joksi
07.09.11,11:22
Dobrý den,
včera som sa registroval na úrade práce, mám prísť koncom mesiaca pre rozhodnutie, mám nárok na podporu, mám zaslať na firmu biely papier - potvrdenie na nárok na dávku v nezamstnanosti, zamestnávatel mi povedal že to netreba posielať aby som zbytočne neplatil že oni to vybavia,
mám ísť na sociálnu poisťovnu a zdravotnú poisťovňu oznámiť že som nezamestnaný alebo až potom ako mi príde rozhodnutie z úradu práce, čiže až potom ako koncom mesiaca mi ho vydajú z úradu práce?
A posledná otázka, dnes som si zlomil malíček, treba to oznámiť úradu práce? Mám ho mať 3 týždne v klude čiže do toho dátumu ako pojdem pre rozhodnutie na úrad práce, lekár mi nevypísal PN, dostanem nejaké peniaze za Pn od býv alého zamestnávatela - ukončenie k 31.8 nakolko som pocul o nejakej ochrannej lehote, prípadne si to dať obodovať som pripoistený v Allianzi

ďakujem
Tweety
07.09.11,09:24
Dobrý den,
včera som sa registroval na úrade práce, mám prísť koncom mesiaca pre rozhodnutie, mám nárok na podporu, mám zaslať na firmu biely papier - potvrdenie na nárok na dávku v nezamstnanosti, zamestnávatel mi povedal že to netreba posielať aby som zbytočne neplatil že oni to vybavia,
mám ísť na sociálnu poisťovnu a zdravotnú poisťovňu oznámiť že som nezamestnaný alebo až potom ako mi príde rozhodnutie z úradu práce, čiže až potom ako koncom mesiaca mi ho vydajú z úradu práce?
A posledná otázka, dnes som si zlomil malíček, treba to oznámiť úradu práce? Mám ho mať 3 týždne v klude čiže do toho dátumu ako pojdem pre rozhodnutie na úrad práce, lekár mi nevypísal PN, dostanem nejaké peniaze za Pn od býv alého zamestnávatela - ukončenie k 31.8 nakolko som pocul o nejakej ochrannej lehote, prípadne si to dať obodovať som pripoistený v Allianzi

ďakujem
Na ZP pôjdeš až s rozhodnutím o zaradení do evidencie, teraz doklad o PN( prečo ho lekár nevypísal? žiadaj o vypísanie.) zanes na ÚP. Oni si od zamestnáv. vyžiadajú potvrdenie o tvojom VZ na nemocenské dávky. Nemocenské bude preplácať SP v rámci OD. Úraz si môžeš dať obodovať a žiadať Aliancz o plnenie.
Xanti
07.09.11,09:30
No ak Ti lekár dnešným dňom vystaví PN, tak dostaneš nemocenské dávky od SP, vyrátané z tvojho posledného zamestnania.
Doklady o PN treba zaniesť na SP, a kopiu dať na UP.
rodina1
07.09.11,09:42
... myslím si, že nakoľko je občan povinný do 8. kalendárnych dní zahlásiť na ZP každú zmenu, mal by ísť na ZP oznámiť, že je evidovaný na ÚP (veď už pri evidencii mu museli vydať "kartičku" uchádzača o zamestnanie a s touto kartičkou treba ísť na ZP, kde si ju ofotia a všetko bude v poriadku)
Tweety
07.09.11,09:46
Jarmilka nie, na ZP pôjde až s rozhodnutím z ÚP. Až to je právoplatný doklad o jeho zaradení do evidencie.
rodina1
07.09.11,09:49
Jarmilka nie, na ZP pôjde až s rozhodnutím z ÚP. Až to je právoplatný doklad o jeho zaradení do evidencie.
Vieš, Majka, nechcem sa hádať, ale som tiež nezamestnaná, a na ZP som išla už s kartičkou uchádzača o zamestnanie.
Tweety
07.09.11,09:50
Vieš, Majka, nechcem sa hádať, ale som tiež nezamestnaná, a na ZP som išla už s kartičkou uchádzača o zamestnanie.
ANi ja, ale je to tak. ZP potrebuje rozhodnutie o zaradení do evidencie. Rovnaký postup je pri vyradení z evidencie, tiež príde do ZP s rozhodnutím o vyradení.
rodina1
07.09.11,09:52
:):(:D
joksi
07.09.11,10:12
Len pre info:

