Janka6685
17.01.06,16:09
Ahojte.

Má niekto skúsenosť s operáciou očí (krátkozrakosti/ďalekozrakosti) leaserom? Ako to prebieha, koľko to dnes stojí,...

Ďakujem
michelle
17.01.06,15:36
ahoj Jani,
môj manžel bol na takejto operácii pred rokom aj niečo. Strašne sme sa najprv báli ale vlastne nie je čoho. Máš niekoľko centrier, kde to robia, my sme si vybrali Blavu - EXCIMER - myslím, že tak sa to volá.
Čo konkrétne chceš vedieť?
bepo
17.01.06,15:41
Strašne sme sa najprv báli ale vlastne nie je čoho.
To by som netvrdil,mňa od toho odhovára každý známy lekár,sami oční lekári sa nedajú operovať hoci nosia okuliare.
michelle
17.01.06,15:42
stálo to okolo 23 tis. a robili mu obe oči naraz. To bolo trochu nepríjemné, lebo mu ich obe zalepili a tri dni to mal zalepené. Po zákroku sa odporúča čo najviac spať, aby ti "nebehali" oči zo strany na stranu, lebo to je trochu bolestivé. Ked mu to odlepili videl ešte menej ako predtým, ale to sa behom 2 - 3 dní napravilo. Dokonca mu odporučili čo najviac sedieť pri PC, čítať a tak - teda trénovať oči.
Celý zákrok trval asi 10 minut, ale tá príprava, ach no aj 4 hodiny. Je to celkom bezpečné, lebo sa to robí laserom, ktorý je nastavený cez PC na tú korekciu. Ak pohneš hlavou, okom a tak, automaticky sa to zastaví, takže sa nemusíš báť, že ti urobí "dieru niekde inde".
Odporúčam. Vôbec nenosí okuliare a to mal dioptrie hm... tuším okolo 5.
michelle
17.01.06,15:44
ešte som zabudla, tá náprava nie je okamžitá, chce to čas, oči sa musia úplne zahojiť, používať kvapky.
michelle
17.01.06,15:45
To by som netvrdil,mňa od toho odhovára každý známy lekár,sami oční lekári sa nedajú operovať hoci nosia okuliare.

bepo, ja hovorím z vlastnej skúsenosti, ale všetko záleží akú poruchu očí máš, aké máš dioptrie tak, nie všetko sa dá a niektoré poruchy sú dokonca do 2 rokov po zákroku vratné.
bepo
17.01.06,15:56
Tu ide o to že ešte nie je preskúmané na dostatočnej vzorke ľudí čo sa stane s očami po 30-40 rokoch od operácie.
michelle
17.01.06,16:01
súhlasím, ved tolko rokov sa to ešte nerobí.
Janka6685
17.01.06,16:05
Ďakujem za informácie.:)

Na tú operáciu chce ísť môj snúbenec. Má okuliare mínus 5. Chce sa o tom dozvedieť čo najviac, lebo má trochu strach. Je to predsa operácia a to je vždy nejaké riziko. Ja som tiež chcela, ale tupozrakosť to (a ani nič iné) nevylieči:( .

Má ešte niekto nejakú skúsenosť? Michelle hovorí z vlastnej skúsenosti a bepo zrejme len z počutia....nebude to také zlé, však?
michelle
17.01.06,16:11
jani, ono to chce najprv kopu vyšetrení, pekne sa niekde objednajte, dajte si všetko vysvetliť, pýtaj aj na primitívne otázky, aj na také, čo si myslíš, že poznáš odpoved. Práve som sa pýtala manžela, že keby sa situácia opakovala, či by išiel ešte raz - vraj ANO. A ešte niečo, ak by náhodou na prvýkrát nevyšlo zníženie dioptrií o tokoľko koľko chcete - môžete to opakovať a to je v cene. Ale hovorím, najlepšie ísť niekde do centra a dať si to vysvetli. Sú to všetko súkromníci a podľa toho sa k tebe aj správajú - teraz myslím pozitívne. Ale pozor - za všetko sa platí - myslím že aj za konzultácie.... už neviem presne. Držím palce, najhoršie je rozhodnúť sa.
michelle
17.01.06,16:14
musím ísť, jani ozvi sa mi cez SS ak máš záujem
ahojte
bepo
17.01.06,16:15
Michelle hovorí z vlastnej skúsenosti a bepo zrejme len z počutia....nebude to také zlé, však?
Keďže mám známych očných lekárov tak z počutia ale to čo ja počujem to žiaden zákaznik nebude počuť
michelle
17.01.06,16:51
bepo, daj info aj nám čo to už máme za sebou, nech vieme čo nás čaká... :-(
Janka6685
17.01.06,16:51
Michelle, ďakujem:) .

Bepo, čo hovoria konkrétne oční lekári?
kukučka
17.01.06,17:41
V Eximeri v Bratislave, 9 rokov po operácii -7 dioptrií a super, jedno oko ostalo -0,25 na "reklamáciu" sme nešli
bepo
17.01.06,18:37
Veď som to tu už písal-chýbajú dlhodobejšie skúsenosti-neviem ako sa niekto zatvári ak sa dá v 20-ke operovať a v 40-ke vďaka tomu oslepne,sami lekári ktorí nosia okuliare a robia operácie sa nedávajú operovať a niekedy dochádza k rozpadu rohovky.
michelle
18.01.06,08:39
ešte priložím jednu skúsenosť, teta v ČR bola už skoro slepá, bez pomoci ani na krok, na odporúčanie syna - lekára, sa dala operovať a bola v pohode, samozrejme, že nosila okuliare, ale aspoň bola sebestačná, pravdaže vzhľadom na vek (cez 60) a vysoké dioptrie (neviem presne akú mala poruchu, ono sa všelijako volá) to bolo v poriadku, postupne sa jej zrak kazil, ale na pár rokov bola zase v pohode.
Peterf
18.01.06,11:46
Ja osobne by som si oci nedal operovat, pretoze nikto nevie a vzhladom na cas este ani nemohla byt spravena klinicka studia, ake zmeny na rohovke nastanu po 20 a viac rokoch po zakroku.
Z tohto dovodu by som si oci dal operovat iba pri vysokych dioptriach, rozhodne nie v mladom veku pri zanedbatelnych dioptriach.
Ziadny oftamolog si takuto operaciu nedal spravit, co poznam.. Pracujem v zdravotnictve.. podobne je to aj s darovavanim krvy a tombocytov, ziadny hematolog nedarovava krv. Vedia preco... :D
michelle
18.01.06,11:55
Ja osobne by som si oci nedal operovat, pretoze nikto nevie a vzhladom na cas este ani nemohla byt spravena klinicka studia, ake zmeny na rohovke nastanu po 20 a viac rokoch po zakroku.
Z tohto dovodu by som si oci dal operovat iba pri vysokych dioptriach, rozhodne nie v mladom veku pri zanedbatelnych dioptriach.
Ziadny oftamolog si takuto operaciu nedal spravit, co poznam.. Pracujem v zdravotnictve.. podobne je to aj s darovavanim krvy a tombocytov, ziadny hematolog nedarovava krv. Vedia preco... :D

Peter, takže neodporúčaš darovať krv? Prečo? Nahovárajú aby som sa na to dala. Ani ked to potrebuje rodina?
janaGT
18.01.06,12:36
moja švagrina si dala operovať obidve oči pred cca 5 rokmi. Vtedy ju to vyšlo 20 000,-. Robili jej to v Blave, neviem presne kde. Viem, že po operácii musela byť pár dní v tme, potom dosť dlho nosila tmavé slnečné okuliare - ale museli to byť nejaké špeciálne. A teraz po 5 rokoch sa musela vrátiť k okuliarom, nakoľko sa jej zrak opäť zhoršil.
Ešte skúsenosť môjho manžela: keď si bol kupovať nové okuliare, dal si vyšetriť aj zrak, či náhodou nepotrebuje silnejšie dioptrie, a vtedy mu lekár povedal, že ani jeden očný lekár by si nenechal oči operovať. Takže odvtedy o operácii neuvažuje.
Toľko skúsenosti mojich blízkych.
anet
18.01.06,13:00
Moj manžel ma operovane oči (operovali ho cca 6 rokov dozadu) a je v pohode. Je pravdou vsak,ze upozornuju,ze sa po nejakej dobe moze zrak vratit do povodneho stavu dokonca zhorsit, ale zatial som sa s tym nestretla (ani u znamich co maju operovane oci).

Myslim ze je to na rozhodnuti kazdeho z nas.

Na jednej strane nedat operovat oci, ale pritom lekari vedia ze pouzivanim okuliarov oko lenivie (teda sval)a i tak sa zrak postupne zhorsuje.

