zlatica.turisova
16.08.11,16:42
Dobrý deň!
prosím o radu šikovných poraďákov. Môj kolega je onkologický pacient. Má leukémiu, ktorá sa mu už 3tí krát vrátila. Pri druhej recidíve bol na PN 12 mesiacov, dal si žiadosť na ID, ale mu ho neuznali. lebo posledné výsledky mal zlepšené. Nastúpil do práce a po troch mesiacoch sa mu to znovu vrátilo. Lenže teraz mohol byť na PN len tri mesiace, pretože odrobil po 12 mesačnej PN len 3 mesiace. Na komisií u obvodného lekára mu ukončili PN a 25.8. 2011 by mal nastúpiť do práce. Problém je v tom, že do konca roka má rozpísané chemoterapie. A popri tom nevie robiť. Má nejakú dovolenku, ale to je málo. Takže nevie, čo by mal robiť. Zajtra si ide znovu podať žiadosť o ID.Na neplatenej PN si nemôže dovoliť byť- aj manželka je chorá a deti študujú na vysokej škole. Poraďte prosím, aké kroky by mal podniknúť.Vopred ďakujem!
Zlata
veronikasad
16.08.11,15:49
Dobrý deň!
prosím o radu šikovných poraďákov. Môj kolega je onkologický pacient. Má leukémiu, ktorá sa mu už 3tí krát vrátila. Pri druhej recidíve bol na PN 12 mesiacov, dal si žiadosť na ID, ale mu ho neuznali. lebo posledné výsledky mal zlepšené. Nastúpil do práce a po troch mesiacoch sa mu to znovu vrátilo. Lenže teraz mohol byť na PN len tri mesiace, pretože odrobil po 12 mesačnej PN len 3 mesiace. Na komisií u obvodného lekára mu ukončili PN a 25.8. 2011 by mal nastúpiť do práce. Problém je v tom, že do konca roka má rozpísané chemoterapie. A popri tom nevie robiť. Má nejakú dovolenku, ale to je málo. Takže nevie, čo by mal robiť. Zajtra si ide znovu podať žiadosť o ID.Na neplatenej PN si nemôže dovoliť byť- aj manželka je chorá a deti študujú na vysokej škole. Poraďte prosím, aké kroky by mal podniknúť.Vopred ďakujem!
Zlata
Zlatka, kým medzi jednotlivými PN-kami nebude súvislé 26 týždňové nem. poistenie, nárok na ďalšiu dlhodobú PN-ku mu nevznikne. Chemoterapie bude musieť riešiť krátkodobou PN-kou, nárok na nemocenské mu vznikne len za tolko dní, kolko bude trvať nem.poistenie od poslednej PN-ky.
V každom prípade novej PN-ky má nárok na náhradu príjmu v trvaní 10 KD, ktorú platí zamestnávatel.
Stanislav 1975
16.08.11,16:28
Zlatka, kým medzi jednotlivými PN-kami nebude súvislé 26 týždňové nem. poistenie, nárok na ďalšiu dlhodobú PN-ku mu nevznikne. Chemoterapie bude musieť riešiť krátkodobou PN-kou, nárok na nemocenské mu vznikne len za tolko dní, kolko bude trvať nem.poistenie od poslednej PN-ky.
V každom prípade novej PN-ky má nárok na náhradu príjmu v trvaní 10 KD, ktorú platí zamestnávatel.

