Mirkaska
31.08.11,20:56
Na čo si dať pozor pri zateplení domu polystyrénom? ide o hrúbku 15 cm + na sokel 10 cm XPS.
aké sú najčastejšie chyby, čo vyžadovať od firmy?
čo nezabudnúť urobiť, pripraviť zvonku pred zateplením?

zábradlie na francúzske okno, balkon a vstup do domu urobiť pred zateplením?
draik
31.08.11,19:24
Pozrite si stavbarske fora, je tam toho vela popisaneho.
220870
31.08.11,19:40
hlavne rád tipu Pat a Mat.
alla66
31.08.11,19:49
ciners
01.09.11,04:33
Vyrobcovia zateplovacich systemov maju svoje "manualy" alebo ako to nazvat, kde su pravidla. Napriklad obkladanie rohov otvorov a podobne. Treba si jeden vypytat a tam si pozriet, na co si treba davat pozor. Je tam aj spravne nanasasnie lepidla a podobne "vychytavky"
najag
01.09.11,04:55
No hodne, hodne vela veci. To ale vyzaduje pomerne dobre znalosti z tejto oblasti, pretoze inak pracovnici firmy zacnu pracovat po svojom, polystyren na buchty, kotvenie halabala, vazba polystyrenu systemom nevazba.....................ako sa vlastnici bytov pripravia aj v tomto smere, taky je aj vysledok najma, ak sa ponecha uplne volne pole zateplujucej firme.
mendo933
01.09.11,09:10
Timer3
01.09.11,09:21
Ci je spravne dane kotvenie, myslim ze od 3 metrov by malo byt, ale nevadi ak sa da odspodu domu, pozerat na spoje, ktore ostane po dani lepidla so sietkou, ale to je hlavne vidno uz ked je dana finalna omietka (skrabana, ryhovana) musi to byt pekne rovnomerne a ked sa pozres na stenu, ked svieti slnko budes vidiet chyby a tie spoje, co sa tyka firiem.. Videl som tykpkov priamo z Baumaxu, ktory totalne odflakli a znicili stenu, ze sme to museli po nich dorabat...takze tak. Treba si pozret hotove veci tej danej firmy, ze ci to robia pekne, lebo sa to da velmi odflaknut, tiez aby nesotavali diery na parapetach, ale aby to bolo pekne zarezane na mieru, lebo niekedy, ked sa dava polyester okolo okien ostanu take medzery medzi polyesterom a oknom, co sa potom zakryje lepidlom, sietkou a finalnou omietkou, ale "nic" to tam nedrzi a moze sa stat, ze sa tam urobi casom diera pri manualnom namahani a to prerabat potom nebude vyzerat pekne, takze na toto, nech je to pekne na mieru zarezanu, aby sa nestalo, ze polozis popolnik na prapetu a spravi sa ti diera..
220870
01.09.11,13:30
Väzba na tabuliach polystyrénu nieje nutná ,len odporúčaná.Absolútne nič sa nestane, ak jednotlivé tabule niekde na rodinnom dome poukladáte pekne zaradom nad seba.Stačí len poriadne kotviť.
Pred 10 rokmi bolo odporúčanie lepiť na buchty.Zrazu sa to zmenilo ,ale dodnes mi žiadny technik ani ing. nedokázal vysvetliť ani technologicky vyargumentovať v čom je lepenie na buchty horšie od toho ,čo odporúčajú momentálne.Mimichodom ,ako chcete lepiť celoplošne na krivú stenu.Odhliadnuc od brutálnej spotreby lepidla ,je to bez pravidelného celoplošného zrezávania jednotlivých tabúľ na požadovanú hrúbku polystyrénu technický nezmysel.Zbytočne lepidlo svojou váhou zaťaží systém kotvenia.Aj to lepidlo niečo váži a veľké hrúbky lepidla pod polystyrénom pracujú .Lepidlo pri veľkých hrúbkach nad 15 mm má silné zmrašťovacie schopnosti následkom čoho sa odtŕha od podkladu na murive aj samotného polystyrénu.Buchta mi v tomto vychádza jednoznačne lepšie.Zmrašťuje sa do stredu,nevzniká tam také pnutie ,ako na húsenici ,ktorá sa odporúča nanášať dookola celej tabule polystyrénu.Tie ich návody a poučky do istej miery fungujú ,len pri ideálnych podmienkach ,ktoré na stavbe nikdy nexistujú.
