DrPepper
09.09.11,06:12
Chcel by som poschodovy dom ale nemam ani predstavu ake kurenie by bolo v takom dome najlepsie a aky kotol na to pouzit. poradte jednalo by sa konkretne o kompakt 48 od prodomu. dakujem
alltracboy
09.09.11,05:25
najlacnejsie je klasicke radiatorom. K tomu nizkoteplotny kotol. Pokial chces podlahove, tak by som uvazoval aj nad inou alternativou ako plyn, lebo odteraz si zakaznik plati sam pripojku. Kurenie je znacne indiviualna vec, lebo niekomu nevadi sekat pred zimou drevo, pokial sa chapeme. Sam sa musis rozhodnut ci chces komfort, alebo setrit. Na margo toho kurenia, tak kolega dal do poschodoveho domu podlahovku aj na poschodie. vyslo to cca 6tis eur.
mendo933
09.09.11,06:10
Mam poschodovy a tiez vsade podlahovku a vyslo to tak isto ako keby som daval radiatory.Ak by som dal klasicke pex-alpex 16x2 rury a lacnejsie rozdelovace tak by to vyslo este lacnejsie
PS: tychto tem o kureni je tu milion
DrPepper
09.09.11,06:36
zatial diky
DrPepper
09.09.11,06:38
Mam poschodovy a tiez vsade podlahovku a vyslo to tak isto ako keby som daval radiatory.Ak by som dal klasicke pex-alpex 16x2 rury a lacnejsie rozdelovace tak by to vyslo este lacnejsie
PS: tychto tem o kureni je tu milion
a ake rurky si tahal a kotol mas kondenzacny?
DrPepper
09.09.11,07:52
najlacnejsie je klasicke radiatorom. K tomu nizkoteplotny kotol. Pokial chces podlahove, tak by som uvazoval aj nad inou alternativou ako plyn, lebo odteraz si zakaznik plati sam pripojku. Kurenie je znacne indiviualna vec, lebo niekomu nevadi sekat pred zimou drevo, pokial sa chapeme. Sam sa musis rozhodnut ci chces komfort, alebo setrit. Na margo toho kurenia, tak kolega dal do poschodoveho domu podlahovku aj na poschodie. vyslo to cca 6tis eur.
len poschodie alebo cely dom?
alltracboy
09.09.11,17:47
cely dom
nordero
09.09.11,18:07
DAJ INFRAVYKUROVANIE A NETREBA TI ANI KOTOL ANI KOMIN ANI NIJAKU PODLAHOVKU A MAS TO ZA POL.CENU,,,,
Indeed
09.09.11,18:13
Infra vykurovanie je dobre pre toho, kto má rád sálavé teplo,

dalo by sa to prirovnať k sálavému teplu slnka,ktoré svieti na pravé poludnie

keď teplomer ukazuje nad 30 °C

nie každému je takéto intenzívne teplo príjemné.

Teda mne rozhodne nie, ja by som dal prednosť podlahovému kúreniu na prízemí + dokurovanie krbom ,

na poschodí výduchy z krbu + max jeden radiator v miestnosti, kde chcete mať najteplejšie.
tienik
09.09.11,18:38
Infra vykurovanie je dobre pre toho, kto má rád sálavé teplo,

dalo by sa to prirovnať k sálavému teplu slnka,ktoré svieti na pravé poludnie

keď teplomer ukazuje nad 30 °C

nie každému je takéto intenzívne teplo príjemné.

Teda mne rozhodne nie, ja by som dal prednosť podlahovému kúreniu na prízemí + dokurovanie krbom ,

na poschodí výduchy z krbu + max jeden radiator v miestnosti, kde chcete mať najteplejšie.


nechem provokovat, lae odkial mas tieto "exportne" informacie?
Infrakureni som uz co to naprojektoval aj zprevadzkoval ale to co je vonku na obed pri 30 stupnoch som nezazil :-)

Ono vies, nie je infrapanel, ako infrapanel. Tie dobre iste nestoja polovicu podlahovky.

A na zaver, kazde - aj to najlepsie kurenie sa da do..bat zlym navrhom a zlou realizaciou, tak pozor na to.
cervig01
09.09.11,19:41
to je asi taká otázka ako ,, ktorým auto sa ide najlepsie do talianska?

Na aspoň trocha korektnú odpoveď je potrebné poznať aspoň základné vstupné paramatre.

