DEW
01.09.11,19:44
Ahojte poradaci,

mam taky maly problem. Moja priatelka si hlada novu pracu v BA, bola vcera na pohovore v jednom velkom obchodnom retazci, dnes (je sviatok), mala prist ako briganicka na 4 hod, odpracovala ich a ked jej koncila zmena, bola sa spytat co ako dalej, jej slecna od hlavneho pultu po telefonate so zastupcom veduceho oznamila, ze dakujeme, praca bola iba na skusku, nic ani za to nedostane, ze este maju aj dalsich zaujemcov, ktorych si chcu odskusat...
Moja otazka znie: Nejedna sa o porusovanie zakonov, kedze tam normalne pracovala a bez pracovnej zmluvy, bez dohody atd?? Je mozne vobec zamestnat cloveka v obchode, co im tam 4 hodiny bude upratovat regale a potom mu povedat dovidopo??? A hlavne kedze sa jednalo aj o sviatok, neriesia si takto podvodom iba nedostatok ludi na pracu??? Co by ste poradili s nimi dalej, ja sa chystam zajtra rano tam a poriadne poslem do.... toho zastupcu veduceho co to ma na svedomi...

Dakujem za odpovede
drobeceva
01.09.11,17:47
Ahojte poradaci,

mam taky maly problem. Moja priatelka si hlada novu pracu v BA, bola vcera na pohovore v jednom velkom obchodnom retazci, dnes (je sviatok), mala prist ako briganicka na 4 hod, odpracovala ich a ked jej koncila zmena, bola sa spytat co ako dalej, jej slecna od hlavneho pultu po telefonate so zastupcom veduceho oznamila, ze dakujeme, praca bola iba na skusku, nic ani za to nedostane, ze este maju aj dalsich zaujemcov, ktorych si chcu odskusat...
Moja otazka znie: Nejedna sa o porusovanie zakonov, kedze tam normalne pracovala a bez pracovnej zmluvy, bez dohody atd?? Je mozne vobec zamestnat cloveka v obchode, co im tam 4 hodiny bude upratovat regale a potom mu povedat dovidopo??? A hlavne kedze sa jednalo aj o sviatok, neriesia si takto podvodom iba nedostatok ludi na pracu??? Co by ste poradili s nimi dalej, ja sa chystam zajtra rano tam a poriadne poslem do.... toho zastupcu veduceho co to ma na svedomi...

Dakujem za odpovede
Môžu si gratulovať, že na nich nenabehla kontrola. Veď ide o "čiernu" prácu. Mal by problém nielen zamestnávateľ, ale aj brigádnik. Veď nemal podpísanú ani dohodu, ani PZ, pracoval na čierno. Jednoznačné porušenie zákona, upriamiť pozornosť IP na takýchto podvodníkov.
buchač
01.09.11,17:54
Ahojte poradaci,

mam taky maly problem. Moja priatelka si hlada novu pracu v BA, bola vcera na pohovore v jednom velkom obchodnom retazci, dnes (je sviatok), mala prist ako briganicka na 4 hod, odpracovala ich a ked jej koncila zmena, bola sa spytat co ako dalej, jej slecna od hlavneho pultu po telefonate so zastupcom veduceho oznamila, ze dakujeme, praca bola iba na skusku, nic ani za to nedostane, ze este maju aj dalsich zaujemcov, ktorych si chcu odskusat...
Moja otazka znie: Nejedna sa o porusovanie zakonov, kedze tam normalne pracovala a bez pracovnej zmluvy, bez dohody atd?? Je mozne vobec zamestnat cloveka v obchode, co im tam 4 hodiny bude upratovat regale a potom mu povedat dovidopo??? A hlavne kedze sa jednalo aj o sviatok, neriesia si takto podvodom iba nedostatok ludi na pracu??? Co by ste poradili s nimi dalej, ja sa chystam zajtra rano tam a poriadne poslem do.... toho zastupcu veduceho co to ma na svedomi...

