Tajana12
21.08.11,07:30
Dobry den,
chcela by som touto cestou poradit priatelke, ktora mi velmi pomohla a ktora v sucasnosti tiez potrebuje poradit...
Otazka sa tyka odchodu z prace, kedze v sucasnosti sa casto menia zakony v pracovnej oblasti.
Jej situacia je takato: Vo februari buduceho roka 2012 budu 2 roky, co pracuje v jednej firme, kde ma podpisanu zmluvu na dobu urcitu. Tuto zmluvu na dobu urcitu ma podpisanu v tej istej firme 2. krat po sebe a zamestnavatel jej planuje tuto zmluvu zmenit na dobu neurcitu. Pracuje v Bratislave, odkial dochadza na stredne Slovensko, kazdy tyzden, kde ma priatela, s ktorym planuje spolocnu buducnost. Uvazuje o tom, ze po uplynuti zmluvy na dobu urcitu, to je vo februari 2012, by ukoncila pracovny pomer. Ak by pracu nenasla, zaevidovala by sa na kratky cas na Urade prace. Necakala by, kym jej zamestnavatel pracovnu zmluvu zmenil na dobu neurcitu. Nie je si vsak ista, ci by mala narok po zaregistrovani /pred uplynutim 2 rokov u zamestnavatela/ na prispevok v nezamestnanosti, alebo by mala este nejaky cas vydrzat, ked jej zamestnavatel predlzi zmluvu na dobu neurcitu. Potom by podala Ziadost o rozviazanie pracovneho pomeru dohodou, a ak neuspeje, tak by pockala stanovenu lehotu urcenu zakonom /2,3 mesiace/ a tak by ukoncila pracovny pomer vypovedou.
Povedala mi este jednu vec, ktora by mozno ovplyvnila jej situaciu. Pred nastupom do tohoto zamestnania, kedze dlhsiu dobu pracovala v zahranici a pracu si nenasla, poberala socialne davky v nezamestnanosti.
Moja otazka na Vas znie: Musi pockat obdobie 2 rokov u jej terajsieho zamestnavatela, aby mala pripadne po zaevidovani na Urade prace narok na podporu v nezamestnanosti - musi byt zamestnana na dobu neurcitu, alebo by sama mohla podat ziadost o rozviazanie prac. pomeru pred uplynutim 2 rokov u toho isteho zamestnavatela a zaevidovat sa na Urade prace - mala by narok na podporu v nezamestnanosti aj v tomto pripade? Priatela nechce stratit, preto sa chce usadit v meste, kde sice so zamestnanostou je to horsie ako v Bratislave, ale za pokus to stoji. Ovplyvnilo by celu situaciu aj to, ze poberala soc. davky v nezamestnanosti po prichode zo zahranicia? myslim, ze spominala obdobie 6 mesiacov....
Dakujem Vam za odpoved.
Tajana12
rodina1
21.08.11,13:55
Skúsim na tvoju obšírnu otázku odpovedať.

1) Ak zamestnávateľ chce zmeniť dobu určitú na dobu neurčitú, s tým zamestnanec nemusí súhlasiť. Robí sa to totižto dodatkom k pracovnej zmluve a s týmto dodatkom musia súhlasiť obidve strany.

Ak teda tento dodatok nepodpíše, jej pracovný pomer bude ukončený uplynutím doby určitej.

2) Ak dodatok k PZ podpíše, potom jej PP bude na dobu neurčitú. Ak však bude chcieť tento PP ukončiť, môže aj dohodou v zmysle § 60 ZP, avšak s dohodou musí súhlasiť aj zamestnávateľ. Ak by zamestnávateľ s dohodou o ukončení PP nesúhlasil, nič iné jej nebude zostávať, len dať výpoveď v zmysle § 67 ZP. V jej prípade bude výpovedná doba 2 mesiace.

3) Ak v posledných štyroch rokov bola poistená v nezamestnanosti (teda platila odvody poistného v nezamestnanosti) aspoň dva roky (viď § 104 ods. 2 písm. a) zákona o sociálnom poistení), vznikne jej nárok na dávku v nezamestnanosti. Dva roky, teda 730 dní, do tohto obdobia sa počíta aj prípadná PN-ka.

Ak by ukončila PP skôr, ako jej uplynie doba určitá (či už dá výpoveď, alebo skončí PP dohodou) nevznikne jej nárok na podporu v nezamestnanosti (pretože nebude spĺňať podmienku 730 dní platenia poistenia v nezamestnanosti). To však neznamená, že sa nemôže ísť zaevidovať na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie. Úrad práce ju zaeviduje, ale bez nároku na podporu.

Ak jej uplynie doba určitá a bude to tých 730 dní, môže sa ísť zaevidovať na úrad práce a bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti.



Názov témy si zvolila trošku "nešťastne" ...