Zoltán Kovács
06.09.11,14:07
Ahoj poraďáci! Ako v poslednej doby znova sa obraciam na Vás s banalitou.
Chceme podať žiadosti o odpustenie, resp. zníženie pokuty za oneskorené podávanie kvartálnych prehľadov a ročných hlásení. Moje otázky:

Aký kolok je potrebný priložiť ku každej žiadosti?
Či žiadosť o odpustenie, resp. zníženie pokuty má odkladný účinok (odvolanie viem, že má).

Celková suma pokút je bohu žiaľ momentálne likvidačný.

Ďakujem za reakcie. Tlačí nás 15 dňová lehota.

P.S.: Ak by niekto mal aj vzor takejto žiadosti, budem vďačný.
veronikasad
06.09.11,12:15
Zolo, aký máš dôvod ? Pred časom som skúšala a neuspela ...
Zoltán Kovács
06.09.11,12:19
Dôvod: Klient už nepodniká, je zamestnanec. A jednoducho nemá na tú pokutu. Medzičasom založil rodinu, bábo sám živí celú rodinu.
tictac7
06.09.11,12:19
takéto pokuty, pokiaľ viem, neodpúšťajú, ani neznižujú. Žiadosť o odpustenie alebo zníženie odkladný účinok nemá. Má ho iba odvolanie.
tictac7
06.09.11,12:21
Dôvod: Klient už nepodniká, je zamestnanec. A jednoducho nemá na tú pokutu. Medzičasom založil rodinu, bábo sám živí celú rodinu.

a klient si toto robil sám, alebo si platil účtovníka (dodávateľským spôsob), ktorý to mal zaňho robiť?
Zoltán Kovács
06.09.11,12:23
a klient si toto robil sám, alebo si platil účtovníka (dodávateľským spôsob), ktorý to mal zaňho robiť?

Nie je to jedno?
Prosím:

Aký kolok je potrebný priložiť ku každej žiadosti?
Či žiadosť o odpustenie, resp. zníženie pokuty má odkladný účinok (odvolanie viem, že má).
veronikasad
06.09.11,12:27
zo stránky DR SR :

Spoplatňovaný úkon

z.č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov

pol. sadz.

Suma spr. popl. v euro

daň. org.

Zákon č. 511/92 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov

§ 103 - žiadosť o poskytnutie úľavy zo sankcií alebo odpustenie sankcií 144c/ 16,50 DR SR
ewita888
06.09.11,12:27
kolok by mal byť 16,5O
tictac7
06.09.11,12:28
Nie je to jedno? Nie je, lebo ak je za to zodpovedný niekto iný, on to síce teraz zaplatí, ale uplatní si náhradu škody
Prosím:

Aký kolok je potrebný priložiť ku každej žiadosti?
Či žiadosť o odpustenie, resp. zníženie pokuty má odkladný účinok (odvolanie viem, že má).

odpoveď v texte a v príspevku vyššie
ewita888
06.09.11,12:31
ak si žiadosť o odpustenie pokuty dáva firma, tam skúmajú, či firma na to má, a či to je pre ňu likvidačné.. neviem ale, či to takto posudzujú aj pri zrušenej firme.. dobre by bolo sa popýtať na to, aby tie eurá za kolky neboli zbytočne vyhodené...
Zoltán Kovács
06.09.11,12:32
Takže ku každej žiadosti priložiť 16,50 eur kolok, ak som dobre pochopil. A odôvodnenie uviesť par. 103 ods. a) zákona 511/1992 ?
A žiadosť má odkladný účinok?
Zoltán Kovács
06.09.11,12:32
ak si žiadosť o odpustenie pokuty dáva firma, tam skúmajú, či firma na to má, a či to je pre ňu likvidačné.. neviem ale, či to takto posudzujú aj pri zrušenej firme.. dobre by bolo sa popýtať na to, aby tie eurá za kolky neboli zbytočne vyhodené...

