okdar
23.08.11,09:35
Chcem sa opýtať či môžem predať pomernú časť pozemku pod bytovkou keby chceli kupiť len 3 majitelia.A ostatným 3 nájomné.Viem ,že je lepšie keby chceli všetci ale sa to asi nebude dať a ako vypočitať pomernu časť jedneho bytu na pozemku .DAKUJEM
dan501
23.08.11,09:28
Bud predas kazdemu podiel. Ak je 6 bytov kazdemu vlastnikovy predas 1/6 z pozemku. Ak to nechcu vseci kupit predas to trom ostanu ti 3/6 za ktore budes pytat najom od ostatnych . Podla mna bud im to predaj cele vsetkym alebo im to prenajimaj vsetkym nech sa dohodnu v bytovke. Mozes to rozratat este podla rozlohy bytu ale tam budes mat zlozitejsi vypocet.
rudopp
23.08.11,10:07
Bud predas kazdemu podiel. Ak je 6 bytov kazdemu vlastnikovy predas 1/6 z pozemku. Ak to nechcu vseci kupit predas to trom ostanu ti 3/6 za ktore budes pytat najom od ostatnych . Podla mna bud im to predaj cele vsetkym alebo im to prenajimaj vsetkym nech sa dohodnu v bytovke. Mozes to rozratat este podla rozlohy bytu ale tam budes mat zlozitejsi vypocet.

V bytovke (ak nie je IBA prízemná) sa nedá určiť, kde má kto podiel na spoločných priestoroch/pozemku - - nemôžeš dať geometrákom oddeliť časť pozemku a 3 predať a 3 prenajímať
Chobot
23.08.11,11:39
V bytovke (ak nie je IBA prízemná) sa nedá určiť, kde má kto podiel na spoločných priestoroch/pozemku - - nemôžeš dať geometrákom oddeliť časť pozemku a 3 predať a 3 prenajímať

Nie je treba rozdeľovať pozemok. Spoluvlastnícky podiel sa dá vypočítať podľa spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch. Aj v našej bytovke to je tak - každý vlastní podiel na pozemku pod panelákom v takom podiele, aký podiel má spoločných priestoroch - teda podľa veľkosti bytu. Pozemok je teda spoločným vlastníctvom, nie je to vyjadrené, že ten a ten vlastní X m2.
rudopp
23.08.11,11:51
Nie je treba rozdeľovať pozemok. Spoluvlastnícky podiel sa dá vypočítať podľa spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch. Aj v našej bytovke to je tak - každý vlastní podiel na pozemku pod panelákom v takom podiele, aký podiel má spoločných priestoroch - teda podľa veľkosti bytu. Pozemok je teda spoločným vlastníctvom, nie je to vyjadrené, že ten a ten vlastní X m2.



Chcem sa opýtať či môžem predať pomernú časť pozemku pod bytovkou keby chceli kupiť len 3 majitelia

Podľa zadania vyzerá pozemok (iný vlastník ako tí 6 obyvatelia) väčší ako pôdorys budovy -- pod budovu sa odčlení pozemok - - zastavaná plocha.
Zvyšok pozemku okolo - podľa veľkosti / tvaru / využiteľnosti je na dohode - - - samo, že do bytovky sa nelieta = cesta a pod.

Jasne. Ale až po odkúpení od zadávateľa/vlastníka.

Ja som predsa písal, že pod nieibaprízemnou budovou si neviem dosť dobre predstaviť, že traja vlastníci majú konkrétnu parcelu odkúpenú a traja si inú časť inej parcely pod tou istou budovou prenajímajú.

