tiger111
03.09.11,08:50
dobry den,prosim vas zhanam vsade na nete kolko coho ide do betonu a nasiel som tento pomer: 1m3-cement 280kg,strk 2000kg,voda 170 litrov ....mozem sa toho drzat?potrebujem zhanat material a neviem ci je to spravny pomer-samozrejme aspon priblizne,lebo ak to ratam domiesavac by stal skoro rovnako
A este 2.vec-idem stavat plot z bet. tvarnic -dalo by sa to zalievat nejakym sposobom aj zo zamiesavacom z betonarky?plot bude cca 40 metrov dlzka a sirka 15,alebo 20 cm,vyska 2 metre
Dakujem za odpovede
220870
03.09.11,07:37
na 1m3 hotového betonu 350kg cementu+ cca 1,2m3 štrku.
draik
03.09.11,19:21
Nic v zlom, ale pevne verim,ze ked sice neviete namiesat beton, ze aspon viete nieco o vystuzi takychto plotov. Uz som videl nejeden vychyleny ci dokonca spadnuty plot po silnom vetre ;-) Ale teraz k veci: Na kubik betonu do plotu bohato postaci 320 kg cementu 32,5, voda podla vlhkosti strkopiesku 0-22. Do DT 15 ci 20 sa to z domiesavaca nerobi az tak v pohode (ani vodici nemaju radi pomale pojazdy), pumpa je zase draha (ak teda chcete usetrit). Naviac zdaleka nemozte naraz zalievat vsetky rady DT. Bud si nechat doviest beton, vyliat ho do pripravenej ohrady a odtial rychlo rozvozit (nic moc riesenie), alebo to miesat rucne, co chce nejaku skupinu ludi, lebo miesat cca desat kubikov je na prasky. Dalsia moznost za flasku ci inu protihodnotu sa dopredu dohodnete s vodicom, ze Vam bude beton pustat pomaly s pojazdom, pripadne priplatite a rychlo to spravite na dvakrat s pumpou.
TomasHC
05.09.11,07:05
Ak chceš dať DT15, tak tam veľa betónu nejde a treba zalievať max. 2 rady. Na to úplne stačí "hračkárska" 100/120 L miešačka na 230V.
mendo933
05.09.11,07:16
a DT15 sa s pumpou dost blbo zalieva aj so spomalovacim slimakom. Tu to bude najlacnejsie s miesackou
Indeed
05.09.11,07:23
na 1m3 hotového betonu 350kg cementu+ cca 1,2m3 štrku.


Extrémne SILNÝ betón !!!!

V domacich podmienkach sa na jednu veľkú miešačku / cca 1/4 kubíka /

/ktorá nebola výklopná, beton sa z nej vysypaval točením do opačnej strany/

dávalo na 5 furikov štrku 1 vrece /50 kg / cementu.

Teda v prepočte na 1 m3 betonu stačí 200-250 kg cementu.
alltracboy
05.09.11,07:29
na 1m3 hotového betonu 350kg cementu+ cca 1,2m3 štrku.
vidim ze ste uz aj zohladnil to, ako nas okradne zavoznik na mnozstve strku :D
Indeed
05.09.11,07:35
fyzika nepustí,

Zákon zachovania množstva /objemu/
Indeed
05.09.11,07:39
..opravujem

Zákon zachovania hmotnosti
Ingrid Ondruskova
05.09.11,07:43
"ze aspon viete nieco o vystuzi takychto plotov. Uz som videl nejeden vychyleny ci dokonca spadnuty plot po silnom vetre ..."


