Osmicka
30.08.11,14:32
Zdravim,

potrebovala by som poradit...moze mi zamestnavatel dat robit psychologicke testy (konkretne Myers Brigs - typologia osobnosti) ?
Nie je to v rozpore so zakonom ? resp. ucelova diskriminacia ?

Dakujem za pomoc
avalik
30.08.11,12:50
a v com by ta mal diskriminovat?

ja som si ho urobila tu http://spt.skeletus.com/

Myers-Briggs Type Indicator (skr. MBTI, prekladané ako indikátor (osobnostných) typov (podľa) Myersovej a Briggsovej alebo typový indikátor (podľa) Myersovej a Briggsovej) je osobnostný test navrhnutý na identifikáciu osobnosti. Katharine Cook Briggsová a jej dcéra Isabel Briggsová Myersová vytvorili tento test počas 2. svetovej vojny v presvedčení, že tak vôbec po prvýkrát pomôžu ženám zaradiť sa v pracovnom procese na čo najefektívnejšie miesto a uspokojujúce z pohľadu zamestnávateľa i zamestnanca. Ich počiatočné pokusy neskôr prerástli až do vývoja tzv. dotazníka Myers-Briggs Type Indicator (MBTI), ktorý bol po prvýkrát oficiálne zverejnený v roku 1962. MBTI sa vtedy už zameriaval na bežné obyvateľstvo s dôrazom na prirodzene sa vyskytujúce odlišnosti pri jednotlivých typoch osobností.

Kritériá dotazníka vyplývajú z teórií Carla Junga a prvýkrát boli publikované v jeho knihe Psychologické typy v roku 1921. Test je často používaný v oblastiach pedagogiky, pri osobných pohovoroch a výberu zamestnancov, v manželských poradniach a pre osobný rozvoj.

Hodnotiaci model MBTI vďačí za svoj ohlas tomu, že pomáha porozumieť tomu, o čo sa jednotlivci pri svojej sebarealizácii usilujú, čo pokladajú za dôležité, ako sa rozhodujú či ako sa správajú k svojmu okoliu. Táto typológia vychádza z predpokladu, že ľudské správanie nie je náhoda a je možné ho predvídať. Na základe týchto pravidelností môžeme jednotlivé typy osobností a ich rozdielnosti usporiadať. Rozdielnosti sú úplne prirodzené a neznamenajú žiadnu úchylku alebo zvláštnosť. Výrok, že život je výsledkom pôsobenia vonkajších okolností, na ktoré nemáme vplyv, neobstojí.

Na hodnotenie slúži psychometrický dotazník navrhnutý tak, aby čo najpresnejšie zmeral psychologické preferencie ľudí s ohľadom na to, ako vnímajú svet vôkol seba a na základe čoho konajú rozhodnutia.
Chobot
30.08.11,13:00
Zdravim,

potrebovala by som poradit...moze mi zamestnavatel dat robit psychologicke testy (konkretne Myers Brigs - typologia osobnosti) ?
Nie je to v rozpore so zakonom ? resp. ucelova diskriminacia ?

Dakujem za pomoc

A si kto vyžaduje pracovná pozícia v zmysle nejakého zákona (napr. vodiči služobných nákladných áut musia absolvovať psychotesty a zdravotnú prehliadku v pravidelných intervaloch), tak to môže vyžadovať. Ale len z vlastnej iniciatívy nie. Nie si povinná zúčastniť sa takých testov. Je to len na tebe, či tam pôjdeš dobrovoľne alebo nie.
Osmicka
30.08.11,14:41
bolo to navrhnute.."len tak mimochodom".
Nie..moja praca si nevyzaduje tieto testy ani ziadne ine.

Ja som si pamatala z minulosti, ze to bolo zakazane na pohovoroch..neviem ako je to pocas pracovneho pomeru.