Ale inak je to sila, že niekto má leukémiu, ledva chodí po chemo a nemá nárok na nič...
A ešte ani ID mu nedajú, lebo asi je ešte "málo" chorý...:eek::eek::eek:
drobeceva
16.08.11,16:33
veru, je to smutné...:((((
zlatica.turisova
16.08.11,20:52
Zlatka, kým medzi jednotlivými PN-kami nebude súvislé 26 týždňové nem. poistenie, nárok na ďalšiu dlhodobú PN-ku mu nevznikne. Chemoterapie bude musieť riešiť krátkodobou PN-kou, nárok na nemocenské mu vznikne len za tolko dní, kolko bude trvať nem.poistenie od poslednej PN-ky.
V každom prípade novej PN-ky má nárok na náhradu príjmu v trvaní 10 KD, ktorú platí zamestnávatel.
Ďakujem za odpoveď- poviem mu to. myslela som, že keby mal istotu, že mu už uznajú ID, tak by mohol odísť zo zamestnania a zaevidoval sa na Úrade práce. Neviem či by to bolo dobré- tam by mal aspoň nejaku podporu . Ešte nebol evidovany na urade práce.
veronikasad
16.08.11,20:57
Ďakujem za odpoveď- poviem mu to. myslela som, že keby mal istotu, že mu už uznajú ID, tak by mohol odísť zo zamestnania a zaevidoval sa na Úrade práce. Neviem či by to bolo dobré- tam by mal aspoň nejaku podporu . Ešte nebol evidovany na urade práce.
Zlatka, pokial mu zamestnávatel bude "trpieť" 10 dňové PN-ky (vyplácať náhradu príjmu), so skončením prac.pomeru nech sa do priznania invalidity neponáhla. A to môže trvať aj niekolko mesiacov (mňa preháňali po vyšetreniach pol roka - ID som dostala po 9 mesiacoch). A skôr mu ho uznajú keď bude zamestnaný, ako uchádzačovi o zamestnanie.
Dávka v nezametnanosti je 50 % spravidla z priemerného zárobku v posledných 2 rokoch.
evuš
17.08.11,08:38
Ale inak je to sila, že niekto má leukémiu, ledva chodí po chemo a nemá nárok na nič...
A ešte ani ID mu nedajú, lebo asi je ešte "málo" chorý...:eek::eek::eek:

Stanley a čo by chcel, však už si odžral 52 týždňov :eek:;):cool::confused::mee::mee::mee:?!....

Prepáčte mi, ale pri takýchto stupídnostiach, by som tých našich "vrchných" nakopala do ....í ! Človek chorý, nevládze a nemá nárok ani na ID ???? No, hlavne, že na ID majú nárok skoro všetci naši "tažko utláčaní"... Ak by som bola jeho šéf, neriešim... určite by som súhlasila s krátkymi 10 dňovými PN....
zlatica.turisova
17.08.11,18:53
Stanley a čo by chcel, však už si odžral 52 týždňov :eek:;):cool::confused::mee::mee::mee:?!....