Pochybujem, že by niekto spravil takýto oddeľovací geometrák na odkúpenie pre tých troch !!!
okdar
24.08.11,04:07
ešťe sa chcem opýtať či im musím pozemok predať za cenu zo znaleckeho posudku kedže majú predkupné pravo vlastníci bytov?a aký zakon sa na to vsťahuje
okdar
24.08.11,04:12
Musím predať pozemok pod bytovkou za cenu zo znaleckeho posudku?Vlastníci bytov tvrdia že áno.Prosím akým zakonom sa riadiť.Oni predávajú byty za trhovú cenu a ja im pozemok mam dat zadarmo?
Ferdosondo
24.08.11,04:58
Cena pozemku v znaleckom posudku vychadza z trhovej ceny pozemkov v okoli.
okdar
24.08.11,05:40
nemaš pravdu trhova cena je ovela vyžšia.inak by som sa nepýtal
rudopp
24.08.11,05:53
Musím predať pozemok pod bytovkou za cenu zo znaleckeho posudku?Vlastníci bytov tvrdia že áno.Prosím akým zakonom sa riadiť.Oni predávajú byty za trhovú cenu a ja im pozemok mam dat zadarmo?

Takto.

Nemusíš.

Ale predáš (bez problémov), keď sa s kupujúcimi dohodnete.

Zváž možnosť :
- predaj za tvoju cenu
- predaj za dohodnuteľnú cenu
- predaj za znaleckú cenu

- nájomné tvoje/dohodnuté/znalecké/ich/žiadne

- súdnu cestu - formálne by si vyhrala : užívajú tvoj pozemok súd by im určil primerané (nikto nevie aké) nájomné.

PS
Dobrý kšeft je vtedy, keď sa obe strany usmievajú.

U nás mesto pýtalo za nájom pozemkov pre predajňu cca 180 Sk/m2/rok (od zaťa) a ponúkalo cca 290 Sk/m2 za odkúpenie:D:D:D (od svokra).

Opýtaj sa ich najprv na výšku pre nich prijateľného nájomného - predajná cena by mala byť okolo 15x vyššia (či by bola prijateľná).
okdar
24.08.11,06:46
takto moja cena je trhova 60 eur,znalecký posudok 16 eur a oni chcú dať 10 eur .Najom podla znalca 240 eur ročne.Tak nech niekto poradí čo s tým?
rudopp
24.08.11,06:48
takto moja cena je trhova 60 eur,znalecký posudok 16 eur a oni chcú dať 10 eur .Najom podla znalca 240 eur ročne.Tak nech niekto poradí čo s tým?

Výmera ???
okdar
24.08.11,06:50
213 m
rudopp
24.08.11,07:09
213 m


takto moja cena je trhova 60 eur,znalecký posudok 16 eur a oni chcú dať 10 eur .Najom podla znalca 240 eur ročne.Tak nech niekto poradí čo s tým?

Nájom znalecký 240/213=1,127 (x 15 = 16,9 ) - - pomer má ako som povedal .
Navrhni im predaj v polovici medzi znaleckým a trhovým = 40 €/m2 - - zdôrazni, že to majú to navždy.
Alebo navrhni nájomné 0,75 €/m2/mesiac.
Ak nie , súd na určenie nájomného . Odhadujem, že by mohol určiť 0,5 -1,5 €/m2/mesiac - - zdôrazni, že aj pri 0,5 € ti tvoju cenu (40 € ) zaplatia za 7 rokov + budeš žiadať aj spätne nájomné + budú mať súdne trovy).
okdar
24.08.11,08:09
Keby som dal 0,5 najom na mesiac to je vela nie.1 byt by platil 17,7 to by bolo 1278 ročne dačo nasedí
rudopp
24.08.11,08:18
Keby som dal 0,5 najom na mesiac to je vela nie.1 byt by platil 17,7 to by bolo 1278 ročne dačo nasedí

Za obyčané skladové priestory sa bežne platí 1 €/m2/mesiac.

PS
0,5x213x12 = 1278 € /rok pre všetkých - - čo nesedí ?
rudopp
24.08.11,08:26
Keby som dal 0,5 najom na mesiac to je vela nie.1 byt by platil 17,7 to by bolo 1278 ročne dačo nasedí

Ja som kedysi urobil zmluvu na prenájom podnikateľom v načej administratívnej budove :
- plocha kancelárie (vyššia taxa)
- alikvótna časť obslužných plôch na tom poschodí (nižšia taxa)
- UK alikvótna časť (podiel plochy kncelárie na vykurovanej ploche firmy) - zálohy/vyúčtovanie
- EE odborný "výpočet" spotreby krát nákupná cena EE
- telefón "nulka" meraná v našej ústredni .

