Majuška11
02.09.11,19:01
Dobrý večer,
začalasom robiť mzdy a momentálne si neviem rady, alebo nie som si celkom istá niektorými bodmi pri Dopč. Preštudovala som si tu veľa materiálov, ale keďže sa stále niečo mení, bola by som rada keby ste ma uistili v tom čo robím. Takže chceme zamestnať starob. dôchodcu na upratovanie na Dopč. Musím:
- vyhotoviť zmluvu /musí byť na 20 hod. týždenne, môže byť aj na neurčitú dobu
- prihlásiť do SP /odvod je len GF,UP = 1,05%/
- dávam podpisovať aj vyhlásenie pre uplatnenie odpočit.položky?
- odvádzam 19% daň
Možno sa Vám to zdajú malichernosti, ale ja som už z toho taká dopletená, že naozaj neviem čo je správne. Prosím poraďte mi a ak som na niečo zabudla doplňte ma. Ďakujem.
Tweety
02.09.11,17:05
Dobrý večer,
začalasom robiť mzdy a momentálne si neviem rady, alebo nie som si celkom istá niektorými bodmi pri Dopč. Preštudovala som si tu veľa materiálov, ale keďže sa stále niečo mení, bola by som rada keby ste ma uistili v tom čo robím. Takže chceme zamestnať starob. dôchodcu na upratovanie na Dopč. Musím:
- vyhotoviť zmluvu /musí byť na 20 hod. týždenne, môže byť aj na neurčitú dobu
- prihlásiť do SP /odvod je len GF,UP = 1,05%/
- dávam podpisovať aj vyhlásenie pre uplatnenie odpočit.položky?
- odvádzam 19% daň
Možno sa Vám to zdajú malichernosti, ale ja som už z toho taká dopletená, že naozaj neviem čo je správne. Prosím poraďte mi a ak som na niečo zabudla doplňte ma. Ďakujem. 1.
228a ZP
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne

Takže nie zmluvu, ale dohodu o PČ, KTORá MôžE BYť AJ NA DOBU NEURčITú.
2.
Pred začiatkom prác dohodára prihlásiš na SP, zamestnáv. odvedie len G a ÚP.
3. Ak je dôchodcom od 1.1.2011, resp. už skôr, nemá nárok na uplatnenie NČ. Potom budeš zdaňovať celú odmenu za prácu na dohodu.
Tamila
02.09.11,17:06
Dobrý večer,
začalasom robiť mzdy a momentálne si neviem rady, alebo nie som si celkom istá niektorými bodmi pri Dopč. Preštudovala som si tu veľa materiálov, ale keďže sa stále niečo mení, bola by som rada keby ste ma uistili v tom čo robím. Takže chceme zamestnať starob. dôchodcu na upratovanie na Dopč. Musím:
- vyhotoviť zmluvu /musí byť na 20 hod. týždenne, môže byť aj na neurčitú dobu
- prihlásiť do SP /odvod je len GF,UP = 1,05%/
- dávam podpisovať aj vyhlásenie pre uplatnenie odpočit.položky?
- odvádzam 19% daň
Možno sa Vám to zdajú malichernosti, ale ja som už z toho taká dopletená, že naozaj neviem čo je správne. Prosím poraďte mi a ak som na niečo zabudla doplňte ma. Ďakujem.
Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na 10hod. týždenne. Prihlásiť do SP, platí sa garančné a úrazové poistenie. Starobný dôchodca nemôže podpísať vyhlásenie k dani, odvádza 19 % dane zo mzdy.
veronikasad
02.09.11,17:06
Dobrý večer,
začalasom robiť mzdy a momentálne si neviem rady, alebo nie som si celkom istá niektorými bodmi pri Dopč. Preštudovala som si tu veľa materiálov, ale keďže sa stále niečo mení, bola by som rada keby ste ma uistili v tom čo robím. Takže chceme zamestnať starob. dôchodcu na upratovanie na Dopč. Musím:
- vyhotoviť zmluvu /musí byť na 20 hod. týždenne, môže byť aj na neurčitú dobu max.10 hod.týždenne, môže byť aj doba neurčitá
- prihlásiť do SP /odvod je len GF,UP = 1,05%/ ano
- dávam podpisovať aj vyhlásenie pre uplatnenie odpočit.položky? starobný dôchodca, ak bol poberatelom SD k 1.1., nemá nárok na mesačnú NČZD
- odvádzam 19% daň ano
Možno sa Vám to zdajú malichernosti, ale ja som už z toho taká dopletená, že naozaj neviem čo je správne. Prosím poraďte mi a ak som na niečo zabudla doplňte ma. Ďakujem.
odpoveď v texte.

Ešte nezabudni na mesačné výkazy do SP a štvrťročný Prehľad na DU.
Majuška11
02.09.11,17:36
No ešte že som sa ozvala. Ďakujem ešte raz všetkým, ďakujem
KEJKA
02.09.11,18:38
ak je DOPČ, tiež sa jedná o zamestnanca? je to riadok vo výkazoch do SP, pýtam sa v súvislosti s povinnosťou posielať výkazy do SP elektronicky už v prípade 3 zam-cov od 1.10.2011.
mzdarka renca
02.09.11,18:39
ak je DOPČ, tiež sa jedná o zamestnanca? je to riadok vo výkazoch do SP, pýtam sa v súvislosti s povinnosťou posielať výkazy do SP elektronicky už v prípade 3 zam-cov od 1.10.2011.

áno, ide o zamestnanca zamestnaného na základe DoPČ.

veď ked prihlasuješ kohokoľvek tak tam máš na výber:
zamestnanec - pravidelný príjem
zamestnanec - nepravidelný príjem
zamestnanec - dohoda
KEJKA
02.09.11,19:22
ved hej, takže zrazu mám 4 zam-cov, čo už. Musím urýchlene vybaviť elektronické podávanie výkazov!!!
/zmiatla ma neistota a rôzny výklad, napr. v prípade platieb RTVS sa dohodári za zam-cov nepovažujú/......ale to už je mimo témy.
Ešte raz ďakujem za ubezpečenie.
veronikasad
02.09.11,19:25
ved hej, takže zrazu mám 4 zam-cov, čo už. Musím urýchlene vybaviť elektronické podávanie výkazov!!!
/zmiatla ma neistota a rôzny výklad, napr. v prípade platieb RTVS sa dohodári za zam-cov nepovažujú/......ale to už je mimo témy.
Ešte raz ďakujem za ubezpečenie.
Kejka, asi to tak neberu. Ja mám v jednej firme 2 zamestnancov, ktorí majú aj príjem konatela = 4 riadky v mesačnom výkaze a zatial sa SP neozvala (od 1.11. to už neplatí).