ekin
17.01.06,17:43
má niekto z vás recept na ľahké /myslím nie husté/ cesto, aby sa dalo tlačiť v tom strojčeku s meniteľnými nadstavcami? Rada by som robiť keksíky ku káve rôznej chuti, do zásoby...a takmer som zničila strojček. Neboli pri návode na použitie napísané žiadne recepty a v kuchárskych knižkách som našla iba taký na mäsový mlynček, čo je však hustejšie. Pomôžete mi?
kukučka
17.01.06,17:48
Mám tú pumpu už dávno, keď nájdem návod, priložím, dnes nie :)
Heni
17.01.06,18:42
ja pohľadám, ja som mala pri návode na ten lis aj recept na tie sušienky... ale ja mám ešte ten starší typ, čo vyzerá ako nejaký kovový, nie taký plastový, čo sa dnes predáva...
Hlinkovx
17.01.06,19:00
ja som tiež zničila jeden umelý...a bolo mi povedané..že keď je cesto hustejšie, mám ho zriediť mliekom:D ...recept skúsim nájsť
ekin
17.01.06,19:20
my sme kupili kovovy, vraj nerez podla bločku z ERP, ale ten bol snad iba nerezovy bratranec, hliník pekne špinil cesto a naviac, prave ta dôlezitá časť čo tlačí po ozubenej tyčke, tak tá bola z tvrdeného hliníka a nastrbila sa. Po natlačení keksíkov a upečení manzel šiel nazad do obchodu, aby reklamoval - a prisiel s novým, bezchybným kusom, ale už nebudem pokúšať a dávať tam husté cesto. Dakujem za ochotu poradiť všetkým dámam :)
Heni
17.01.06,19:33
toto sú recepty pre lis na cesto, ktoré boli priložené k návodu:

LINECKÉ CESTO
250 g hladkej múky, 140 g masla, 70 g cukru, 2 žĺtky, trochu citrónovej kôry, špetku vanilkového cukru. Po spracovaní surovín na cesto ho treba nechať odležať asi 1 hodinu v chladničke.

VANILKOVÉ CESTO
350 g hladkej múky, 200 g masla, 1 vajce, 80 g prášk. cukru, 2 bal vanilkového cukru, pol čajovej lyžičky prášku do pečiva. Dohromady vymiesiť s trochou citrónovej kôry.
Pri dávkovaní do tvaru prúžkov je treba držať lis šikmo k plechu na pečenie.

SLANÉ PEČIVO
500 g hladkej múky, 250 g tuku, 1/8 litra vody, polovica prášku do pečiva, 1 vajce, soľ, ľubovolne na ozdobu mak alebo rasca.
Hlinkovx
17.01.06,19:55
tu sú recepty z môjho strojčeka

a tieto robíme doma:
30 dkg hladkej múky špeciál
12 dkg práškového cukru
1 palmarín
2,5 balíka zlatého klasu
Zo všetkého vymiešame cesto a strojčekom robíme...
Dať na vymastený plech piecť
ekin
18.01.06,10:02
Heni a Silvia, dakujem za velmi rýchlu pomoc, dnes to budem skušat, len pošlem zásobovača po suroviny:p
Heni
18.01.06,12:57
Heni a Silvia, dakujem za velmi rýchlu pomoc, dnes to budem skušat, len pošlem zásobovača po suroviny:p
Evi, ale potom čakáme koštovku...:p však, Silvi ;)
Tweety
18.01.06,12:59
Evi, ale potom čakáme koštovku...:p však, Silvi ;)
Baby, nedávno boli Vianoce, to ste nemali dosť pečivka?:p
Hlinkovx
18.01.06,20:29
Heni....jasne. zase máš pravdu:D:D..no Evina...kde máme koláčiky?:rolleyes:
Maja, prečo sa nás pýtaš :eek:, musíš sa Eviny opýtať:confused: ..ale keď už pečie, tak nech vieme, či to robí dobre:D:D
Heni
18.01.06,20:56
a ešte sa Evke staráme aj o líniu... však keby všetko zjedla sama... ozaj, ten zásobovač sa s tými surovinami niekam zatáral, čičo...:D
Hlinkovx
18.01.06,21:08
no..Heni...Evina mi iba do hry napísala...že skúšala a boli dobré.....ale okoštovať nedala:D:D takže neviem, neviem, či jej už niekto nestihol pomôcť s tým
Heni
18.01.06,21:31
tak to boli asi iba také chvíľkové koláčiky...:p za chvíľku boli zjedené...:p ;)
ekin
21.01.06,05:27
chvíľkové koláčiky - Heni, nádherný názov...asi ho začnem používať..:D