Dobré zmluvy = dobrí priatelia.
okdar
24.08.11,08:27
vela nie ked znalecký udava 240 ročne.a ,že je dajaký zakon že im musím predať podľa znaleckého posudku.
okdar
24.08.11,08:29
A jak sa to dáva na súd treba právnika?
okdar
24.08.11,08:30
jak dobrí priatelia ked to chcú za 10 meter to by som ani bratovi nedal
rudopp
24.08.11,09:17
vela nie ked znalecký udava 240 ročne.a ,že je dajaký zakon že im musím predať podľa znaleckého posudku.

Pýtaj číslo - inak sú to IBA kecy.

PS1
To iba štátne organizácie majú čosi - - ako že : znalecká cena je záväzná.


PS2
Je niečo o inom :
Spoluvlastník má predkupné právo a inému (ak nechce kúpiť on) to nemôžeš predať lacnejšie, ako si ponúkol jemu.
rudopp
24.08.11,09:20
jak dobrí priatelia ked to chcú za 10 meter to by som ani bratovi nedal


Nájom znalecký 240/213=1,127 (x 15 = 16,9 ) - - pomer má ako som povedal .
Navrhni im predaj v polovici medzi znaleckým a trhovým = 40 €/m2 - - zdôrazni, že to majú to navždy.
Alebo navrhni nájomné 0,75 €/m2/mesiac.
Ak nie , súd na určenie nájomného . Odhadujem, že by mohol určiť 0,5 -1,5 €/m2/mesiac - - zdôrazni, že aj pri 0,5 € ti tvoju cenu (40 € ) zaplatia za 7 rokov + budeš žiadať aj spätne nájomné + budú mať súdne trovy).

Keď pristúpia nad 30:D.
okdar
24.08.11,09:59
ide o zakon 182/1993 par.17 ods.3 čo neviem či vobec platí.
rudopp
24.08.11,10:19
ide o zakon 182/1993 par.17 ods.3 čo neviem či vobec platí.
Cena bytu a nebytového priestoru v dome a cena pozemku
§ 17


(1) Cena bytu, nebytového priestoru alebo ateliéru v dome, cena príslušenstva, cena pozemku zastavaného domom a cena priľahlého pozemku (ďalej len "cena") sa dojednáva dohodou 21) predávajúceho a kupujúceho.

(3) Dohodnutá cena bytu a pozemkov podľa odseku 1 nesmie prevýšiť cenu určenú podľa § 18, 18a a 18b, ak sa byt prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva XY

