Roman S.
27.08.11,21:06
Mám aj z rodinou záujem kúpiť dom a potrebujem poradiť ako si najvýhodnejšie požičať na kúpu. Mám 38 rokou manželka má 40. Máme dcéru 20 a syna 13. Cena domu je 100 000 eur. Môj príjem je 1000 eur v čistom a manželkin cca 480 eur. Našetrené máme 15000 eur. A chcel by som ručiť vlastný bytom ktorý má podľa mňa znaleckú hodnotu 65 000 eur - to je moja podmienka.Aký najvýhodnejší úver a akej banke by ste mi odporučili.

Za odpoveď ďakujem

Roman S.
Ice dive
27.08.11,19:13
nech rátam ako rátam akosi to nevychádza.... 65+15=80 dom má hodnotu 100....
100 - 15 = 85 t.j. byt je nedostatočná zábezpeka pre banku... ideálnejšie by bolo ručiť tým domom a zobrať si hypotéku vo výške 85 000 na 24 rokov - do tvojho dôchodku ako hlavného žiadateľa...
Roman S.
27.08.11,19:21
Ice dive - ďakujem za radu.
Ale v tom je ten háčik, tým domom ručiť nechcem. Tak preto rozmýšľam ako to vyriešiť
Xanti
27.08.11,19:24
Roman,
ja tam tiež nevidím priestor na manévre to vieš ako sa hovorí z hovna bič neupletieš.

Máš primálo peňazí na kúpu domu bez toho aby si ním ručil banke.
danushka
27.08.11,19:29
A ešte jedna podstatná vec.
Nie je dôležité ako si cení a za koľko predáva dom predávajúci a na koľko si odhaduješ Ty svoj byt.
Dôležitý je odhad znalca na základe neho sa rozhodne banka, do akej výšky poskytne úver. Teda po prehodnotení bonity, ceny znaleckého odhadu, atď.
Ice dive
27.08.11,19:31
Ice dive - ďakujem za radu.
Ale v tom je ten háčik, tým domom ručiť nechcem. Tak preto rozmýšľam ako to vyriešiť
predpokladám, že domom nechceš ručiť preto, lebo sa bojíš, že by si priešiel o strechu nad hlavou... tak skús ručiť bytom aj domom pričom primárne budeš ručiť bytom a povedzme po troch až piatich rokoch, keď už časť hypotéky splatiš prestaneš domom ručiť... kým sa dcéra osamostatní, môžeš byt prenajímať, a rapídne skrátiť tak výšku úveru... ak teda dobre prenajmeš...
220870
28.08.11,06:04
V terajšej dobe keď je naplánovaný finančný krach je akákoľvek pôžička z dôvodu rýchleho rastu úrokov nezmyselný hazard .Ľudkovia majú dookola snahu nepamätať si zlo z minulosti.Stane sa to čo sa stalo v 1990.Peniaze stratia na hodnote.Odvtedy dodones stratili na hodnote 11 násobok.Máte 40 rokov tak asi viete porovnať ,aký bol priemerný zárobok vtedy cca 3300Kčs,pivo stálo 2,5 dnes 1€,mlieko to samé,chlieb benzín atd atd atd .cca 11 násobný nárast cien.Mzdy klesly na 60-70%, o službách štátu za vybrané dane škoda slov.
To isté sa teraz stane v celej EU.Rozdiel je len v tom ,že slovák hlbšie ohol chrbát.Nemec ,alebo Francúz to neurobí.Čo z toho vykysne uvidíme.Ale zo 100% istotou pôjdu úroky na hypotékach prudko hore,zamestnanosť a mzdy dole.
Tak by som vám odporúčal žiadnu hypotéku ,alebo kúpiť len to na čo máte.
Ešte čosi.Kupovať dom je hazard sám osebe.
danushka
28.08.11,06:25
Tonko, ale aj tak si myslím, že najlepšia investícia v dnešných časoch je kúpa nehnuteľnosti. Ak sa teda nebavíme o iných incestíciách, ktoré bežní smrteľníci nevyužívajú.

Naozaj v týchto časoch treba poriadne zvážiť, či v budúcnosti dokážem utiahnuť hypo.
Nehnuteľnosti sú nadhodnotené a ich predaj stagnuje. Už teraz sa ponúka veľa takých, ktoré sú zadlžené majú exe. plombu na listoch vlastníctva a bude ich pribúdať.