Na druhej strane operovat i ked s nejakym mensim rizikom.:cool:
skatja
18.01.06,23:02
Môj manžel bol takmer pred 10 rokmi, medzi prvými v KE / -4/ a urobil by tak znovu. Po operácii nenosil vôbec okuliare, teraz asi rok potrebuje už na čítanie +1.
Janka6685
19.01.06,14:32
Ďakujem všetkým za odpovede a rady. Dám to prečítať snúbencovi, aby sa rozhodol. Btw. má 26 rokov, nosí -5, ale vraví, že už asi potrebuje minimálne -6. Postupom času sa mu zrak zhoršuje.
Tana74
23.01.06,18:29
Aj my s manželom sme sa dali operovať excimerom pred 8 rokmi a vôbec to neľutujeme. Odvtedy sme obaja bez okuliarov, ktoré sme nosili zhruba od svojich šiestich rokov. (Manžel bol dokonca v 18 r. operovaný skalpelom a vrátilo sa mu to po niekoľkých mesiacoch.)

Ináč "ďakujem" za "nastrašenie". :D :D :D :D :D Keď sa stane to, čo niektorí píšete, dám Vám vedieť......;)

Vtedy nám po polovicu celkovej sumy za operáciu preplatila zdravotná poisťovňa.... Jedno oko vtedy vyšlo približne 12.000-13.000 - presne si už nepamätám. Museli sme si kúpiť aj kvapky do oči na doliečenie, ale tie sa dali zohnať aj v niektorých nemocniciach.
sokrateska
13.02.06,14:16
Ahojte.

Má niekto skúsenosť s operáciou očí (krátkozrakosti/ďalekozrakosti) leaserom? Ako to prebieha, koľko to dnes stojí,...

Ďakujem

Milá Janka, neviem, ako sa rozhodol Tvoj snubenec a možno moja "rada" pride už po funuse. Jednako pridávam naše skúsenosti. Dcéra /t.č.21 ročná/ bola na laserovej operácií očí pred 3-omi rokmi v Bratislavskom EXCIMERY. Robili jej postupne najprv 1 oko, po mesiaci druhé. Musim priznať, že mala riadne bolesti, ale hneď na 3 deň sa to zlepšilo natoľko, že bola ochotná ísť na ďaľšiu operáciu. Od mala nosila okuliare, neskôr šošovky, mávala často bolesti hlavy. Po operácií všetko prešlo. Doteraz vidí dobre a neváhala by ísť znovu, ak by bolo treba. Za operáciu zaplatila 10 tis.za každé oko + nejaké poplatky za vyšetrenia predtým /asi 500,-Sk/. S prístupom lekárov bola nadmieru spokojná. Ak je operácia značné riziko do budúcnosti a úmyselne o tom neinformujú, bola by to špinavost
/myslím/. Ale verím, že všetko napreduje, snáď i s istým rizikom. Ja som
onkologický pacient a vo všetkom dám na lekárov. Mala som pokročilé štádium, keď ma operovali a ešte aj po 9 rokoch som tu a "pomerne" OK.
Takže sa držím toho, že snáď úmyselne by lekári človeku poškodiť nechceli. Ono to asi aj s tou medecínou bude ako s ostatným - ľudia pracujúci v mäsopriemysle Ti povedia, že salámu a klobásy by nejedli...!
A tiež vedia prečo. Ale niekedy sa treba rozhodnúť a zariskovať, no nie?
Želám Tvojmu snúbencovi, nech sa rozhodne akokoľvek, aby sa mu zrak
už nezhoršoval a všetkým želám hodne zdravíčka!:o ;) :)
Janka6685
16.02.06,11:23
Milá Janka, neviem, ako sa rozhodol Tvoj snubenec a možno moja "rada" pride už po funuse. Jednako pridávam naše skúsenosti. Dcéra /t.č.21 ročná/ bola na laserovej operácií očí pred 3-omi rokmi v Bratislavskom EXCIMERY. Robili jej postupne najprv 1 oko, po mesiaci druhé. Musim priznať, že mala riadne bolesti, ale hneď na 3 deň sa to zlepšilo natoľko, že bola ochotná ísť na ďaľšiu operáciu. Od mala nosila okuliare, neskôr šošovky, mávala často bolesti hlavy. Po operácií všetko prešlo. Doteraz vidí dobre a neváhala by ísť znovu, ak by bolo treba. Za operáciu zaplatila 10 tis.za každé oko + nejaké poplatky za vyšetrenia predtým /asi 500,-Sk/. S prístupom lekárov bola nadmieru spokojná. Ak je operácia značné riziko do budúcnosti a úmyselne o tom neinformujú, bola by to špinavost
/myslím/. Ale verím, že všetko napreduje, snáď i s istým rizikom. Ja som
onkologický pacient a vo všetkom dám na lekárov. Mala som pokročilé štádium, keď ma operovali a ešte aj po 9 rokoch som tu a "pomerne" OK.
Takže sa držím toho, že snáď úmyselne by lekári človeku poškodiť nechceli. Ono to asi aj s tou medecínou bude ako s ostatným - ľudia pracujúci v mäsopriemysle Ti povedia, že salámu a klobásy by nejedli...!
A tiež vedia prečo. Ale niekedy sa treba rozhodnúť a zariskovať, no nie?
Želám Tvojmu snúbencovi, nech sa rozhodne akokoľvek, aby sa mu zrak
už nezhoršoval a všetkým želám hodne zdravíčka!:o ;) :)

Ďakujem ti za reakciu. Žiadna rada nepríde po funuse, lebo ešte len zbierame informácie a samozrejme treba našetriť nejakú tú korunku. Takže to ešte nejaký čas potrvá.
Peterf
16.02.06,23:32
Peter, takže neodporúčaš darovať krv? Prečo? Nahovárajú aby som sa na to dala. Ani ked to potrebuje rodina?

Nie neodporucam ale pre rodinu JASNE ZE ANO:eek:
ja osobne som darovaval 5rokov v kuse a potom sa mi nieco prihodilo a zmenilo to moj neivny pohlad na vec..
serena
17.02.06,13:44
Ja mam uz tiez za sebou tu operaciu. Netreba sa nicoho bat. Ked to robia, neboli, az po takej hodinke. Najhorsi je prvy den, vtedy naozaj som mala velke bolesti, ale ked lezis a nic nerobis, tak sa to da vydrzat. Druhy den je uz lepsi, a ten treti ... v pohode. Potom treba ist aj na kontrolu. Mne to robili pred 3 rokmi, vtedy som platila 500.- za vysetrenie a 10000.- za jedno oko. Bola som v EXCIMER - i. Ked vysetrenia robia pred zakrokom, tak tam budes min. 5 hodin. Ja som isla na deviatu a o druhej mi to spravili.
SILVIA54
20.03.06,10:54
Ahojte všetci, pridám sa aj ja.Bola som na operácií v Excimeri pred 3 rokmi a som doteraz spokojná aj keď sa mi zdá že to už nieje ono.Myslím že na jedno oko vidím trošku horšie.Tiež som najskôr zbierala informácie,lebo som sa bála ako to dopadne atď.Musím priznať že som si bola pred operáciou obstarať nejaká tabletky na spanie a proti bolesti.Veľmi to bolelo,ale dá sa to vydržať.Keby som mala ísť ešte raz tak rozhodne idem.Ten skvelý pocit že dobre vidím je úžasný.;)
zlatica76
20.03.06,11:07
Pridám sa aj ja...

tiež mám operované obidve oči pred asi 9 rokmi, medzitým jedno dieťa :) Ja som až také silné dioptrie nemala (okolo 3), ale mám aj cylindre. Dioptrie odišli, ostali cylindre, takže na čítanie potrebujem okuliare.

Okuliare som nosila od 6 rokov, a stále sa mi oči len zhoršovali. Očná lekárka mi to tiež neodporúčala, ale dala som sa nato. A vôbec neľutujem. Po operácii som síce 3 dni nevidela vôbec, asi 2-3 roky som nesmela byť v zafajčenej miestnosti, ale teraz je to už fajn, dokonca začínam rozmýšľať o ďalšej operácii, kde by mi zobrali aj tie cylindre.

Okuliare nosím, ale len v práci pri počítači. Inak, cez dovolenku, víkendy okuliare nenosím, lebo razím teóriu že aj oko je len sval a treba ho trenovať. Osobne mám odskúšané, že keď mám okuliare a dám si ich dole, vidím horšie, ako keď si okuliare nedám a celý deň som bez nich.