Nechcem tvrdiť že tabuľkové ,zaškatuľkované systémy sú zlé ,ale nepočítajú s predchádzajúcimi chybami a neschopnosťou remeselníkov.A na tých väčšinou záleží viac, ako na akomkoľvek systéme ,alebo nesystéme.
Ideály všetkých systémov.teplota od +5°C-20°C,nesmie pršať ,slnečné lúče nesmú priamo dopadať na zhotovovanú fasádu 3 dni.Nesmie mrznúť ,ani fúkať vietor.Vyžaduje sa rovný ,nosný ,suchý,nenasiakavý podklad ,zbavený prachových častíc.
Lepidlo nemie byť ani moc riedke ani moc husté,nesmie opršať,zamrznúť ani rýchlo vyschnúť.Musí sa nanášať v jednom kroku na celú plochu a do lepidla vtláčať sieť.takto vtlačenú sieť prehladiť a naniesť druhú vrstvu lepidla.Pod sieťou by malo byť rovnomerne 1mm lepidla, nad sieťou 3 mm (vzhľadom na technologické postupy a spôsoby nanášania je toto nedosiahnuteľné)Toto je veľmi dôležité!!!
Lepidlo musí zrieť min 10 dní.Pred nanášaním aľších vrstiev.
K materiálom:
Lepidlo nesmie byť staré po záruke zvlhnuté (odporúčam Duo contact,alebo Weber Terranova).Veľmi dobre si všímajte pri nákupoch lepidiel či je skladované v suchých skladoch.Konkurencia kvality, len pridáva do lepidiel viac piesku miesto ušlachtilých prísad.Následkom čoho prirodzene rastie hrúbka nanášanej vrstvy .Výsledkom toho je ,že na lacnejšom materály prerobíte ,materiál s veľkým obsahom piesku sa nedá naniesť v potrebnej hrúbke 1 mm,väčšia hrúbka naneseného materiálu = vyššia spotreba a nedosiahnete ani polovičnú kvalitu.
Hmoždinky(tanierové kotvy):
Z 90% sa v stavebninách stretnete s Polskými hmoždinkami.Sú to extrémne nekvalitné materiály ,úplne sa vyhnite wrket- mat.Dôvod sú vyrábané z nekvalitnej suroviny .Zrejme sa jedná o recyklovaný materiál.Tento materiál je na plast krehký a na priamom slnku veľmi rýchlo stráca na svojej pružnosti.Tieto kotvy praskajú ,lámu sa.Nosný materiál ,je krehký ,nie plastický a predpokladám, že na fasáde veľmi rýcho stráca aj tie malé plastické schopnosti ,ktoré má.Všetko toto určite urýchluje zimné počasie.Je si treba uvedomiť ,že taká hmoždinka musí najbližších 30 rokov utrimať slnečnú pálavu na fasáde od +60°C do -30°C marzy.Čo recykláty asi ťažko zvládnu.Ďalej tieto hmoždinky majú veľmi chabé zárezy a konštrukčne sú totálne odfláknuté.Ak sa vám tam aj podarí natlcť klinec tak , roztiahnutie hmoždiky je malé a neodolný plast v nosnom materiáli
nedrží.Stratovosť týchto hmoždín(tj počet ktorý sa pokazí už pri pribíjaní polystyrénových tabúľ) sa pohybuje od 10%.Pričom Poliaci sú od neporovnateľne kvalitnejšej konkurencie napr. ejot lacnejší o 20%.Myslím ,že aj laik toto dokáže posúdiť vtedy , keď si do jednej ruky vezme PL kotvu a kvalinú kotvu do druhej ruky.
Sieť:
Nieje sieť ,ako sieť.Sieť musí byť pevná a zároveň sa nesmie byť pružná.Ak by sa naťahovala ,ako guma tak nemá význam.laikovi bude toto asi veľmi ťažko posúditeľné .A pritom je to vľmi dôležité.Nekvaltná sieť sa dá spoznať podľa tohu že sa párajú jednotlivé vlákna , vlákna nedržia pokope.Ako košela,ktorá sa pára nevydrží dlho.Mnou odporúčané značky sietí.Valmeira,Vertex.Kvalitný výrobca sa vždy podpíše na svoj výrobok.Na sieťkach býva farebne zvýraznené meno výrobcu.Odporúčam kupovať len také.
