Dabodado
24.08.11,08:21
Nazdar všetci,

moja otázka: vie niekto poradiť postup na výrobu domácich špekáčikov?
Domáce klobásy a slaninu už robím, odvtedy kupovanú nejeme a rozdiel je neporovnateľný. Našiel som postup aj na domáce salámy, párky a rôzne zabíjačkové špeciality, ale nikde som nenašiel postup na výrobu domácich špekáčikov. Možným riešením môže byť práve zmes na párky s pridaním väčších kusov slaniny, ale nie je to ono.
Vďaka.

Dabodado
viktorviktor
24.08.11,12:51
daj guglovi a čítaj, -špekačky výroba recept-
Dabodado
30.08.11,03:38
To som už skúšal viac-krát, ale "normálny" recept tam nenájdeš.
Skôr ma zaujímalo, či to niekto doma robí sám, aký dáva pomer jednotlivých zložiek a aké má skúsenosti s výrobou "po domácku", a pod.
Dabodado
07.09.11,05:57
Nazdar všetci domáci a labužníci,

nakoniec sa mi podarilo prepracovať k nejakým receptom na domáce údeniny, výroba je jednoduchá, môže to skúsiť každý.
V prílohe pripájam recepty a postup výroby domácich párkov a špekačiek.

Dabodado
viktorviktor
07.09.11,18:02
tu je originál recept (žiadosť podali SR a ČR spoločne), keď z toho vyhodíte nežiadúce prísady, máte zdravé špekačky,

ŽIADOSŤ O ZÁPIS ZARUČENEJ TRADIČNEJ ŠPECIALITY DO REGISTRA
Nariadenie Rady (ES) č. 509/2006 o zaručených tradičných špecialitách z poľnohospodárskych výrobkov a potravín

„ŠPEKAČKY“ alebo „ŠPEKÁČKY“


Na výrobu Špekačiek sa používa hovädzie mäso s obsahom tuku do 30 %, bravčové mäso s obsahom tuku do 50 %, bravčová slanina, pitná voda (vo forme šupinového ľadu), zemiakový škrob, dusitanová soliaca zmes, mleté čierne korenie, paprika mletá sladká (100 ASTA), cesnak (vo forme vločiek, koncentrátu alebo prášku v množstve zodpovedajúcom normovanému množstvu čerstvého cesnaku), muškátový orech mletý, polyfosfáty E450 a E451 (v množstve 0,03 mg/kg ako P2O5), kyselina askorbová (v množstve 0,005 mg/kg), obaly - hovädzie krúžkové črevá alebo bravčové tenké črevá, špagát.




Na výrobu 100 kg hotového výrobku Špekačiek sa používa:
- Hovädzie mäso s obsahom tuku do 30 % 38,5kg
- Bravčové mäso s obsahom tuku do 50 % 17,5 kg
- Bravčová slanina 27,0 kg
- Voda (ľad) 23,0 kg
- Zemiakový škrob 2,5 kg
- Dusitanová soliaca zmes 2,0 kg
- Sladká paprika mletá (100 ASTA) 0,22 kg
- Čierne korenie mleté 0,16 kg
- Cesnak (vločky, koncentrát, prášok) 0,09 kg
- Muškátový orech mletý 0,03 kg
- Polyfosfáty E 450 a E 451 0,3 kg
- Kyselina askorbová 0,05 kg
- Obaly - hovädzie krúžkové črevá alebo bravčové tenké črevá
- Oddeľovanie - motúz /v Česku špagát

Zo všetkých surovín (okrem bravčovej slaniny), prísad a korenia sa pripraví jemné homogénne dielo. Do tohoto diela sa pridá bravčová slanina, ktorá sa poseká na zrno o veľkosti do 8 mm. Takto pripravená zmes sa plní do hovädzích krúžkových čriev alebo bravčových tenkých čriev.
Špagátom sa oddeľujú jednotlivé kusy. Pramene výrobkov sa zavesia na udiarenské tyče, ktoré sa vložia do udiarne, kde sa osušia a zaúdia s cieľom dosiahnutia charakteristickej farby a vône výrobku. Zaúdené výrobky sa tepelne opracujú pri teplote 75 °C až 78 °C do dosiahnutia minimálneho teplotného účinku zodpovedajúcemu pôsobenia teploty 70 °C v jadre výrobku počas min. 10 minút. Po tepelnom opracovaní sa výrobky osprchujú studenou vodou a nechajú sa vychladnúť. Špekačky sa skladujú v chladných a tmavých priestoroch.
Dabodado
08.09.11,05:11
Srdečná vďaka.
:)