jerrek
09.09.11,19:00
Dobrý večer,

plánujem si zaobstarať nový HDD. Konkrétne WESTERN DIGITAL Caviar Black 3.5" HDD 750GB 7200RPM 64MB SATA III 6Gb/s. Myslíte si, že sa oplatí/stojí za to? Plánujem ním nahradiť asi 5 rokov starý 160GB IDE disk. Tuším Hitachi Deskstar T7K250. (Je dobrý nápad ešte tento starý disk používať ako systémový, alebo ho je lepšie proste odpojiť a systém nahodiť na nový?) Menil som v máji celý hardware, disk je okrem mechaniky jediná vec, čo mi ostala.

Zostava:
AMD Quad-Core Phenom II X4 955 Black Edition
ATI Radeon HD 6850
2x 2GB Kingston DDR3 1333Mhz
MB MSI 880GMA-E45

Ďakujem
mecky
09.09.11,17:03
ano vymena systemoveho sa urcite vyplati, bude tam citelny rozdiel
duves
09.09.11,17:04
Dobrý večer,

plánujem si zaobstarať nový HDD. Konkrétne WESTERN DIGITAL Caviar Black 3.5" HDD 750GB 7200RPM 64MB SATA III 6Gb/s. Myslíte si, že sa oplatí/stojí za to? Plánujem ním nahradiť asi 5 rokov starý 160GB IDE disk. Tuším Hitachi Deskstar T7K250. (Je dobrý nápad ešte tento starý disk používať ako systémový, alebo ho je lepšie proste odpojiť a systém nahodiť na nový?) Menil som v máji celý hardware, disk je okrem mechaniky jediná vec, čo mi ostala.

Zostava:
AMD Quad-Core Phenom II X4 955 Black Edition
ATI Radeon HD 6850
2x 2GB Kingston DDR3 1333Mhz
MB MSI 880GMA-E45

Ďakujem
Nejaky rozdiel medzi EIDE a SATA je. No čo je doležitejsie, je ta velkosť. 160 GB aspon ja mam raz dva plny. Pri importe surovych raw zaberov zo zrkadlovky mi to uklada na C particiu do dokumentov. Tak som to vyriešil 1 TB diskom pre system.
mecky
09.09.11,17:15
Nejaky rozdiel medzi EIDE a SATA je. No čo je doležitejsie, je ta velkosť.

ani by som nepovedal ze ta velkost je dolezitejsia, black je odhadom raz tak rychly pri sekvencom citany, v pristupovych dobach este lepsi,

inak rozhranie (ide ci sata) neurcuje rychlost
jerrek
09.09.11,17:17
Je mi jasné, že vymeniť IDE disk za SATA III a ešte k tomu 160GB za 750 sa oplatí. Skôr som sa ale pýtal na tento konkrétny disk. Či sa oplatí zainvestovať do WD Caviar Black, alebo stačí aj Blue/Green a radšej investovať do väčšej kapacity. Alebo dokonca úplne iného výrobcu? Prioritou je pre mňa rýchlosť a spoľahlivosť a tiež aby nebol problém s hlučnosťou. Celkovo proste chcem disk na špičkovej úrovni. Kapacita už nie je taká podstatná ak je to 500GB+. A SSD si dovoliť nemôžem :-)
duves
09.09.11,17:24
Je mi jasné, že vymeniť IDE disk za SATA III a ešte k tomu 160GB za 750 sa oplatí. Skôr som sa ale pýtal na tento konkrétny disk. Či sa oplatí zainvestovať do WD Caviar Black, alebo stačí aj Blue/Green a radšej investovať do väčšej kapacity. Alebo dokonca úplne iného výrobcu? Prioritou je pre mňa rýchlosť a spoľahlivosť a tiež aby nebol problém s hlučnosťou. Celkovo proste chcem disk na špičkovej úrovni. Kapacita už nie je taká podstatná ak je to 500GB+. A SSD si dovoliť nemôžem :-)
Podla mna stačí, ale nemam žiadne seriozne testy. Inak pozri aj sem:
http://www.porada.sk/t176252-je-vhodny-tento-disk-ako-nahrada-starsieho.html
Vlado40
09.09.11,17:24
Doteraz som dával na systémový HDD 50GB .Teraz zvyknem ,aj ja mám teraz pre C vyhradené 65GB.To kde mi PC ukladá súbory sa dá nastaviť.Ak padne C a to sa stáva ,tak zachraňovať dáta z 1T HDD to dá veľa práce.Ale k téme ,dobre HDD od WD sú zo série WD RE4,ale aj séria Black je v pohode.Green by som za systémový nedával.
http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=30
mecky
09.09.11,17:27
nuz black je drahsi a vseobecne hlucnejsi zato vsak najvykonnejsi

green je absolutne nevhodny
ak chces usetrit tak za mna bud blue alebo samsung F3, rozdiel aj tak pocitis
k seagate nemam velku doveru a stale sa da natrafit na kusy s vadnym firmware