Polystyrén:
jedna obrovská katastrofa a podvod na kupujúcich.Vôbec neviem kde je obchodná inšpekcia a za čo vôbec berú obchodný inšpektori peniaze.Ale evidentne žijú z úplatkov ,ktoré im poskytujú podvodníci s polystyrénom.Polystyrén má mať určitú hustotu, to čo sa tu predáva nemá s fasádnym polystyrénom a jeho deklarovanými hodnotami a vlastnosťami nič spoločné.Preto odporúčam namatkovo polystyrén ,ktorý vám dovezú na stavbu odvážiť.Popritom by polystyrén nemal horieť.
Farebné omietky a ich farbivá:
Pri výbere omietky pozor hlavne na farbivá ,ktorými sa tieto omietky prifarbujú a na ich cenu.Niektoré firmy ako Baumit,alebo Terranova dodávajú svoje omietky už zafarbené a farba je v cene.Tj je jedno či si kúpite čisto bielu ,alebo krvavo červenú,vždy to bude za tú istú cenu.Na rozdiel napr od fa Fasden, kde si neprifarbený biely odtieň kúpite za 30 € a prifarbenie do krvavo červenej vyjde ďaľších 40€.Pričom sa otvára obrovský priestor pre SK pradajcov podvodníkov, ktorýtieto farby farbia vo svojich predajniach a miesto kvalitného farbiva požijú na prifarbenie najposlednejší šuvix.Výsledkom je to ,že nová fasáda po dvoch dňoch stratí iskru zošedne a vyzerá ,ako 20-ročná ošarpaná búda.
alltracboy
01.09.11,17:19
ja som kupil wkret-met a oproti ejot boli najmenej 3x lacnejsie. Niekde som dokonca cital ze na rodinne domy kotvy ani netreba. Ked si predstavim aku silu musi mat platna izolacie celoplosne natreta a nalepena, tak nejaka kotva tam uz prd pomoze. To by sa snad musela rozpadavat samotna izolacia. Navyse wkret-met su certifikovane EU, tak snad to musi splnat nejake deklarovane parametre.
Mirkaska
02.09.11,09:47
dakujem zatiaľ za rady, budeme čítať manuály... len my nemáme žiaden zatepľovací systém, ideme kúpiť EPS v stavebninách.
značka EPS astrotherm (neviem, či som napísala dobre), farba Baumit.
v cenovej ponuke je sieťka - sklotex, 145 gr.. táto je tiež dobrá?
zábradlie na francúzske okno, balkon a vstup do domu urobiť pred zateplením?
mendo933
02.09.11,10:09
Nevadi ze nemate cert.zateplovaci system, tie pravidla platia aj ked si kupite zvlast. vyrobcovia certifikovanych systemov si tiez davaju vyrabat jednotlive polozky a predavaju to v jednom baliku s certifikatm a s patricnym navysenim ceny.
Austroterm je stych lepsich. Ja som mal Basf a pri porovnani s polyform a isover bol husejsie a pevnejsi.
Sietku vailmeira, vertex alebo omfa ine by som neriesil
Od Baumitu aku omietku?
Zateplovaci system je o detailoch takze pozor na kotvenia zabradli, odkvapov, bleskozvodu a pod. vsetko si treba poriadne premysliet lebo su to vsetko bodove tepelne mosty ak to upevnite priamo do muriva. Cize pripravit kotvenia a po naneseni omietky az na koniec namontovat
220870
02.09.11,15:22
Austrotherm je asi momentálne najlepšie čo sa v tomto banánistane dá kúpiť.Sieť sklotex nepoznám.