To čo oceňujem, že konečne aj na plavárni niečo vidím :) nielen rôznofarebné čmuhy :)
ZuzanaA
20.03.06,12:03
No, pridám aj ja moju osobnú skúsenosť. Bola som tiež na operácii cca pred 10 rokmi, všetko bolo fajn, bolesť som dáko prežila, veď to stálo za to, vidieť svet jasno aj bez okuliarov. ALE.....asi pred 2 rokmi som zistila, že akosi horšie vidím, zašla som na očné a namerali mi celkom slušné dioptrie 2,5 a 3,5. Doktorka sa čudovala, že ako som ešte mohla bežne fungovať bez okuliarov. Priznám sa, že tiež ma prekvapila výška dioptrií, nemala som pocit, že až tak slabo vidím. Ale keď som už začala nosiť okuliare, už von bez nich nejdem, zdá sa mi, že bez nich nevidím nič.
No a keďže som bola značne znechutená z toho, že mám ZASE nosiť okuliare, chcela som nosiť kontaktné šošovky. Ale bohužial ich neznesiem na oku a som si 100 % istá, že to je kvôli tej operácii, pretože som niekedy dávno šošovky v pohode nosila.
Lenže aj napriek všetkým týmto skúsenostiam, keď sa mi bude zrak naďalej zhoršovať, nevylučujem, že by som zase skúsila operáciu.. Ale k tomu by mi už trebalo veľkú dávku odhodlania.
dadika
20.03.06,19:17
aj ja sa pridávam...oči som si dala zoperovať v 9/2004. Dala som si robiť obe oči naraz v Excimri. Bola som upozornená, že mi možno ostane nejaká ta 1/4, 1/2 na oku a tak sa aj stalo. Mám si to ísť dať dorobiť, ale bojím sa :-)
Dosť zle som znášala tú bolesť po zákroku - metóda PRK, ale už sú aj lepšie-menej bolestivejšie. Ale pôjdem to ešte dobojovať. :-)
Môžem však skonštatovať, že som sa cítila, ako keby som sa opäť narodila. Človek, ktorý nikdy nenosil okuliare, ani predstaviť si to nevie aké to je oäť vidieť.
Inak som im povďačná, zistila som totiž, že by som mala zmeniť svoju očnú lekárku. Bolievala ma dosť často hlava a tak som absolvovala "ako idiot" všetky možné vyšetrenia a všade so záverom, že som v poriadku, no hlava nie a nie prestať bolieť. A výsledok? Zoperovali mi o 3/4 dioptrie viac, ako som mala okuliare a bolesti hlavy prestali.
A zistili mi, že mám preriedenú sietnicu, čo moja lekárka neprišla na to za toľko rokov, čo som ku nej chodila. Veľmi pekne som sa jej poďakovala!Takže ak by som sa rozhodla mať druhé dieťa, skončila by som so spadnutou sietnicou a samozrejme slepá.
Jana Motyčková
20.03.06,19:22
Pridám skúsenosť manžela, mal dioptrie 6, začal denne cvičiť (kúpil si knižku a postupoval podľa nej), asi po 2 rokoch sa tie dioptrie ustálili na 2-2 1/2. Takže bez ohľadu na operáciu doporučujem cvičiť a podľa možnosti nosiť okuliare čo najmenej, aby si oko nenavyklo.
kukučka
20.03.06,20:30
Janka už som viackrát čítala o očných cvičeniach, ale prvýkrát o takomto výsledku, ktorý by som asi nazvala malým zázrakom. Ja to cvičenie stále odkladám, namiesto neho som si dala predpísať silnejšie okuliare. Veľká vďaka, začínam cvičiť.
KEJKA
20.03.06,20:34
Pridám skúsenosť manžela, mal dioptrie 6, začal denne cvičiť (kúpil si knižku a postupoval podľa nej), asi po 2 rokoch sa tie dioptrie ustálili na 2-2 1/2. Takže bez ohľadu na operáciu doporučujem cvičiť a podľa možnosti nosiť okuliare čo najmenej, aby si oko nenavyklo.
môžeš ma navigovať ohľadne tých cvičení?
Andrea B.
21.03.06,07:46
Neviem, či neodpovedám pre tvoju potrebu neskoro. Operovať oči som si dala v roku 1995! Platila som 10000 za každé oko plus za predoperačné vyšetrenia. Operovali ma v bratislavskom Excimeri. Na odporúčanie kamarátky som prvý deň (kedy to bolí najviac) prespala pod Rohypnolom a užívala som tabletky proti bolesti. Mama mi vždy prišla kvapnúť do oka. O dva dni to vôbec nebolelo a piaty deň som išla s kamarátkou do reštaurácie - úplne v pohode (dokonca aj namaľovaná), len som si musela pravidelne kvapkať očné kvapky. Dodnes (!!!) nepotrebujem okuliare, vidím dobre do diaľky i na blízko, šoférujem... Ešte dodám, že som mala mínus 8 a 8,5 dioptrií a nosila som okuliare dvadsať rokov. Neviem si vynachváliť pohľad na svet bez okuliarov - hlavne keď prší, sneží, mrzne :-))) Ja osobne odporúčam.
Jana Motyčková
21.03.06,07:49
Tak som to konzultovala s manźelom, že podľa tej knižky postupoval len "chvíľu", potom našiel cvičenia, ktoré si opísal na papier asi pred 20 rokmi a postupoval podľa nich. Skúsi ich pohľadať, prípadne ho snáď ukecám aby to popísal. Zhruba išlo jednak o cvičenie - otáčanie očí do strán, ale hlavne (ako si to pamätám ja) zobral si náramkové hodinky ručičkové do ruky a postupne ich približoval a vzďaloval od očí a zaostroval zrak, samozrejme bez okuliarov. Robil to denne 15-30 minút. Do konca týždňa má moc práce, potom hádam presnejšie napíše.

Ešte čo bolo dôležité, kúpil si okuliare o 1/2 dioptrie slabšie a keď už cez ne dobre videl, opäť si kúpil o 1/2 dioptrie slabšie. Zároveň sa snažil byť čo najviac bez okuliarov. Aj v súčasnosti keď číta napr. noviny (nesúri ho čas), tak číta (lúšti) bez okuliarov.

Možno toto zlepšenie je naozaj výnimočné, nepoznám nikoho iného, komu by sa zlepšil zrak cvičením, ale nepoznám ani nikoho, kto by cvičil. Možno tiež závisí od príčiny (choroby) prečo má niekto slabý zrak.
STRELEC
21.03.06,07:56
Pridám skúsenosť manžela, mal dioptrie 6, začal denne cvičiť (kúpil si knižku a postupoval podľa nej), asi po 2 rokoch sa tie dioptrie ustálili na 2-2 1/2. Takže bez ohľadu na operáciu doporučujem cvičiť a podľa možnosti nosiť okuliare čo najmenej, aby si oko nenavyklo.
Mohol by som Ťa poprosiť o názov tej knižky? S tým doporučením nosiť okuliare čo najmenej je to problematické. Väčšinu dňa človek pozerá do PC alebo papierov, na vychádzke chcem vidieť aj okolie, pri šoférovaní je to nevyhnutnosť. TV by bol mierne rozmazaný. Niet kedy.
To cvičenie by som chcel určite skúsiť.
Jana Motyčková
21.03.06,08:02
Tak ako som písala vyššie, s tou knižkou pracoval iba krátko, potom prešiel na iné cvičenia. Názov tej knižky : W.Hätscher-Rosenbauer : Zrakové cvičenia.

Manžel robí tiež na PC (aj 12 hodín denne), vtedy má okuliare (ale tie slabšie), tiež pri šoférovaní, ale inak nie, ani pri televízore (moc ho nepozerá) ani na vychádzke. Ale keď mal dioptrie 6, tak sme nemali televízor.
STRELEC
22.03.06,07:05
Tak ako som písala vyššie, s tou knižkou pracoval iba krátko, potom prešiel na iné cvičenia. Názov tej knižky : W.Hätscher-Rosenbauer : Zrakové cvičenia.

Manžel robí tiež na PC (aj 12 hodín denne), vtedy má okuliare (ale tie slabšie), tiež pri šoférovaní, ale inak nie, ani pri televízore (moc ho nepozerá) ani na vychádzke. Ale keď mal dioptrie 6, tak sme nemali televízor.Ďakujem za názov knižky a najmä za skúsenosti. Skúsim to aj ja s cvičením očí. Už som medzitým rozprával so svojou očnou (dôverujem jej - spolužiačka z gympla) a tá to podporila, len mi nevedela nič napochytre odporúčiť, ale že mi niečo vyhľadá. Tak som jej povedal, že jej možno helfnem ja :) .
kukučka
22.03.06,17:51
Ja tiež pohľadám čo mám a napíšem. Je to asi jóga.
ormika
29.11.06,13:18
Tak po pol roku otváram túto diskusiu. Má niekto niečo ohľadom operácie laserom nové? Nosím šošovky, ale po práci s počítačom ma bolievajú oči. A okuliare? Mala by som ich nosiť od svojich 5-tich rokov. Ale poznáte to: vždy som sa za ne ako dieťa hanbila a teraz v dospelosti, hoci sú okuliare moderné, mám k nim odpor. Tak tiež zvažujem, či pokračovať v šošovkách, alebo sa mám pýšiť krásnymi okuliarmi, alebo radšej operácia....
nadenka2
05.12.06,14:49
Ahoj, ja som si dala zoperovat 1 oko v januari tento rok. Pravdepodobne mam sklon k tvorbe jaziev na rohovke, mala som kvoli tomu problemy s videnim asi 5 mesiacov, bola som dost zufala, kvapkala som si kvapky skoro doteraz. Momentalne do dialky vidim, ale do blizka mi urobili asi 0,5 dioptrie. Strasne som vahala ci mam ist na druhe oko, ale kedze neznasam kontaktne sosovky, bola to uz nevyhnutnost, lebo s rozdielom 5 dioptrii sa neda existovat, nedaju sa nosit ani okuliare. Dala som si to spravit cca pred 3 tyzdnami, je to lepsie i ked stale este celkom dobre nevidim. Po tychto skusenostiach by som sa urcite rozhodovala dlhsie, asi by som to naozaj prekonzultovala s viacerymi ocnymi lekarmi.
sonas
13.02.07,06:58
Ahojte.Nevie mi niekto poradit, kde mozem zohnat knihu "Zrakove cvicenia " od Hatscher-Rosenbauer.Vsade je vypredana, tak keby ste mali nejaky zdroj, dajte vediet, prosim. dik
Nika
13.02.07,07:17
Ahojte.Nevie mi niekto poradit, kde mozem zohnat knihu "Zrakove cvicenia " od Hatscher-Rosenbauer.Vsade je vypredana, tak keby ste mali nejaky zdroj, dajte vediet, prosim. dik

