zlatica.turisova
23.08.11,13:01
Ahojte poraďáci!
Prosím vás poraďte mi, šo mám robiť, aby mi fotky a video po stiahnutí do PC mali dátum nasnímania. Mám digitálny foťák Sony. V aparáte mám nastavený dátu a čas, ale po stiahnutí do PC mi zmizne dátum a čas. Potrebujem , aby to tam ostalo. Prosím poraďte mi.
sonic99
23.08.11,11:49
V nastaveniach fotoaparátu by mala byť aj možnosť "zobraziť dátum a čas na fotografii" skús sa pozrieť...
Andy Kralik
23.08.11,12:15
Ako sťahuješ fotky?
Skús priamo pripojiť kartu do počítača a subory iba skopírovať. Dátum a čas vzniku by sa potom nemal zmeniť.
arizona
23.08.11,12:28
Myslis, aby datum bol priamo viditelny na kazdej fotke?
Chobot
23.08.11,13:17
Ahojte poraďáci!
Prosím vás poraďte mi, šo mám robiť, aby mi fotky a video po stiahnutí do PC mali dátum nasnímania. Mám digitálny foťák Sony. V aparáte mám nastavený dátu a čas, ale po stiahnutí do PC mi zmizne dátum a čas. Potrebujem , aby to tam ostalo. Prosím poraďte mi.


Každý súbor (fotka) má svoje vlastnosti, tzn. dodatočné informácie o elektronickom súbore, ktoré na fotke nevidíš. Je tam dátum a čas vytvorenia súboru, veľkosť, názov a ešte nejaké dodatočné informácie.

Potom je možné, ako arizona naznačila, aby dátum a čas boli súčasťou fotky, teda obrázku. Takto zobrazená dátum a čas nie je možné dodatočne z fotky bez stopy odstrániť. TO ale musíš nastaviť vo foťáku, aby súčasťou obrázku bol dátum a čas. Ak to bolo súčasťou, nie je možné, aby po prekopírovaní do PC tento údaj z fotky "zmizol". Možno ti len foťák pri prezerení fotky ukázal na monitore vlastnosti obrázku a preto si si myslel, že sa to odstránilo. Ono to je aj v PC, ale pod vlastnosťami súboru.

Pokiaľ si nemenil vlastnosti fotiek, tak by si tam mal mať dátum a čas vytvorenia fotky. Existuje viacero softvérov a aplikácií, ktoré dokážu z tých vlastností vložiť do fotografie údaje, napr. ten dátum. Jedným z nich je Mark it Now (http://www.brothersoft.com/mark-it-now-58329.html), tu nájdeš pekný návod, ako sa to robí.

http://www.youtube.com/watch?v=SkZZTf2W8nU

Dokonca si môžeš dať aj vlastný dátum, systémový dátum (aktuálny) alebo jednoducho použiť ten dátum z vlastností fotky.

Neviem, či som to dosť zrozumiteľne napísal, ale viac sa dočítaš (ak vieš anglicky) tu:

http://dptnt.com/2009/04/how-to-add-date-time-stamp-to-jpeg-photos-using-free-software/
zlatica.turisova
23.08.11,13:50
Áno, ja som si to nastavila vo foťáku a mi to aj ukazuje. Ale len vo foťáku.Keď to kopírujem do PC, robím to priamo z pamäťovej karty (pomocou adaptéra) a skopírujem. Priamo na fotke a ani na videu nie je dátum. Vo vlastnostiach je- dátum a čas a veľkosť atď. Ale ja to potrebujem mať viditeľné, pretože fotky a video vkladám do prezentácie a tam musí byť dátum viditeľný.
zlatica.turisova
23.08.11,13:51
Smola, po anglicky neviem. Nie je niečo so slovenským, alebo českým textom?
Gina Er
23.08.11,13:57
keď máš čas a dátum nastavený vo foťáku,musí Ti to ukazovať na fotkách:confused: skús si nastavenie vo foťáku ešte raz skontrolovať,lebo toto nechápem teda.....väčšinou býva problém opačný,dátum vypnúť,pretože nastavenie od výrobcu je s dátumom a časom....
Andy Kralik
23.08.11,15:01
Mnohé nové fotoaparáty neumožňujú vložiť dátum priamo do obrázku (ludia to väčšinou nechcú, keďže to ruší).