Tam je vymenované, že niektorí vlastníci bytov(XY) nemôžu byt a pozemok predať za vyššiu cenu.
Teba sa to netýka - - asi nie si XY.
Takže : odstavec 1, = cena dohodou
okdar
24.08.11,10:23
a platí ten zakon vôbec?
Ferdosondo
24.08.11,10:42
takto moja cena je trhova 60 eur,znalecký posudok 16 eur a oni chcú dať 10 eur .Najom podla znalca 240 eur ročne.Tak nech niekto poradí čo s tým?
Zaujímalo by ma ako si prišiel na to, že trhová cena je 60 Eur. Znalec sa môže pohybovať približne v tolerancii +-10%. Toto je však skoro 400%. Z toho mi vychádza, že buď je znalec podvodník a riskuje licenciu, alebo tá Tvoja trhová cena je iba Tvoje prianie.
okdar
24.08.11,10:49
na internete som pozeral inzeraty Nová lesna pozemky predaj z toho som vychádzal a znalecký som obj.v Poprade ja som z Vranova
okdar
24.08.11,10:56
Vlastníci bytov ma kontaktovali ,že si chcú pozemok odkúpiť.Tak som písal na Bytove družstvo ,ktoré bytovku spravuje aby nám pomohlo.drustvo napísalo že vlastníci maju zaujem ale podla zakona 182/1993 len za cenu zo znaleckeho posudku.Tak ja teraz sa pýtam čo s tým?A dal som urobiť za svoje znalecký a cena sa mne zdá nízka na to že to je v Tatrach.
duves
24.08.11,11:08
Musím predať pozemok pod bytovkou za cenu zo znaleckeho posudku?Vlastníci bytov tvrdia že áno.Prosím akým zakonom sa riadiť.Oni predávajú byty za trhovú cenu a ja im pozemok mam dat zadarmo?
No v prvom rade si treba naštudovať Z.z.182/93 (http://www.semsro.sk/sub/semsro.sk/images/zakony/zakon-182.pdf ) v znení neskorších predpisov a prídeš na to, že vlastníctvo bytu nie je naviazane na povinnost vlastniť aj podiel na pozemku (pod bytovym domom). A už vôbec nie je prechodné pýtať nájom za užívanie takého pozemku.
Mne osobne nie je jasne, ako si prišiel k tomu pozemku ty, resp.prečo si dovolil výstavbu bytového domu na tvojom pozemku.
Hm?
Tak nam to osvetli.
duves
24.08.11,11:20
Vlastníci bytov ma kontaktovali ,že si chcú pozemok odkúpiť.Tak som písal na Bytove družstvo ,ktoré bytovku spravuje aby nám pomohlo.drustvo napísalo že vlastníci maju zaujem ale podla zakona 182/1993 len za cenu zo znaleckeho posudku.Tak ja teraz sa pýtam čo s tým?A dal som urobiť za svoje znalecký a cena sa mne zdá nízka na to že to je v Tatrach.
Tolko som srandy v jednej teme už dlho nebolo. Vlastnici bytov sa riadia zakonom 182/93 v znení nesk.predpisov. Ty sa čim budeš riadiť? Zákonom rýchlejšieho koltu, alebo čo?
okdar
24.08.11,11:25
Zdedil som ho, ja za to nemožem že tam postavili bytovku.Radšej by som si tam postavil chalupu.
duves
24.08.11,12:01
Zdedil som ho, ja za to nemožem že tam postavili bytovku.Radšej by som si tam postavil chalupu.

A dotyčná osoba, po ktorej si to zdedil sa ako k tomu dostal?
Ferdosondo
24.08.11,12:15
Skoro kazdy pozemok kedysi niekomu patril. Potom prisli komunisti a stavali na cudzich pozemkoch. Tym vznikli komplikovane vztahy, kedy bytovky stoja na pozemkoch, ktore vlastni niekto iny.
Okdar ja Ti neberiem pravo na pozemok. Je Tvoj, ale myslim, ze viac ako je uvedene v znaleckom posudku dostat nemozes. Na druhej strane, ak majitelia bytov nie su ochotni odkupit za takuto sumu mas moznost pozadovat najomne, ktore zase vychadza zo znaleckeho posudku. Ak sa nemylim je to 1/6 hodnoty pozemku rocne a asi aj spatne za tri roky.
Asi vsak spravis najlepsie ak pojdes za pravnikom.
rudopp
24.08.11,12:23
Skoro kazdy pozemok kedysi niekomu patril. Potom prisli komunisti a stavali na cudzich pozemkoch. Tym vznikli komplikovane vztahy, kedy bytovky stoja na pozemkoch, ktore vlastni niekto iny.
Okdar ja Ti neberiem pravo na pozemok. Je Tvoj, ale myslim, ze viac ako je uvedene v znaleckom posudku dostat nemozes. Na druhej strane, ak majitelia bytov nie su ochotni odkupit za takuto sumu mas moznost pozadovat najomne, ktore zase vychadza zo znaleckeho posudku. Ak sa nemylim je to 1/6 hodnoty pozemku rocne a asi aj spatne za tri roky.
Asi vsak spravis najlepsie ak pojdes za pravnikom.

Ty by si mal predávať a ja kupovať

:D:D
rudopp
24.08.11,12:24
a platí ten zakon vôbec?

toto je rekodifikované znenie

ale pozri si sám na JASPI
rudopp
24.08.11,12:27
Tolko som srandy v jednej teme už dlho nebolo. Vlastnici bytov sa riadia zakonom 182/93 v znení nesk.predpisov. Ty sa čim budeš riadiť? Zákonom rýchlejšieho koltu, alebo čo?

Pri svojich bytoch a ich správe.

