vcela123
05.09.11,15:21
Už varím dosť dlho a zakaždým som si ani neuvedomila ako som naučila variť aj to naj drevo alebo človiečika čo o to nemal alebo nechcel mať záujem. A tak som sa rozhodla učiť ženy alebo mužov variť jednoduché, rýchle jedlá, ktoré potešia, nasýtia a ešte aj za málo peňazí. Len neviem či o niečo také by bol záujem. Skúste poradiť.
Indeed
05.09.11,13:42
Myslím,že nie.

Varenie sa nedá naučiť, varenie je o chuti na jedlo a o potešení z neho.

Nie je to laboratórny proces, že toĺko dekagramov toho a toĺko dekagramov tamtoho.

Kto má lásku k jedlu a k sebe,ten pravdepodobne VIE variť inštinktívne,možno potrebuje zlepšiť len nejaké detaily, napr. zahusťovanie a pod.

Varenie je aj o pozorovaní a kreativite,

dobrý kuchar (-ka) nenavarí 2x po sebe to isté jedlo,

aj keď to bude to isté jedlo zakaždým bude chutiť INAK

a vtom je TAJOMSTVO varenia a príprave CHUTNÉHO jedla.
Nella_2
05.09.11,13:42
No neviem, v dnešnej dobe, keď skoro na každom TV programe beží nejaká relácia o varení, je to asi zbytočné...
Ešte si to viem predstaviť ako krúžok v škole. My sme napr. mali na ZŠ normálne predmet, na ktorom sme sa okrem iného aj učili variť (+ starostlivosť o dieťa... a chlapci mali niečo ako brannú výchovu).
Nella_2
05.09.11,13:49
Myslím,že nie.

Varenie sa nedá naučiť, varenie je o chuti na jedlo a o potešení z neho.

Nie je to laboratórny proces, že toĺko dekagramov toho a toĺko dekagramov tamtoho.

Kto má lásku k jedlu a k sebe,ten pravdepodobne VIE variť inštinktívne,možno potrebuje zlepšiť len nejaké detaily, napr. zahusťovanie a pod.

Varenie je aj o pozorovaní a kreativite,

dobrý kuchar (-ka) nenavarí 2x po sebe to isté jedlo,

aj keď to bude to isté jedlo zakaždým bude chutiť INAK

a vtom je TAJOMSTVO varenia a príprave CHUTNÉHO jedla.
Ale tak zase nejaké základy je dobré sa učiť pod vedením skúseného (napr. urobiť zápražku, bešamel, správne vymiesiť kysnuté cesto, nejaké tie grify pri pečení koláčov...) Ide skôr o postup, potom to chce už len cibriť.

Ja som sa napr. veľa naučila od mojich starých mám, z knižky by som to asi ťažko vyčítala.:)
Indeed
05.09.11,13:55
No neviem, v dnešnej dobe, keď skoro na každom TV programe beží nejaká relácia o varení, je to asi zbytočné...
Ešte si to viem predstaviť ako krúžok v škole. My sme napr. mali na ZŠ normálne predmet, na ktorom sme sa okrem iného aj učili variť (+ starostlivosť o dieťa... a chlapci mali niečo ako brannú výchovu).

No , to si pamätám, :)

a my chlapci sme potom pomáhali dievčatám, tie ich kuchárske výtvory zjesť.

:D :(
Nella_2
05.09.11,13:56
a čo, nemchutilo?
Slayer666
05.09.11,14:59
V dnesnej dobe, ked vela ludi vie po anglicky, a v tom jazyku je enormne mnozstvo naozaj kvalitnej literatury, asi nema zmysel nieco take robit. A ako bolo spomenute, ak niekto miluje jedlo, tak uz davno zacal vyhladavat informacie sam a uz sa toho velmi vela stihol naucit.
Gapo
05.09.11,15:09
Myslím,že nie.

Varenie sa nedá naučiť, varenie je o chuti na jedlo a o potešení z neho.

Nie je to laboratórny proces, že toĺko dekagramov toho a toĺko dekagramov tamtoho.

Kto má lásku k jedlu a k sebe,ten pravdepodobne VIE variť inštinktívne,možno potrebuje zlepšiť len nejaké detaily, napr. zahusťovanie a pod.