oceňujem túto pripomienku...môj otec ide svojpomocne stavať oplotenie:
prosila by som poradiť: aké hlboké majú byť základy pri veľkej kovanej bráne, a koľko roxorov by ste dali do tej dutej oblasti...vizuál plotu:
3 m široká kovaná brána, z ľavej aj pravej strany bude 1 masívny stĺp
40x40 cm tvorený z kupovaných prefabrikátov tzv.plotoviek...pohľad zvrchu...sú tam štyri diery každá cca 10x10cm, niekto poradil, že do každej diery spustiť a zaliať zvisle 1 roxor, t.j. budú celkom štyri, a niekto
tvrdí, že osem...koľko do zeme pod úroveň chodníka by sa ste zaliali základy aj stými roxormi? nieje niekde aj technický návod postup na stavbu oplotenia? Ďakujem...
alltracboy
05.09.11,08:25
moj osobny nazor je ze by stacil jeden prut cez kazdu tvarnicu plotu. Na druhej strane, tie roxory nestoja vela, a musia tam stacit aj fi4 takze by som to dal podla situacie. Pokial padne plot tak to nieje chybajucim roxorom, ale slabym zakladom. Pokial ide o tie stlpy tak tam dajte radsej do kazdej diery jednu fi8. to bude najviac namahana cast + poriadny masivny zaklad do nezamznej hlbky.
ciners
05.09.11,12:04
Napisat do nezamrznej hlbky znie ucene, ale laikovi je to nanic :)
Treba si tam v podstate rozmysliet 2 detaily. Napojenie stlpika na zaklad, kde bude asi najvacsie namahanie od ohybu a samotne "vyheglanie" zakladu. Zaklad hlboky tak 90cm, vyska 40cm, podorysne 50x50cm. Z neho nechat trcat 4fi8 na vysku 50cm. Ked to zatvrdne, odtial uz mozu ist tie tvarnice a zalievat ich betonom aj s vystuzou. Tu vystuz prilozite k tym styrom osmickam, co budu trcat zo zakladu.
draik
05.09.11,12:13
Osobne by som tam dal minimalne po jednom fi 10, este lepsie 12; resp. po dva fi 10 do kazdej diery. Samozrejmostou je, ze roxory su riadne ukotvene v riadnom zaklade. To by malo vydrzat naveky, aj v pripade, ze do stlpa niekto tukne.
TomasHC: miesat 6 kubikov tou malou chrlajucou miesackou je projekt na dlhsie obdobie;-) Ono aj tie DT 20 sa neplnia bez pumpy bohvieako dobre - chce to pomocnikov, aby sa beton nelial kade-tade a navyse nie je dobre takto uzke DT zalievat vo vacsom pocte radov. Na druhej strane, ak chce zadavatel sam miesat 6 resp 10 kubikov (pri dvojmetrovom plote by som siel do DT 20), tak mu nezavidim. Btw. Minule sa stazovali Oravaci, ze si nevedia poradit s plotmi, lebo sa im rad-radom kyvu (doslova sa s nimi dalo mavat) a musia ich prerabat - ked jeden taky rozobrali, tak v stlpoch na branku som nasiel az po jednom fi 6...
Indeed
05.09.11,12:22
Napisat do nezamrznej hlbky znie ucene, ale laikovi je to nanic :)
Treba si tam v podstate rozmysliet 2 detaily. Napojenie stlpika na zaklad, kde bude asi najvacsie namahanie od ohybu a samotne "vyheglanie" zakladu. Zaklad hlboky tak 90cm, vyska 40cm, podorysne 50x50cm. Z neho nechat trcat 4fi8 na vysku 50cm. Ked to zatvrdne, odtial uz mozu ist tie tvarnice a zalievat ich betonom aj s vystuzou. Tu vystuz prilozite k tym styrom osmickam, co budu trcat zo zakladu.


Maloktory DOM ma základy na 90 cm.

Nema každý NEOBMEDZENÉ finančné možnosti , aby si mohol dovoliť pod plot udrieť základ na 90 cm hlboko.

Voči ostatnému nemám namietok.
ciners
05.09.11,12:33
Maloktory DOM ma základy na 90 cm.

Nema každý NEOBMEDZENÉ finančné možnosti , aby si mohol dovoliť pod plot udrieť základ na 90 cm hlboko.

Voči ostatnému nemám namietok.
Hlboky 90cm, vysoky 40. V preklade: vykopem 90cm jamu a zalejem ju do vysky 40cm. Vyssie uz idem s tvarnicami.
Je mi jasne, ze pod plot to nikto nedava a ani ja by som nedal. Ale ked mam odborne poradit,tak musim povedat tak, ako to je spravne, nie tak, ako by som to okaslal (aj ja) :)
alltracboy
05.09.11,17:41
ja by som na branu s 1,5m KOVANYM kridlom rozhodne ten zaklad spravil. 90x40x40cm x2 nieje ani pol kubika betonu. inak to moze casom zadierat. aspon 30x30x90.. na tej hlbke asi zalezi najviac. Niektore velke brany (3-4m) budu mat aj 2m hlboke stlpy.
TomasHC
06.09.11,06:26
TomasHC: miesat 6 kubikov tou malou chrlajucou miesackou je projekt na dlhsie obdobie;-)

Veď to je jasné - včera som zalieval DT15 a plotové 25x25, na to je to ideálne. Do jednej DT15 sa zmestí cca 10 litrov betónu, zo 125 L hračkárskej miešačky teda zaleješ 12 DT, t.j. jeden rad 6 metrov. Keďže to do DT treba dávať lyžicou a nie vylievať z fúrika, tak sa to celkom dá :)