Koreniny Macek
09.09.11,05:32
V súkromnej firme pracujem ako ekonom aj so všetkými administratívnymi prácami okolo firmy. Koncom augusta si ma zavolal majiteľ s tým , že účtovníctvo pre firmu budu robiť iná firma a ponukol mi menej platenú prácu - 2 dni administratíva a tri dni ako majster vo výrobe. Ja som túto ponuku neprijala a požiadala som ho nech mi dá výpove´d dohodou k 30.09.z nadbytočnosti podla §63 odst.1 b.Vo firme pracuje 12 rokov. Prináležalo by mi odstupné vo výške 3 mes.priem.platu a výpovedná lehota by bola 3 mesiace. Ja však vo firme nechcem zotrvať cez výpovednú dobu.Aký dopis treba napísať pred uplynutím výpovednej doby.?,
VieraPopluharova
09.09.11,04:09
V prípade, že Vám ešte nebola doručená žiadna výpoveď a bolo Vám to oznámené len ústne a nebola o tom spísaná dohoda hneď na mieste, máte právo žiadať o písomné oznámenie výpovede, v prípade, že Vám zamestnávateľ doručí výpoveď už podľa Vami citovaného §.... nie dohodou, máte možnosť 15 dní pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa , aby sa pracovný pomer skončil dohodou - odporúčam písomne. Takejto žiadosti je zamestnávateľ podľa nového zákonníka práce povinný vyhovieť a v tom prípade Vám patrí odstupné vo výške , ktorá je násobkom priemerného mesačného zárobku krát počet mesiacov koľko by mala výpoveď trvať. Vo Vašom prípade odpracovaných 12 rokov by šlo o odstupné 3 mesiacov v zmysle zákonníka práce, v prípade ak máte pracovnú zmluvu, že Vám patrí odstupné zaktvene v kolektívnej zmluve a je vyššie ako 3 mesiace, máte nárok na odstupné zakotvené v platnej kolektívnej zmluve.
Koreniny Macek
09.09.11,04:14
Výpove´d si mám napísať sama sebe,lebo začal argumentovať tým , že som neprijala ponúknuté miesto a vraj ja dávam výpove´d.Ja trvám na výpovedi z naddbytočnosti.
KEJKA
09.09.11,04:30
výpoveď z nadbytočnosti môže dať iba zam-eľ. Takže zotrvať treba na mieste a bez písomného súhlasu zam-ca nemôže byť upravený plat, či podmienky.
drobeceva
09.09.11,04:34
súhlas s príspevkom č. 2 - až na tú 15-dňovú lehotu?
Z každej strany lúskam par. 76, odst. 2 - a lehotu tam nevidím.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
VieraPopluharova
09.09.11,04:49
Výpove´d si mám napísať sama sebe,lebo začal argumentovať tým , že som neprijala ponúknuté miesto a vraj ja dávam výpove´d.Ja trvám na výpovedi z naddbytočnosti.


Zákonník práce nové znenie od 1.9.2011: §63 ods. 2 -zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, alebo z dôvodu pre ktorý možno pracovný pomer okamžite skončiť, iba vtedy ak:
a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať a to ani na kratší pracovný čas , ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce ( toto si Váš zamestnávateľ nesplnil predpokladám, nakoľko Ste mala zakotvené v pracovnej zmluve ekonom a administratívne práce a nie len administratívne práce)

b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce, alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto prácu

V tomto prípade mám zato, že Vaše dohodnuté pracovné miesto bolo , bolo miesto na úseku ekonomickom ako ekonóm + administratívne práce a nie ako administratívny pracovník, prípadne pracovník vo výrobe, to znamená, že zamestnávateľ Vám mal ponúknuť prácu ako pomocný ekonóm + administratíva, prípadne administratíva + prípravné práce na úseku ekonomickom, ale to už polemizujem.

Zamestnávateľ sa rozhodol zrušiť pracovné miesto ekonóma a tu ide o organizačné dôvody podľa §63 ods. 1 písm. b a nech dôkazne preukáže , že nie. Nedajte sa pritlačiť k výpovedi z vlastného dôvodu.