Prepáčte mi, ale pri takýchto stupídnostiach, by som tých našich "vrchných" nakopala do ....í ! Človek chorý, nevládze a nemá nárok ani na ID ???? No, hlavne, že na ID majú nárok skoro všetci naši "tažko utláčaní"... Ak by som bola jeho šéf, neriešim... určite by som súhlasila s krátkymi 10 dňovými PN....
Silne súhlasím a som tiež z toho rozčarovaná. Na ID je veľa takých, čo v živote nerobili, ale sú z nich dobrí herci. To je to naše "Kocurkovske" Slovensko.
ivantt
18.08.11,13:19
Tomu vobec nerozumiem. budem trosicku vulgarny a nehnevajte sa za to na mna prosim. Ale mlady clovek si nemoze najst pracu tak si doma gule vyvaluje a dochodcovsky vek sa predlzuje tak aby clovek nezomrelv pokoji ale skapal v praci lebo nie je na dochodky. samozrejme ked mladez pracovat na starcov nebude za ten svet. A takisto zdravy clovek si nevazi svojho zdravia a preto neuzna ziadnu chorobu ktoru neokusil. To plati o nasich zakonodarcoch. Ned som zdravy ja musite byt zdravy vsetci a ked ste chory, srat na vas, ved mne nic nie je... starajte sa o seba ako viete. Co ma po vas, moja penazenka vas nepotrebuje, tu plnia ludia zdravy. ak je niekto chory tak nech radsej ani nie je, ved len zavadia.... a pritom mozno prave clovek, co sa takto sprava a mysli je pricinou tej choroby. Ved v dnesnej spolocnosti uz nejde o cloveka a rodinu, ide len o mamon. Namiesto toho aby sa niekto staral o ludi tak sa medzi sebou hadaju kto je lepsi a kto horsi a pritom kaslu na ludi. Ja sa uz vobec nad tym nepozastavujem. Snazim sa zit najlepsie ako viem. Je mi luto ludi, ktory potrebuju lekarsku starostlivost a nemozu si ju kupit tak ako par vyvolenych, ktory ju ani nepotrebuju. Je zle ked clovek nemoze pracovat a mal by ist na ID ale zakon je viazany penazenkou tak musi pracovat .... alebo....
alabut
19.08.11,04:40
... vymenit narod. :-)
VieraPopluharova
19.08.11,05:45
Ja osobne by som sa pokúsila o ID, nakoľko počas liečby po opakovanej recidíve by mal mať podľa tabuliek nárok na tzv. plný invalidný, po ukončení chemoliečby podľa tabuliek a zlepšení stavu, bohužial nárok na ID nemá, tak to naši zákonodarcovia uzákonili, pri poslednej zmene tabuliek, ktoré určujú kto má nárok na ID a kto nie. Voľakedy platila 5-ročná ochranná doba, neskôr 2-ročná a teraz je to počas poberania chemo, ak ju neberieš tak máš maximálne nárok na tzv. polovičný a i to veľmi rozmýšlajú či ho priznajú, alebo nie.
A ešte by som sa so žiadosťou poponáhľala teraz, kvôli zmene zákonov.
Žiaľbohu nás posudzujú podľa akýchsi tabuliek, ktoré vypracoval niekto, kto nemá ani paru o tom o čom táto choroba je. Nevravím, že všetci máme byť na ID, ale bohužiaľ s týmto ochorením aj keby sme vládali nás nikto nezamestná, každý zamestnávateľ vidí potencionálneho budúceho PN-kára a dlhodobo chorého i keď to tak môže byť a nemusí, no vo väčšine to tak je.
ivantt
19.08.11,06:09
Ja by som uz len dodal, z vlastnej skusenosti.. nie len ze je problem aby vas niekto s tou diagnozou zamestnal ale problem je aj vybavit uver. Ked priznate, ze ste sa liecil chemoterapiou tak vam uver poistovna nepoisti a tym padom nemozete vziat uver. Ja som potreboval na nadstavbu domu a zial, nemohol som si ho vziat. (Asi 15 rokov po liecbe je malo ). Takze sme ludia na odpis ale ja im taku radost nespravim. Kaslem na ich pozicky a uvery, nech sa s nimi zadusia, zijem si svoj zivot, radostny a stastny :)
haluzman
19.08.11,18:38
Zlatica na otazku neviem odpovedat. Odporucam pre zlepsenie stavu menzelovi pri brani chemoterapi Ustnu vodu , Soupseen a tycinku Dakseen viac info arche-drnona, pre viac info napis poradim ako postupovat.
buchač
04.09.11,06:16
Ja by som uz len dodal, z vlastnej skusenosti.. nie len ze je problem aby vas niekto s tou diagnozou zamestnal ale problem je aj vybavit uver. Ked priznate, ze ste sa liecil chemoterapiou tak vam uver poistovna nepoisti a tym padom nemozete vziat uver. Ja som potreboval na nadstavbu domu a zial, nemohol som si ho vziat. (Asi 15 rokov po liecbe je malo ). Takze sme ludia na odpis ale ja im taku radost nespravim. Kaslem na ich pozicky a uvery, nech sa s nimi zadusia, zijem si svoj zivot, radostny a stastny :)

...mám inú skúsenosť ...

Pred dvoma rokmi som bez problémov dostal ...:)
ivantt
04.09.11,20:31
...mám inú skúsenosť ...

Pred dvoma rokmi som bez problémov dostal ...:)

tak to ti gratulujem... my sme brali uver a nastastie mi ho neodklepli. prave preto co som pisal, kôli "rakovine" . Potom sme brali uver na byvalu manzelku a jej to odklepli. Bolo to pre mna dost deprimujuce ale ako hovorim, nastastie mi ho neodklepli... asi by som teraz platil uver aj ked v dome byva moja byvala manzelka..
Ked som si bral flexipozicku tak tu som dostal ale to bolo len 200 000 a nie cely melon... ( vtedy sme este nemali € )