Dakujem za odpovede

.....blbosť jak traky ................!!!!!!!
Gina Er
01.09.11,17:56
čiernota.....ale na druhú stranu,Ty tam nemáš čo riešiť,Tvoja priateľka je plnoletá....a tiež sa mi to nezdá...
bodliak
01.09.11,17:56
Preposlat na

ip.bratislava@ba.ip.gov.sk
drobeceva
01.09.11,18:08
.....blbosť jak traky ................!!!!!!!
Juraj, verím tým praktikám-Ty nie?
DEW
01.09.11,18:09
čiernota.....ale na druhú stranu,Ty tam nemáš čo riešiť,Tvoja priateľka je plnoletá....a tiež sa mi to nezdá...


nie vsade mas hned pri nastupe pracovnu zmluvu prichystanu na podpis, niekde ju dostanes v priebehu dna. A hlavne kedze sa jedna o velky retazec "krajina nakupov" clovek by nieco taketo nepredpokladal...
drobeceva
01.09.11,18:11
nie vsade mas hned pri nastupe pracovnu zmluvu prichystanu na podpis, niekde ju dostanes v priebehu dna. A hlavne kedze sa jedna o velky retazec "krajina nakupov" clovek by nieco taketo nepredpokladal...
Ak ide o PZ, tak beriem - ale v prípade dohody ak je ešte dotyčná osoba vedená na ÚP, tak sa musí dohodou preukázať a nahlásiť deň pred nástupom. Ináč bude vyradená z evidencie.
Gina Er
01.09.11,18:12
Juraj, verím tým praktikám-Ty nie?
veľké reťazce si dávajú na takéto veci bacha,my tam máme kontroly min.1x do týždňa....
Gina Er
01.09.11,18:13
"krajina nakupov" ...
to je aký reťazec?
drobeceva
01.09.11,18:14
veľké reťazce si dávajú na takéto veci bacha,my tam máme kontroly min.1x do týždňa....
neviem, ako je to v obch.reťazcoch, písala som to vo všeobecnosti. Koľko brigádnikov bez dohôd objavili IP počas letných prázdnin na kúpaliskách a stánkoch občerstvenia? Sú dokonca z-lia, čo riskujú aj na stavbách.
DEW
01.09.11,18:15
KAUFLAND - Petrzalka
buchač
01.09.11,19:18
Ahojte poradaci,

mam taky maly problem. Moja priatelka si hlada novu pracu v BA, bola vcera na pohovore v jednom velkom obchodnom retazci,dnes (je sviatok), mala prist ako briganicka na 4 hod
Pohovor je jedna vec a brigádnička zasa druhá ....
, odpracovala ich a ked jej koncila zmena, bola sa spytat co ako dalej, jej slecna od hlavneho pultu po telefonate so zastupcom veduceho oznamila, ze dakujeme, praca bola iba na skusku, nic ani za to nedostane,
Neverím .......minimálne tomuto ...
ze este maju aj dalsich zaujemcov, ktorych si chcu odskusat...
Moja otazka znie: Nejedna sa o porusovanie zakonov, kedze tam normalne pracovala a bez pracovnej zmluvy, bez dohody atd?? Je mozne vobec zamestnat cloveka v obchode, co im tam 4 hodiny bude upratovat regale a potom mu povedat dovidopo??? A hlavne kedze sa jednalo aj o sviatok, neriesia si takto podvodom iba nedostatok ludi na pracu???
Nedostatok ???......ved brigádnikov je plná prdel ...
Co by ste poradili s nimi dalej,
Otrieskať si hlavu o múr ...
ja sa chystam zajtra rano tam a poriadne poslem
do....
Seba môj,seba ...a aj priateľku ...
toho zastupcu veduceho co to ma na svedomi...
...a SBS ťa vyvedie pekne vonku ...

Dakujem za odpovede


Juraj, verím tým praktikám-Ty nie?

NIE ...nakoľko ...viď hore ...


Skôr mám dojem , že čaja bola skôr ako normálna brigádnička cez nejaké to brigádnické centrum zamestnaná ...a vtedy reťazec platby nevykonáva priamo pracovníkovi - brigádnikovi , ale tento dostane svoju plácu od onoho centra ...
Hygienický preukaz radšej ani nespomínam ...........;)

Ako vraví Gina , kontroly sú na bežnom poriadku , minimálne raz do týždňa ...či hygiena , či iná ...