O knihe neviem, ale skús si pozrieť túto tému:

http://www.porada.sk/t25094-dobry-zrak.html
cocker.ba
13.02.07,08:52
Tu ide o to že ešte nie je preskúmané na dostatočnej vzorke ľudí čo sa stane s očami po 30-40 rokoch od operácie.

Ked sa mne nestalo nic po 12 rokoch, co by sa mohlo stat po 30 rokoch? Okrem toho, excimer sa da aj opakovat.To nie je stara metoda prof.Fiodorova, kde kratkozrakost zozaciatku liecili narezavanim skalpelom...
sway
13.02.07,08:58
Ahoj, ja som si dala zoperovat 1 oko v januari tento rok. Pravdepodobne mam sklon k tvorbe jaziev na rohovke, mala som kvoli tomu problemy s videnim asi 5 mesiacov, bola som dost zufala, kvapkala som si kvapky skoro doteraz. Momentalne do dialky vidim, ale do blizka mi urobili asi 0,5 dioptrie. Strasne som vahala ci mam ist na druhe oko, ale kedze neznasam kontaktne sosovky, bola to uz nevyhnutnost, lebo s rozdielom 5 dioptrii sa neda existovat, nedaju sa nosit ani okuliare. Dala som si to spravit cca pred 3 tyzdnami, je to lepsie i ked stale este celkom dobre nevidim. Po tychto skusenostiach by som sa urcite rozhodovala dlhsie, asi by som to naozaj prekonzultovala s viacerymi ocnymi lekarmi.

súhlasím, operácia veľmi bolí , zraková vada sa časom obnovuje a doživotne si musíš kvapkať do očí ...,
ale ak to niekto vydrží - kamoška to podstúpila a spravila by to vraj znova, ja by som to asi spravila len ak by som mala veľmi silné dioptrie a veľmi by to znepríjemňovalo môj život....
Jana2004
13.02.07,20:19
Pridám vlastnú skúsenosť: Som po operácii 12 rokov, žiadne zhoršenie, neľutujem a odporúčam. Operovali ma v B.Bystrici, so sebou mi dali 2 tabletky na spanie, kvapky a masť. Prespala som 2 dni a o ďalšie 2 sedela pri PC. Tak ako každá z Vás "čumím" do PC väčšiu časť dňa. Oči mám v pohode, žiadne zhoršenie nepociťujem a čo je super, prestala ma bolieť hlava.
ludmilla
13.02.07,22:46
Taktiež z vlastnej skúsenosti, operovaná excimerom som bola pred 11 rokmi, čo sa operácie týkalo nič som necítila, taktiež som asi tri dni spala bolesti som zvládla kapsulami tramalu, nemám pocit že to bolo až také hrozné. Po operácii som si kvapkala umelé slzy, asi 3 mesiace som mala pocit, že mám zhoršený zrak pri čítaní, ale to tiež pominulo, dodnes vidím dobre, nemám vôbec žiadne problémy. Neľutujem, že som túto operáciu podstúpila. Záruku Ti samozrejme nedá nikto, pamätám si, že pred operáciou som podpisovala papier, že je to na vlastné riziko. Myslím si, že každý zákrok je troška lotéria, rozhodnutie je len na Tebe.
kukučka
14.02.07,00:45
súhlasím, operácia veľmi bolí , zraková vada sa časom obnovuje a doživotne si musíš kvapkať do očí ...,
ale ak to niekto vydrží - kamoška to podstúpila a spravila by to vraj znova, ja by som to asi spravila len ak by som mala veľmi silné dioptrie a veľmi by to znepríjemňovalo môj život....

sway, po laserovej a dnes už sa dá povedať, že skoro klasickej operácii krátkozrakosti sú oči v poriadku a nikto si nič do nich nekvapká. Okrem pár dní po operácií.
Ľubica2
14.02.07,10:38
Keď som si pred pár mesiacmi čítala túto tému, tiež som uvažovala o tejto operácii. Dnes už mám po nej, ešte chodím na kontroly. Ale ten pocit, že znova všetko perfektne vidím je neopísateľný :) .
Pred operáciou mi robili vyšetrenia a pýtali sa na môj zdravotný stav a jednou z otázok bolo aj to či sa mi dobre hoja jazvy. Kvapky si ešte kvapkám, ale už len každý druhý deň. Ak by som po rokoch mala ísť znova, tak neváham a idem.
Stálo ma to 24.000.- Sk a splácam to na splátky.
zita007
15.02.07,11:05
Ahojte.

Má niekto skúsenosť s operáciou očí (krátkozrakosti/ďalekozrakosti) leaserom? Ako to prebieha, koľko to dnes stojí,...

Ďakujem

Pripájam sa k tým, čo úspešne absolvovali tento zákrok.
Bolo to pred 4. rokmi v Košiciach. Absolvovala som 1 vyšetrenie a hneď ma objednali na operáciu. Robili mi ten komplikovanejší spôsob, pretože som na jednom oku mala 6 diop. Všetko to prebehlo veľmi rýchlo, cca 10 min. Mala som veľký strach ako to dopadne. Dnes je to už 4 roky a ja vôbec neľutujem. Konečne pozeram na tento svet bez akýchkoľvek obmedzení.
Vtedy som za to zaplatila asi 29 000,- Sk a stálo to za to.

Odporúčam:) a držím palce.
Janka6685
15.02.07,13:51
Kočky, som rada, že vám to pomohlo.:)

Ľubica, teba sa chcem opýtať, ak môžem, ako je to s tými splátkami. Je to riešené nejak fixne, alebo sú aj možnosti podľa výberu zákazníka?
bulnova
15.02.07,14:05
Náš známy, dr. Ferko má v Košiciach - Barci súkromnú kliniku. Myslím, že nebol by problém (ak sa rozhodneš) ťa doporučiť. Poinformuj sa aký je o ňom chýr.
Vraj aj vo fakultnej nemocnici sú operácie očí na dobrej úrovni (bol tam priateľ
pre 3 rokmi a je spokojný). Cenovo je asi Ferko drahší (aj keď by na môj príhovor
určite niečo zľavil).
Ľubica2
15.02.07,14:38
Janka,
ja som bola na operácii v júli v Bratislave v CMO. A priamo cez nich som si vybavila pôžičku na splátky. Vtedy pred letom bola u nich akcia - zľava na operáciu laserom na každé oko 2.000.- Sk a platila do konca júna. Tak som sa u nich informovala a boli veľmi ochotní a uvedenú zľavu mi zahrnuli aj do splátok a dokonca mi ju poskytli aj po termíne. Takže ma to na splátky vyšlo rovnako ako keby som platila v hotovosti. Ak chceš niečo konkrétnejšie vedieť, tak sa obráť priamo na nich, alebo na internete. Majú aj dobre spracovanú internetovú stránku.
Inak musím ich len chváliť, lebo majú dobrý prístup k pacientovi.
Niekto tu aj spomínal, že príprava na operáciu bola 4 hodiny, no ja musím povedať, že operáciu som mala naplánovanú o 10.00 hod. a o 12.30 hod. už som bola doma. Tam dlhšie trvá, že ti musia kvapkami znecitlivieť oči. Samotná operácia trvá cca 15 minút.
Janka6685
15.02.07,14:53
Náš známy, dr. Ferko má v Košiciach - Barci súkromnú kliniku. Myslím, že nebol by problém (ak sa rozhodneš) ťa doporučiť. Poinformuj sa aký je o ňom chýr.
Vraj aj vo fakultnej nemocnici sú operácie očí na dobrej úrovni (bol tam priateľ
pre 3 rokmi a je spokojný). Cenovo je asi Ferko drahší (aj keď by na môj príhovor
určite niečo zľavil).


