qwert1
02.09.11,11:56
mate link na nejaky slusnejsi manual ako dobre uviazat zelezo na preklad/veniec ? viem ze by to malo byt v projekte od statika a robit by to mal clovek pouceny,ale toto je len na drobnu stavbu,takze nieco pre laika nech je to kludne predimenzovane na 5 krat. dakujem
heja3
02.09.11,10:07
Obrázkový návod - niekomu to bude stačiť...;)

http://www.bubo.estranky.sk/fotoalbum/05---hruba-stavba/veniec
qwert1
02.09.11,13:22
vdaka, pozeram ze niekde su hrubsie kusy aj zahnute,niekde len napriamo,cize proti "smykaniu v betone" su len zachytene vrubkovanim roxora. a dalsia vec rohy sa robia nejak specialne ? no inak bodol by aj pomer aky roxor na dlhe strany k pomeru toho zvazovania.Na aku dlzku napajat dalsi roxor ,ako daleko od seba pouzit to uvazovanie a pripadne hruby odhad mozneho zatazenia od hrubky betonoveho prekladu. a tusim este par veci by mi napadlo,ale to je uz asi na VS :)
220870
02.09.11,15:11
Tie napojenia vencov sú v priloženom linku nedostatočné ,odfláknuté.
draik
02.09.11,15:22
Nenapisete co staviate, parametre stavby a chcete tu rady, pricom zjavne ste v tejto oblasti neskuseny. To vam nikto neporadi fundovane. Btw, rohy sa robia tak, ze sa roxor ohne do 90° uhla a tak sa lozi do armovania. Dufam, ze Vam to nepadne, alebo sa nerozidu steny
ciners
02.09.11,15:30
Netreba to tak prezivat. Blby veniec na nejaku sopu spravite tak, ze date do prierezu venca 2+2 fi 10 a tie budete viazat strmienkami fi6 po 30 az 40cm. Na dlzku celej steny vyrobite takyto kus armatury dakde na zemi a potom vlozite do venca. Na viazanie rohov si vezmete fi 8 (da sa lahko ohnut) a do praveho uhla ohnete 1+1m (nebudem vysvetlovat kotevnu a stykovaciu dlzku, toto je na bezpecnej strane) a tym previazete rohy a styky 2 vencov (ak by boli aj vnutorne nosne steny). Vzdy 4 kusy takychto L zeliez do rohu, prilozit ku kazdej rade vystuze.
Potom to cele dokladne nafotite a sem prilepite do temy. Ked Vam poviem, ze je to ok, mozete to zaliat :D
qwert1
02.09.11,16:40
vdaka ciners,tak to spravim :)
qwert1
14.09.11,12:07
mam ohnuty cerveny s ciernym prutom a chcel by som sa spytat,ci napojenie modreho a zlteho moze byt ako mam na obrazku. Je to vlastne roh so stlpikom pricom zelena a fialova je mozno aj zbytocna?
day
14.09.11,17:53
v prilohe par nakresov, mozno niekomu pomozu
qwert1
14.09.11,18:19
dakujem,takze treba aby som napojil tie kratsie (fialovu a zelenu) zo stlpika na ciernu a modru a malo by to byt ok ?
qwert1
14.09.11,18:31
teda ako nato pozeram musim tych kratkych pridat 2x tolko ,aj na spodnu radu aj vrchnu . A este som kdesi predtym pozeral ze je dobre davat aj prut 2krat zalomeny v rohu na 45 stupnov na silu proti roztvoreniu prekladu
qwert1
21.09.11,03:46
este mam otazku,kolko je bezproblemov zaliat od okraja prutov betonu? min sa udava 5 cm a maximum ? mozem tam dat aj 10-15 cm alebo pridat nad prekladom radsej dalsi prut, nad tym bude len cca meter steny pod strechou.
220870
21.09.11,03:56
Nerozumiem tomu čo ste napísali..
qwert1
21.09.11,06:06
skratka robim salovanie a mozem dat hrubku betonu od zeleza aj tych 15 cm,ak nad prekladom bude zhruba meter steny pod strieskou ? ta strecha bude zatazena len ak pri stlpe a popri mure,takze betonovy preklad nebude zatazovat.
marcuso
21.09.11,17:53
ten obrazok si dam asi zaramovat, nejake moderne umenie? :)))
prepac, z toho obrazku vela nevidiet, takze sa k tomu vyjadrit neviem, len ako statik si neodpustim povedat, ze ludia stavaju dom za niekolko milionov SK, a je im luto dat na realizacny projekt statiky 500-700 Eur, o to horsie ked nemaju o statike a stavbarine ani ponatia. Bezny rodinny dom spravis aj bez statiky, ale musis tam mat cloveka, ktory sa rozumie a ma co to za sebou, lebo inak si mozes spravit skor skodu ktorej nasledky ta mozu vyjst daleko viac...