Evi ...a kúpaliska , alebo tie stánky , respektíve stavby by som do toho nemiešal ....ide totiž o to , že v týchto prípadoch sa dá vždy nejak vyklznuť zo spárov kontroly , nejak sa vyhovoriť ...
Markety si takéto niečo nemôžu dovoliť , každý zamestnanec a aj brigádniklen cez jeden vchod do zamestnania príde a aj odíde ....zamestnanec čipuje , brigádnik sa zapisuje do špeci knihy ...:rolleyes:
DEW
01.09.11,19:41
NIE ...nakoľko ...viď hore ...


Skôr mám dojem , že čaja bola skôr ako normálna brigádnička cez nejaké to brigádnické centrum zamestnaná ...a vtedy reťazec platby nevykonáva priamo pracovníkovi - brigádnikovi , ale tento dostane svoju plácu od onoho centra ...


takze, aby sme si to ujasnili:

nebolo to cez agenturu, bol to inzerat cez profesiu, inzerat Kauflandu, prvy kontakt vcera, pohovor v Kaufland-Petrzalka(osobne som ju na pohovor viezol), dnes mala prist a normalne odpracovala 4 hod... Co k tomuto povies buchač ??? Preco by som si mal ja, alebo ona vymyslat???

mala na starosti 3 ulicky s nepotravinovym tovarom, cize nepotrebujes preukaz...

na zbytok radsej nereagujem, lebo tvoje rady stoja tak ci tak za.... Ked nevies normalne pisat, radsej ani nepis !!!!!
misstka
01.09.11,19:45
No ja zákonník práce nemám detailne preštudovaný, že či to môžu alebo nie, ale asi skôr nie.
Ale táto práca na skúšku je u zamestnávateľov dosť častá. Dosť často takto zneužívajú ľudí, že idú na skúšku že či to zvládnu alebo na zaučenie, prípadne oboje s tým, že tie hodiny im potom nie sú zaplatené.Aa viem, že sa do deje aj v obchodných reťazcoch.Nie o všetkých skúsenostiach mám detailné informácie, ale minimálne pracovné agentúry to určite robia aj v hypermarketoch. A menšie firmy- tie to mnohé robia tak stále a vo veľkom, teda každý deň takto pre nich pracuje takto často nie jeden ale aj viacero zamestnancov.
Som z kraja kde je trochu vyššia nezamestnanosť, takže možno je to aj tým, ale tu je to fakt bežné a nájde sa dosť firiem ktoré takto zneužívajú.
misstka
01.09.11,19:56
Inak na tvojom mieste by som to možno neriešila horúcou hlavou, čo tak napríklad sledovať ponuky a nechať sa pozvať na pohovor a ked ti povedia kedy máš prísť, nahlás ich ty alebo niekto na inšpektorát práce, nech prídu vtedy na kontrolu. Lebo nejako extra im vynadať nebudeš môcť, lebo inak ťa odvedie ochranka a keby ich chytil inšpektorát mali by aspoň pokutu a je dosť pravdepodobné, že potom by sa k ním kontrola vracala častejšie, takže by to už veľmi robiť nemohli a ak áno, je dosť veľká šanca žeby znova zaplatili pokutu.
Ibaaktak
01.09.11,20:34
podla môjho názoru nedostatok písomnej formy nemôže byť nikdy ani na úkor pracovníka ani na úkor brigádnika. Pokial priatelka preukáže, že tam pracovala, tak sa nemá čoho báť. Stačia aj svedkovia. Došlo
ku konkludentnému prejavu / mlčky/ keď pracovník plnil pracovné
úlohy s vedomím a teda aj súhlasom organizácie. Príslušný inš. práce im to riadne spočíta a este môžu byť radi že sa vec nebude považovať za vznik riadneho pracovného pomeru na dobu neurčitú bez skúšobnej doby. V žiadnom prípade by sa takéto konanie podn. subjektu nemalo nechať bez povšimnutia aj z dôvodu, že dnes ty niekomu pomôžeš aby nedoplatil ako tvoja priatelka a inokedy zase druhí tebe. Za vykonanú prácu priateľke vznikol nárok na mzdu a zamestnávateľovi vznikol nárok na pokutu od
I.P ktorá by mala byť zosobnená.
buchač
02.09.11,04:05
takze, aby sme si to ujasnili:

nebolo to cez agenturu, bol to inzerat cez profesiu, inzerat Kauflandu, prvy kontakt vcera, pohovor v Kaufland-Petrzalka(osobne som ju na pohovor viezol), dnes mala prist a normalne odpracovala 4 hod... Co k tomuto povies buchač ??? Preco by som si mal ja, alebo ona vymyslat???

mala na starosti 3 ulicky s nepotravinovym tovarom, cize nepotrebujes preukaz...

na zbytok radsej nereagujem, lebo tvoje rady stoja tak ci tak za.... Ked nevies normalne pisat, radsej ani nepis !!!!!
....takže , aby sme si to ujasnili ....Ty mudrlant ....

Pracovník ,aj keď neprichádza do styku s nepotravinovým tovarom aj tak sa pohybuje v priestoroch celého obchodu ....takže potrebuje ten hygienický preukaz ......čo ak ,napríklad bude na dobu určitú premiestnený na výpomoc na práve ten potravinový úsek ?????

Ja netvrdím ,že si vymýšľaš ...ja tvrdím ,že ako to prebieha normálne ....

Keď nevieš ale normálne čítať , si popritom aj nervózny ,tak si daj za hrsť kamienkov do huby , poprekúsaj a aspoň ju budeš držať ...


misstka
Nie o všetkých skúsenostiach mám detailné informácie, ale minimálne pracovné agentúry to určite robia aj v hypermarketoch.
...ale ja teda hej ....
...agentúry neriešim ...

slecna od hlavneho pultu po telefonate so zastupcom veduceho oznamila...
Brigádnikov si vedúci úseku dokonca vyberá ...keď nie je spokojný .....tak dovi dopo ...nepíš , nevolaj , ani SMS neposielaj ....
Ktož vie , ako boli spokojní s jej " prácou " ....preto ten padák .......asi sa mladej nechcelo za pár šupov , keď si omákla tú prácu , veľmi robiť ....


Ktož vie , ako to všetko vlastne bolo ....no za svojimi , podotýkam vo všeobecnosti , riadkami si stojím ...
Keby si , DAW , medzi riadkami čítal , mal by si na to prísť , že do problematiky vidím určite viac....
Lucia Červenková
02.09.11,09:40
Par rokov dozadu som brigadovala v jednom obchodnom dome - nebol to supermarket, ale nebol to maly butik (obchod s oblecenim). V ramci pohovoru som isla na dve hodiny na skusku na pokladnu. Neblokovala som, iba chceli vidiet ako sa budem chovat. Baba blokovala, ja som jej balila oblecenie do tasiek a odkodovavala. Bolo v ten den malo ludi, bez mojej pomoci by to bez problemov zvladli, tak som to nebrala ako vyuzivanie. Brigadu ako pokladnicka som dostala. V tej firme bolo bezne, ze aj ked prijimali niekoho na poziciu predavac, tak isiel v ramci pohovoru do predajne. Nikdy ale neobsluhoval sam, ale bol pri nom niekto.
V pripade, ze baba robila pracu sama a nikto nad nou nedozeral je to naozaj velmi cudne. Radsej riesit veci s chladnou hlavou. Mozes jej spravit sprievod a moralnu oporu pri rozhovore s veducim predajne. Ale nechaj ju, nech si to vydiskutuje sama. Ma obciansky a je za seba zodpovedna. Ak by ste nedostali normalnu odpoved, riesila by som to s inspektoratom prace.
GABAZ
02.09.11,10:01
Bezne sa tieto praktiky deju. Dcera skoncila strednu skolu a hladala si pracu. V jednom obchode jej tiez ponukli, ze najprv si ju chcu vyskusat. Medzitym ju vsak uz prijali na ine miesto, kde aj vcera nastupila.
DEW
02.09.11,10:17
Ktož vie , ako to všetko vlastne bolo ....no za svojimi , podotýkam vo všeobecnosti , riadkami si stojím ............ že do problematiky vidím určite viac....