volal som na úrad práce, na sociálnu aj zdravotnú poisťovnu s aide až po Rozhodnutí z úradu práce, to mi bude vydané 28.9 a obe poisťovne vedia že majú na to 30 dní eiže až potom tam pôjdem, ohladom mojej PN , lekár mi ju mal vystaviť a dostanem nemocenské, nakoľko 7 dní je ochranná lehota, pani na úrade povedala že pn treba hlásiť na úrade a v poistovni vtedy ak by som sa nemohol dostaviť toho 28 to by bol problém ak by som nemal PN, este vás poprosím 1 vec, povedala mi že je na mne ci si vypýtam tú Pn a nahlásim ju na úrade a na poistovni ci chem dostat nemocenské, lebo podporu na ktorú mám nárok - tá bude asi vo vyššej sume, neviete mi prosím poradit ako sa vypocíta výška nemocenského- ? ci sa mi to oplatí hlásiť, podpora sa oddiali o tú dobu, počas ktorej budem na PN a bude mi vyplácané nemocenské,tiež si chcem dať obodovať od poistky čo mám vdaka
Xanti
07.09.11,10:14
Nemocenské je 55% z cca hrubej mzdy,
podpora je 50% z hrubej mzdy.
Pozor PN musí byť vystavená dnes, ked bude zajtra bude zbytočná.
Čas letí.
Tweety
07.09.11,10:16
Nemocenské je 55% z cca hrubej mzdy,
podpora je 50% z hrubej mzdy.
Pozor PN musí byť vystavená dnes, ked bude zajtra bude zbytočná.
Čas letí.
Áno, tak, OD končí dnešným dňom. ALe lekár Ti môže do troch dní vystaviť aj so spiatočným dátumom od 7.9.
joksi
07.09.11,10:24
volal som na sociálnu poisťovnu PN treba mať vystavenú dnes a dnes odovzdanú na úrade práce, sociálnej poistovni dnes prípadne zajtra, otázne je či sa to oplatí brať to je na mojom zvážení mi povedala pani na úrade aj na sociálnej poistovni, podla toho čo píše XANTI sa mi oplatí nemocenské čiže vybaviť si PN dnes ísť za lekárom a dať si potvrdiť, už sa to do zápočtového nedopíše, prípadne sú tam obmedzenia oprit stavu kedy by som bol len nezamestnaný?

ďakujem
Xanti
07.09.11,10:25
No počas vyplácania PN sa nevypláca podpora v nezamestnanosti, takže ak budeš PN 3 týždne tak vyplácanie podpory sa Ti o toľko posunie. Takže dlhšie budeš mať príjem.
Tweety
07.09.11,10:25
volal som na sociálnu poisťovnu PN treba mať vystavenú dnes a dnes odovzdanú na úrade práce, sociálnej poistovni dnes prípadne zajtra, otázne je či sa to oplatí brať to je na mojom zvážení mi povedala pani na úrade aj na sociálnej poistovni, podla toho čo píše XANTI sa mi oplatí nemocenské čiže vybaviť si PN dnes ísť za lekárom a dať si potvrdiť, už sa to do zápočtového nedopíše, prípadne sú tam obmedzenia oprit stavu kedy by som bol len nezamestnaný?

ďakujem
Samozrejme, že sa Ti to oplatí, za čas na PN dostaneš nemocenské, ale nebudeš poberať podporu,( tá sa poberaním nemocenského preruší, zastaví) potom, po skončení PN začneš poberať podporu. Ak by si nebol na pN, dostaneš len podporu.
Xanti
07.09.11,10:29
Ešte ako som písala,
doktor ti dá 3 papiere o PN, zelený si necháš, červený a čierny odovzdáš na SP. A fotokopiu PN odovzdáš na UP.
brčko
07.09.11,10:50
či je vyššie nemocneské ako podpora záleží aký si mal plat, teda hr.mzdu v posledných 2rokoch.

podpora sa ráta z posl. 2rokov pred zaevidovaním z HM, je 50% a ráta sa z vyššieho vym.základu t.č. maximulne cca z mesačného vym.základu tuším niečo cez 2300eur (nie je to presná suma).
nemocneksé je prvé 3dni 25% z denného vym.základu, od 4tého dna 55% z denného vym.základu, no max. z vym.základu cca 1116,75eur.

a tiež radšej ked pôjdeš na soc.poistovnu s pn-kou (v čase vychádzok :) ), tak sa zastav aj vo dverách, kde si požiadal o podporu, aby aj oni vedeli, že budeš poberať nemocenské a pozastavili ti poberanie podpory (aj ked možno ti ju zatial ani nepriznali). Lebo už som počula prípady, že im vyplatili aj nemocenské a aj podporu, info o poberaní nemocneského sa do vedlajích dverí nedostalo a následne chceli vrátiť podporu.