daj sem fotku a ako pozeram tak sa tu ludia vyznaju tak ti to urcite odobria-zamietnu
marcuso
21.09.11,17:56
krytie vystuze pri beznych vencoch - prekladoch 3 cm, ked zelezo utopis v betone, tak sa stane viac ci menej neucinnym
ciners
21.09.11,18:08
Marcuso vystihol to, preco som tiez k tomu obrazku nic nenapisal. Tu by clovek jednoducho aj odbornou radou mohol viac uskodit ako pomoct. Neda sa to jednoducho slovne opisat, ako to treba ulozit. Sice to v jednom z prvych prispevkov popisujem, ale uplne zbytocne. A je to normalne, ze qwert1 to nepochopil, to treba proste aspon raz vidiet. Problem tu vsak nie je len ten veniec, ako bola povodne zadana tema. Vidim na obrazku vystuzne stlpiky kvoli krovu a to uz nemam odvahu slovne popisovat. To uz ma fakt nosnu funkciu a netreba to podcenovat.
qwert1
22.09.11,03:19
je to veranda,ked budem stavat novy dom tak projekt si urcite necham spravit dobry. rozmer 3x4 metre. Predtym bola strieska takmer rovna a na par tehlach/slabsom preklade-nad dverami sa objavil zlom preto som usudil ze dana konstrukcia nieje moc stastne riesenie,kedze chcem dat sikmejsi sklon striesky tak som sa rozhodol dat tam stlpiky ako na stol,pricom som to na spodu zavrtal do betonu kolko slo,nie vela je tam asi 10cm a potom sutina.Rohy som spravil podla nakresu pospajal zelezo ako su tu nakresy z 12tky a z 8 strmienky.Napajal som to ale na kratsej dlzke nie az ten meter ako ste pisali,nakoniec aj v nakresoch tu bolo len 750cm.Viac menej je to len preklad,na stenu sa strieska oprie ale vravim ze tam bude mur,kt. hned pridam vnutornu primurovku takze vsetko len predimenzujem oproti predoslemu stavu ako to bolo 50 rokov...
takze vravite ze radsej pridat na preklad nad oknom dalsi prut nie ani 10 cm betonu ? tam by som to mozno radsej riesil hrubsou izolaciou aby sa stratil ten rozdiel...
qwert1
22.09.11,03:33
a pre marcusa ... to som tam daval este pruty zalomene 2krat na 45 stupnov v rohu na kazdu dvojicu stran,ako som nasiel proti roztvorenie rohu.Tie som tam nenakreslil,az vtedy by to bolo abstraktne umenie
marcuso
22.09.11,14:19
a pre marcusa ... to som tam daval este pruty zalomene 2krat na 45 stupnov v rohu na kazdu dvojicu stran,ako som nasiel proti roztvorenie rohu.Tie som tam nenakreslil,az vtedy by to bolo abstraktne umenie

tie pruty na roztvorenie rohu, ak tomu dobre rozumiem tam nemusia byt ak to urobis podla tych troch obrazkov co som videl niekde vyssie...a k tomu umeniu, nemyslel som to nijako v zlom, ale ked to ukazem hocikomu kto sa rozumie tak sa zasmeje :) bol to pekny farebny obrazok. Kazdy sme odbornik na nieco ine... ale radsej si najdi niekoho kto Ti bude chodit na stavbu a troska skontroluje co tam robis....
qwert1
23.09.11,03:29
moj je len ten farebny a okrem toho sa mi to zdalo trosku prehladnejsie ako tie vase inzinierske spravil som to 3d :D .Viem ze som mohol dat aspon rovne ciary.. ;D no aspon viem ako napajat rohy,Day mi asi najviac pomohol aby som toto nespravil zle,zaco mu pekne dakujem. A myslim ze tie pruty proti roztvoreniu na skodu nebudu,predsa len trosku sikma strecha je takze je tam aj tlak na vytlacanie steny do vonku,co mi pri stlpiku pomoze.
Odyn
30.12.13,04:33
Ja som na stavbe pouzival toto TORNADO PRO , Profi viazač veľký EDMA a viazacie droty su tusim 1000ks -12€
Islo to velmi velmi rychlo a dosiahne sa s tym velmi pevny spoj. Bol som s tym velmi spokojny.
dobrocani
31.12.13,06:10
Ja som to robil takto