Bol to živnostník, zrušil živnosť a teraz je zamestnaný.
Zoltán Kovács
06.09.11,12:34
Pre tictac7: Píšem, že to nerieš prosím. To je na inú debatu.......
ewita888
06.09.11,12:36
Takže ku každej žiadosti priložiť 16,50 eur kolok, ak som dobre pochopil. A odôvodnenie uviesť par. 103 ods. a) zákona 511/1992 ?
A žiadosť má odkladný účinok?
žiadosť o odpustenie nemá odkladný účinok, iba odvolanie..
ewita888
06.09.11,12:37
Bol to živnostník, zrušil živnosť a teraz je zamestnaný.
asi budú skúmať jeho terajší príjem zo zamestnania...
Zoltán Kovács
06.09.11,12:39
asi budú skúmať jeho terajší príjem zo zamestnania...

Terajší príjem je pod priemerným zárobkom.
skaspa
06.09.11,12:46
Terajší príjem je pod priemerným zárobkom.
pokuta za nepodanie hlásenia a prehľadu je 66,38 Eur - píšeš, že ich podal oneskorene - za aké obdobia a koľko pokút dostal?
Zoltán Kovács
06.09.11,12:47
14 x 66,38 eur
skaspa
06.09.11,12:48
14 x 66,38 eur
a obdobia? aspoň posledné obdobie za ktoré bol podaný prehľad/hlásenie oneskorene a kedy mu došli rozhodnutia o uložení pokút? predpokladám, že došli všetky naraz, teraz niekedy
Zoltán Kovács
06.09.11,12:51
a obdobia? aspoň posledné obdobie za ktoré bol podaný prehľad/hlásenie oneskorene a kedy mu došli rozhodnutia o uložení pokút? predpokladám, že došli všetky naraz, teraz niekedy

Sú to roky 2006-2008. Rozhodnutia prevzal 23.8.2011.
Prestal zamestnávať, a zabudol nahlásiť na DÚ skončenie povinnosti podávať prehľady a hlásenia.
ewita888
06.09.11,13:08
a keďže prestal zamestnávať, nemala by tam byť iba jedna pokuta - za neskoré odhlásenie platiteľa ?
/iba uvažujem/
Zoltán Kovács
06.09.11,13:11
a keďže prestal zamestnávať, nemala by tam byť iba jedna pokuta - za neskoré odhlásenie platiteľa ?
/iba uvažujem/

Dobrá poznámočka. To mi ani nenapadlo. Vieš ma prípadne nasmerovať nejakým paragrafom? Ďakujem. A v tom prípade by išlo o odvolanie sa, a nie o žiadosť, že?
ewita888
06.09.11,13:16
No jasné, odvolala by som sa každopádne.. až po zamietnutí odvolania treba dávať žiadosť o odpustenie.. v odvolaní cituj číslo každej jednej pokuty, napíš tam tento dovod.. dúfam ale, že už sa odhlásil ako platiteľ..
Zoltán Kovács
06.09.11,13:21
No jasné, odvolala by som sa každopádne.. až po zamietnutí odvolania treba dávať žiadosť o odpustenie.. v odvolaní cituj číslo každej jednej pokuty, napíš tam tento dovod.. dúfam ale, že už sa odhlásil ako platiteľ..


Už je odhlásený samozrejme. Takže podľa teba máme podať jedno odvolanie, v ktorom uvedieme všetky čísla výmerov. Odôvodnenie uviesť to, že mal dostať pokutu len za oneskorené oznámenie zániku povinnosti podávať kvartálne hlásenia a prehľady?
ewita888
06.09.11,13:31
V odvolaní treba uviesť, že dňa xy prestal zamestnávať svojho posledného zamestnanca, ale zabudol túto skutočnost nahlásiť DÚ a neodhlásil sa ako platiteľ dane z príjmu zo ZČ.. uveď, že v súčasnosti je firma už zrušená..
a áno, uveď čísla všetkých výmerov
Zoltán Kovács
06.09.11,13:38
V odvolaní treba uviesť, že dňa xy prestal zamestnávať svojho posledného zamestnanca, ale zabudol túto skutočnost nahlásiť DÚ a neodhlásil sa ako platiteľ dane z príjmu zo ZČ.. uveď, že v súčasnosti je firma už zrušená..
a áno, uveď čísla všetkých výmerov


