kezeso
09.09.11,09:52
Pre lepšiu objasnenosť opíšem náš zámer.
Sme vlastníci dvoch parciel o veľkosti 3 ha. Je nás 18. Rozhodol som sa ešte s ďalším a oslovili sme ostatných s zámerom, že na týchto pozemkoch vybudujeme komunikáciu a všetky IS. Celkové náklady po vyjadrení jednotlivých projektantov dosiahnu 400 000 €.
Momentálne čakám odpovede ostatných spoluvlastníkov, ako sa vyjadria k nášmu zámeru, nakoľko sa jedná o značné náklady. Ja to odhadujem tak, že bude treba vynaložiť asi 15 €/m2, aby sme vybudovali IS a komunikáciu.
V čom mi môžete poradiť? V súčasnosti sa jedná o poľnohospodársku pôdu, ktorá nie je v intraviláne obce. Predbežne máme prísľub starostu, že nám obecné zastupiteľstvo poskytne súhlas k vytvoreniu stavebných parciel. Máme žiadať z poverenia obce o vyňatie z pôdneho fondu krajský pozemkový úrad, alebo bude lepšie geometrickým plánom rozdeliť parcely na jednotlivých vlastníkov, pritom vyčleniť pozemok pod plánovanou miestnou komunikáciou a následne vybavovať vyňatie pod komunikáciou /za to sa neplatí/ a vyňať jednotlivé stavebné parcely cestou okresného pozemkového úradu?
Viem, že je to komplikované, ale ten, kto ovláda túto problematiku, sa nechce len tak baviť na danú tému. Ja sa ani nečudujem, je to jeho know-how.
Druhý prípad sa nám môže stať vtedy, ak niektorí spoluvlastníci nebudú ochotní zúčastniť sa nášho projektu. Čo robiť v takom prípade? Zistil som, že sa dá vysporiadať podielové vlastníctvo zmluvou a vyhotovením geometrického plánu a fakticky zanesením do katastra. Problém je vtom, že pri delení na menšie parcely ako 2000 m2 sa orná pôda deliť nemôže. Samozrejme sa to týka nás, kde chceme deliť na menšie parcely ako 900 m2. Čo v takom prípade? Veľmi ďakujem za každú radu
jezo421
09.09.11,09:09
U nas to prebiehalo nasledovne: rozparcelovanie, vybavenie uzemneho rozhodnutia pre vsetky parcely (spolocne), vybavovanie stavebnych povoleni. Vynatie pody prebiehalo az po nadobudnuti pravoplatnosti uzemneho, teda v stadiu vybavovania SP. Pri deleni som nebol. Povodne bola luka delena na 4 pasy po cca 3000m2, tie sa podelili na parcely okolo 600m2 + casti potrebne pre cesty. Takze urcite sa to da aj na mensie casti ako 2000m2. Vyhodou bolo, ze u nas sa okolo toho angazoval starosta a navyse uz bola luka zahrnuta v uzemnom plane.
rudopp
09.09.11,09:15
Pre lepšiu objasnenosť opíšem náš zámer.
Sme vlastníci dvoch parciel o veľkosti 3 ha. Je nás 18. Rozhodol som sa ešte s ďalším a oslovili sme ostatných s zámerom, že na týchto pozemkoch vybudujeme komunikáciu a všetky IS. Celkové náklady po vyjadrení jednotlivých projektantov dosiahnu 400 000 €.
Momentálne čakám odpovede ostatných spoluvlastníkov, ako sa vyjadria k nášmu zámeru, nakoľko sa jedná o značné náklady. Ja to odhadujem tak, že bude treba vynaložiť asi 15 €/m2, aby sme vybudovali IS a komunikáciu.
V čom mi môžete poradiť? V súčasnosti sa jedná o poľnohospodársku pôdu, ktorá nie je v intraviláne obce. Predbežne máme prísľub starostu, že nám obecné zastupiteľstvo poskytne súhlas k vytvoreniu stavebných parciel. Máme žiadať z poverenia obce o vyňatie z pôdneho fondu krajský pozemkový úrad, alebo bude lepšie geometrickým plánom rozdeliť parcely na jednotlivých vlastníkov, pritom vyčleniť pozemok pod plánovanou miestnou komunikáciou a následne vybavovať vyňatie pod komunikáciou /za to sa neplatí/ a vyňať jednotlivé stavebné parcely cestou okresného pozemkového úradu?
Viem, že je to komplikované, ale ten, kto ovláda túto problematiku, sa nechce len tak baviť na danú tému. Ja sa ani nečudujem, je to jeho know-how.
Druhý prípad sa nám môže stať vtedy, ak niektorí spoluvlastníci nebudú ochotní zúčastniť sa nášho projektu. Čo robiť v takom prípade? Zistil som, že sa dá vysporiadať podielové vlastníctvo zmluvou a vyhotovením geometrického plánu a fakticky zanesením do katastra. Problém je vtom, že pri delení na menšie parcely ako 2000 m2 sa orná pôda deliť nemôže. Samozrejme sa to týka nás, kde chceme deliť na menšie parcely ako 900 m2. Čo v takom prípade? Veľmi ďakujem za každú radu


Cca v roku 1981 sa platilo za vyňatie 34000 € / ha.
To máš k tým 400 ďalších 100.
kezeso
09.09.11,09:52
Jezo421
Vy ste chceli asi všetci hneď stavať, keď píšeš, že ste vybavili stavebné povolenia. Alebo máš na mysli stavebné povolenia pre siete? Zároveň ste mali výhodu zahrnutia parcely v územnom pláne. My to iba vybavujeme.
kezeso
09.09.11,10:01
Cca v roku 1981 sa platilo za vyňatie 34000 € / ha.
To máš k tým 400 ďalších 100.