Janka,
ja som bola na operácii v júli v Bratislave v CMO. A priamo cez nich som si vybavila pôžičku na splátky. Vtedy pred letom bola u nich akcia - zľava na operáciu laserom na každé oko 2.000.- Sk a platila do konca júna. Tak som sa u nich informovala a boli veľmi ochotní a uvedenú zľavu mi zahrnuli aj do splátok a dokonca mi ju poskytli aj po termíne. Takže ma to na splátky vyšlo rovnako ako keby som platila v hotovosti. Ak chceš niečo konkrétnejšie vedieť, tak sa obráť priamo na nich, alebo na internete. Majú aj dobre spracovanú internetovú stránku.
Inak musím ich len chváliť, lebo majú dobrý prístup k pacientovi.
Niekto tu aj spomínal, že príprava na operáciu bola 4 hodiny, no ja musím povedať, že operáciu som mala naplánovanú o 10.00 hod. a o 12.30 hod. už som bola doma. Tam dlhšie trvá, že ti musia kvapkami znecitlivieť oči. Samotná operácia trvá cca 15 minút.


Ďakujem za info:). Pozriem na tú stránku a skúsim sa informovať osobne.

Všetko to zisťujem pre snúbenca (má mínus 7). Ja mám smolu, lebo tupozrakosť mi nevyliečia nijakým spôsobom.:(
sonrisa_zofka
02.10.07,10:37
MOJA LASEROVÁ OPERÁCIA OČÍ

Pretože som nikde nenašla podrobné info o tom aká je operácia očí, čo sa
deje pred tým, počas a hlavne aké to je po nej, spísala som svoje zážitky.
Možno to bude pre niekoho, kto sa na operáciu chystá alebo zatiaľ o tom
iba rozmýšľa trochu užitočné.

1. PREDOPERAČNÉ VYŠETRENIE - v podstate to poznáte od vášho očného. Ide o
čítanie písmen na tabulke, vyšetrenie očného tlaku, skúška slzenia očí. To
posledné je celkom nepríjemná skúška nervov. Spočíva v tom, že vám do
spodného viečka vložia maličký sterilný papierik aby sa vyvolalo slzenie.
V priemere to dávajú na minútu alebo dve, mne ale slzy tiekli už po pár
sekundách.

2. PRÍPRAVA NA OPERÁCIU - ak všetky vyšetrenia dopadnú dobre, sestrička
vám dá očné kvapky na umŕtvenie. Opakuje sa to asi trikrát. Postupne
začnete mať pocit, že máte sklené oči a necítite si ich. Vôbec to nie je
bolestivé.

3. OPERÁCIA - doktor vám najprv dá nejaké kliešte ktoré udržia oči stále
otvorené (dosť nepríjemná vecička). Potom prídu ešte nejaké kvapky, a
potom samotná operácia.
Chvíľami sa mi tak rozmazával zrak, že to zelené svetielko som vôbec
nevidela. Tak som v pude sebazáchovy pozerala tam, kde som tušila že je.
Celkovo operácia jedného oka trvala cca. 4-5 minút. Pravé oko celkom ušlo,
ale pri ľavom som mala neustále hroznú potrebu žmurkať. To však ale nešlo -
kliešte.
Nakoniec mi nasadili ochranné šošovky a odkráčala som späť do ambulancie.
Nemala som zalepené oči ani nič podobné. A čo bolo najlepšie, na cestu som
videla!
Znova som musela čítať písmená a div sa svete - videla som ich.
Potom som dostala kvapky do očí a odišla som domov.

4. POOPERAČNÁ BOLESŤ - tá prišla už po ceste domov. Síce som dostala
nejaké tabletky ale boli iba slabé a ich účinok som vôbec necítila. Cesta
domov bola hotové utrpenie.

Bolesť by som opísala ako... akoby vám niekto dal do oka dlhý kučeravý
vlas a nedovolil vám ho vybrať (musíte sa vyhýbať akémukoľvek kontaktu s
očami - okrem predpísaných kvapiek). Tá bolesť nie je silná ale strašne,
strašne nepríjemná. Chvíľami som mala pocit, že sa zbláznim. Boli chvíle
keď som sama sebe nadávala, že som sa na to dala.
Kvapkanie do očí je takisto obdivuhodný výkon. Oči ma boleli, boli celé
červené a akoby opuchnuté. Stálo ma to dosť námahy udržať ich chvíľu
otvorené.
Lekár mi nenakázal mať očí zalepené, ale je to tak lepšie.

Zistila som, že na pravé oko vidím stále rozmazane, pričom ľavé bolo úplne
zaostrené. Tak to ostalo, aspoň podľa mňa dosť dlho. Bolo to veľmi
nepríjemné, asi poznáte ten pocit, keď vám vypadne jedno sklíčko z
okuliarov. Asi tak.
Po cca. dvoch týždňoch sa pravé oko začalo zaostrovať a ľavé
zhoršovať. Nebolo to veľa ale cítila som rozdiel. V podstate to bolo oveľa
lepšie. Oči sa vtedy zladili. Stále to ale nebolo ono.
Zlepšenie nastalo asi o ďalšie dva týždne. A potom sa zrak iba zlepšoval.
Teraz mám asi dva mesiace po operácii a jediná chybička je v tom, že jedno
oko mam stále o štvrť dioptrie slabšie. Druhé je úplne v poriadku. Stále
sa to ale zlepšuje.

Snáď tento príbeh niekomu pomôže pri rozhodovaní.

pacientka
lorelei
02.10.07,20:22
MOJA LASEROVÁ OPERÁCIA OČÍ

Pretože som nikde nenašla podrobné info o tom aká je operácia očí, čo sa
deje pred tým, počas a hlavne aké to je po nej, spísala som svoje zážitky.


4. POOPERAČNÁ BOLESŤ - tá prišla už po ceste domov. Síce som dostala
nejaké tabletky ale boli iba slabé a ich účinok som vôbec necítila. Cesta
domov bola hotové utrpenie.

Bolesť by som opísala ako... akoby vám niekto dal do oka dlhý kučeravý
vlas a nedovolil vám ho vybrať (musíte sa vyhýbať akémukoľvek kontaktu s
očami - okrem predpísaných kvapiek). Tá bolesť nie je silná ale strašne,
strašne nepríjemná. Chvíľami som mala pocit, že sa zbláznim. Boli chvíle
keď som sama sebe nadávala, že som sa na to dala.
Kvapkanie do očí je takisto obdivuhodný výkon. Oči ma boleli, boli celé
červené a akoby opuchnuté. Stálo ma to dosť námahy udržať ich chvíľu
otvorené.
Lekár mi nenakázal mať očí zalepené, ale je to tak lepšie.

Zistila som, že na pravé oko vidím stále rozmazane, pričom ľavé bolo úplne
zaostrené. Tak to ostalo, aspoň podľa mňa dosť dlho. Bolo to veľmi
nepríjemné, asi poznáte ten pocit, keď vám vypadne jedno sklíčko z
okuliarov. Asi tak.
Po cca. dvoch týždňoch sa pravé oko začalo zaostrovať a ľavé
zhoršovať. Nebolo to veľa ale cítila som rozdiel. V podstate to bolo oveľa
lepšie. Oči sa vtedy zladili. Stále to ale nebolo ono.
Zlepšenie nastalo asi o ďalšie dva týždne. A potom sa zrak iba zlepšoval.
Teraz mám asi dva mesiace po operácii a jediná chybička je v tom, že jedno
oko mam stále o štvrť dioptrie slabšie. Druhé je úplne v poriadku. Stále
sa to ale zlepšuje.

Snáď tento príbeh niekomu pomôže pri rozhodovaní.