182 nemá nič spoločné s tým, ak chcú kúpiť cudzí pozemok pod vlastnými bytmi

hore som citoval §17 zo 182 : DOHODOU !!!!!!!!!!!!!!!!
rudopp
24.08.11,12:29
Vlastníci bytov ma kontaktovali ,že si chcú pozemok odkúpiť.Tak som písal na Bytove družstvo ,ktoré bytovku spravuje aby nám pomohlo.drustvo napísalo že vlastníci maju zaujem ale podla zakona 182/1993 len za cenu zo znaleckeho posudku.Tak ja teraz sa pýtam čo s tým?A dal som urobiť za svoje znalecký a cena sa mne zdá nízka na to že to je v Tatrach.

Čo sa čuduješ, že ti ako "prvý výstrel" ponúkli cenu podľa odhadu??

a čo ti mali
len tak bez zjednávania ?
duves
24.08.11,12:44
Pri svojich bytoch a ich správe.

182 nemá nič spoločné s tým, ak chcú kúpiť cudzí pozemok pod vlastnými bytmi

hore som citoval §17 zo 182 : DOHODOU !!!!!!!!!!!!!!!!
A ked sa nedohodnú tak čo? Príde tank?
rudopp
24.08.11,16:57
A ked sa nedohodnú tak čo? Príde tank?

Čítať dúfam vieš - viď hore.
Návrh na súd na určenie nájomného.
okdar
25.08.11,04:43
A ked si prečítate zakon 182/1993 par.18a ods.1 čo odpoviete?
GabiZ
25.08.11,05:14
Ustanovenie tohto paragrafu poskytuje ochranu vlastníkom kupujúcim nehnuteľnosti v dome tak, že cenu pozemku zastavaného domom a pozemku priľahlého je možné dojednať najviac vo výške zistenej podľa vyhlášky č. 465/1991 Zb. v znení neskorších predpisov, na ktorú odkazuje odkaz pod čiarou č. 24b tohto zákona. Táto síce bola zrušená novelou zákona o cenách č. 520/2003 Z. z. účinnou od 1. 1. 2004, avšak v súlade s § 31a zákona o vlastníctve bytov boli jej ustanovenia zachované v platnosti a účinnosti pre účely zákona o vlastníctve bytov.

Cena za 1 m² pozemku alebo jeho časti určeného na stavbu alebo na zriadenie záhrady alebo pozemku vedeného v evidencii nehnuteľností ako zastavaná plocha, nádvorie a záhrada podľa § 15 vyhlášky je:

a) 49,79 Eura v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave,

b) 26,56 Eura v Košiciach, Banskej Bystrici, Piešťanoch, Starom Smokovci, Štrbskom Plese, Tatranskej Lomnici a Trenčianskych Tepliciach,

c) 16,60 Eura v Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Prešove, Poprade, Zvolene, Liptovskom Mikuláši a Martine,

d) 4,98 Eura v obciach s počtom obyvateľov nad 15 000,

e) 3,32 Eura v obciach s počtom obyvateľov nad 5 000,

f) 2,32 Eura v obciach s počtom obyvateľov nad 2 000,

g) 0,66 Eura v ostatných obciach.

Zákon v odseku 2 určuje nižšiu cenu pozemku pri prevode spoluvlastníctva k zastavanému a priľahlému pozemku v prípade, kde doterajší vlastník usporadúva právne vzťahy k pozemku (aj v súlade s povinnosťou stanovenou v § 27 ods. 3 a § 23 tohto zákona) s vlastníkmi bytov, ktorí tieto nadobudli do vlastníctva podľa zákona č. 52/1966 Zb. o osobnom vlastníctve bytov v znení neskorších predpisov. Takáto nižšia cena sa vzťahuje aj na ďalšie zákonom vymedzené blízke osoby pôvodného vlastníka bytu.

Cena 1 m2 pozemku sa v takomto prípade rovná najvyššej výške ročného nájomného za 1 m2 podľa § 17 zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov.