Čo je to vstup do domu? Na FR okno treba nachystať ukotvenie na zabradlie zabradlie je najlepšie montovať pred konečnou ,finálnou fasádnou úpravou(pred omietkou baumit).Ale záleží to od tipu zábradlia nieje to univerzálny návod.
najag
03.09.11,15:59
EPS sa lepi vzdy na vazbu, dôsledkom je, ak sa to nedodrziava,nezaistenie potreby bezpecne prenasat namahanie v danych miestach a je nebezpecie vzniku trhlin a ohrozenie stability v tychto miestach. Ak sa nenanasa lepidlo po celom obvode dosky EPS na "ramik", plus dva -tri terce v strede, ale iba na 2 -3 terce -buchty v strede dosky, dochadza k vyraznemu znizeniu pridrznosti a stability systemu. Ak konce EPS dosky nie su nalepene, vznika opakovane prehybanie dosiek vlivom teploty, cyklicke deformacie, ktore vnasaju neziaduce napatie do vonkajsich tmelovych a omietkovych vrstiev a vznika typicka "poduskovitost", vybulenie omietky v miestach dosiek s naslednym vznikom trhlin a to najma v oblasti styku dosiek. Staci sa pozriet na steny bytoviek, okamzite je poznat, ci boli lepene na terce, alebo boli lepene na ramik.
220870
03.09.11,16:42
Prvý činžiak ktorý som zateploval je v BA v 1993 r. takéto problémy tam niesú dodnes.Odvtedy x domov problém nemám.Odporúčaný systém bol vtedy na buchty,ale používal sa kvalitný polystyrén ,ktorý nemá s tým čo sa predáva teraz nič spoločné.
Takto krásne to vyzerá keď babrák + riedky "polystyrén" ,ktorý o vhodnej hustote môže len snívať.Stále mi nikto nevysvetlil prečo nieje problém vo vodorovnej špáre v dĺžke nikoľkých metrov a problém je v tom ,že dáte pár tabúľ nad seba.Keď každá tabuľa sa kotví samostatne.Každá tvorí úplne samostatný jedinečný celok na celej fasáde.
Na tej vyfotenej fasáde je vidieť viaceroo chýb pri zhotovovaní fasády.Jednotlivé tabule boli voči sebe uložené nerovnomerne, spoje tabúľ neboli prebrúsené,pred nanášaním lepidla,lepidlo bolo nanášané v jednej vrstve.Toto nevzniklo pokrútením polystyrénu.Preto ,že je vidieť len vodorovné spoje jednotlivých tabúľ nie zvislé (vodorovne si majstri položili vodováhu pritlačili jednotlivé tabule do roviny).

Dám vám za pravdu v tom ,že prečo by sme tabule ukladaly na seba keď jenoduchšie je to poukladať na väzbu.
Inak pri takom nasvietení fasády ,ako udávate na fotogrfii je vidieť úplne všetko a ideálne sa to pri súčasných technológiach nedá urobiť.
najag
04.09.11,08:52
Ono je to asi ako s drevenymi kockami na hranie, ked sa postavi z nich stena bez vazby, tak staci fuknut a su na zemi, ked su s vazbou, tak maju ovela lepsiu statiku, preto aj tehly na stavbe sa kladu s vazbou...posobenie sil sa rozlozi do celej steny a nie iba do jej casti....Kolko chyb je na takej stene, to je uz jedno, pretoze vysledok je potom taky, aky je, za peniaze niekoho a istota, kolko to vydrzi a co sa deje pod EPS, to uz vie iba ten hore, ale ked pride necakana vichrica, tak potom sa vsetko k zemi zosunie..........firma uz neexistuje, nie je s kym sa ani sudit a tiez po zaruke uz iba pre plac ostavaju. Na foto je stena bytoveho domu, ktory zateplovala jedna firma velmi zvucneho mena v regione....samozrejme, ze pre casovy faktor pracovnici robili EPS na iba buchty, aj ked ostatne operacie boli skoro mozno podla normy.....vysledok je jasny a su jasne aj zvisle spary. A preco vodorovna spara a nie zvisla ? Asi pre logiku, ze sa zalozi pas EPS dole a postupuje sa postupne smerom hore, da sa sice zalozit aj zvisly pas EPS a potom robit vazbu odhora hore, ci odspodu hore, ale takto to nerobia ani v turecku....ved by sa nabehali na leseni, ako paviani:D
220870
04.09.11,12:28
To nie sú špáry ale spoje sieťky.Miesta kde sa prekladala sieť.Na veľkých stenách ako je táto sa ro robí tak ,že sa postupuje odhora nadol po jednotilvých pásoch siete .Vzhľadom na to že to nieje reklamovateľná závada a firmy platia prac od výkonu nie od kvality tak pracovníci nemajú snahu spoje urobiť dokonalými.Na spojoch sietí potom vznikajú takéto pásy vyduté spoje.Je to chyba aj toho že sa zrejme nenaniesla druhá vrstva lepidla.