pacientka

Sice som to nezazila ja sama, ale prezivala som to s mojou kamaratkou, ked sa rozhodla podstupit tu operaciu. Je to uz par rokov, mala dost silne dioptrie, kontaktne jej nerobili dobre, mala citlive oci, tak sa rozhodla ist na to. Nechcem odradit, ale tie pooperacne bolesti mala strasne, oci mala zalepene, nebolo to len ambulantne - na pockanie, 2 dni bola na lozku v nemocnici. Potom takisto kvapky do aci, dost dlho....Najprv sa stazovala,ze vidi horsie, ale boli to len tie prvotne stavy, potom sa to zlepsovalo. Dnes ma len slabucky rozdiel od normalu, je v pohode, a pochvaluje si,ze to mala urobit uz davno predtym.
Jana2004
02.10.07,20:35
Aj ja mám za sebou operáciu laserom. Robili mi ju v BB a tam akosi prezieravo som dostala do ruky 3 tabletky na spanie.ˇPrvú som mala zobrať hneď ako prídem domov a ďalšie dve podľa potreby. Fakt som celé 2 dni prespala a o žiadnej bolesti neviem. Vrelo doporúčam :) takýto spôsob "odbolesťovania".
adi11
22.10.07,21:07
mimotemy chcem sa spytat ci mi vie niekto poradit.Casto sa mi robi jacmen na oku.Neviete z coho to vznika a ako sa toho zbavit.Dakujem
KEJKA
22.10.07,21:42
ber si vitamín B (pre adi11)
gabi9
03.11.07,19:47
čo je teda vlastne lepšie? Operovať laserom alebo neoperovať, keď lekári nosia okuliare?
KEJKA
03.11.07,19:52
čo je teda vlastne lepšie? Operovať laserom alebo neoperovať, keď lekári nosia okuliare?
myslím, že táto diskusia a osobné skúsenosti majú pomôcť, aby si záujemca urobil vlastný názor.
Nie je to o tom, všeobecne za zhodnúť a povedať čo je lepšie.....
kacatkoo17
07.07.08,13:17
Ahoj, hľadám telefonne číslo na kliniku v Košiciach. Otec sa rozhodol ísť na operáciu očí a zatial som sa nejak nedopátrala. Za pomoc ďakujem
shureido
08.07.08,07:29
Ja som si dala robit oci v BA v Excimeri a som spokojna. V 2006 mi robili obe oci -9 Dph a po roku mi na kontrole dooperovali -2 Dph. Takze spolu mi stiahli 11 dioptrií. Vcera som bola na kontrole a na pravom oku mi ostala -0,5 Dph, čo aj tak však povazujem za zázrak. Aj ked som si operáciu vytrpela 2x a po druhej som mala vysoky ocny tlak, nelutujem. Clovek ktori neexistoval s tak vysokou vadou si ani nevie predstavit ten zázrak, keď sa ráno zobudí a VIDÍ...aj ked len na hodiny na nočnom stolíku. Neviem čo bude za 10, 20,30 rokov, pre mňa je dôležité že vidím a znovu môžem robiť milón vecí ktoré sa predtým nedali (bazén, šoférovanie, skočila som padákom, potápala som, basket - viete aká je to radosť trafiť kôš??). Nosila som aj KŠ, ale bolo to nepohodlné a boleli ma z nich oči. Takže ak mi táto možnosť dala len napr. 5 rokov existencie bez okuliarov - stálo to za to. Ved mám 27 r. a nemohla som robit nič -pritom pohyb je môj život... Takže tak.
JajaFabša
09.07.08,07:24
Je nejaké obmedzenie hornej hranice veku na operáciu? Operácia v 46-tich rokoch je normálna? Veľmi by som chcela zažiť pocit nemať okuliare na očiach, alebo v zime lyžovať bez nich. Teraz to riešim šošovkami, je to síce riešenie, ale s pocitom, že len dočasné.
KEJKA
09.07.08,07:37
nie je to obmedzené vekom, skôr zdravotným stavom - teda možnosťou operovať oči. A to ti záväzne povedia práve na klinike.
ssussanne
20.08.08,14:51
Prosim, vedeli by ste mi poradit?

Idem na operaciu oci laserom koncom augusta.
Bohuzial tyzden nato, mi zacina jeden kurz, kde budem musiet vela citat a studovat. a popritom musim vela citat aj v praci.
Bude mi robit nejaky problem dlhodobe citanie tyzden po operacii alebo to bude v pohode?

Ďakujem.
lindusaaa
20.08.08,16:07
Osobnu skusenost nemam, ale kamaratka bola na operacii asi pred dvoma mesiacmi. Viem, ze asi tyzden po operacii poriadne nevidela(videla tak rozmazane a neostro, zahmlene) a dost ju to este bolelo. Ale kazdy den sa to zlepsovalo.
Nie som si ista, ale zda sa mi ze jej vraveli, ze ma oci cvicit a namahat, ale zas neviem do akej miery a kolko od operacie. Spytaj sa tam, kde ta budu operovat.
mareko
20.08.08,18:41
Jaja, zial je to obmedzene vekom. Ja som sa informovala pred niekolkymi rokmi (mala som vtedy 48) a napisali mi, ze je to uz volny preklad "starecka slepota". Tiez som si chcela vylepsit svoj zivot. lebo je to s okuliarmi neprijemne najma pri sporte a predovsetkym v zime, ale aj na slniecku. Takze myslim, ze nepochodis, aj ked odvtedy preslo cca 6 rokov.
lulu74
21.08.08,09:24
ja patrím medzi tých odvážnych na začiatkoch operovania, krátkozrakosť -6,5 som si dala operovať vo firme EXCIMER v BA pred 13 rokmi. nad 5 diptrii negarantuju nulovú kratkozrakosť mne sa do polroka dioptrie vrátili na -2,ale na korekciu som už nešla, dvoky to nič nie je okuliare mi v princípe nevadia a s dvojkami diptriami sa dá športovať aj bez okuliarov,ale ja som mala takú krátkozrakosť pred operáciou že som bez okuliarov nedovidela napr. v mori kam stúpam a na dva metre som nerozoznala črty tváre oprotistojaceho človeka, takže mne to veľmi pozitívne zmenilo život. Po operácii som ale mala dosť bolestivý týždeň, prakticky ste slepí,musíte mať niekoho pri sebe a ja osobne som bola ešte pár mesiacov veľmi citlivá na svetlo aj akúkoľvek obrazovku - kedze som vtedy pracovala v banke pri prepážke kde som musela sústavne pozerať do obrazovky počítača, bola som na PN dva mesiace po operácii, mňa proste bolela akákoľvek obrazovka aj silnejšie svetlo. ale po tých rokoch to neľutujem,je to iná kvalita života ten rozdiel 5 dioptrii. Držím palce.
poisonkatka
21.08.08,09:34
ja som bola na operacii v excimeri v roku 2000...mala som dioptrie -5 na oboch ociach...operovali mi obe oci z odstupom jedneho tyzdna...teraz po 8 rokoch nosim na pozeranie tv -0,75 dioptrie...takze sa to trosku vratilo..chcem ist na dokorigovanie, len neviem ci mam este cakat, ci sa to zhorsi alebo ist teraz ...lebo v podstate vidim dobre..ale pracujem za pc, takze sa to asi bude zhorsovat...
erika1211
13.10.10,11:48
Pridám skúsenosť manžela, mal dioptrie 6, začal denne cvičiť (kúpil si knižku a postupoval podľa nej), asi po 2 rokoch sa tie dioptrie ustálili na 2-2 1/2. Takže bez ohľadu na operáciu doporučujem cvičiť a podľa možnosti nosiť okuliare čo najmenej, aby si oko nenavyklo.


Dobrý,
zaujal ma váš komentár,a veľmi veľmi by som potrebovala vedieť aké to cvičenia cvičill váš manžel,ja sa bojim risknuť operaciu očí s tým aby sa to zasa nevrátilo,rada by som vyskušla radšej takuto metodu cvičenia...prosím ak možte,dali by ste mi vedieť ? názov knižky som videla,ale mna by skôr zaujímali tie cvičenia konkrétne čo robil on,prosím dajte mi vedieť ak budete môcť
strašne,strašne dakujem vopred za odpoved:)
Erika
DJW
24.11.10,23:20
Zdravím všetkých. Tiež rozmýšlam nad operáciou očí a kedže mám vysoké dioptrie, neviem odhadnúť, v ktorom stredisku sú lepší odborníci.

Oftum s prof. Andrejom Černákom

alebo

Excimer s prof. Tomášom Juhásom a prof. Petrom Strmeňom

Vyzerá to, ze v oboch strediskách sú špičkový odborníci, no navzájom o sebe píšu nelichotivo a to ma mýli..
Petoo67
25.04.12,10:10
Moje skusenosti s EPI-LASIK su zatial po 3 mesiacoch od operacie nie najlepsie. Mam po 44 rokov a operater ma presvedcil na monovison, kde na jednom oku sa nechava zostatkova dioptria a na druhom sa urobi korekcia na nulu. Pred operaciou som mal dioptrie -6 a -7. Som grafik a fotograf. Pred zakrokom som dost dlhu dobu s operaterom skusal rozne moznosti korekcie do dialky. Napokon sme sa rozhodli, ze neurobi uplnu korekciu do dialky, zvlast preto, aby som videl na blizko, kedze robim za PC a fotim (cez hladacik fotoaparatu sa divam na blizko - na hodnoty na displeji a do dialky na samotny objekt). Podla operatera by som s tym nemal mat problem.