Vložiť text do obrázku (vrátane dátumu vzniku) dokáže napr. http://www.xnview.com/
misoft
23.08.11,17:19
A tie "udaje" (názov, dátum, rozlíšenie, na čom to bolo fotené a ďalšie údaje) - tie sa volajú EXIF dáta.
BTW: IrfanView tiež po zobrazení obrázku (fotky) a stlačení I zobrazí informácie o fotke a v informáciách je aj tlačitko EXIF info = to sú tie údaje o fotke. A dátum sa potom dá vložiť ako text na vybrané miesto.
zlatica.turisova
24.08.11,18:03
Ďakujem idem sa na to pozrieť. Hádam sa mi to podarí.Zatiaľ díky.
zlatica.turisova
25.08.11,18:40
A tie "udaje" (názov, dátum, rozlíšenie, na čom to bolo fotené a ďalšie údaje) - tie sa volajú EXIF dáta.
BTW: IrfanView tiež po zobrazení obrázku (fotky) a stlačení I zobrazí informácie o fotke a v informáciách je aj tlačitko EXIF info = to sú tie údaje o fotke. A dátum sa potom dá vložiť ako text na vybrané miesto.
Ahoj! Všetko čo si popísal som našla po stiahnutí do PC. len neviem nájsť informáciu, ako mám vložiť text na vybrané miesto Prosím, poraď. Musím použiť na to vyššie spomenutý program? Už som si ho stiahla a nainštalovala, ale po jednom je to veľmi pracne. Potrebujem aspoň na 100 fotiek dať dátum..
PotPalo
25.08.11,19:38
Ide to aj naraz, pomocou toho IrfanView. Cez: súbor -> Hromadná konverzia/premenovanie..., tlačítko Rozšírené nastavenia, Pridať prekryvný text, Nastavenia. Ak dáš ako text $E306, pridá to dátum a čas z EXIF, ak dáš $T, pridá to dátum a čas vytvorenia súboru. Viac sa dočítaš po kliknutí na Pomoc pod oknom kde píšeš text. Misoft ti to určite vysvetlí presnejšie.:D
misoft
25.08.11,21:16
Keďže potrebuješ do foto vložiť len dátum a čas, stačí na fotke LTM vyznačiť oblasť, kde to má byť umiestnené, potom Upraviť>Vložiť text do výberu (Ctrl+T)> vložiť požadovaný text do editovateľného okienka (prípadne upraviť farbu, font, zarovnanie, priehľadnosť a veľkosť), alebo použiť vedľa neho tlačidlá Pridať dátum, Pridať čas, Pridať copyright (pozor, používa systémový dátum a čas).
PotPalo
26.08.11,07:42
Pozor misoft, je tu citát z príspevku #12:
...ale po jednom je to veľmi pracne. Potrebujem aspoň na 100 fotiek dať dátum..
Chobot
26.08.11,08:25
Ahoj! Všetko čo si popísal som našla po stiahnutí do PC. len neviem nájsť informáciu, ako mám vložiť text na vybrané miesto Prosím, poraď. Musím použiť na to vyššie spomenutý program? Už som si ho stiahla a nainštalovala, ale po jednom je to veľmi pracne. Potrebujem aspoň na 100 fotiek dať dátum..

Dá sa to aj hromadne. Teraz som to vyskúšal a ide to veľmi ľahko. Nainštaluj si túto aplikáciu:

Better JPEG (http://www.betterjpeg.com/download.htm)

Všetky fotky, ktoré chceš upraviť ulož do jedného adresára (alebo ak sú uložené vo viacerých, tak to budeš musieť robiť po adresároch).

V aplikácii si vyberieš adresár a vyselektuješ si fotky, ktoré chceš upraviť (môžeš aj všetky v adresári). Potom cez ikonu "T" - Insert Text si otvoríš nový riadok s ikonami, kde klikneš na ikonu s kľúčom a písmenom T a tam si môžeš vybrať, aký text chceš vložiť - vyberieš záložku EXIF a tam pole DATE a/alebo TIME, nastavíš veľkosť, farbu písma, dokonca aj pozadie písma môžeš nastaviť, pozíciu vloženého textu a dáš OK. Program ti vloží do všetkých vybratých fotiek dátum, ktorý je uložený v EXIF metasúbore ku každej fotke, kedy bola urobená. Veľmi jednoduché, šikovné a veľa možností nastavenia (farby, pozadia, pozície, písma...).