ale skutocne boli fajn a starky chce, aby som mu napiekla velikansku skatulu, kym odidem... takze sa idem do toho pustit a mozno potom zas..kedze su to len chvilkove
ekin
03.02.06,08:58
tieto vsetky som vyskusala a musim napísať, že pozor... nie vsetky sú OK, pretoze vzniklo husté cesto, ktoré neprejde cez lis - iba cez mlynček s tými vzorkami, čize ak chcete do lisu, nedávajte do žiadneho cesta podla týchto receptov viac muky ako 35 Dg, ak je to velmi tuhe, radsej par gramov tuku alebo vajicko pridat... tie slané, tie boli zatial najtazsie, musela som cez mäsovy mlyncek a aj dlhsie piect, cca 20 minut..

toto sú recepty pre lis na cesto, ktoré boli priložené k návodu:

LINECKÉ CESTO
250 g hladkej múky, 140 g masla, 70 g cukru, 2 žĺtky, trochu citrónovej kôry, špetku vanilkového cukru. Po spracovaní surovín na cesto ho treba nechať odležať asi 1 hodinu v chladničke.

VANILKOVÉ CESTO
350 g hladkej múky, 200 g masla, 1 vajce, 80 g prášk. cukru, 2 bal vanilkového cukru, pol čajovej lyžičky prášku do pečiva. Dohromady vymiesiť s trochou citrónovej kôry.
Pri dávkovaní do tvaru prúžkov je treba držať lis šikmo k plechu na pečenie.

SLANÉ PEČIVO
500 g hladkej múky, 250 g tuku, 1/8 litra vody, polovica prášku do pečiva, 1 vajce, soľ, ľubovolne na ozdobu mak alebo rasca.
Kristína
03.02.06,09:59
Na strojčekové cesto sa dáva viacej tuku ako na bežné vykrajované sušienky. Ak sa tam pridá nejaká tekutina, tak sú sušienky tvrdšie - nie sú tak krehké, ako pri ceste bez tekutiny. Celé vajcia tiež robia keksíkové cesto menej krehké - ako len pri ceste so žĺtkami.
Ekin, tie recepty majú príliš málo tuku. Sú to recepty na bežné vykrajované keksy. Treba myslieť na to, že nie každé vajce má rovnakú hmotnosť alebo múka môže mať tzv. vyššiu "nasiakavosť" - ak je suchšia, potrebuje viacej tuku, žĺtkov alebo tekutiny, ak ju tam chceme pridať. Niekedy sa nedá držať priamo predpísaného receptu.
Hovorím to z vlastnej skúsenosti.
ekin
05.02.06,09:08
kristína, vdaka za rady, tušila som, že cesto musí mať inú konzistenciu, ked som nechcela zničiť lis..a tak som uberala hlavne múku, lebo mi potom cesto vychádzalo na dva celé plechy a predtým takmer na tri, čo už zdražovalo a predlžovalo pečenie a upratovanie...A už sa držím receptu tak okrajovo, už to mám v "oku"..
Kristína
06.02.06,06:52
Aj ja sa držím receptov len tak "od oka" a potom to začnem kombinovať s vlastnými skúsenosťami. Zistila som, že tak je to najlepšie.
Jana25
01.03.06,21:52
Dobrý večer som tu nová a okrem toho, že musím účtovať strašne rada varím a pečiem. Takže pridávam jeden recept je naozaj fantastický a má ešte jednu výhodu je toho veľa.
Ingredience:
500g hl. múky
250g 100% tuku
175g hery
250g prášk. cukru
2 celé vejcia
1 žĺtok
polovicu prášku do pečiva
4 vanilkové pudinky

Příprava:
Urobiť cesto a nechať do druhého dňa v chladničke uležať. Potom už len tvoriť. Ja ich robím ako dlhé piškoty a potom ich zlepujem džemíkom. Ak sa mi chce konce namáčam v čokoláde.

Je lepšie ak je dlhšie uležané ale to u nás nehrozí.