Teraz 3 mesiace po zakroku vidim na prave oko do dialky o trochu lepsie ako som videl s okuliarmi. Tu mala zostat zostatkova dioptria -1, je tu vsak +1. Aby som videl na PC pravym okom a ako tak na mobil, tak som si musel niekolkonasobne zvacsit font. Lave oko je na tom horsie. Tu nemala byt ziadna zostatkova dioptria. Do dialky nevidim dobre, navyse zvdojene. Na blizko lavym nevidim vobec. Mam + 2.5 dioptrie. Uz viem ako sa citia sray ludia, ktory na blizko vobec nevidia (nevedia si precitat pribalovy letak, popis na vyrobku, noviny, casopis, nedokazu si po sebe dobre umyt pohar, utriet prach a podobne). Som z toho velmi nestastny a keby som sa mal znovu rozhodnut, tak na zakrok nejdem alebo by som konzultoval zakrok vo viacerych strediskach. Navyse nemozem od zakroku fotografovat, co je velmi sklucujuce, pretoze je to nielen moj konicek, ale hlavne moja praca. V noci a v sere vidim kruhy okolo svetiel, tzv halo efekt. Cez den pri vacsom kontraste vidim okolo objektov akoby hmlu - podobny efekt ako ked dlshie plavate v bazene s otvorenymi ocami.
Uz som bol niekolkokrat na vynutenej kontrole. Jedine co mi povedali je cakat, resp. odporucili mi okuliare na blizko (ktore mi ani nemohli predpisat). Okuliare som si dal spravit, ale ked ich dlhsie nosim pri praci, tak ma z nich boli hlava a ked ich zlozim, tak mam vyrazne zhorseny zrak na blizko ako ked som ich nenosil. Momentalne mam uz problem precitat bez okuliarov pristrojovy panel v aute. Navyse s okuliarmi neprecitam popis na produktoch v obchode. Pred operaciou som s tym nemal vobec problem.


Neviem co mam robit. Mam pocit, ze lekarovi uz pomaly leziem na nervy, ved kratkozrakost mi ciastocne odstranili, tak mam byt spokojny. Ale ja nie som a navyse vyrazne mi cely zakrok zatial zhorsil najma moj pracovny zivot.
delonka
26.04.12,08:10
Peťo, je mi ľúto tvojho súčasného stavu s očami, neskúsil by si očnú jógu? možno by tento stav pomohla zmierniť., do vyhľadávača na porade si daj "dobrý zrak" a vyhodí ti to uvedené cviky., ja osobne si takto zmierňujem tiež rozdiel, resp. potrebu druhých okuliarov na čítanie a snažím sa vydržať v mojom veku /55 r./ s jednými., od narodenia som krátkozraká, dioptrie v súčasnosti - 7,5., a neznášam prekladanie okuliarí, okamžite sa mi začne točiť hlava, zdvíhať žalúdok a tento stav mi ostane aj dve hodiny a aj tak sa vrátim k okuliarom čo mám na diaľku.

