VeronikaT
06.09.11,17:35
dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, nakoľko sa teraz menil zákonník práce, aby sme mali aktuálne informácie. Dnes sa manžel vrátil po dovolenke do práce a dostal od nadriadeného výpoveď. Chcem sa spýtať, manžel je vo firme zamestnaný od 02/2008. Podľa nového zákonníka by mal možnosť zvoliť si, či chce výpovednú lehotu alebo odstupné. V prípade odstupného, je vo výške 2 mesiacov? (nemajú kolektívnu zmluvu). Zároveň som sa dočítala, že ak si zvolí výpovednú lehotu a celú nevyčerpá, má nárok na doplatenie pomernej časti odstupného? Toto odstupné by sa malo podľa mňa vypočítavať z priemernej mzdy, alebo sa mýlim a je to základnej mzdy?

Ako je to napríklad s PN, ak nastúpi na PN už po podpísaní výpovede, pracovný pomer zaniká dňom, podľa výpovede, alebo až dňom ukončenia PN, ak by nasledoval po výpovednom dni?

Nakoľko manžel pracuje vo firme, kde sú problémy s výplatami, kedy je povinný zamestnávateľ mu dať poslednú výplatu? V posledný deň trvania pracovného pomeru, alebo v najbližší výplatný termín? (je zvykom, že výplata mešká cca dva týždne každý mesiac oproti výplatnému termínu v pracovnej zmluve).

Zamestnávateľ sa snaží obabrať kde sa len dá, preto chceme byť pripravení na všetko.

ďakujem pekne za každú radu...
drobeceva
06.09.11,15:45
dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu, nakoľko sa teraz menil zákonník práce, aby sme mali aktuálne informácie. Dnes sa manžel vrátil po dovolenke do práce a dostal od nadriadeného výpoveď. Chcem sa spýtať, manžel je vo firme zamestnaný od 02/2008. Podľa nového zákonníka by mal možnosť zvoliť si, či chce výpovednú lehotu alebo odstupné. V prípade odstupného, je vo výške 2 mesiacov? (nemajú kolektívnu zmluvu). Zároveň som sa dočítala, že ak si zvolí výpovednú lehotu a celú nevyčerpá, má nárok na doplatenie pomernej časti odstupného? Toto odstupné by sa malo podľa mňa vypočítavať z priemernej mzdy, alebo sa mýlim a je to základnej mzdy?
Manžel sa môže rozhodnúť - ak požiada o ukončenie PP k 30.9. - vyplatia mu 2 mes. odstupné. Je možná aj kombinácia - mesiac robí, mesiac odstupné, alebo nedostane odstupné a ostane pracovať celú VD. Odstupné sa ráta ako priemerx21.74 x 8/pri 40 hod. pr.úv./ x počet mesiacov

Ako je to napríklad s PN, ak nastúpi na PN už po podpísaní výpovede, pracovný pomer zaniká dňom, podľa výpovede, alebo až dňom ukončenia PN, ak by nasledoval po výpovednom dni?

ako sa rozhodne, ale na ÚP zaevidujú až po ukončení PN-ky.
Nakoľko manžel pracuje vo firme, kde sú problémy s výplatami, kedy je povinný zamestnávateľ mu dať poslednú výplatu? V posledný deň trvania pracovného pomeru, alebo v najbližší výplatný termín? (je zvykom, že výplata mešká cca dva týždne každý mesiac oproti výplatnému termínu v pracovnej zmluve).
záleží, ako to majú ošetrené v PZ - väčšinou to býva v najbl.výpl.termíne
Zamestnávateľ sa snaží obabrať kde sa len dá, preto chceme byť pripravení na všetko.

ďakujem pekne za každú radu...


v texte
veronikasad
06.09.11,15:45
Manžel dostal výpoveď po novele ZP, výpovedná doba mu začne plynuť od 1.10.2011.
Ak chce, aby mu vznikol nárok na odstupné, musí zamestnávatela požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou do začiatku plynutia výpovednej doby, t.j. do 31.8.2011.30.9.2011.
Zamestnávatel je povinný tejto žiadosti vyhovieť.

Ak PNka začne pred skončením prac.pomeru, a trvá aj po jeho skončení, dávku naďalej vypláca soc.poisťovňa.

Po skončení prac.pomeru môže byť začiatok PN do 7 kal. dní (tzv.ochranná doba).
VeronikaT
10.09.11,10:58
ešte by ma zaujímalo, ak odíde z práce s odstupným, nárok na podporu v nezamestnanosti bude mať odo dňa, kedy sa tam eviduje???
zamestnávateľ totižto odmieta súhlasiť s odstupným a hlavne tvrdí, že počas tých dvoch mesiacov, za ktoré berie odstupné, nemá nárok na podporu v nezamestnanosti. ja som však nič takéto nenašla a nezdá sa mi to...

zároveň mu teraz chce meniť zmluvu a dať mu tam konkurenčnú doložku, čo sa mi vidí ako čistá vypočítavosť...
ivka70
10.09.11,11:04
ešte by ma zaujímalo, ak odíde z práce s odstupným, nárok na podporu v nezamestnanosti bude mať odo dňa, kedy sa tam eviduje??? ANO
zamestnávateľ totižto odmieta súhlasiť s odstupným a hlavne tvrdí, že počas tých dvoch mesiacov, za ktoré berie odstupné, nemá nárok na podporu v nezamestnanosti. ja som však nič takéto nenašla a nezdá sa mi to... Zamestnavatel zavadza, ak ho zamestnanec poziada pisomne o odstupne namiesto vypovednej doby pred zaciatkom jej plynutia, musi mu vyhoviet.

zároveň mu teraz chce meniť zmluvu a dať mu tam konkurenčnú doložku, čo sa mi vidí ako čistá vypočítavosť... ziadnu zmenu zmluvy nie je manzel povinny podpisat, zmena prac. zmluvy je mozna len so suhlasom oboch stran

v texte