1.) projektovanú tepelnú stratu RD , prípade ju prepočitať ak sa zmenila skladba konštrukcií počas výstavby hrubej .
2.) dostupnosť inžinierskych sietí, či je dostupný plyn, alebo iba el. energia príp iné zdroje tepla
3.) aký komfort od sýstému kúrenia očákavate
4.) a v neposlednom rade koľko vlastne chcete investovať do systému ústredného kúrenia

potom sa možme baviť o nejakých konkrétnych možnostiach systémov pre úk pre váš RD
DrPepper
11.09.11,03:37
to je asi taká otázka ako ,, ktorým auto sa ide najlepsie do talianska?

Na aspoň trocha korektnú odpoveď je potrebné poznať aspoň základné vstupné paramatre.

1.) projektovanú tepelnú stratu RD , prípade ju prepočitať ak sa zmenila skladba konštrukcií počas výstavby hrubej .
2.) dostupnosť inžinierskych sietí, či je dostupný plyn, alebo iba el. energia príp iné zdroje tepla
3.) aký komfort od sýstému kúrenia očákavate
4.) a v neposlednom rade koľko vlastne chcete investovať do systému ústredného kúrenia

potom sa možme baviť o nejakých konkrétnych možnostiach systémov pre úk pre váš RD
ja som len chcel vediet nazor ludi kto ma ake kurenie a ci je s nim spokojny to co mi tu hovorite vy to dokazu povedat v hociktorej firme ktora sa zaobera predajom alebo montazou kureni. chcel som iba laicky nazor na jednotlive druhy kurenia, aole aj tak diky ze ste sa ozvali
pavol54
11.09.11,04:38
Si sa mohol zrovna spýtať ako sú spokojní užívatelia s kotlom kompakt 48 pri rôznych druhoch vykurovania.
rudopp
11.09.11,05:25
ja som len chcel vediet nazor ludi kto ma ake kurenie a ci je s nim spokojny to co mi tu hovorite vy to dokazu povedat v hociktorej firme ktora sa zaobera predajom alebo montazou kureni. chcel som iba laicky nazor na jednotlive druhy kurenia, aole aj tak diky ze ste sa ozvali

Spočítaj si na 10 rokov (plyn/elektrinu/drevo) :
- investície
- prevádzkové náklady
- komfort obsluhy
- porovnaj.
( teraz je 1 m3 plynu cca 10,5kWh = za plyn okolo 55-65 % ceny ako za elektrinu / ak je tam trubka - plynu je vždy dosť - - elektrinu treba preveriť ( na kúrenie pozri HDO tarifu )

PS
Nechci aby toto niekto urobil za teba - ide predsa o tvoje peniaze:D.
DrPepper
12.09.11,16:10
Si sa mohol zrovna spýtať ako sú spokojní užívatelia s kotlom kompakt 48 pri rôznych druhoch vykurovania.
kompakt 48 ale nieje kotol, je to totiz dom
DrPepper
12.09.11,16:13
Spočítaj si na 10 rokov (plyn/elektrinu/drevo) :
- investície
- prevádzkové náklady
- komfort obsluhy
- porovnaj.
( teraz je 1 m3 plynu cca 10,5kWh = za plyn okolo 55-65 % ceny ako za elektrinu / ak je tam trubka - plynu je vždy dosť - - elektrinu treba preveriť ( na kúrenie pozri HDO tarifu )

PS
Nechci aby toto niekto urobil za teba - ide predsa o tvoje peniaze:D.
ale ja nechcem aby niekto robil nieco za mna len chcem vediet ake kurenie kto ma a ako je s nim spokojny a ci a za ake by ho vymenil. kapiš?
tienik
12.09.11,18:25
OK, takze podme k teme.
Ja ziadne svoje kurenie este nemam, ale tak do roka mat budem :-)
Budem mat konkretne elektricke infrapanely. Kedze som uz dakych "par" kusov vyprojektoval a niektore sledujem aj v realnej prevadzke dovolujem si zodpovedne prehlasit ze z mojho pohladu je to doposial najprijemnejsi zdroj tepla pre RD. Detaily som uz tu na fore popisoval, opakovat sa nebudem, ak chces - da sa vyhladat.
DrPepper
15.09.11,03:15
OK, takze podme k teme.
Ja ziadne svoje kurenie este nemam, ale tak do roka mat budem :-)
Budem mat konkretne elektricke infrapanely. Kedze som uz dakych "par" kusov vyprojektoval a niektore sledujem aj v realnej prevadzke dovolujem si zodpovedne prehlasit ze z mojho pohladu je to doposial najprijemnejsi zdroj tepla pre RD. Detaily som uz tu na fore popisoval, opakovat sa nebudem, ak chces - da sa vyhladat.
dakujem takto som si to predstavoval
tienik
15.09.11,15:04
neni zac, ak by si potreboval viac info, kludne sa pytaj.
Ale tym padom ze som elektrikar, tak vidim len na kurenia pomocou tohoto media.