Ja osobne by som napísala žiadosť, aby Vám zamestnávateľ dal výpoveď dohodou zo strany zamestnávateľa v zmysle § 63 ods.1 písm.b) a ako dôvod by som uviedla, že zamestnávateľ vykonal organizačné zmeny, kde sa ruší Vaša pozícia a nenavrhol Vám resp. neponúkol adekvátne miesto , ktoré by zodpovedalo miestu výkonu práce uzatvoreného v pracovnej zmluve, čím Vám prináleží riadne odstupné. No najskôr by som sa snažila o dohodu bez tejto žiadosti, nakoľko dôkazne bremeno, že zamestnávateľ naozaj robí organizačné zmeny, ktoré sa týkajú Vašej pracovnej pozície bude na Vás ak by Vám nevyhovel.
VieraPopluharova
09.09.11,04:54
súhlas s príspevkom č. 2 - až na tú 15-dňovú lehotu?
Z každej strany lúskam par. 76, odst. 2 - a lehotu tam nevidím.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

Hej, súhlasím s pripomienkou, mala som napísať z pravidla 15 dní pred, ale nie je stanové v tomto §-fe.
Koreniny Macek
09.09.11,05:44
Kedže si mám sama sebe napísať výpoved, tak som napísala do tlačiva "Dohoda o skončení pracovného pmmeru " toto:
z dôvodu: dohody o ukončení prac.pomeru podla §60 ZP z dôvodu zrušenia pracovného miesta mzdár -účtovník k 30.09.2011 podla § 63 odst.1 pís.b
Môže byť takáto formulácia?
drobeceva
09.09.11,05:54
za predpokladu, že dohode predchádza výpoveď
VieraPopluharova
09.09.11,06:00
Kedže si mám sama sebe napísať výpoved, tak som napísala do tlačiva "Dohoda o skončení pracovného pmmeru " toto:
z dôvodu: dohody o ukončení prac.pomeru podla §60 ZP z dôvodu zrušenia pracovného miesta mzdár -účtovník k 30.09.2011 podla § 63 odst.1 pís.b
Môže byť takáto formulácia?


Ano môžeš si to napísať, ale len v tom prípade, že si už dostala písomnu výpoveď,
to je to čo som už písala vyššie, že môžeš požiadať zamestnávateľa o výpoveď dohodou podľa cit. §-fu ak maš informáciu, že ide o zrušenie z organizačných dôvodov.Mala by si počkať na výpoveď od zamestnávateľa a trvať na tom, aby Ti ju dal on.
Ty ako zamestnanec nemôžeš si dať vypoveď sama sebe z organizačných dôvodov, ale ak dostaneš výpoveď a máš vedomie o tom, že ide o organizačné dôvody, tak potom máš právo požiadať zamestnávateľa o vypoveď dohodou v zmysle organizačných zmien.
drobeceva
09.09.11,06:04
Ty ako zamestnanec nemôžeš si dať vypoveď sama sebe z organizačných dôvodov, ale ak dostaneš výpoveď a máš vedomie o tom, že ide o organizačné dôvody, tak potom máš právo požiadať zamestnávateľa o vypoveď dohodou v zmysle organizačných zmien.[/QUOTE]


Ja som to pochopila tak, že ona je tá osoba, ktorá je kompetentná -takže v mene z-ľa si ma výpoveď napísať. Je to tak, či?
Koreniny Macek
09.09.11,06:13
Ano, ja som osoba , ktoráv mene zamestnávateľa si má napísať výpoved.
Koreniny Macek
09.09.11,07:03
ďakujem Vám všetkým za rady,dúfam , že s Vami sa nelúčim, len s firmou.
VieraPopluharova
09.09.11,07:03
Ano, ja som osoba , ktoráv mene zamestnávateľa si má napísať výpoved.