Ak je vlastníkom pozemku zastavaného alebo priľahlého obec a byt bol prevedený z vlastníctva bytového družstva, je obec povinná na žiadosť vlastníka bytu previesť vlastníctvo takého pozemku za cenu určenú podľa § 18a ods. 1 a 2 do jeho vlastníctva.
lubko6394
25.08.11,05:14
Mne sa nechce. Čo povieš Ty ?
okdar
25.08.11,05:44
Ja podla toho zakona budem musieť predať ten pozemok za cenu zo znaleckého posudku.Alebo prenajať.
rudopp
25.08.11,07:00
Ja podla toho zakona budem musieť predať ten pozemok za cenu zo znaleckého posudku.Alebo prenajať.

Nikto z nás to nemôže urobiť za teba (aj keď to niektorí vieme).

Teda sám musíš :
- prečítať 182/1993
- pochopiť, čo píše
- zistiť čo sa ťa týka / netýka
- zvážiť alternatívy
- odhadnúť protistranu
- dať jej návrh
- argumentovať.
Nie že im niečo povieš, oni ti odpovedia a ty sa prídeš nás opýtať, čo im povedať ďalej.

PS
Ak to nevieš, nájdi si niekoho .
duves
25.08.11,07:07
Čítať dúfam vieš - viď hore.
Návrh na súd na určenie nájomného.
No a súd musi dodržať rozhodnutie v zmysle zákona. Žiadna cena "od buka do buka".
okdar
25.08.11,07:41
Ja nepredávam pozemok každý den, ani po súdoch nechodím ,chcel som sa len poradiť ako mám postupovať. či musím predať za cenu z posudku ,alebo sa môžam dohodnúť na inej.Neviem s Poradou pracovať tak sa ospravedlnujem za tan chaos.
rudopp
25.08.11,08:16
No a súd musi dodržať rozhodnutie v zmysle zákona. Žiadna cena "od buka do buka".

Teda zákonný strop má IBA , keď predávajú subjekty v tej 182 vymenované !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! = nie všetky/všetci.
duves
25.08.11,10:03
Teda zákonný strop má IBA , keď predávajú subjekty v tej 182 vymenované !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! = nie všetky/všetci.
Ved nech vyskuša. Hore to GabiZ napísala velmi spravne: http://www.porada.sk/1833437-post41.html
Erzebeth
25.08.11,10:07
Ak nie si spokojný s cenou za predaj pozemku, prenajmi ho. Zadarmo tvoj pozemok užívať nemusia. Ceny pozemkov klesať nebudú. Alebo predaj úplne cudzej osobe. Vlastníci bytov nemajú predkupné právo.
rudopp
25.08.11,10:33
Ved nech vyskuša. Hore to GabiZ napísala velmi spravne: http://www.porada.sk/1833437-post41.html


Cena bytu a nebytového priestoru v dome a cena pozemku
§ 17


(1) Cena bytu, nebytového priestoru alebo ateliéru v dome, cena príslušenstva, cena pozemku zastavaného domom a cena priľahlého pozemku (ďalej len "cena") sa dojednáva dohodou 21) predávajúceho a kupujúceho.

(3) Dohodnutá cena bytu a pozemkov podľa odseku 1 nesmie prevýšiť cenu určenú podľa § 18, 18a a 18b, ak sa byt prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva XY

Tam je vymenované, že niektorí vlastníci bytov(XY) nemôžu byt a pozemok predať za vyššiu cenu.
Teba sa to netýka - - asi nie si XY.
Takže : odstavec 1, = cena dohodou

Duvesko.

Netreba skúšať.

Treba :
prečítať
pochopiť
urobiť.

PS1
A ja veru nemôžem za to, že si lenivý si prečítať
Cena bytu a nebytového priestoru v dome a cena pozemku
§ 17


(3) Dohodnutá cena bytu a pozemkov podľa odseku 1 nesmie prevýšiť cenu určenú podľa § 18, 18a a 18b, ak sa byt prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva

a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)
A potom mudruješ

PS
A neviem sa rozhodnúť, či ho zneisťuješ iba zo svojej SPROSTOSTI, alebo mu schválne robíš zle
duves
25.08.11,10:37
Pozemok a bytový dom



Toľko k všeobecnej situácii. Právna analýza sa však výrazne komplikuje pri pohľade na zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Podľa § 23 ods. 5 ZVB "Ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, vzniká k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu". Pojmom "dom" sa v tomto kontexte zjavne myslí bytový dom podľa § 2 ods. 2 ZVB. Ide teda o "budov[u], v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov".