Asi by som sa poobzerala po ponukách dražobných spoločností a u exekútorov.
Mám pocit, že tých ponúk bude stále viac a viac a obávam sa, že aj samotné dražobky budú mať problém úspešne predávať.
pepa78
28.08.11,07:53
Ono kúpa nehnuteľnosti je všeobecne dobrá investícia, ale myslím si, že len v prípade ak na tu kúpu vynaložím svoje vlastné prostriedky, nie požičané...požičané peniaze maximálne tak na postavenie nehnuteľnosti a jej následný predaj...
Roman S.
28.08.11,08:08
ďakujem všetkým za rady.

Tiež mám odpor ku akýmkoľvek hypo.úverom z bánk ale ak chce človek kúpiť alebo dať si postaviť dom tak z platu na to nenašetrí. Verte mi, skúšam to stále :-).

Dom chcem pretože plánujem odísť z Košíc a chcem ísť bývať na sever Slovenska. Nie teraz ale povedzme za pár rokov.

Ten nápad : poobzerať po ponukách dražobných spoločností a u exekútorov je dobrý - skúsim to. Nie sú na to ne aké web stránky?

Za odpovede Ďakujem.
PS: pre Ice dive - dcéra ani neuvažuje ostať na východe Slovenska
rudopp
28.08.11,08:09
nech rátam ako rátam akosi to nevychádza.... 65+15=80 dom má hodnotu 100....
100 - 15 = 85 t.j. byt je nedostatočná zábezpeka pre banku... ideálnejšie by bolo ručiť tým domom a zobrať si hypotéku vo výške 85 000 na 24 rokov - do tvojho dôchodku ako hlavného žiadateľa...

Fujjj
Ice dive
28.08.11,08:15
ďakujem všetkým za rady.

Tiež mám odpor ku akýmkoľvek hypo.úverom z bánk ale ak chce človek kúpiť alebo dať si postaviť dom tak z platu na to nenašetrí. Verte mi, skúšam to stále :-).

Dom chcem pretože plánujem odísť z Košíc a chcem ísť bývať na sever Slovenska. Nie teraz ale povedzme za pár rokov.

Ten nápad : poobzerať po ponukách dražobných spoločností a u exekútorov je dobrý - skúsim to. Nie sú na to ne aké web stránky?

Za odpovede Ďakujem.
PS: pre Ice dive - dcéra ani neuvažuje ostať na východe Slovenska
no tak potom kúp dom a prenajmi byt a ten ti bude splácať hypotéku aspoň prvých 5 rokov, a potom z predaja bytu splať hypotéku..

len pozro na tie domy z exekúcie, je to síce lacná kúpa, ale spravidla dotyčný nemal peniaze nazvyš, t.j. daný dom bude vyžadovať rozsiahle rekonštrukcie, t.j. nebude to len o kúpe ale aj následných investíciách...
rudopp
28.08.11,08:20
ďakujem všetkým za rady.

Tiež mám odpor ku akýmkoľvek hypo.úverom z bánk ale ak chce človek kúpiť alebo dať si postaviť dom tak z platu na to nenašetrí. Verte mi, skúšam to stále :-).

Dom chcem pretože plánujem odísť z Košíc a chcem ísť bývať na sever Slovenska. Nie teraz ale povedzme za pár rokov.

Ten nápad : poobzerať po ponukách dražobných spoločností a u exekútorov je dobrý - skúsim to. Nie sú na to ne aké web stránky?

Za odpovede Ďakujem.
PS: pre Ice dive - dcéra ani neuvažuje ostať na východe Slovenska

A asi ani v tom (plánovanom) dome :D.
danushka
28.08.11,09:41
ďakujem všetkým za rady.

Tiež mám odpor ku akýmkoľvek hypo.úverom z bánk ale ak chce človek kúpiť alebo dať si postaviť dom tak z platu na to nenašetrí. Verte mi, skúšam to stále :-).

Dom chcem pretože plánujem odísť z Košíc a chcem ísť bývať na sever Slovenska. Nie teraz ale povedzme za pár rokov.

Ten nápad : poobzerať po ponukách dražobných spoločností a u exekútorov je dobrý - skúsim to. Nie sú na to ne aké web stránky?