Tak môžeš, tak ako si napísala a pripomenula "drobeceva", prepáč ja som to chápala, že chceš dať výpoveď ako zamestnanec dobrovoľne.
KEJKA
09.09.11,07:52
Ano, ja som osoba , ktoráv mene zamestnávateľa si má napísať výpoved.
:) no keby si to mala naozaj napísať v mene zamestnávateľa, tak je to O.K. proste by si ju napísala a dala mu podpísať. Fungovalo by to, akoby si zastúpila jeho sekretárku.
Ja som pochopila zadanie tak, že si máš ty sama za seba napísať výpoveď a to práve nesmieš.

Ale myslím, že už som mimo témy, a problém je aspoň teoreticky vyriešený.
Držím palce.
bertik1
02.01.12,07:08
Prosím vás pekne o radu, zamestnávateľ zrušil k 31.12.2011 prevádzku, kde mal jedného zamestnanca, ktorý bol od 18.10. na PN. Začiatok PN ako aj prechodku za 10/2011 nám doručil, ale to bolo všetko. Do dnešného dňa nevieme, či je stále PN... Potrebujeme s ním skončiť pracovný pomer. Keďže pred nástupom na PN závažne porušil pracovnú disciplínu, na ktorú bol písomne upozornený ( na základe toho išiel na PN), chcem sa spýtať, či môžem s ním k 31.12.2011 ukončiť PP podľa paragrafu 68 za porušenie pracovnej disciplíny - jednak už bol upozornený, nedal nám vedieť, čo je s ním a nereaguje na telefonáty. Vopred ďakujem za radu.
mimosin
02.01.12,13:38
bertik1
A/ Zrušenie prevádzky
Ak zamestnávateľ zrušil prevádzku, je naplnený dôvod na skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa:
- v zmysle § 63 ods. (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a/ zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť – t.j. Váš prípad.

- v súlade s § 64 ods. (3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi
z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) ZP - môžete dať výpoveď aj počas dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.

Od 1.9.2011 – nie je možný súbeh výpovednej doby a vyplatenia odstupného. Zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

B/ Okamžité skončenie pracovného pomeru
Zamestnanec závažne porušil pracovnú disciplínu ešte v októbri 2011, pred nástupom na PN t.j . 18.10.2011. Prečo ste skôr nekonali a čakali až do 2.1.2012. Je potrebné presne vypočítať lehotu v zmysle § 68 ods. 2/.

§ 68 ods. 2/ Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.

Lehota uvedená v § 68 ods. 2/ ZP – nie je poriadková, ale prekluzívna, čo znamená, že ak zamestnávateľ zmešká túto lehotu, je okamžité skončenie pracovného pomeru neplatné.
Nakoľko ste sa v priebehu dvojmesačnej prekluzívnej lehoty dozvedeli o dôvode okamžitého skončenia pracovného pomeru a svoje právo ste nevyužili, nemôžete už okamžité skončenie pracovného pomeru uplatniť v rámci jednoročnej objektívnej lehoty.

Ak sa zamestnanec bude domnievať, že dôvody na okamžité skončenie pracovného pomeru neboli dané, môže sa obrátiť na súd so žalobou o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru a dokazovanie je na strane zamestnávateľa. Treba si zvážiť silu Vašich dôkazov a dodržať všetky ust. ZP.


bertik1
05.01.12,10:24
mimosin
Ďakujem za odpoveď.
Takže v našom prípade mi neostáva nič iné, len mu poslať výpoveď podľa 63.1a do konca januára a od 1.2.2012 mu začne plynúť 1-mesačná výpovedná doba, keďže u nás pracoval menej ako jeden rok. Tým pádom nemôže SZČO zrušiť živnosť do konca februára, pokiaľ bude mať "štatút" zamestnávateľa. Alebo sa mýlim.
Ďakujem pekne
mimosin
05.01.12,11:54
Áno, veď je naplnený dôvod na skončenie v súlade s § 63 ods. 1/a/, je potrebné mu poslať výpoveď poštovým úradom na doručenku „do vlastných rúk“, aby ste mali doklad, že ju prevzal.

Výpovedná doba je jeden mesiac, ak pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede trval menej ako jeden rok.
Zrušenie živnosti – obráťte sa na živnostenský úrad.