up4anything
24.08.11,17:23
Dobrý deň !

Dnes som dostal velmi "prijemnu" postu . Obsah :

Vec: Ziadost o nahradu skody

Dna 22.07.2011 ste svojim pocinanim sposobil skodu na vozidle zamestnavatela. V uvedeny den ste viedol motorove vozidlo zamestnavatela. Vozidlo na zaciatku pracovneho nevykazovalo ziadne znamky poruchy.Svojim sposobom jazdy ste motor dostal do neprimerane vysokych otacok, co casom sposobilo prehriatie motora a nasledne vyparenie vody z chladica co sposobilo znacne skody na motore. Napriek svetelnemu signalu, ktory vozidlo vysielalo, ste pokracoval v jazde bez toho aby ste na vozidle chybu odstranil alebo nahlasil vadu vozidla. Vyska skody je vycislena na zaklade dodavatelskych faktur na 1200 €. Na zaklade evidovanych vam vyplatenych miezd za rok 2011, podla zakonnika prace je vasa priemerna mesacna mzda 249,95 €. Podla § 181 Zakonnika prace ma zamestnavatel narok na nahradu skody az do vysky 4 nasobku priemerneho mesacneho zarobku. Preto Vas ziadam o uhradu casti Vami sposobenej skody vo vyske 999,80 € a to do 14 dni od dorucenia tejto ziadost . V pripade ze neobdrzime uhradu v stanovenom termine, budeme tuto ciastku vymahat sudnou cestou a Vam vzniknu dodatocne naklady pravneho zastupenia a trov konania.

A teraz vysvetlenie danej situacie :
1,V danej firme som bol zamestnany na dohodu o brigadnickej praci studentov - podla §223 a 227 zakonnika prace. Dalsie dohodnute podmienky - §224 a 225 ... §225 hovori :

§ 225

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým uzatvoril dohodu podľa § 223, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov podľa § 182 až 185.

§182 a 185 sa tyka hmotnej zodpovednosti ktoru som nemal . Z toho mi jasne vyplyva ze max pozadovana ciastka moze byt 400 € = 1/3 z 1200. Nerozumiem vsak tretine odmeny dohodnutej za vykonanie tejto prace - bola to hodinovka nie ukolovka, tu sa uz trocha stracam.


2, Signalizacia kontrolky bola hlasena veducemu pracovnikovi a hned potom som vozidlo odstavil- no uz prilis neskoro .

3, V mesiacoch marec - jul som bol evidovany na urade prace , cize moj prijem nesmel presiahnut sumu 120 € o com som pravidelne nosil potvrdenie z uvedenej firmy. Za mesiace januar a februar by som musel zarobit okolo 570 € aby som dosiahol uvedenu priemernu mzdu co je v rozpore s dohodou o brig. praci studentov - max 20 hod. tyzdenne ..

4, Da sa preukazatelne dokazat ze porucha bola sposobena mojou nedbanlivostou ?

Nehovoriac o tom ze za mesiac JUL som uz ziadnu mzdu NEDOSTAL. A perlickou je aj to ze adresa bola spravna no krstne meno adresata si trochu splietli..

Takze poradaci co navrhujete - platit ci neplatit ?

A velmi sa ospravedlnujem za obsiahlost no pre priblizenie celej situacie to bolo nevyhnutne .. Dakujem
up4anything
26.08.11,17:13
este som zabudol dodat ze v aute bolo namontoane GPS zariadenie ... dakujem za vsetky rady :)
up4anything
30.08.11,15:24
no je tu fakt hojne tych vasich rad !
veronikasad
30.08.11,15:32
Milý študent, niečo mi tu nesedí. Ako si mohol pracovať na DoBPŠ a súčasne byť evidovaný na UP. (dohoda sa odovzdáva pred začiatkom výkonu práce)

Priemerný zárobok sa počíta z príjmu za predch.kal. štvrťrok.
up4anything
30.08.11,16:05
Dohodu som podpisal v case ked som studoval na VS .. Moje studium som ukoncil a zacal sa evidovat na urade prace ... Cize ak spravne rozumiem DoBŠP zanikla dnom ukoncenia studia a mal som dostat na podpis novu dohodu ?
veronikasad
30.08.11,16:13
Dohodu som podpisal v case ked som studoval na VS .. Moje studium som ukoncil a zacal sa evidovat na urade prace ... Cize ak spravne rozumiem DoBŠP zanikla dnom ukoncenia studia a mal som dostat na podpis novu dohodu ?
zaniká uplynutím obdobia, na ktoré bola podpísaná. V tvojom prípade si ale nesplnil inú podmienku - nahlásenie dohody pred začiatkom výkonu práce.
(mal si DOBPŠ ukončiť a uzatvoriť novú a túto nahlásiť na UP). Ak to na UP zistia, pravdepodobne ťa vyradia spätne z evidencie.
svetlik
30.08.11,16:16
Bol si pouceny o sposobe vedenia vozidla, vsetkych symboloch na palubnej doske a co znamenaju?

Bolo auto sposobile na jazdu uz pred tym ako ti ho odovzdali?

K tomu upozorneniu - kedy presne si upozornil, po 150 km jazdy s blikajucou kontrolkou? Alebo ihned?

Platit alebo neplatit? Na toto sa odpoved pri tom minimalnom popise skutkoveho stavu neda, ale ... ak zaplatis hoci aj ciastocne uz sa to moze chapat - za urcitych okolnosti ako uznanie naroku co do jeho zakladau, co by ti nasledne stazilo situaciu.
up4anything
30.08.11,16:22
zaniká uplynutím obdobia, na ktoré bola podpísaná. V tvojom prípade si ale nesplnil inú podmienku - nahlásenie dohody pred začiatkom výkonu práce.
(mal si DOBPŠ ukončiť a uzatvoriť novú a túto nahlásiť na UP). Ak to na UP zistia, pravdepodobne ťa vyradia spätne z evidencie.

