8andrej8
09.09.11,07:14
Dobrý deň,
kúpil som si notebook v jednom eshope na dobierku cez slov. poštu. O dva dni som našiel lepší notebook za tú istú cenu, pôvodnú objednávku som chcel stornovať, ale už bola odoslaná, tak som sa pýtal či môžem na pošte neprevziať balík a vrátiť ho hneď späť. Bolo mi povedané, že musím balík prevziať a odoslať ho naspäť, inak to bude falošná objednávka a eshop ma môže sankcionovať až 20€ a ak je notebook nad 300€ ( čo je ), tak až 3 násobne viac.
Chcem sa preto opýtať či má eshop právomoc aby takto postupoval?
ďakujem
laurin
09.09.11,05:24
Ked balik prevezmes musis ho najprv zaplatit a o to podla mna predajcovi ide ked Ti takto poradil.
Ja by som ho nepreberal.
Maju na stranke v obchodnych podmienkach uvedene ze Ta mozu sankcionovat?
Scot2
09.09.11,10:32
balík prevezmi a zo zákona máš právo tovar vrátiť do 7 dní od prevzatia bez udania dôvodu takže balík zober a hneď aj pošli:) ešte si prečítaj ako postupovať pri odoslaní že ako ti vrátia peniaze a tak... najlepšie bude keď ho ani nerozbalíš potom by si mohli nájsť nejakú zámienku.... inak všetko potrebné nájdeš v ich informáciach, zmluvy, reklamácia atď.. aj odpoveď na to či ťa môžu pokutovať čo si myslím že môžu....
GabiZ
09.09.11,10:39
Tým že došlo k uskutočneniu objednávky, došlo k uzatvoreniu kúpnej zmluvy podla Občianskeho zákonníka. A teda zákazník je povinný tovar prevziať a zaplatiť.
Zákon o ochrane spotrebiteľa umožňuje zákazníkovi tovar vrátiť do 7 dni OD PREVZATIA. Neumožňuje mu tovar neprevziať. Neprevzatím tovaru sa právo na vrátenie tovaru bez udania dôvodu nedá uplatniť.
Kupujúci môže podať zákazníkovi výzvu by si na svoje náklady prišiel prevziať tovar, nakoľko je povinný si ho prevziať podľa kúpnej zmluvy. V prípade ak si tovar neprevezme v náhradnej lehote, môže predávajúci podať žalobu na príslušný súd, teda návrh na vydanie platobného rozkazu, nakoľko zasielka bude považovaná po odovzdaní do súdnej úschovy za odovzdanú.