvy alebo do dohody zo zrážok vetu: "že v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, má zamestnávateľ na náhradu od zamestnanca vo výške jednej priemernej mesačnej mzdy" ?

Ďakujem

Ada
adchen
15.08.11,10:52
myslím tým § 68 písm. b za závažné porušenie pracovnej disciplíny ale ide mi o to, či môže od neho zamestnávateľ žiadať náhradu priemernej mesačnej mzdy?
tak ako keď napr. nezotrvá zamestnanec vo výpovednej lehote tak má zamestnávateľ nárok na jednu mesačnú mzdu.
veronikasad
15.08.11,10:54
Dobrý deň, potreboval by som poradiť, či je možné ukončiť pracovný pomer § 68 s tým, že by sa dala vymáhať od zamestnanca priemerná mesačná mzda alebo nejako zakompenzovať do zmluvy alebo do dohody zo zrážok vetu: "že v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, má zamestnávateľ na náhradu od zamestnanca vo výške jednej priemernej mesačnej mzdy" ?

Ďakujem

Ada
nie je to možné, náhradu môžeš uplatniť len v prípade nedodržania výpovednej doby zo strany zamestnanca.
Od 1.9.2011 sa VD skracuje z 2 mesiacov na jeden.
adchen
15.08.11,11:32
ešte by som sa chcela opýtať na jednu vec: zamestnanec podal žiadosť o skončenie PP k 08.08.2011, zamestnávateľ s tým nesúhlasil a trvá na dvojmesačnej výpovednej od 01.09.2011 do 31.10.2011 ale zamestnanec už na druhý deň nedošiel do práce môžem ho ukončiť za nedoržanie výpovednej lehoty keď ta mu začína plynúť až od 01.09.2011 alebo mu mám dávať zatiaľ absencie a až potom ukončíť? Ide hlavne o to, že zamestnávateľ si chce uplatniť pokutu vo výške jedného mesačného platu...
veronikasad
15.08.11,11:37
ešte by som sa chcela opýtať na jednu vec: zamestnanec podal žiadosť o skončenie PP k 08.08.2011, zamestnávateľ s tým nesúhlasil a trvá na dvojmesačnej výpovednej od 01.09.2011 do 31.10.2011 ale zamestnanec už na druhý deň nedošiel do práce môžem ho ukončiť za nedoržanie výpovednej lehoty keď ta mu začína plynúť až od 01.09.2011 alebo mu mám dávať zatiaľ absencie a až potom ukončíť? Ide hlavne o to, že zamestnávateľ si chce uplatniť pokutu vo výške jedného mesačného platu...
Máte náhradu mzdy dohodnutú v pracovnej zmluve ? Ak nie, nemôže si to zamestnávatel uplatniť. S dodatkom k PZ asi zamestnanec súhlasiť nebude.
Ak má vyčerpanú dovolenku, absenciami nič nevyriešiš. Musíš nahlásiť prerušenie do SP a zmenu platitela poistného v ZP. (ak už nastúpil do práce v inej firme, samoplatitelom ZP nebude).
adchen
15.08.11,11:41
Náhradu mzdy máme dohodnutú v pracovnej zmluve. či nastúpil zamestnanec do druhej práce neviem lebo nedá sa s ním ani skontaktovať