Z citovaného ustanovenia nie je jasné, či uvedené vecné bremeno vzniká za odplatu alebo bez odplaty. Poznámka pod čiarou odkazuje na § 151n a nasl. OZ. Tieto ustanovenia žiadnu odplatu neustanovujú (okrem nákladov na údržbu veci podľa § 151n ods. 3 OZ). Domnievam sa však, že podľa ústavne konformného výkladu by vlastník pozemku nárok na určitú formu plnenia za užívanie pozemku vo svojom vlastníctve mal mať. O akú sumu však pôjde? A ako ju právne zdôvodniť, keď zjavne nejde o bezdôvodné obohatenie (nakoľko vlastník domu má právny titul k pozemku vo forme zákonného vecného bremena)?
http://www.lexforum.cz/300
duves
25.08.11,10:43
A neviem sa rozhodnúť, či ho zneisťuješ iba zo svojej SPROSTOSTI, alebo mu schválne robíš zle
Vyber si čo chceš. No tvoja SPROSTOSŤ ho PRESVEDČUJE, že kona spravne, ak si mysli, že ze ten plac získa majland.

Tak ešte raz

O akú sumu však pôjde? A ako ju právne zdôvodniť, keď zjavne nejde o bezdôvodné obohatenie (nakoľko vlastník domu má právny titul k pozemku vo forme zákonného vecného bremena)?
Vlastníci bytov nemusia nič konať. Ide o zákonné vecné bremeno, pravo prístupu ku svojej stavbe. Možeš sa aj na hlavu postaviť, aj zadavatel temy.
okdar
26.08.11,04:51
Zhrnutie:Socializmus na mojom postavil bytovku ,kapitalizmus prikazal predať za cenu zo zn.posudku 16 eur.A vlastníci bytov nemusia pozemok ani kúpiť ani platiť nájom.SUPER.Ja ked si chcem postaviť dom tak si mam kupiť za 60 eur meter.Pochopil som to správne duves?Tak sa možem postaviť na hlavu.
IvanPK
26.08.11,05:23
My nemáme odkúpení pozemok pod bytovkou a vlastník nám ho chce predať za trhovú cenu, je v katastry vecné bremeno a cena je príôiš vysoká, takže nič neriešime....
okdar
26.08.11,05:59
Ani nájom neplatíte?Vy si to máte vyriešiť, či Vaše deti?Ja by som bol radšej keby pozemok bol prázdny a mohol si tam postaviť dom.Tak mám len balamutu.Nechám to deťom možno bytovka spadne.
duves
26.08.11,08:16
Zhrnutie:Socializmus na mojom postavil bytovku ,kapitalizmus prikazal predať za cenu zo zn.posudku 16 eur.A vlastníci bytov nemusia pozemok ani kúpiť ani platiť nájom.SUPER.Ja ked si chcem postaviť dom tak si mam kupiť za 60 eur meter.Pochopil som to správne duves?Tak sa možem postaviť na hlavu.
Teraz neviem. Netvrdil si v jednom príspevku, že si to zdedil? Ten to ako nadobudol? Ktory ko**t to dal/previedol človeku z vašej rodiny ako pozemok pod bytovym domom? Alebo to bolo inak?

