misstka
03.09.11,11:19
Nečítam tu všetko, možno je to už trochu rozoberané aj v iných témach, ale takúto samotnú tému tu nevidím, preto ju pridávam.
Aj tu a aj v médiách sa hlavne preberajú zmeny, ktoré sa dotknú živnostníkov a zamestnancov na trvalý pomer. Preto by možno nebolo zlé mať aj tému, kde sa majú možnosť dozvedieť všetko podstatné aj ľudia pracujúci na dohodu.
Mňa by zaujímalo, že čo sa zmení pre dohodárov. Jediné, čo som sa dočítala, že budú platiť sociálne a zdravotné odvody. Konkrétne 9 percent zdravotný a 13 percent sociálny. Ak zarábajú menej ako životné minimum, tak neplatia nič, to bude odpočítateľnou položkou.
A práve s tými odvodmi ma napadla hned otázka, doteraz ak dohodári nemajú trvalé zamestnanie, nie sú živnostníci ani dôchodcovia alebo študenti a zarobia viac ako tých 139,90 € majú štatút dobrovoľne nezamestnaného a platia si zdravotný odvod.
Ako to bude u týchto ľudí po novom? Budú platiť odvody podľa toho koľko zarobia, teda dokopy tých 22 percent a teda len 9 percent do zdravotnej poisťovne ? Alebo budú platiť to čo doteraz a plus tých 22 percent, prípadne nejako inak?