evnka
31.08.11,12:31
Ahojte,
som na MD,ktoru koncim k 17.11.2011, potom planujem RD. Na MD som isla zo zamestnania, no zamestnavatel planuje ohlasit koniec cinnosti k 31.12.2011. Ake su v tomto pripade pre mna moznosti a co mozem ocakavat od zamestnavatela? /mala by som mat zostatok dovolenky za rok 2011 cca 20dni/
dakujem.
evnka
03.09.11,08:39
neverim, ze mi nevie nikto poradit :(
Som si vedoma, ze podľa § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce ma caka vypoved. Tak sa pytam konkretne. Ocakavam, ze v kazdom pripade dostanem odstupne - pravdepodobne 2 mesacne , moze ma zamestnavatel aj niecim prekvapit? Mam tam zostatok dovolenky, moze mi to zamestnavatel preplatit? Alebo sa tomu vie nejak vyhnut? Pripadne co je pre mna najvyhodnejsie vzhladom na to, ze v tomto case mi bude koncit MD a pojdem na RD. Mala by som si najskor vycerpat zostavajucu dovolenku?
Verim, ze sa najde niekto, kto mi napise ako by som mala postupovat, aby som sa nahodou nepripravila o nieco, na co mam narok.
dakujem...
brčko
03.09.11,14:47
neverim, ze mi nevie nikto poradit :(
Som si vedoma, ze podľa § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce ma caka vypoved. Tak sa pytam konkretne. Ocakavam, ze v kazdom pripade dostanem odstupne - pravdepodobne 2 mesacne , moze ma zamestnavatel aj niecim prekvapit? Mam tam zostatok dovolenky, moze mi to zamestnavatel preplatit? Alebo sa tomu vie nejak vyhnut? Pripadne co je pre mna najvyhodnejsie vzhladom na to, ze v tomto case mi bude koncit MD a pojdem na RD. Mala by som si najskor vycerpat zostavajucu dovolenku?
Verim, ze sa najde niekto, kto mi napise ako by som mala postupovat, aby som sa nahodou nepripravila o nieco, na co mam narok.
dakujem...

čo sa týka povinností voči úradom, som ti odpovedala tu (nech to tu je aj v kope):
http://www.porada.sk/1840695-post22.html

dovolenku si môžeš čerpať až po vyčerpaní MD, ale nemusíš, on je povinný ti ju po ukončení PP preplatiť.
Kedy si dostala výpoved? Kedy si ju prevzala? Je podstatné či do 31.8. alebo až v sept.

Ak len dostaneš=prevezmeš výpoved najskôr 1.9.11 podla § 63 ods.1 písm.a) a nepôje o dohodu o ukočení PP k určitému konkrétnemu dátumu z toho istého dôvodu (takýto spôsob ukončenia pp by som predpokladala, že navrhne zamestnávatel, aj ked je ho to vyjde drahšie). Ak teda dostaneš výpoved počas RD, tak si daj bacha!!! je podstatné aby si zareagovala a doručila zamestnávatelovi do konca toho istého mesiaca, v ktorom prevezmeš výpoved (t.j. ked ju prevezmeš 30.9., tak to treba stihnúť ešte 30.9.!!!)
p
... doplním neskôr
DOPLNAM:
žiadosť o ukončenie prac.pomeru dohodou z tých istých dôvodov. Len v takom prípade máš nárok na odstupné. Ale vzhladom na to, že tak musíš urobiť pred začiatkom plynutia výpovednej doby (vid nižšie citovaný § 62 ods. 7ZP = pred začiatkom nového kal. mesiaca, teda do konca mesiaca v ktorom prevezmeš výpoved, treba si na to dať pozor. Hlavne ak by si dostala výpoved počas RD, lebo počas výpovednej doby plynúcej počas RD nemáš nárok ani na mzdu. Ak by si dostala výpoved až po ukončení RD, tak bud ti bude platiť priem. mzdu za obd. výpobednej doby (najprv ale predpokladám vyčerpeš dovolenku) alebo máš nárok na odstupné, príp. kombinácia oboch.

Ak čaká s výpovedou až po ukončení RD (aj náš správca čakal s výpovedou po ukončení rd kolegyne a až potom dal výpoved), tak aj tak bude treba skončiť pp dohodou, ak chce skončiť 31.12.2011 (predpokladám tvoj PP trval viac ako 1rok, t.j. výp. doba je minimálne 2mesačná, ak by trval k dnu doručenia výpovede aspon 5rokov, tak je 3mesačná podla ZP.) a ak ti končí RD 17.11. tak pri doručení výpovede do konca novembra by VD skončila najskôr koncom januára (pri 2mesačnej VD).

Ak budete končiť pp dohodou, pozor, aby v dohode bol uvedený dôvod ukončenia prac.pomeru bud § 63 ods.1 písm. a) alebo b), aby si mala nárok na odstupné.


§ 76
Odstupné

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.

...

(6) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(7) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(8) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odsekov 1 a 4.