Nevýhodou je, že aplikácia má 30 dňový trial period, teda po 30 dňoch si ju budeš musieť registrovať - alebo stihnúť upraviť tie fotky do 30 dní. (možno to pôjde aj odinštalovať a znovu nainštalovať)

PS: na nete, ak si šikovná, si ľahko nájdeš cracknutý registračný kód ;).... ale nič som nepovedal...:cool::cool::cool:
sthruska
26.08.11,08:32
Ale napísal
Chobot
26.08.11,09:00
Ale napísal

Ale nenapísal som kde! ;):D

Veď to je všeobecne známe, že na nete sa dá nájsť všetko. Takže nič zlé som neurobil. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
misoft
26.08.11,15:36
Pozor misoft, je tu citát z príspevku #12:
Citát:
...ale po jednom je to veľmi pracne. Potrebujem aspoň na 100 fotiek dať dátum..
Sorry, toto mi akosi "ušlo" z pozornosti. Nabudúce sa polepším :D:D
PotPalo
27.08.11,11:02
Keďže to ostalo zase na mne, tak tu je návod ako na to:

Potrebujeme: nainštalovaný IrfanView a Plugins pokiaľ možno tak aj slovenčinu. Je to freeware, dá sa stiahnuť aj tu: http://www.irfanview.net/

Postup: ak neuvádzam inak, treba to nastaviť tak, ako mám na obrázkoch.
Kliknúť na "Súbor", potom na "Hromadná konverzia/Premenovanie...", objaví sa okno "Hromadná konverzia". Tam treba vybrať foto ktoré chceme upraviť (1), kliknúť na "Pridať" (2). Toto môžeme opakovať aj viac krát. Klikneme na "Rozšírené nastavenia" (3), objaví sa okno "Nastaviť pre všetky obrázky:". Zaškrtneme "Pridať prekryvný text" a klikneme na "Nastavenia", objaví sa okno "Pridať prekryvný text do obrázku". Tam si môžeš nastaviť kde chceš mať text a aký. Na obrázku to mám nastavené na dátum a čas z EXIF, bude vpravo dolu vo formáte deň.mesiac.rok (30.12.2011) a pod tým čas (14:00:05). Ak je to horšie vidieť, mám tam zadané: $E306(%d.%m.%Y a pod tým %H:%M:%S). Tlačítkom "Vybrať font" si môžeš vybrať typ písma, farbu, veľkosť. Pre 8 mpix. fotky doporučujem veľkosť 48 alebo viac. Klikaním na OK sa vrátiš do okna hromadnej konverzie. Tam vyberieš výstupný formát JPG a klikneš na "Nastavenia" (4), objaví sa okno "Voľby nastavenia JPEG/GIF", nastavíš ako mám ja a klikneš na OK. Vyberieš kde chceš uložiť už upravené fotky (5) a klikneš na Spustiť (6). Výsledok na 8 mpix foto môžeš vidieť na priloženej fotke s púpavami (potom som ju aj zmenšil).
Chobot
27.08.11,21:28
Keďže to ostalo zase na mne, tak tu je návod ako na to:

Potrebujeme: nainštalovaný IrfanView a Plugins pokiaľ možno tak aj slovenčinu. Je to freeware, dá sa stiahnuť aj tu: http://www.irfanview.net/

Postup: ak neuvádzam inak, treba to nastaviť tak, ako mám na obrázkoch.
Kliknúť na "Súbor", potom na "Hromadná konverzia/Premenovanie...", objaví sa okno "Hromadná konverzia". Tam treba vybrať foto ktoré chceme upraviť (1), kliknúť na "Pridať" (2). Toto môžeme opakovať aj viac krát. Klikneme na "Rozšírené nastavenia" (3), objaví sa okno "Nastaviť pre všetky obrázky:". Zaškrtneme "Pridať prekryvný text" a klikneme na "Nastavenia", objaví sa okno "Pridať prekryvný text do obrázku". Tam si môžeš nastaviť kde chceš mať text a aký. Na obrázku to mám nastavené na dátum a čas z EXIF, bude vpravo dolu vo formáte deň.mesiac.rok (30.12.2011) a pod tým čas (14:00:05). Ak je to horšie vidieť, mám tam zadané: $E306(%d.%m.%Y a pod tým %H:%M:%S). Tlačítkom "Vybrať font" si môžeš vybrať typ písma, farbu, veľkosť. Pre 8 mpix. fotky doporučujem veľkosť 48 alebo viac. Klikaním na OK sa vrátiš do okna hromadnej konverzie. Tam vyberieš výstupný formát JPG a klikneš na "Nastavenia" (4), objaví sa okno "Voľby nastavenia JPEG/GIF", nastavíš ako mám ja a klikneš na OK. Vyberieš kde chceš uložiť už upravené fotky (5) a klikneš na Spustiť (6). Výsledok na 8 mpix foto môžeš vidieť na priloženej fotke s púpavami (potom som ju aj zmenšil).