Ďakujem za rady. Na ukončenie ešte jedna otázka: Je toto odvolanie vôbec na niečo dobré, keď prehľady a hlásenia boli podané na DÚ na ich výzvu v priebehu 02/2009? A zároveň spolu s nimi aj odhlásenie platiteľa dane z príjmov?
ewita888
06.09.11,13:41
Odvolanie je na to dobré, že je zadarmo a posúdia to oni.. ja si myslím, že má šancu.. držím palce..
Zita5
06.09.11,13:41
Ja si myslím, že jedna žiadosť nebude postačovať . Zolko prečítaj túto tému
http://www.porada.sk/887478-post53.html
ewita888
06.09.11,13:43
Ja si myslím, že jedna žiadosť nebude postačovať . Zolko prečítaj túto tému
http://www.porada.sk/887478-post53.html
Nejde o žiadosť, ale o odvolanie... a jedno stačí s tým, že bude citovať všetky výmery..
Zoltán Kovács
06.09.11,13:44
Ja si myslím, že jedna žiadosť nebude postačovať . Zolko prečítaj túto tému
http://www.porada.sk/887478-post53.html

To mi je jasné, že žiadosti musí byť toľko koľko výrubov.
Ale odvolanie stačí jedno, či nie?
marjankaj
06.09.11,14:05
Zoli zájdi za správcom a skús sa dohodnúť, ako by sa z toho dalo vykorčuľovať.
Ak bude ochota, tak ti poradí.
Ak nie, tak budeme hľadať niečo iné. Ale asi sa to nebude dať.
beroun
06.09.11,14:06
Súhlasím so Zitou5 v jednom odvolani na jednu pokutu.

To oznámenie čo ste podávali pravdepodobne v roku 2009, že už nezamestnáva zamestnancov bolo robené spätne s dátumom ukončenia v roku 2006 (pred prvým nepodaným prehľadom) alebo to bolo oznamené s dátumom ukončenia zamestnávania v roku 2008 alebo 2009?
ewita888
06.09.11,14:10
stačí to tak, ako som písala vyššie - vlastná skúsenosť z bývalej firmy..
Zoltán Kovács
06.09.11,14:11
Zoli zájdi za správcom a skús sa dohodnúť, ako by sa z toho dalo vykorčuľovať.
Ak bude ochota, tak ti poradí.
Ak nie, tak budeme hľadať niečo iné. Ale asi sa to nebude dať.

Čas na správkyňu už nie je, zajtra je posledný deň 15 dňovej lehoty. :(
Zoltán Kovács
06.09.11,14:12
Súhlasím so Zitou5 v jednom odvolani na jednu pokutu.

To oznámenie čo ste podávali pravdepodobne v roku 2009, že už nezamestnáva zamestnancov bolo robené spätne s dátumom ukončenia v roku 2006 (pred prvým nepodaným prehľadom) alebo to bolo oznamené s dátumom ukončenia zamestnávania v roku 2008 alebo 2009?

Keby som to vedel, resp. pamätal.....
Zoltán Kovács
06.09.11,14:13
stačí to tak, ako som písala vyššie - vlastná skúsenosť z bývalej firmy..

Podáme zajtra odvolanie tak ako si radila, aspoň získame čas. A potom možno skúsime žiadosť o odpustenie, resp. zníženie pokuty.
marjankaj
06.09.11,14:19
Čas na správkyňu už nie je, zajtra je posledný deň 15 dňovej lehoty. :(


Veď napíš odvolanie a najprv sa spýtaj správkyne, či je nejaké iné riešenie. Ak nie, tak to podaj v podateľni, alebo to môžeš aj na pošte.
Niekedy bývajú aj správcovia normálni. Vedia to zaonačiť.
Zoltán Kovács
06.09.11,14:21
Beriem všetko späť, teraz som dostal vlastne podklady k tomuto prípadu celkovo, a už mám v tom jasno.
Je to môj klient, ktorý vtedy ešte chodil ku mne raz ročne. Mal pred niekoľkými rokmi brigádnika, a daň platil trvalým príkazom, ktorý zrušil až oveľa neskôr ako prestal zamestnávať. A samozrejme tým pádom, že na DÚ dochádzali peniaze brali to, že zamestnáva. Ja som o tom nevedel, až keď sme to riešili v tom roku 2009 s dodatočnými podaniami.
Takže asi nič nepomôže, žiadne odvolanie, ani žiadosti.
V tomto novom svetle rozmýšlam nad žiadosťou o splátkový kalendár. :(