Za odpovede Ďakujem.
PS: pre Ice dive - dcéra ani neuvažuje ostať na východe Slovenska

Konkrétne ktorý sever Sk máš namysli?
Bardejov, Svidník?
Poprad?

Na severe v okolí Svidníka sa dajú kúpiť zdravé domy s primeranými pozemkami aj za 15.000,-€. To už napríklad považujem za dobrú investíciu pre človeka, ktorý jedného dňa napríklad v KE nechá niečo svojim deťom a na staré kolená odíde z mesta. Dovtedy sa dá nová nehnuteľnosť využívať rekreačne a pomaličky sa dá upraviť.
danushka
28.08.11,09:50
no tak potom kúp dom a prenajmi byt a ten ti bude splácať hypotéku aspoň prvých 5 rokov, a potom z predaja bytu splať hypotéku..

len pozro na tie domy z exekúcie, je to síce lacná kúpa, ale spravidla dotyčný nemal peniaze nazvyš, t.j. daný dom bude vyžadovať rozsiahle rekonštrukcie, t.j. nebude to len o kúpe ale aj následných investíciách...

Divil by si sa Ice dive, aké nehnuteľnosti majú exekútori a dražobky v ponuke.
Teraz pred mesiacom akurát spoločnosť kde pracujem odkupovala 3i byt od rodiny. Už mali na krku dražobku. Byt bol kompletne rekonštruovaný. Odkúpili sme, jednali s exekútormi a dražobkou, vyrovnali všetky dlžoby a za zvyšok sa nám podarilo kúpiť pre nich 3i domček vcelku solídny, okamžite obývateľný v Trebišovskom okrese. Ľudia už majú tesne pred dôchodkom a v princípe im je jedno, kde prežijú jeseň života, hlavne že neprišli o strechu nad hlavou.

Tým len chcem povedať, že do finančných problémov sa nedostávajú len asociáli. Lietajú v tom až po uši bežní, slušní ľudia. A najmä takí, čo pobrali pôžičky od nebankoviek, lebo potrebovali akútne vyriešiť nejaký problém a nevedeli získať iné, ako úžernícke peniaze.
buchač
28.08.11,10:19
Mám aj z rodinou záujem kúpiť dom a potrebujem poradiť ako si najvýhodnejšie požičať na kúpu. Mám 38 rokou manželka má 40. Máme dcéru 20 a syna 13. Cena domu je 100 000 eur. Môj príjem je 1000 eur v čistom a manželkin cca 480 eur. Našetrené máme 15000 eur. A chcel by som ručiť vlastný bytom ktorý má podľa mňa znaleckú hodnotu 65 000 eur - to je moja podmienka.Aký najvýhodnejší úver a akej banke by ste mi odporučili.

Za odpoveď ďakujem

Roman S.
Zapojím sa trošku ...

Znalecká ponuka závisí , ako bolo povedané od znalca .....podmienka - nepodmienka , znalec sa nedá ovplyvniť ...
Podotýkam , že do znaleckého posudku sa nejak zvlášť do úvahy neberie prestavba , ak bola robená ...viem len preto , že som si posudok tiež nechal vypracovať a bol som touto skutočnosťou prekvapený ...

Čo sa týka príjmu , tiež mám tú " svoju skúsenosť "...
Manželka totiž svojho času prišla o zamestnanie a krútili sme sa teda statočne jeden čas ...aj pol roka stačilo bohate , z účtu odišlo to , čo nemalo ...

Spomínaš aj deti ...na tie by sa tiež tiež nemalo zabudnúť ...predsa len budú staršie , štúdium príde a s tým aj nevyhnutné - vyššie náklady...


Dom chcem pretože plánujem odísť z Košíc a chcem ísť bývať na sever Slovenska. Nie teraz ale povedzme za pár rokov.
...hm , pomaly ďalej zájdeš ...
Roman S.
28.08.11,11:12
Uprimnosť je jedna z mojích vlastností, myslím si, že ak potrebujem poradiť ohľadom finacovania kúpy alebo stavby domu tak ten čo mi radí by mal vedieť ako na tom som.
O dom sa zaújmam v lokalite Liptov alebo Orava.
Je pravda, že ten dom momentálne nepotrebujem ale určite do budúcna áno.
misstka
28.08.11,12:12
Uprimnosť je jedna z mojích vlastností, myslím si, že ak potrebujem poradiť ohľadom finacovania kúpy alebo stavby domu tak ten čo mi radí by mal vedieť ako na tom som.
O dom sa zaújmam v lokalite Liptov alebo Orava.
Je pravda, že ten dom momentálne nepotrebujem ale určite do budúcna áno.