UP mal k dispozicii moju DoBŠP ktoru som im poskytol na zaciatku evidencie. A bola na dobu neurcitu - preto ma zaujimalo ci moze zaniknut dnom kedy prestavam byt studentom.
Tweety
30.08.11,16:24
Dohodu som podpisal v case ked som studoval na VS .. Moje studium som ukoncil a zacal sa evidovat na urade prace ... Cize ak spravne rozumiem DoBŠP zanikla dnom ukoncenia studia a mal som dostat na podpis novu dohodu ?
Nie, ak si ju podpísal v čase, keď si bol študentom, nezanikla, táto zaniká až dobou skončenia prác na dohodu, alebo výpoveďou.
220870
30.08.11,16:27
Nezaplatiť.Zamestnávatel musí dokázať ,že kontrolka svietila a že vás oboznámil zo všetkými funkciami vozidla.
up4anything
30.08.11,16:28
Bol si pouceny o sposobe vedenia vozidla, vsetkych symboloch na palubnej doske a co znamenaju?

Bolo auto sposobile na jazdu uz pred tym ako ti ho odovzdali?

K tomu upozorneniu - kedy presne si upozornil, po 150 km jazdy s blikajucou kontrolkou? Alebo ihned?

Platit alebo neplatit? Na toto sa odpoved pri tom minimalnom popise skutkoveho stavu neda, ale ... ak zaplatis hoci aj ciastocne uz sa to moze chapat - za urcitych okolnosti ako uznanie naroku co do jeho zakladau, co by ti nasledne stazilo situaciu.

Pouceny som nebol, dokonca som sa dozvedel ze tam chybal olej - kontrolu vozidla som nemal na starosti. Upozornil som ihned ako zacala svietit no az po pokyne veduceho pracovnika som zastal - max 500 m aj to uz prehanam cize predpokladam ze vozidlo nebolo v poriadku uz na zaciatku jazdy no signalizovalo to az neskoro .. Ak ale nezaplatim mozem sa vlacit po sudoch dost dlho a firma ma viac prostriedkov na to aby si mohla dovolit sudny spor nez ja
veronikasad
30.08.11,16:31
Pouceny som nebol, dokonca som sa dozvedel ze tam chybal olej - kontrolu vozidla som nemal na starosti. Upozornil som ihned ako zacala svietit no az po pokyne veduceho pracovnika som zastal - max 500 m aj to uz prehanam cize predpokladam ze vozidlo nebolo v poriadku uz na zaciatku jazdy no signalizovalo to az neskoro .. Ak ale nezaplatim mozem sa vlacit po sudoch dost dlho a firma ma viac prostriedkov na to aby si mohla dovolit sudny spor nez ja
Ak sa nechceš vláčiť po súdoch, žiadaj aspoň spôsob výpočtu priemerného zárobku a z neho sa odvíjajúcej náhrady.

A dobre si pozri § 225 Zákonníka práce.
up4anything
30.08.11,16:38
Ak sa nechceš vláčiť po súdoch, žiadaj aspoň spôsob výpočtu priemerného zárobku a z neho sa odvíjajúcej náhrady.

A dobre si pozri § 225 Zákonníka práce.


Nepozrel som si ho dobre ?
veronikasad
30.08.11,16:39
Nepozrel som si ho dobre ?
pozrel, preto neviem ako k požadovanej výške náhrade škody došli ...
up4anything
30.08.11,16:42
pozrel, preto neviem ako k požadovanej výške náhrade škody došli ...

VĎAKA ... a dosli k nej najpravdepodobnejsie tak ze ma povazovali za zamestnanca a nie za dohodara podla §223.. a na zamestnancov sa tusim vztahuje §181 podla ktoreho mi vyratali vysku nahrady skody ..
veronikasad
30.08.11,16:45
VĎAKA ... a dosli k nej najpravdepodobnejsie tak ze ma povazovali za zamestnanca a nie za dohodara podla §223.. a na zamestnancov sa tusim vztahuje §181 podla ktoreho mi vyratali vysku nahrady skody ..
že vyrátali 3-násobok priemernej mesačnej mzdy je mi jasné, ale z čoho to vyrátali nie ...

Ale treba sa odvolať a upozorniť na § 225 ZP.
svetlik
30.08.11,16:47
Ja by som sa radsej po sudoch vlacil, pretoze na jednoznacnu zalezitost pre zamestnavatela to ale rozhodne nevyzera, prave naopak.
up4anything
30.08.11,16:50
Ja by som sa radsej po sudoch vlacil, pretoze na jednoznacnu zalezitost pre zamestnavatela to ale rozhodne nevyzera, prave naopak.

Rozhodne nie ale peniaze robia svoje .. A ak by som chcel ist do sporu aj ja by som potreboval nejakeho pravneho zastupcu ..
veronikasad
30.08.11,16:57
Rozhodne nie ale peniaze robia svoje .. A ak by som chcel ist do sporu aj ja by som potreboval nejakeho pravneho zastupcu ..
nemusíš isť do sporu, ale vysvetlenie výšky náhrady škody žiadať môžeš.

V mesiaci júli si pracoval ? Zamestnávatel nemá právo bez podpísanej dohody o zrážkach zo mzdy, zadržať ti odmeny za vykonanú prácu.