Lebo mne to niečo hovorí
http://www.novydom.estranky.sk/
Tu u nas na sidlisku niekto zabezpečil prevod pozemku v reštitúcii na fyzicku osobu medzi 2 bytovymi domami a teraz tam cvočko majitel chce stavať polyfunkčný dom.
Ferdosondo
26.08.11,09:16
Okdar uz mas predbezne znalosti a aj moznosti co by sa dalo s tym robit. Bude najlepsie, ked skocis za pravnikom a poradis sa s nim. Stoji to nejake peniaze, ale asi menej, ako by si mohol stratit nespravnym konanim.
Vlastnim byt v bytovke, ktory je tiez postaveny na cudzom pozemku. Uz sme mali podobnu zalezitost, ako riesis Ty.
Tymto sa chcem "podakovat" budovatelom svetlych zajtrajskov.
okdar
26.08.11,09:42
Duves ja som chcel to cez reštitucie urobiť aby to vymenili, lenže sa to nedá.Môj dedo tam sadil zemiaky a teraz tam je bytovka a neviem prečo nadávaš to sem nepatrí.Maš poradiť a nie nadávať
duves
26.08.11,10:09
Duves ja som chcel to cez reštitucie urobiť aby to vymenili, lenže sa to nedá.Môj dedo tam sadil zemiaky a teraz tam je bytovka a neviem prečo nadávaš to sem nepatrí.Maš poradiť a nie nadávať
OK, takže reštitúcia. Ide to z teba ako z chlpatej deky. Spýtam sa inak, ak by cez ten pozemok išla cesta, dialnica, aj tak by to bolo správne, aby vam to v reštitúcii vrátili? Lebo zmenil sa stav užívania pozemku. Čo viem, že ak to už nebol vhodný pozemok, tak boli v reštitácii ponúknuté pozemky, ktore v plnej miere vyhovovali tomu pôvodnemu skonfiškovanému po febuari 1948. Kto s tym suhlasil, že ten pozemok (pod tou bytovkou) chce? Tvoj dedo? On tú bytovku tam nevidel?
okdar
26.08.11,10:21
Nedostal som to cez reštituciu ale zdedil.Na pozemok pod bytovkou reštitucia nevzťahuje tak to povedala na poz.fonde ja som to chcel vymeniť.
rudopp
26.08.11,10:47
Duves ja som chcel to cez reštitucie urobiť aby to vymenili, lenže sa to nedá.Môj dedo tam sadil zemiaky a teraz tam je bytovka a neviem prečo nadávaš to sem nepatrí.Maš poradiť a nie nadávať

Nebav sa s ním.

Nerozumie DUCHU zákona.

Jeho "odbornosť" : prečíta a zavesí sem link :D:D:D:D:D

s nejakou hovadinou
duves
26.08.11,11:12
Nedostal som to cez reštituciu ale zdedil.Na pozemok pod bytovkou reštitucia nevzťahuje tak to povedala na poz.fonde ja som to chcel vymeniť.
Lenže ty si nenapísal celu schemu, ako ste sa ako rodina k tomu pozemku dostali.
Pokial vidim, podobna tema sa tu už riešila:
http://www.porada.sk/t89600-p3-vysporiadanie-pozemkov-pod-panelovymi-domami.html
duves
26.08.11,15:44
Zhrnutie:Socializmus na mojom postavil bytovku ,kapitalizmus prikazal predať za cenu zo zn.posudku 16 eur.A vlastníci bytov nemusia pozemok ani kúpiť ani platiť nájom.SUPER.Ja ked si chcem postaviť dom tak si mam kupiť za 60 eur meter.Pochopil som to správne duves?Tak sa možem postaviť na hlavu.
Takže si to už vlastnil za socíku?
rudopp
26.08.11,15:47
Takže si to už vlastnil za socíku?

Načo ho zabávaš nepodstatnými blbosťami ?

(a čo si robil pred 68 a pred 48 a pred 38 :D:D )
Erzebeth
28.08.11,06:51
duves je zrejme majiteľom bytu. Vlastník pozemku predsa nedal súhlas na stavbu bytovky. Dnes ešte pretrvávajú zákony chrániace užívateľa pred vlastníkom. Nebude to trvalý stav a raz sa situácia zmení. Preto treba pozemok prenajať. Vlastníci bytov môžu platiť nájomné. Keď cena pozemku nadobudne patričnú hodnotu, predáš. A predať môžeš cudzej osobe. To je legálne, nie neužitočné. Sú firmy, ktoré vykupujú takéto pozemky. Majitelia bytov si musia uvedomiť, že nie si ich sponzor. Si vlastník, ktorému bez jeho súhlasu vzali pôdu.
duves
29.08.11,14:15
Ja mam moje vlastnictvo bytu pred hajzlíkmi dobre zabezpečený, pretože vlastním príslušný podiel pozemku a takisto aj pod garažou.