A čo tak ešte počkať? Podľa mňa pred prvou krízou dosť veľmi stúpli ceny nehnuteľností aj v oblastiach, kde je problém nájsť si prácu a žije sa tam ťažko a Liptov a Orava je jednou z takých. Napriek tomu, že kríza už prešla a hrozí druhá kríza, predávajúci stále nechcú znížiť cenu.Ale podľa mňa časom práve v takých lokalitách, kde je práce málo a ponúk nehnuteľností čim dalej tým viac, kedže ľudia sa často sťahujú preč práve kvôli tomu, že tam musia živoriť, tak tam ceny pôjdu dole. Z toho, že je tam krásna príroda sa tam ľudia nenajedia...
Košice alebo napríklad Bratislava sú dosť perspektívne mestá a tam záujem o nehnuteľnosti vždy bude, takže si myslím, že je šanca, že o pár rokov by si kúpil ten dom oveľa lacnejšie a tvoj byt by si predal za rovnakú alebo skoro rovnakú sumu ako teraz.
Roman S.
28.08.11,12:42
Máš pravdu misstka

Ceny sú v tejto lokalite vysoké a tak počkám.
Budem sledovať všetko : reality , burzy , inzeráty a verím že to výjde.
Ice dive
28.08.11,13:06
Divil by si sa Ice dive, aké nehnuteľnosti majú exekútori a dražobky v ponuke.
Teraz pred mesiacom akurát spoločnosť kde pracujem odkupovala 3i byt od rodiny. Už mali na krku dražobku. Byt bol kompletne rekonštruovaný. Odkúpili sme, jednali s exekútormi a dražobkou, vyrovnali všetky dlžoby a za zvyšok sa nám podarilo kúpiť pre nich 3i domček vcelku solídny, okamžite obývateľný v Trebišovskom okrese. Ľudia už majú tesne pred dôchodkom a v princípe im je jedno, kde prežijú jeseň života, hlavne že neprišli o strechu nad hlavou.

Tým len chcem povedať, že do finančných problémov sa nedostávajú len asociáli. Lietajú v tom až po uši bežní, slušní ľudia. A najmä takí, čo pobrali pôžičky od nebankoviek, lebo potrebovali akútne vyriešiť nejaký problém a nevedeli získať iné, ako úžernícke peniaze.

málokto sa dostane k takémuto slušnému bytu v rámci draždy spravidla väčšina nehnuteľností je rozdelená ešte pred dražbou... aj ty píšeš, že si sa dostala k nemu cez spoločnosť kde pracuješ...
Ice dive
28.08.11,13:08
Fujjj
čo je na tom fuj... spravidla je lepšie brať hypotéku na čo najdlhšiu možnú dobu z dôvodu nízkych splátok... tým som nepovedal, že ju má aj 30 rokov splácať... ide len o to nastaviť splátku čo najnižšie a následne znižovať istinu mimoriadnymi splátkami... je to lepšie ako zobrať hypotéku na 15 rokov a potom rozmýšľať čo do úst... ale väčšina ľudí čo berú hypotéky tak spravidla do 10 -15 rokov ju splatia...
rudopp
28.08.11,14:53
čo je na tom fuj... spravidla je lepšie brať hypotéku na čo najdlhšiu možnú dobu z dôvodu nízkych splátok... tým som nepovedal, že ju má aj 30 rokov splácať... ide len o to nastaviť splátku čo najnižšie a následne znižovať istinu mimoriadnymi splátkami... je to lepšie ako zobrať hypotéku na 15 rokov a potom rozmýšľať čo do úst... ale väčšina ľudí čo berú hypotéky tak spravidla do 10 -15 rokov ju splatia...

To fujj bolo na "do dôchodku".

Môj prvý šéf tak splatil kedysi pôžičku na dom v 58 rokoch.

Medzitým mu odišli z domu 2 synovia.
Po ešte 2 rokoch aj dcéra.
(do svojho)

Po 2 rokoch aj žena
(na cintorín)

PS
Splácal 30 rokov.
V 62 rokoch zostal v poschodovej kocke sám.
NAČO ????????????????????????
Ice dive
28.08.11,15:32
To fujj bolo na "do dôchodku".