kopiu pn treba do 3dní doručiť na up, uknčenie den po ukončení pn myslím (ak si sa mal predtým hlásiť na up)

čo sa týka zdr. postovne, tiež som to nahlasovala až s rozhodnutím o zaevidovaní na up + zápočtovým listom. Aj ked je pravda, že zákon to vyžaduje do 7dní, ale v ZP toto nežiadajú tak striktne, lebo vedia, že toto sa nedá dodržať, ak to chcú mať aj zdokladované.

V soc.poistovni okrem uplatnenia nároku si na nemocneské, nič neriešiš, lebo od ukončenia prac.pomeru už ti netrvá žiadne poistenie v soc.poistovni.
joksi
07.09.11,10:51
volal som známej do ALlianzuke som pripoistený,

oplatí sa mi ísť k lekároovi a nech ma dá na PN na 22 dní ako úraz aby s mi to obodovalo potom treba na úrad práce a soc poisťovnu, v konečnom dôsledku výhoda - dostname viac penazí, predĺži sa mi podpora, toto využívajú skorej starší ludia mi bolo povedané nevýhody, musím byť doma pocač pn okrem vychádzok ak mi da lekár,
joksi
07.09.11,11:03
hm čiže dilema
výhody:
vyššie dávky
peniaze od pripoistenia z Allianzu
predĺženie poberania podpory / ak si nenajdem prácu/

a nevýhoda že musím byť 3 týždne doma, respektíve po dobu na ktorú mi určí lekár PN ak by mi teda nedal vychádzky na pár hodín čo pochybujem, čiže domáce väzenie :)
joksi
07.09.11,11:07
a tak zase mám čas do rozmyslenia ako tu niekto písal že lekár mi Pn moze dať so spätným dátumom 3 dni, to stačí aj pre úrad?
ja totižto do ALlianzu na úrazové poistenie potrebujem mať pn 22 dní aby mala aspon tak neviem či ju lekár dá kedže mi ju automaticky nedal, mám zlomený malíček a zafixované, nie zlomene, mám mať klud nenamáhať
vďaka
Tweety
07.09.11,11:08
hm čiže dilema
výhody:
vyššie dávky
peniaze od pripoistenia z Allianzu
predĺženie poberania podpory / ak si nenajdem prácu/

a nevýhoda že musím byť 3 týždne doma, respektíve po dobu na ktorú mi určí lekár PN ak by mi teda nedal vychádzky na pár hodín čo pochybujem, čiže domáce väzenie :)
Tak si vyber, čo si myslíš, že je pre Teba výhodnejšie. Ja by som osobne brala prvú možnosť.
Katy a R
07.09.11,11:16
a tak zase mám čas do rozmyslenia ako tu niekto písal že lekár mi Pn moze dať so spätným dátumom 3 dni, to stačí aj pre úrad?
ja totižto do ALlianzu na úrazové poistenie potrebujem mať pn 22 dní aby mala aspon tak neviem či ju lekár dá kedže mi ju automaticky nedal, mám zlomený malíček a zafixované, nie zlomene, mám mať klud nenamáhať
vďaka

no tak, ja by som sa na to nespoliehala (na tie tri dni) ... lekár môže, ale aj nemusí. Je na ňom, odkedy ťa vypíše .. a či vôbec vypíše :confused::mee:

doplním ešte ... PNku vypisuje obvodný lekár (chirurg môže doporučiť - v tvojom prípade;))
joksi
07.09.11,11:37
vypisuje to ošetrujúci lekár čo ma vyšetril - chirurg áno?
ďakujem všetkým za rady, aspon viem čo a a ko funguje ale predsa len nepôjdem sa vypísať na Pn, peniaze sa síce hodia aj ten mesiac navyše ale plánujem byť nezamestnaný max 2-3 mesiace a potom sa zamestnať v zahraničí aj ponuky nejaké mám čiže to predĺženie v tomto prípadne sa mi nehodí, som mladý človek, odrobil som 10 rokov kuse bez Pn , potrebujem si oddýchnuť a hlavne čo zavážilo je to že nemusím byť doma zavbrtý, chystám sa na dovolenky, výlety a nie byť doma 3 týždne zavretý, chodiť môžem, čiže tú Pn nechám asi tak v tomto prípade, snáď mvyjde aj počasie na výlety :)