§ 62
Výpovedná doba
...

(7) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.

...

Inak pre nárok na podporu, ak by prac.pomer neskončil počas RD, by bolo dobré čerpať aspon pár dní dovolenky a počas obdobia od ukončenia rd do ukončenia prac.pomeru si doplácať dobrovolne poist.v nezam. do maxima, z ktorého sa vypláca podpora. Ale to je aj inde rozoberané.

Ak by si bola tehotná, tak tiež je lepšie, aby pp neskončil počas Rd.
evnka
03.09.11,19:00
dakujem za reakcie a rady.
Zamestnavatel ohlasil koniec cinnosti k 31.12.2011. Do vtedy sa zrejme musi "zbavit" zamestnancov atd. Takze ja neviem kedy rozviaze PP so mnou /existuje na to nejaky postup? ci musi az k zaniku cinnosti? ci hocikedy?, niektori zamestnanci vraj budu prepustani skor/. Ja som momentalne na MD, ta mi konci 17.11.2011. Zrejme je pre mna vyhodnejsie ukoncenie PP po tomto datume, ked uz budem na RD.
Ten posledny odsek som nejak nepochopila, co mam dorucit zamestnavatelovi v pripade vypovede? ale zrejme planujes este dokoncit myslienku :) Tak si pockam.
Ak sa da dohodnut so zamestnavatelom, je lepsie ukonecnie PP dohodou? /ktory par.?/Nerada by som urobila chybu.
dakujem velmi pekne!!!
brčko
03.09.11,20:57
odpoved vid vyššie som doplnila
evnka
21.09.11,19:58
brčko, dakujem pekne za odpovede
..nejak sa medzi casom skonkretizovala situacia a mala by som este otazocku. PP koncime dohodou podla § 63 ods.1 písm.a), s odstupnym a to k 30.9. No chcem sa opytat na preplatenie dovolenky. Na MD som nastupila 25.3.2011, MD konci 17.11.2011, zostatok dov mam 25 + 2. Chcem sa opytat, ci mi bude kratena tato dovolenka a kolko dni mi ma zamestnavatel preplatit? Podla ktoreho par. sa to posudzuje v tomto pripade? Nejak to neviem nejst. Dakujem za skoru odpoved
veronikasad
21.09.11,20:06
MD sa považuje za odpracovanú dobu. Ku dňu skončenia prac.pomeru budeš mať nárok na 7/12 9/12 ročného nároku za rok 2011 + 2 dni starej. Dovolenku ti preplati zamestnávatel vo výplate za mesiac september.
evnka
21.09.11,20:13
dakujem za rekaciu :)
Mozem sa opytat preco 7/12? a nejaka odvolavka na par., kde by som to nasla ze MD sa povazuje za odpracovanu dobu? Ak by som dostala vypoved k 30.9. s 2 mes. vypo. lehotou /s tym, ze zam. je ochotny vyplatit odstupne/ bol by narok na preplatenie dovolenky vyssi? resp. kolko dni by mi preplacali?
veronikasad
21.09.11,20:17
dakujem za rekaciu :)
Mozem sa opytat preco 7/12? a nejaka odvolavka na par., kde by som to nasla ze MD sa povazuje za odpracovanu dobu? Ak by som dostala vypoved k 30.9. s 2 mes. vypo. lehotou /s tym, ze zam. je ochotny vyplatit odstupne/ bol by narok na preplatenie dovolenky vyssi? resp. kolko dni by mi preplacali?
prepač, to je preklep - 9/12 ročného nároku.
Výpoveď si dostala po novele ZP, ak budeš "čerpať" výpovednú dobu, nevznikne ti nárok na odstupné. Musíš požiadať o skončenie prac.pomeru do konca mesiaca, v ktorom ti zamestnávatel doručí výpoveď.
evnka
21.09.11,20:22
jasne aj ja mam preklep v prvej vete svojej.
A 9/12 uz sa mi aj viac paci. Vies sa mi vyjadrit aj dalsej otazke? A ktory par. ZP hovori o tom, ze MD sa povazuje za odpracovanu dobu v pripade dovolenky. Vdaka
veronikasad
21.09.11,20:26
jasne aj ja mam preklep v prvej vete svojej.
A 9/12 uz sa mi aj viac paci. Vies sa mi vyjadrit aj dalsej otazke? A ktory par. ZP hovori o tom, ze MD sa povazuje za odpracovanu dobu v pripade dovolenky. Vdaka
§ 109 odst. 2 ZP (rodičovská dovolenka podla § 166 odst. 1 je "materská dovolenka" muža - obdobie kedy poberá materské zo SP, nie rod.príspevok).

(2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.
evnka
22.09.11,17:37
dakujem, takto som to nakoniec nasla aj ja.
Este by ma zaujimalo, ktore vsetky dokumenty budem potrebovat od zamestnavatela pri vystupe z PP, kedze v buducnosti uz nebude od koho ziadat nejake podklady. vdaka.