no name ltd
06.09.11,23:14
Zdravim, potrebujem poradit pri zaciatku prestavby 40 rocneho stvorcoveho domu. Viete mi poradit kde by som mohol najst nejake inspiracie,projekty atd. Chcel by som pristavit garaz z predu a vytvorit obytny priestor v podkrovi.Hlavne potrebujem poradit so strechou. Dakujem .
marleau
07.09.11,04:06
Pri takýchto "podkladoch" sa nedá pomocť skoro nič.
Ja keď budem (o dva roky) stavať (prerábka je o to horšia,že nepoznáme terajší stav),najprv si pozriem pozemok,jeho rozmery,svahovitosť,orientáciu S/J,potom si určím priority,ktoré by mal moj dom spĺňať a takto si to dám dohromady.
Pri staršom dome je potreba myslieť navyše na už existujúci stav,hlavne statiku,či tam náhodou nie je vedenie VN (náš prípad starého domu,keď VN bolo ťahané ponad stojaci dom a po 40 rokoch nebola možná rekonštrukcia) atď atď.
Hoďte sem nejaký plánik starého a niečo,čo chcete dosiahnuť po novom,určite sa podarí poradiť.
tomas_123
07.09.11,04:47
Jedine, co sa tu da poradit, je najst dobreho architekta. Pred piatimi rokmi som tiez prestavoval klasicky stvorec zo 60tych rokov. Prveho "architekta" som po 2 tyzdnoch poslal doprec, pretoze jedine, co za ten cas dokazal bolo spravit nejaky nacrt, ale o statikovi, pripadne o tom, ze by sam pomeral povodny dom som mohol iba snivat. Zobral stare plany domu a podla nich zacal robit nove. Pritom na povodnych planoch mal dom 10,00m x 10,00m, pricom v skutocnosti mal dom 10,47m x 10,00m a to si pan "architekt" ani nebol schopny vsimnut.

Cez znameho, ktory vlastni stavebnu firmu (a nakoniec stavbu aj realizoval) mi bol nasledne doporuceny iny architekt. Hned druhy den prisiel pozriet dom aj so statikom a dalsimi dvomi ludmi, stravili tam asi 10 hodin, vsetko presne zamerali, spravili sondaz, odkryli stropne hrady atd. Dalsi den sme spolu sedeli asi 6 hodin a vypytoval sa ma do detailov na vsetko ... aku mam predstavu o buducom dome, co vsetko by som tam chcel mat a aku mam zhruba predstavu o materialoch a cene. Spravil predomnou hruby nacrt. Vzdy po tyzdni sme sa stretli, skonzultovali, toto sa tahalo asi dva mesiace. Na konci som mal hotovy projekt s cenovou kalkulaciou.

Vzhladom nato, ze u starych domov moze nastat milion problemov (napr. v nasom pripade bolo treba komplet zhodit stropne hrady, pretoze cast uz bola prehnita, zosilnovat zaklady, ...) by som bez kvalitneho architekta a statika neriesil absolutne nic. Jedine co doporucujem je poriadne sa zamysliet nad tym, co od buduceho domu ocakavate, spravit si nejaky hruby nacrt a podobne. Keby som toto vsetko mal prichystane tak mozno usetrim mesiac na projektovani domu.
vratnik
07.09.11,05:15
Zužu
07.09.11,05:45
Keď sme kúpili starší dom /tiež štvorec/, tak sme sa s manželom tešili, že nebude treba veľa prerábať, vedeli sme čo chceme, len pár priečok zbúrať a postaviť nové a urobiť podkrovie. Zavolali sme architekta, vysvetlili čo chceme a do dvoch mesiacov sme mali projekt/samozrejme bolo tam viac konzultácií medzi nami a architektom/, ale keď som videla tie zmeny čo treba urobiť - zostali nám štyri obvodové múry a plafón /ten bol podľa statika dobrý, nebolo ho treba prerábať/, Už bývame, ale už nikdy by sme neprerábali starší dom /náš bol 30 ročný/. Bez architekta a statika určite sa netreba púšťať do prerábania. Ešte dodám, že predtým ako sme kúpili dom, mali sme predstavu čo chceme a boli sme v Pezinku pozrieť jeden dom - katalógový, je prístupný verejnosti. Veľmi sa nám páčil a niečo podobné sme si aj naplánovali.
no name ltd
08.09.11,16:22
Velmi pekne Vam dakujem za rady