S tým Better JPEG sa mi to zdá jednoduchšie. Tam zároveň pri nastavovaní vidí, ako bude ten text (dátum) vyzerať na fotke a kde na fotke bude umiestnený.
PotPalo
28.08.11,15:34
No áno, ale nieje zdarma.
V IrfanView sa dá toho urobiť omnoho viac, stačí si pozrieť tie možnosti. Ono je to pre skúsenejších užívateľov.
zlatica.turisova
28.08.11,19:50
Keďže to ostalo zase na mne, tak tu je návod ako na to:

Potrebujeme: nainštalovaný IrfanView a Plugins pokiaľ možno tak aj slovenčinu. Je to freeware, dá sa stiahnuť aj tu: http://www.irfanview.net/

Postup: ak neuvádzam inak, treba to nastaviť tak, ako mám na obrázkoch.
Kliknúť na "Súbor", potom na "Hromadná konverzia/Premenovanie...", objaví sa okno "Hromadná konverzia". Tam treba vybrať foto ktoré chceme upraviť (1), kliknúť na "Pridať" (2). Toto môžeme opakovať aj viac krát. Klikneme na "Rozšírené nastavenia" (3), objaví sa okno "Nastaviť pre všetky obrázky:". Zaškrtneme "Pridať prekryvný text" a klikneme na "Nastavenia", objaví sa okno "Pridať prekryvný text do obrázku". Tam si môžeš nastaviť kde chceš mať text a aký. Na obrázku to mám nastavené na dátum a čas z EXIF, bude vpravo dolu vo formáte deň.mesiac.rok (30.12.2011) a pod tým čas (14:00:05). Ak je to horšie vidieť, mám tam zadané: $E306(%d.%m.%Y a pod tým %H:%M:%S). Tlačítkom "Vybrať font" si môžeš vybrať typ písma, farbu, veľkosť. Pre 8 mpix. fotky doporučujem veľkosť 48 alebo viac. Klikaním na OK sa vrátiš do okna hromadnej konverzie. Tam vyberieš výstupný formát JPG a klikneš na "Nastavenia" (4), objaví sa okno "Voľby nastavenia JPEG/GIF", nastavíš ako mám ja a klikneš na OK. Vyberieš kde chceš uložiť už upravené fotky (5) a klikneš na Spustiť (6). Výsledok na 8 mpix foto môžeš vidieť na priloženej fotke s púpavami (potom som ju aj zmenšil).
Veľmi pekne ďakujem za krásny a jasný postup. Už som si to aj takto spravila. Program som si stiahla, ale Plugins asi nie- malqa som to v anglickom jazyku, ale podľa tvojho návodu sa to pekne dalo. Díky ešte raz. Ale na video sa mi nepodarilo dať dátum- poriešila som to tak, že pred video som vložila do prezentácie text aj s dátumom. Hádam to bude dobre a splní svoj účel. Ahoj a zdravím
Chobot
28.08.11,21:15
Veľmi pekne ďakujem za krásny a jasný postup. Už som si to aj takto spravila. Program som si stiahla, ale Plugins asi nie- malqa som to v anglickom jazyku, ale podľa tvojho návodu sa to pekne dalo. Díky ešte raz. Ale na video sa mi nepodarilo dať dátum- poriešila som to tak, že pred video som vložila do prezentácie text aj s dátumom. Hádam to bude dobre a splní svoj účel. Ahoj a zdravím


Video je zase niečo iné. NA video potrebuješ editor videa, nie editor fotiek.
sthruska
29.08.11,05:04
poriešila som to tak
Neodpustím si poznámku. Prosím nebrať to osobne.
Ras jeden maďarský politik pustil v TV do sveta slovo poriešiť a odvtedy ho používa celá SR. Žasnem. Také slovo v slovenčine neexistuje.
To mi krásne vysvetlil jeden pražák.
Aký je rozdiel medzi vyriešiť a poriešiť?
Neviem.
Ako medzi vysrať a posrať!
kergulaan
29.08.11,06:16
to si musim zapamatat
PotPalo
29.08.11,18:33
Pravda, je to aj mimo témy, aj zábavné. :D :D :D
zlatica.turisova
31.08.11,13:17
poriešila som to tak
Neodpustím si poznámku. Prosím nebrať to osobne.
Ras jeden maďarský politik pustil v TV do sveta slovo poriešiť a odvtedy ho používa celá SR. Žasnem. Také slovo v slovenčine neexistuje.
To mi krásne vysvetlil jeden pražák.
Aký je rozdiel medzi vyriešiť a poriešiť?
Neviem.
Ako medzi vysrať a posrať!
Díky za poučenie