Varenie je aj o pozorovaní a kreativite,

dobrý kuchar (-ka) nenavarí 2x po sebe to isté jedlo,

aj keď to bude to isté jedlo zakaždým bude chutiť INAK

a vtom je TAJOMSTVO varenia a príprave CHUTNÉHO jedla.
Ani som nevedel, že keď moja pani navarila guľáš a bol vždy zakaždým iný, že je macher kuchár:D, ja som si myslel iné, musím sa jej ísť ospravedlniť:confused:;);););)
katalóg
05.09.11,15:10
Ak sa pýtate z dôvodu, či by bol záujem o kurzy varenia, ja sa domnievam, že áno.
Konkrétne ja som hľadala hneď po 89. roku kurzy pre studenú kuchyňu. Nenašla som, aj som chcela dať tip na školu na Mikovíniho, či by niečo neponúkli verejnosti.
Teraz som sa na nich pozrela a prekvapenie - ktovie koľko rokov http://www.zha.sk/sk/ave-menu/pre-verejnosy/kurzy/c192.

Ja si myslím, že ľudia sa vždy nájdu ako na špeciálnu cudzokrajnú kuchyňu, tak i na "banálnu". Veď čo je na kuchyni nakoniec banálne.
Niekedy boli tzv. Rodinné školy, školné nebolo lacné.

Pred pár rokmi som videla, ako v Prahe robia kurzy ako kvalifikovane upratovať byty (od používania umývačky riadu, po ošetrovanie materiálov v domácnosti). Až potom pustili gazdinky ku klientom.
buchač
05.09.11,15:12
Ale tak zase nejaké základy je dobré sa učiť pod vedením skúseného (napr. urobiť zápražku, bešamel, správne vymiesiť kysnuté cesto, nejaké tie grify pri pečení koláčov...) Ide skôr o postup, potom to chce už len cibriť.

Ja som sa napr. veľa naučila od mojich starých mám, z knižky by som to asi ťažko vyčítala.:)

...aj tie staré knižky musíš mať ...občas sa zídu ...
Gapo
05.09.11,15:13
Takže vlastne rubrika "RECEPTY" je zbytočná ako celok a prečo tu vlastne ešte je a tak hojne sa používa, ktovie????
Veď všetko všetci vedia:cool:
Trošku nerozumiem, ale ako hovorí Lacko, nem vadí.;)
katalóg
05.09.11,15:14
Ja toto zadanie prirovnám ku kurzom kreativity. Koľko je toho tiež po internete aj literatúry, a o kurzy je záujem. Treba skúsiť.
katalóg
05.09.11,15:25
Takže vlastne rubrika "RECEPTY" je zbytočná ako celok a prečo tu vlastne ešte je a tak hojne sa používa, ktovie????
Veď všetko všetci vedia:cool:
Trošku nerozumiem, ale ako hovorí Lacko, nem vadí.;)
Prečo, to je pre tých, čo už vedia variť.
Ja som tvrdo improvizovala vo svojich začiatkoch. Mama bola na stovky km ďaleko.
Poznám ženy, ktoré sa boja kysnutého cesta ešte v 60-ke a vzdali to. Lístkové a pľundrové cesto domáce, to je rozdiel ako kupované.

Aj kurzy stolovania a slušného správania by boli vhodné.
Gapo
05.09.11,15:31
Veď hej, šááák som to napísal ironicky :)
dana99
05.09.11,15:49
Potrebuje niekto naučiť variť?

Kuchárky v školskej jedálni, kde chodí moje dieťa.

Kedˇchodilo do škôlky, neraz mi povedalo - pani kuchárka varí lepšie.

Odkedy chodí do školy, ja som super kuchárka.:)
katalóg
05.09.11,15:53
Drobím tu príspevky... Ešte je kumšt pripravovať bezlepkové cestá, hlavne ak je viac intolerancií na potraviny.
Ako príklad kurzov varenia http://www.planetafood.sk/sk/Novinky kurz čarovného varenia, robí aj iné, napr. podľa elementov.
http://www.dobrastrava.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=10
Do pozornosti http://goodfive.sk/
Nella_2
05.09.11,15:56
Potrebuje niekto naučiť variť?

Kuchárky v školskej jedálni, kde chodí moje dieťa.

Kedˇchodilo do škôlky, neraz mi povedalo - pani kuchárka varí lepšie.

Odkedy chodí do školy, ja som super kuchárka.:)
V škôlke sú väčšinou fakt dobré tety kuchárky. :)
Ja som sa od nich naučila niektoré veci, ktoré chutili mojim deťom.
misoft
05.09.11,17:26
http://www.youtube.com/watch?v=Zhbn0PLCt9A
Toto je varenie!
:D:D

Přiměřeně, přiměřeně!
marjankaj
05.09.11,17:42
Asi nejaký bača ovečku.:---
"Ešte keby tak variť vedela".:rolleyes:
misoft
05.09.11,18:03
Ale ba! Žeby? :D:D