Keby si ty cital poriadne, nemusis ani pomedzi riadky, presne tak ako vela inych ludi, vedel by si, o com sa to tu toci. Rozoberas veci co nie su podstatne, vymyslas teorie ako by to mohlo byt atd... Mne islo o to, ci moze zamestanavatel zobrat niekoho "akoze" na skusku legalne a to nemoze. Vsetko ostatne je z tvojej strany spam...

BTW: bol som v tom obchode, rozpraval som sa s veducim a nik ma nevyhodil a dokonca som si nemusel ani buchat hlavu o stenu ako si mi to poradil ty... Asi tie tvoje rady, podla seba radim tebe, nebudu najlepsie pre tvoje zdravie.

sorry za off topic
buchač
02.09.11,10:57
Keby si ty cital poriadne, nemusis ani pomedzi riadky, presne tak ako vela inych ludi, vedel by si, o com sa to tu toci. Rozoberas veci co nie su podstatne, vymyslas teorie ako by to mohlo byt atd... Mne islo o to, ci moze zamestanavatel zobrat niekoho "akoze" na skusku legalne a to nemoze. Vsetko ostatne je z tvojej strany spam...

BTW: bol som v tom obchode, rozpraval som sa s veducim a nik ma nevyhodil a dokonca som si nemusel ani buchat hlavu o stenu ako si mi to poradil ty... Asi tie tvoje rady, podla seba radim tebe, nebudu najlepsie pre tvoje zdravie.

sorry za off topic

mimotemy

To , čo som dal , nie sú teórie ...ale ako to bežne chodí ...

Ale keď niekto začne fungovať bez toho alebo onoho papiera , jeho problém ...aby som sa k téme vyjadril ......jeho naivita ... jeho hlúposť , aj tak by sa dalo nazvať ...

Moje zdravie , len tak na okraj , to láskavo nechaj v mojej starostlivosti ...na to nemáš roky , rozum a tým pádom ani skúsenosti ...s tágom by som ich prirovnal ...
Ivenka
02.09.11,11:53
mimotemy Juraj ako to robíš, že máš ďalšieho adepta na "neužitočné". :o
buchač
02.09.11,13:34
mimotemy Juraj ako to robíš, že máš ďalšieho adepta na "neužitočné". :o
...ono to bude asi tým , že pravdu zvyknem medzi , takpovediac , očiská drbnúť ...;)

...a za tú sa ľudia zvyknú hnevať , nevedia poriadne stráviť ....

Netvrdím , že ja som dokonalý ...aj mne príde niekedy tá pravda nevhod , trafí klinec po hlavičke ...atď ....no snažím sa ju prijať , ak je správnou formou argumentácie doložená a tým ma presvedčí o opaku ...:rolleyes:


Čo sa týka zadávateľa témy , tak on si len svoje hudie ( nevravím ale ,že nemá pravdu ) a zvyšok opomína ...
Ja som v mojich príspevkoch len dal to , čo bežne sa robí ...aká je prax ...a ako som aj už niekde spomínal , moja sb donedávna robila na funkcii managera hypermarketu ...snáď by som aj nejaké to gro z jej pracovnej činnosti aj vedieť mohol ....či ...????
mzdarka renca
02.09.11,14:29
Bezne sa tieto praktiky deju. Dcera skoncila strednu skolu a hladala si pracu. V jednom obchode jej tiez ponukli, ze najprv si ju chcu vyskusat. Medzitym ju vsak uz prijali na ine miesto, kde aj vcera nastupila.

buď vážení obchodníci nepochopili znenie §-fu 45 (skušobná doba) ZP, alebo o tomto §-fe nemajú ani šajnu :D:eek::D
Tweety
02.09.11,15:48
buď vážení obchodníci nepochopili znenie §-fu 45 (skušobná doba) ZP, alebo o tomto §-fe nemajú ani šajnu :D:eek::D
Len dodám Reni, že jedno aj druhé, nemajú od seba ďaleko.:---