P.S: Ak nezaplatí na čas vymeranú pokutu, tak to už pokutovať nemôžu že?
Zoltán Kovács
06.09.11,14:22
Sakra zamotaný prípad.
skaspa
06.09.11,14:54
Beriem všetko späť, teraz som dostal vlastne podklady k tomuto prípadu celkovo, a už mám v tom jasno.
Je to môj klient, ktorý vtedy ešte chodil ku mne raz ročne. Mal pred niekoľkými rokmi brigádnika, a daň platil trvalým príkazom, ktorý zrušil až oveľa neskôr ako prestal zamestnávať. A samozrejme tým pádom, že na DÚ dochádzali peniaze brali to, že zamestnáva. Ja som o tom nevedel, až keď sme to riešili v tom roku 2009 s dodatočnými podaniami.
Takže asi nič nepomôže, žiadne odvolanie, ani žiadosti.
V tomto novom svetle rozmýšlam nad žiadosťou o splátkový kalendár. :(

P.S: Ak nezaplatí na čas vymeranú pokutu, tak to už pokutovať nemôžu že?

sú 2 rôzne sankcie/pokuty - pokuta za nepodanie hlásenia resp. prehľadu (§ 35 ods. 6) a pokuta za nesplnenie si oznamovacej povinnosti (§ 35 ods. 7 ods. b); správca dane má skúmať skutkový stav a pokutu udeliť podľa skutkového stavu t.j. správca dane má skúmať, či ste aj v období kedy síce chodili platby za zamestnanca tohoto skutočne zamestnávali; to, že ste podali prehľad/hlásenie na základe výzvy správcu dane ste spravili dobre, lebo ste povinní na výzvu správcu dane podať aj nulový prehľad/hlásenie (predpokladám, že tieto nulové aj boli);

v tvojom prípade by som sa odvolal voči všetkým rozhodnutiam a namietal by som, že správca dane nevyhodnotil skutkový stav správne nakoľko v danom období už daný živnostník nikoho nezamestnával a priložil by som napr. odhlášky zo sociálnej poisťovne prípadne dohody/výpovede k ukončeniu prac. pomeru;

a nemusíš sa až tak báť ani toho zajtrajšieho termínu - v zmysle § 46 ods. 7 zákona o správe daní "Odvolávajúci sa môže odvolanie doplniť alebo pozmeniť najneskôr do 15 dní odo dňa jeho podania."

len treba upozorniť, že v zmysle § 35 ods. 7 písm. b) môže byť pokuta od 66,38 Eur do 3313,39 Eur, ale nepredpokladám, že ak ti zrušia rozhodnutia za oneskorených 14 podaní, by to podľa § 35 ods. 7 písm b) kompenzovali vyššou pokutou - navyše aj proti vyššej pokute sa dá odvolať a keďže sa platilo za zamestnanca trvalým príkazom aj keď zamestnaný nebol, mal by tam vzniknúť preplatok
Zoltán Kovács
06.09.11,15:05
P.S: Ak nezaplatí na čas vymeranú pokutu, tak to už pokutovať nemôžu že?

.
skaspa
06.09.11,15:11
.
§ 35b ods.1 písm a) - Sankčný úrok vyrubí správca dane daňovému subjektu, ak daňalebo splátku dane nezaplatí v lehote alebo vo výške podľa osobitného zákona, 8a) alebo v lehote alebo vo výške určenej správcom dane v rozhodnutí,

§ 1a Na účely tohto zákona sa rozumie daňou daň podľa osobitných zákonov1) vrátane sankčných úrokov a úrokov, ako aj pokuty a poplatky ustanovené zákonom, ktoré spravuje správca dane,

pokuta nehrozí, ale hrozí sankčný úrok, ak sa ale odvoláte, odvolanie má odkladný účinok a teda nie je možné zo strany správcu dane za toto obdobie uplatniť sankčný úrok; sankčný úrok by bolo možné uplatniť až po právoplatnosti a vykonateľnosti jednotlivých rozhodnutí v prípade ak by ste pokuty neuhradili