MikeGaga
06.09.11,08:21
Zdravím Vás.

Chcem Vás poprosiť o radu ako postaviť plot ( teraz hlavne základy plota ).
V prílohe je obrázok - prierez plotom v časti kde bude najvyšší, postavený z DT30.

Aký široký základ by ste mi doporučili ?
Aké armovanie základov i plota a v ktorej časti ?

Ak môžte obrázky si stiahnuť a do nich dokresliť.

Pre doplnenie pridávam ešte obrázok plota - pohľad zhora.

Ďakujem.
andiablo
06.09.11,11:48
no základ do hlbky pri stlpikoch cca 90cm. Vodorovnu armaturu do každej rady DT-čiek priemer 6mm po dva kusy vedľa seba, Zvislú výztuž každý meter priemer 12mm kedže tam máš navýšenú zeminu.
TomasHC
06.09.11,11:57
anadiablo: vertikálne sú ||| a horizontálne === :) resp. vodorovné sú horizontálne
andiablo
06.09.11,14:12
no základ do hlbky pri stlpikoch cca 90cm. Vodorovnu armaturu do každej rady DT-čiek priemer 6mm po dva kusy vedľa seba, Zvislú výztuž každý meter priemer 12mm kedže tam máš navýšenú zeminu.
opravené.Diky
gaspi
07.09.11,07:25
Mne statik povedal na tento plot (prevysenie tiez 1m, teda uplne rovnaka situacia), ze zaklad by mal byt v tvare "L", aby mur odolal tlaku z navysenej casti. Alebo spravit pilotaz (kotvenie kazdeho 1,5 metra).

Nie som ziadny odbornik, no "zdedil" som takyto mur, kde zaklad je pravdepodobne cca 0,5m a vysoky je 1,2m, teda 20cm nad povrchom zeme (na mojej strane - vyveseny pozemok).
Momentalne je plot uz trosku vytlaceny (vsimol som si to az po roku), tak teraz riesim dilemu, ci ho kompletne rozobrat (25m) alebo polozit nan 1 radu DTciek spolu so stlpikmi a natiahnut pletivo (momentalne je bez neho).
Ten co to staval si myslel, ze v blizkej buducnosti sused navozi zeminu, no to sa nestalo, kedze pozemok stale funguje len ako zahrada. A to plot ma uz 6 rokov.
Teraz je otazne, ci plot uz sadol a nebude sa naklanat, alebo to treba cele rozobrat, naco teda vobec nemam chut :(.
MikeGaga
07.09.11,08:31
Trochu som pátral po internete a ten základ v tvare L by mal byť presne na takýto prípad.

Ako sa betónuje taký základ a ako sa robí armovanie takého tvaru ?
220870
07.09.11,15:43
Žiadne L-ko vám nepomôže mráz a voda ho rotrhne a pes žabu.Tak ako to máte nakreslené len zo strany kde je úroveň terénu vyššia treba nasypať na šírku 50-80 cm lomového štrku frakcie 16-32 až po spodok základu.Vrchných 10 cm si dajte hlinu (trávnik) alebo ľubovolnú terénnu úpravu.O dt je dobré pred zasypaním oprieť nopovú foliu Ideálne naspodok dať drenážnu hadicu alebo urobiť prierazy cez múr tak aby vsiaknutá voda mohla volne odtekať..
MikeGaga
09.09.11,03:54
Nie je teda potrebné robiť základ v tvare L, stačí urobiť ten násyp s odvodnením cca 1,8 m z našej strany ?

Ešte poznámka: DT budú až nad povrchom, teda nebudú sa zasypávať. Pod nimi bude len čistý betón. Je potrebné dať niekde nopovú fóliu ? Do akej hĺbky ?
220870
09.09.11,04:09
Na beton nopovka nieje nutná ,ale nič s ňou nepokazíte.Odvodnenie je treba ak vám to sused dovolí dajte každé dva metre cez základ plastovú trubku 50mm.tak aby bola nad jeho terénom a voda ktorá sa dostane za múr mohla odtiecť.
MikeGaga
09.09.11,04:42
Ďakujem
gaspi
06.03.12,10:23
Chcem sa spytat, ako ste to nakoniec poriesili?
Bohuzial po zime sa nas mur zas mierne vychylil, cize nieco s nim budem musiet spravit.
Co by ste radili, aby som nemusel cely plot rozoberat? (5 radov DTciek a pod nimi zaklad cca 50cm - toto este nemam presne overene; dlzka 25m)
Kompletne rozobranie by bolo asi najlepsie, no to chcem brat ako fakt poslednu moznost.
pivko
23.06.12,11:18
Idem robiť plot z pletiva. Zabetonoval som stĺpiky a teraz. Musím dať španovací drát ak použijem hranaté pletivo/ obdlžniky/??? ´dnes som bol na bicykli na letisku v KE a okolo celého letiska je plot z takého pletiva a nemá španovacie dráty.
Takéto niečo.
pivko
24.06.12,13:15
Idem robiť plot z pletiva. Zabetonoval som stĺpiky a teraz. Musím dať španovací drát ak použijem hranaté pletivo/ obdlžniky/??? ´dnes som bol na bicykli na letisku v KE a okolo celého letiska je plot z takého pletiva a nemá španovacie dráty.
Takéto niečo.
posúvam...
Martin1310
24.06.12,14:49
Jasnú odpoved ti sice nedám ale robil som to už aj tak aj tak pokial nedáš šponováky tak pletivo po prichytení na kolky nebude bohvieako napnuté.Napína sa tak že vlastne v jednom alebo viecerých zvyslích radoch zdeformuješ drôt tak aby sa vlastne skrátila jeho dlžka myslím že na to sú aj nejaké spešl kliešte opýtaj sa na ne tam kde ho budeš kupovať ale dá sa to aj kombynačkami.týmto ho vlastne napneš.
Zo šponovákmy to ale aj tak budeš musieť robiť pretože takéto pletivo kedže má takmer nulovú pružnosť sa rukou natiahnuť nedá.Ja som za šponováky ale niesu tam nutné ak máš ale medzery medzi kolkami nad dva metre tak by som ich tam dal.To je len môj názor.Ono zaleží aj na tom z ako hrubého drôtu je to pletivo ak je hrubí ako šponovák samotný tak je to zrejme zbytočné ja som dával pletivo z odosť ťenšieho drôtu.Pevnosť jednej aj druhej varianty som nijako netestoval takže neviem.