Mirkaska
09.09.11,16:13
a čo s hromozvodom?
mendo933
09.09.11,16:26
Vysekat drazku do muriva a ulozit gulatinu do FXP!!!!!! chranicky alebo pripravit kotvenia pre podpery vedenia(kazdy meter) a viest hromosvod po fasade. Druhy spôsob je lepsi , len je hromozvod "priznany" niekomu to ale strasne vadi , ale napr. take dazdove zvody co vidno z kilometra nikomu nevadia.
Treti spôsob je potiahnut popri dazdovym zvodom , uz aj to su objimky.
Ja som daval po fasade, keby som mal v mieste zvodu aj dazdove zvody, volil by som ten spôsob
Oliwa
09.09.11,18:13
Ci je spravne dane kotvenie, myslim ze od 3 metrov by malo byt, ale nevadi ak sa da odspodu domu, pozerat na spoje, ktore ostane po dani lepidla so sietkou, ale to je hlavne vidno uz ked je dana finalna omietka (skrabana, ryhovana) musi to byt pekne rovnomerne a ked sa pozres na stenu, ked svieti slnko budes vidiet chyby a tie spoje, co sa tyka firiem.. Videl som tykpkov priamo z Baumaxu, ktory totalne odflakli a znicili stenu, ze sme to museli po nich dorabat...takze tak. Treba si pozret hotove veci tej danej firmy, ze ci to robia pekne, lebo sa to da velmi odflaknut, tiez aby nesotavali diery na parapetach, ale aby to bolo pekne zarezane na mieru, lebo niekedy, ked sa dava polyester okolo okien ostanu take medzery medzi polyesterom a oknom, co sa potom zakryje lepidlom, sietkou a finalnou omietkou, ale "nic" to tam nedrzi a moze sa stat, ze sa tam urobi casom diera pri manualnom namahani a to prerabat potom nebude vyzerat pekne, takze na toto, nech je to pekne na mieru zarezanu, aby sa nestalo, ze polozis popolnik na prapetu a spravi sa ti diera..
Z Baumaxu??? :rolleyes::) To hádam nie...;)
day
09.09.11,18:48
Vysekat drazku do muriva a ulozit gulatinu do FXP!!!!!! chranicky alebo pripravit kotvenia pre podpery vedenia(kazdy meter) a viest hromosvod po fasade. Druhy spôsob je lepsi , len je hromozvod "priznany" niekomu to ale strasne vadi , ale napr. take dazdove zvody co vidno z kilometra nikomu nevadia.
Treti spôsob je potiahnut popri dazdovym zvodom , uz aj to su objimky.
Ja som daval po fasade, keby som mal v mieste zvodu aj dazdove zvody, volil by som ten spôsob

mimotemy
potom zostava dat dazdove zvody tiez do chranicky FXPQWA :D
(pardon, nedalo mi)
mendo933
10.09.11,04:20
a z akeho dôvodu?
Mirkaska
01.06.12,10:46
včera nám skoro ráno a predpoludním urobili časť fasády, dnes od rána prší. vadí to? je to problém?
220870
02.06.12,06:51
Nie nevadíto.
včera nám skoro ráno a predpoludním urobili časť fasády, dnes od rána prší. vadí to? je to problém?
Mirkaska
02.06.12,20:07
ešte by som sa chcela opýtať na jednu vec. na balkon potrebujeme prilepiť okapový plech. horná vrstva balkona je poter, bok balkona zateplený 10 cm xps. tá časť okapového plechu, čo sa upevňuje o balkon, je široká do 10 cm, t.j. musí sa upevniť na XPS. čím to prilepiť, aby to bolo dobre?
220870
03.06.12,05:23
Na styrodur natiahnúť lepidlo(flex) a sieť v dvoch vrstvách.Na takto upravený povrch nalepiť plech ,klampiarskimi lepidlami Sika.
http://cze.sika.com/cs/produkty_a_reseni/stavebnictvi/02a008/02a008sa03.html
Mirkaska
03.06.12,13:39
viete mi poradiť aj nejakú značku výrobcu dobrého okapu? či je to jedno? vieme napr. o celoxe.