držím palce, všetko dobré želám
Petoo67
26.04.12,08:15
Delonka, dakujem za radu. Vyskusam. Vcera som to konzultoval s odbornikom z BA a ten mi povedal, ze v stredisku kde mi to robili pravdepodobne urobili velku prekorekciu (chybny stary pristroj, alebo zle nastaveny pristroj alebo zla obsluha pristroja). Ze to v ziadnom pripade takto nemalo dopadnut a ze budem potrebovat po uplynuti dalsich 3 mesiacov reoperaciu. Sucasny stav je pre mna neakceptovatelny, zvlast preto, ze mi nedovoluje plnohodnotne pracovat. Takze musim sa pripravit na dalsie vydavky, jednak za novu operaciu, ale uz urcite v inom zariadeni :(
mina311
26.04.12,08:54
Reoperáciu Ti spravia v tom istom zariadení bez ďalších výdavkov... - ide v podstate o "reklamáciu".... teda aspoň v zmluve, ktorú podpísal môj partner to tak písali....
Petoo67
26.04.12,08:57
mina311, ja som nic take v zmluve nemal. Teda aspon o tom neviem. A aj keby. Uz im nedoverujem, pretoze prekorekcia na "superpresnom" laserovom zariadeni az nejakych 2,5 dioptrii je velmi vela.
pe84
26.04.12,12:12
ja by som strasne chcela ist, mam dost silne dioptrie a vadi mi to pri malej dcerke, som taka obmedzena tym a casto ju buchnem okuliarmi, ale pocula som, ze su par dni po operacii hrozne bolesti ako ked mas piesok v ociach, juj hroza a navyse ma odradza, ze sa to niekedy zvykne vratit, alebo moja kolegyna mala bolesti hlavy a zistili, ze porebuje cylindre, takze nosila okuliare aj tak...
Petoo67
26.04.12,12:16
Mila pe84, ja by som sa moc neobaval, len po mojej skusenosti by som si vybral take pracovisko, ktore ma niekolkorocne skusenosti, maju najnovsi typ lasera - cim vyssia frekvencia tym je presnejsi, a samozrejme by som sa pytal na referencie. Mna a ja priatela po operacii v RBK to dost bolelo. Asi 4 -5 dni som bol na tabletkach (od bolesti a na spanie) a to bolest znasam velmi dobre. Kamaratku, ktoru operovali v BA kvalitnejsim a novsim typom laseru nic nebolo. Je 2 mesiace po zakroku a vidi skvelo. bez problemov.
pe84
26.04.12,12:18
fiha, tak to ma zaujala, ta bolest ma odradzala, este ja mam taky problem, ze sa mi robia keloidne jazvy a to asi bude problem, ale aspon budem teda zvazovat, ze sa dam vysetrit, ci naozaj nemozem
Petoo67
26.04.12,12:20
No toto moze byt problem (zle hojenie jaziev). Musis sa dat vysetrit. Na operacii urcite nesetri. Nie je sice nikde lacne, ale clovek ma oci iba jedny, teda dvoje ;-)
pe84
26.04.12,12:31
vidim, ze tomu celkom rozumies, tak si dam poradit, byvam v ba, tu sa mi zdaju tie centra take najmodernejsie a kvalitne, uz si len vybrat a ako vravis, nesetrit na takej podstatnej veci...
Petoo67
26.04.12,12:34
Ani moc nie, len ked sa to men nepodarilo, tak som hladal na nete a studoval. V podstate stale to riesim, pretoze ma caka reoperacia. Skus OFTUM BA. Najdes na webe. A drzim palce. A nezabudni. Platis si to sama, tak pozaduj kvalitu a starostlivost, a samozrejme informuj sa. Zdrziavaj ich kludne svojimi otazkami, oci su to tvoje a su zatial nenahraditelne. Pytaj sa na vsetko. vedlajsie ucinky, na prekorigovanie... a skus pogooglit na nete.;-)
delonka
27.04.12,07:14
Petoo držím palce, aby to dopadlo dobre,predpokladala som niečo podobné., počula som dobré referencie na lekárov ordinujúcich v Auparku v Bratislave, momentálne si neviem spomenúť na názov, tou istou technikou operujú aj v BB a tam si dali "opraviť" očká moja neter aj synovec, obidvaja sú veľmi spokojní s výsledkom,. máš tri mesiace na to, aby si si vybral dobre, ja osobne by som sa nevrátila k pôvodným lekárom, aj ked na to právo - reklamácie, máš., ešte raz držím palce.
Petoo67
27.04.12,07:25
Dakujem delonka ;-). Je to OFTUM. Uz som na nich nakontaktovany. Pocuvam na nich same chvaly a tiez mi je sympaticke ze nemaju tolko platenych odkazov na google ako ine strediska. Tzn, nepotrebuju si robit reklamu. Na povodnych lekarov, ktori mi to robili vsak nezabudnem, i ked si to u nich nedam v ziadnom pripade reoperovat. Dakujem za podporu.
Vies, najvacsi problem je vtom, ze ludia az moc doveruju lekarovi, a i ked maju urcite pochybnosti, lekar ich vie svojim odbornym postojom vyviest hned z miery. A pritom je to povolanie ako kazde druhe, akurat, ze maju v rukach nase zdravie, ale ked si ides kupovat auto alebo napriklad tenisky, tiez chces zaruky, tiez chces vediet toho najviac, a aj sa pohadas s predavajucim... k lekarovi mame akysi bojazlivy pristup... a pritom mu kazdy z nas mesacne prispieva na jeho mzdu. No a najhorsie na tom je to, ked je to sukromny lekar, sukromne stredisko, kde si vsetko plne hradis sama. Pred platbou by ti aj cerveny koberec vystreli pod nohy, urobia ti kavu... po zaplateni a po vykone je to uz len take americke "How do you do".
Peter
kacena26
27.04.12,07:38
www.gemini.cz (http://www.gemini.cz) doporučujem... je tam úplne ibý prístup k pacientom ako u nás na slovensku...
som po operácii keratokonusu a zatial som spokojná...
Petoo67
27.04.12,07:42
Dakujem kacena26 sa poskutnutie zaujimavej informacie. ;-)
BXLmiami
27.04.12,08:20
fiha, tak to ma zaujala, ta bolest ma odradzala, este ja mam taky problem, ze sa mi robia keloidne jazvy a to asi bude problem, ale aspon budem teda zvazovat, ze sa dam vysetrit, ci naozaj nemozem
Nemyslím,že Ti niekedy niekto zaručí,že nebudeš mať hojenie keloidmi aj v očiach.Ak nemusíš,nepokušaj šťastie.
delonka
28.04.12,07:18
Ahoj Peter, vystihol si to na jednotku, viac záruk si pýme a aj dostávame pri kúpe oblečenia než nášho zdravia., som generácia, že si platím zdravotné poistenie 35 rokov a teraz chodím k súkromnej očnej lekárke, aby som si zabezpečila adekvátnu starostlivosť., a nie sú to zanedbateľné sumy., nemeditujem nad tým radšej zbytočne, pretože oči sú "bránou života" a mne už ostalo funkčné len jedno., verím, že u teba všetko dobre dopadne a vrátiš sa k práci, ktorú máš rád., všetko dobré
Petoo67
16.05.12,08:42
Dakujem Delonka.Aj tebe prajem vela stastia. Dnes idem akurat na kontrolu. Tak uvidim ako sa s nimi dohodnem.
marberka
18.06.12,14:43
Má niekto skúsenosti s novou metódou operácie očí Z-Lasik? Na rozdiel od starších laserových operácií by mala byť táto bezbolestná. Robia ju v zariadení Oftum v BA, BB a KE, pridá niekto svoje skúsenosti v niektorom z nich?
paa
21.06.12,22:33
Zdravím nadšencov laserovej operácie, držím palce každému ktorý sa rozhodol pre zákrok. Z osobnej skúsenosti však odporúčam triezvosť a rozhľad, pokiaľ okuliare alebo šošovky Vám strpčujú život, nieje čo riešiť, ale len kvôli estetickej vade prípadne nepohodliu s ich nosením odporúčam preštudovať niektoré stránky na internete. Každá operácia oka laserom je vskutku rovnaká, rozdiel je len v príprave, t.j. odstránení epitelu oka, niektoré sú šetrnejšie, niektoré sú bolestivejšie, ale vskutku epitel či už ho odstránia celkovo alebo len odhrnú, neskôr ako odumreté tkanivo zmizne a narastie nové. Čo žiadna klinika nedáva do pozornosti je BOWMANová membrána, ktorá sa pri operácii zničí a už nikdy sa neobnoví, membrána slúži na spevnenie a ako udržovateľ formy rohovky, presne kvôli tejto membráne neexistujú klinické štúdie že po 20-30 rokoch čo sa bude diať s okom, ktoré starne a tvrdne. Každá operácia s laserom má 100% úspešnosť, nakoľko vadu oka odstráni, no nikto sa nezaoberá vedľajšími účinkami ako je strata sĺz, t.j. suché oči, ktoré sú po operácii bežné a ustupujú počas niekoľkých dní, týždňov, mesiacov, avšak v 10-15% zostáva chronické! Viete si predstaviť celý život s kvapkami vo vrecku -kabelke, rána s nemožnosťou otvoriť oči lebo máte pocit že viečka sú prilepené k oku??? Hej človek si povie 10-15%, to je málo, no keď ľudia podávajú lotto kde má šancu k výhre 1- 64.000.000, tak si povedia môže to výjsť, tak pri pomere 1-6 je tá pravdepodobnosť oveľa vyššia a neriskujete pár drobných ale svoj život v podobe aký ho máte! Ale to som trocha odbehol od témy, ďalšie nežiaduce vedľajšie účinky sú nočné videnie, šeroslepota, svetožiara okolo svetiel atď. Nikto vám nezaručí odstránenie dioptrií na nulu, vždy tam zostane nejaká zostatková dioptria, ktorá sa časom môže zhoršovať, jasné máte doživotnú záruku na bezplatnú korigáciu, ale ste na to pripravený, bude firma aj o dobrých pár rokov existovať, ďalšia operácia vo vyššom veku prináša nové a nové komplikácie.... Každá klinika je super vybavená špičkovými prístrojmi, príjemným prostredím a personálom, no jasné veď je to biznis ako každý iný, a marketing funguje. V USA robia korekcie s laserom aj optici a nie vyštudovaný oftalmológovia a peniaze sa sypú. Tak ako aj pacienti s komplikáciami, FDA odporúča dať sa operovať s očným chirurgom ktorý má na konte minimálne 700 až 1000 zákrokov, až po toľkých zákrokoch má skúsenosti s možnými komplikáciami, veď keby prišlo k nečakaným udalostiam počas zákroku, tak vám zabezpečia prevoz do nemocnice a padla, podľa zmluvy ste brali na vedomie že je to len estetická vada ktorú dávate na svoje riziko a náklady odstrániť v danej klinike..... Dúfam že som nikoho neodradil od operácie, ani neznechutil, je to len moja skúsenosť, po všetkých vyšetreniach a konzultáciách, som nezanevrel na možný zákrok v budúcnosti, ale nakoľko ako som už uvádzal v úvode, pokiaľ sa jedná o nepohodlie a estetickú vadu, čo je aj môj prípad, tak som sa rozhodol že si idem dať spraviť nové okuliare. Mne tieto informácie na slovenských weboch chýbali, tak som sa rozhodol podeliť sa s vami. Držím palce a každému prajem úspešný zákrok nech sa splnia vaše očakávania!
delonka
22.06.12,07:35
ahoj paa, veľmi ďakujem za tvoj príspevok., sledujem túto tému najmä kvoli dcére, ktorá uvažuje o operácii.,mám na teba dotaz, či si pri získavaní informácii nenatrafil aj na info o dobe nosenia kontaktných šošoviek, konkrétne, ja som počula vyjadrenie dosť t.č. známeho očného lekára, že po desiatich rokoch nosenia kš môžu nastať problémy, nič bližšie nekonkretizoval, ja osobne som si skôr pomyslela či to nie je účelové tvrdenie z jeho strany, pretože sám má očnú kliniku, kde sa robia operácie krátkozrakosti. , práve tohto roku bude desať rokov, čo začala moja dcéra nosiť nosiť kš, má dosť vysoké dioptrie , šošovky sa jej zastavili na -8,5 jedno očko a druhé -8,0 dioptrii. KŚ však veľmi dobre znáša, podľa vyjadrenia lekárky má dostatočne hrubú rohovku, nosí ich prakticky celý deň., ja sama som priklonená viac k tomu, že ešte počkať, samozrejme, že je tu veľa otáznikov, ale tak ako si ty napísal, pokiaľ sa jedná len o nepohodlie a estetickú vadu... treba dobre porozmýšľať., pomohol by si mi veľmi, ak si niekde natrafil na už moju spomínanú otázku, daj mi vedieť, vopred veľmi ďakujem, želám všetko dobré.
paa
22.06.12,09:21
Delonka asi ťa sklamem ale tému kontaktných
šošoviek som nesledoval, tak sa ti k nej ani neviem vyjadriť.
delonka
25.06.12,07:23
Paa ďakujem za odpoveď, želám všetko dobré a mám prosbu, že ak by si aj v budúcnosti na niečo ohľadne operácií očiek natrafil,tak nielen ja ale predpokladám, že aj iní, ti budeme veľmi povďační, keď to do tejto témy dáš., pekný deň želám
hado20
23.08.12,23:21
Zdravím,
ak by mal niekto záujem na zľavový kupón v hodnote 100€ na laserovú operáciu očí, napíšte...platí pre všetky oftum pobočky na SK...
Palinkooo
19.04.13,10:50
Ahojte, má tu niekto z vás skúsenosti s laserovou operáciou očí (http://www.cornea-laser.sk/o-nas/najvyssia-kvalita-za-najnizsiu-cenu) v centre Cornea v Bratislave? Prezentujú sa celkom slušne a aktuálne majú aj akciu.

Celkovo však vidím, že ste s operáciou spokojní, tak hádam budem aj ja :))))

Ďakujem za odpovede.
lujza.j
19.04.13,10:55
Ahojte, má tu niekto z vás skúsenosti s laserovou operáciou očí (http://www.cornea-laser.sk/o-nas/najvyssia-kvalita-za-najnizsiu-cenu) v centre Cornea v Bratislave? Prezentujú sa celkom slušne a aktuálne majú aj akciu.

Celkovo však vidím, že ste s operáciou spokojní, tak hádam budem aj ja :))))

Ďakujem za odpovede.
Ak tam nie je ina klinika,alebo nedoslo k zmene....pred 2 r,tam mojej mame robili sedy zakal...a Ok...
Tunco
29.07.13,16:03
Ak má niekto v súčasnosti záujem o operáciu očí, v Bratislave ponúkajú zlavu 500,- € ak pôjdeme dvaja naraz. Môžme sa dohodnúť a využiť túto zlavu. Je to na klinike neovizia - NeoLasik HD - ten najkvalitnejší typ operácie. Bol by som veľmi rád, keby sa niekto našiel.
Evka1234
23.08.15,19:51
Ja som bola pred časom na operáciu, mala som nepravidelne zakryvenú rohovku. Keďže už nejakú dobu žijem v Brne, rozhodla som sa ísť na operáciu tam, do kliniky Oftal. Najprv som sa trochu bála, no vôbec neľutujem, som nadmieru spokojná :) Najmä personál bol na perfektný a zákrok vyšiel na jednotku.