Môj prvý šéf tak splatil kedysi pôžičku na dom v 58 rokoch.

Medzitým mu odišli z domu 2 synovia.
Po ešte 2 rokoch aj dcéra.
(do svojho)

Po 2 rokoch aj žena
(na cintorín)

PS
Splácal 30 rokov.
V 62 rokoch zostal v poschodovej kocke sám.
NAČO ????????????????????????
no čo ti na to povedať... ono nikto nevie dopredu ako sa s rodinou pohodne, či si synovia alebo dcéra nájdu akých partnerov... a kam sa podejú za nimi..

ono tiež nepochopím ľudí, ak si zaväsia na krk hypotéku tak sa ju nesnažia prednostne splatiť, ale ak majú nalinkové že splácať 30 rokov, tak splácajú 30 rokov...
rudopp
28.08.11,16:18
no čo ti na to povedať... ono nikto nevie dopredu ako sa s rodinou pohodne, či si synovia alebo dcéra nájdu akých partnerov... a kam sa podejú za nimi..

ono tiež nepochopím ľudí, ak si zaväsia na krk hypotéku tak sa ju nesnažia prednostne splatiť, ale ak majú nalinkové že splácať 30 rokov, tak splácajú 30 rokov...

Iba som chcel povedať, že kupovať / stavať dom (aj pre naše deti) treba pozvažovať zo všetkých strán.
danushka
28.08.11,17:12
málokto sa dostane k takémuto slušnému bytu v rámci draždy spravidla väčšina nehnuteľností je rozdelená ešte pred dražbou... aj ty píšeš, že si sa dostala k nemu cez spoločnosť kde pracuješ...

Nekupovala som ho pre seba :).
Naša spoločnosť odkupuje takéto nehnuteľnosti a predáva ich ďalej. Mesačne takto pomôžeme minimálne 2-3 rodinám ak sa dá, teda ak dlh nie je natoľko vysoký, že sa za zvyšok po splatení dlžôb už nedá kúpiť ani nižší štandard ďalej od mesta. Potom už neostáva rodinám iné, ako ísť do podnájmu.
V takýchto prípadoch je dôležitý čas, každý mesiac navyše nabaľuje príslušenstvo istiny o penále. Nehovoriac o tom, že keď dražobná spoločnosť predáva zadržaný majetok, ide aj pod znaleckú hodnotu ak o ňu nie je záujem. To sú už iní vlci.

A nie je pravda, že dražobky prerozdeľujú ,,lukratívnejšie" nehnuteľnosti potichu, teda aspoň ja som sa s tým ešte nestretla.
Pravdou je však aj to, že mať už tú smolu v živote, že ide po mne exekútor, znásobuje smola ďaľšia, a to fakt, že mám nehnuteľnosť mimo centra záujmu, ktorá sa nedá len tak rýchlo predať ďalej.

V realitách vzniká novodobý fenomén. Skupujú sa nehnuteľnosti po neplatičoch a predávajú sa ďalej za menej peňazí, než porovnateľné byty chcú predať platiči. Takýchto hlavne bytov je na trhu realít stále viac a aj preto sa momentálne nezadlženým platičom ťahšie byty predávajú.
Roman S.
28.08.11,18:31
Milé ako sa táto diskuzia vyvíja.
Ja som mal ešte dopísať že mám záujem kúpiť na Liptove zrubový dom, je to v podstate novostavba tak preto tá vysoká cena.
day
28.08.11,18:42
co chvila si mozno budeme moct zobrat hypo aj za hranicami
Ice dive
28.08.11,18:55
co chvila si mozno budeme moct zobrat hypo aj za hranicami
no to silno pochybujem... nakoľko banka sa nebude naťahovať s predajom nehnuteľnosti v prípade, že by došlo k najhoršiemu...
day
28.08.11,19:15
... ja sa ta nesnazim ani presviedcat. info je z SK banky
danushka
28.08.11,21:17
Milé ako sa táto diskuzia vyvíja.
Ja som mal ešte dopísať že mám záujem kúpiť na Liptove zrubový dom, je to v podstate novostavba tak preto tá vysoká cena.

Áno, Liptov, či Orava, to už je iná kávička. Tam sa ceny nehnuteľností držia a budú držať. A o zruboch ani nehovorím :).