k tým platbám som zistil:

- treba rozlisovat, ci sa pozemok nachadza:
v intravilane (zastavane uzemie obce k 1.1.1990-LV kod 1)
v extravilane (mimo zastavaneho uzemia obce k 1.1.1990-LV kod 2)

- ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 (499 m2) v hraniciach zastavaného územia obce, obvodny pozemkovy urad vydava stanovisko za 3 € kolok
- ak ide o vymeru vacsiu ako 500 m2 v hraniciach zastavaneho uzemia obce, obvodny pozemkovy urad vydava rozhodnutie za 33 € kolok

- ak ide o vymeru mimo zastavaneho uzemia obce a parcela je v sulade s uzemno planovacou dokumentacou (UPD) obce, obvodny pozemkovy urad dava rozhodnutie za 33 € kolok
- v pripade, ze sa jedna o trvaly zaber v rozsahu nad 1000 m2 mimo zastavaneho uzemia obce, ktory nie je v sulade s platnou UPD je potrebne poziadať krajsky pozemkovy urad o udelenie suhlasu na nepolnohospodarske vyuzitie polnohospodarskej pody za 99,5 € kolok a nasledne po suhlase kraja osa poziada bvodny pozemkovy urad o vydanie rozhodnutia za 33 € kolok

- obvodny pozemkovy urad stanoviskom a rozhodnutim podla § 17 zakona 220/2004 Z.z. meni polnohospodarsky druh pozemku (orna poda, chmelnice, vinice, záhrady, ovocne sady, trvale travne porasty) na ostatnu plochu
- neskor, na zaklade porealizacneho zamerania stavby sa meni ostatna plocha na zastavanu plochu (skutkova vymera) - zapis do katastra nehnutelnosti na zaklade geometriceho planu
kezeso
09.09.11,10:11
Nové znenie zákona v danej problematike:
zak.č. 219-2008 par. 17 hovorí o oslobodení /vyšiel v máji/
nar.vlády 376-2008 zavádza poplatky v závislosti od kvality pôdy od 6 - 15 €.

Čo je teraz aktuálne???
jezo421
09.09.11,10:34
Jezo421
Vy ste chceli asi všetci hneď stavať, keď píšeš, že ste vybavili stavebné povolenia. Alebo máš na mysli stavebné povolenia pre siete?
Myslim to tak, ze vynatie sa robilo iba pri vybavovani stavebnych povoleni. Vzdy tie parcely, ktore k tomu prisluchali. Momentalne su vynate pod cestami (SP na siete) a pod mojou chalupou. Ostatne su stale vedene ako orna poda, hoci kazda ma uzemne rozhodnutie pre stavbu rodinneho domu. Vacsina su povodni vlastnici, ktory to chcu casom predat.
rudopp
09.09.11,10:36
Nové znenie zákona v danej problematike:
zak.č. 219-2008 par. 17 hovorí o oslobodení /vyšiel v máji/
nar.vlády 376-2008 zavádza poplatky v závislosti od kvality pôdy od 6 - 15 €.

Čo je teraz aktuálne???

Pred vyňatím ti ju musia zatriediť podľa bonity a kedysi bol poplatok za vyňatie 100 násobok priemernej úrody.
jar88
09.09.11,11:32
Pred vyňatím ti ju musia zatriediť podľa bonity a kedysi bol poplatok za vyňatie 100 násobok priemernej úrody.
Ak si si nevšimol,
"kezeso" sa pýta, ako to je teraz,
nie ako to bolo kedysi.:cool:
---------------------------------
Si "cool" ako vždy:D (vraj neznášaš blbé reči o ničom):---
umňamášstobodov
rudopp
09.09.11,12:00
Ak si si nevšimol,
"kezeso" sa pýta, ako to je teraz,
nie ako to bolo kedysi.:cool:
---------------------------------
Si "cool" ako vždy:D (vraj neznášaš blbé reči o ničom):---
umňamášstobodov

Postup má tam.
Konkrétnosti nech si zistí sám:--- (ja nemám jeho potrebné informácie)

PS
Predošlú hodinu som zakopával vojnovú sekeru.

Môžeš mi veriť, že vykopanie mi ide oveľa rýchlejšie.:---

Je celý tento tvoj príspevok
vratnik
09.09.11,12:28
Ste 18 spoluvlastníci. Priemerné náklady na IS ste odhadli 15eur/m2. Na jedného spoluvlastníka je to priemerne 22 tis. euro. Pokiaľ nie sú v okolí predávané stavebné pozemky za niekoľko - násobne / rádovo vyššiu cenu, tak na to radšej zabudnite. Ja to vidím dosť čierne - veľa spoluvlastníkov, vysoké náklady na IS, veľ vybavovanie. P.S. Parcely v extraviláne vám kataster zapíše aj pod 2000 m2, ak katastru predložíte vyjadrenie mesta, že uvedené parcely mesto v budúcnosti zahrnie do intravilánu. Za vyňatie pôdy sa platí podľa bonity - BPEJ. Ak máte svahovitý pasienok, tak za vyňatie nemusíte platiť nič. Na internete sú pôdne mapy aj vzorec pre stanovenie poplatku.
kezeso
10.09.11,07:06
to: vrátnik
Môžem ti poslať súkr.správu? môj mail topvideo@azet.sk