RE4 niesu do desktopu vhodne, maju upraveny firmware na nepretrzity beh, s normalnymi doskami a ich vseliakymi setriacimi funkciami moze byt problem
Vlado40
09.09.11,17:34
Teraz jeden WD RE4 testujem ako systémový,žiadný problém a je tichší ako Black.Ináč moja značka je SEAGATE ,bez zbytočného hluku a žiadné cvrlikanie pri práci.
mecky
09.09.11,17:46
Tera jeden WD RE4 testujem ako systémový,žiadný problém a je tichší ako Black.Ináč moja značka je SEAGATE ,bez zbytočného hluku a žiadné cvrlikanie pri práci.
nikde netvrdim ze RE4 nefunguje, rozdieli su uplne minimalne, ale moze sa stat

tichsi ako black je ktorykolvek z novych diskov ak nenatrafis na blby kus, celkovo to ale nieje nic strasne
jerrek
09.09.11,17:48
ak chces usetrit tak za mna bud blue alebo samsung F3, rozdiel aj tak pocitis
k seagate nemam velku doveru a stale sa da natrafit na kusy s vadnym firmware
problem

Nejde mi o ušetrenie. Chcem kúpiť niečo, čo bude stáť za tie peniaze a s čím budem spokojný. Niečo výkonné a spoľahlivé. Na WD Caviar Black som počul už dobré hodnotenia, preto som nad ním aj uvažoval. Len som chcel počuť viac názorov, prípadne osobné skúsenosti. Alebo možno odporučenie niečoho, čo je kvalitami vyššie a za podobnú cenu alebo podobné, za lepšiu cenu. Exituje na úrovni WD Black lepší variant? Či už cenovo, alebo výkonnostne.
Vlado40
09.09.11,17:50
Záleži aká kapacita?
mecky
09.09.11,17:54
momentalne nic vykonnejsie v mechanickych diskoch nieje (ak neratame 10k rpm), ale tie rozdieli niesu oproti obyc 7200rpm diskom nijak zavratne,

vykonnostne sa mozno dotiahnu nove disky s 1TB platnami, to si vsak ziada trochu pockat na testy, a to sa pravdepodobne zjavia aj nove black :)
Vlado40
09.09.11,17:57
Skúšal som viacej klasických HDD ako systémové ,aj v rôzných kapacitách a sú skoro rovnaké ,WIN7 ich ohodnotil známkou 5,8-5,9 ,ale s týmto WD RE4 som zatiaľ spoikojný.Dobré HDD by mali byť Seagate z rady XT,zatiaľ som netestoval osobne.
http://www.seagate.com/www/en-us/products/desktops/barracuda_xt/
jerrek
09.09.11,18:05
momentalne nic vykonnejsie v mechanickych diskoch nieje (ak neratame 10k rpm), ale tie rozdieli niesu oproti obyc 7200rpm diskom nijak zavratne

Takže to asi môžem brať tak, že by som už nenašiel asi nič lepšie medzi mech. diskami. V tom prípade ten disk asi aj kúpim. Snáď budem spokojný :)


vykonnostne sa mozno dotiahnu nove disky s 1TB platnami, to si vsak ziada trochu pockat na testy, a to sa pravdepodobne zjavia aj nove black :)

Ja som človek, čo nerád čaká :D
jerrek
09.09.11,18:09
Skúšal som viacej klasických HDD ako systémové ,aj v rôzných kapacitách a sú skoro rovnaké ,WIN7 ich ohodnotil známkou 5,8-5,9

Naozaj? Pri tom, že maximum je 7,9 by som čakal asi viac. Môj starý IDE disk, čo má 5 rokov dostal 5,4.



ale s týmto WD RE4 som zatiaľ spoikojný.Dobré HDD by mali byť Seagate z rady XT,zatiaľ som netestoval osobne.


Pozeral som WD RE4 - vyzerá to dobre, ale podstatne drahšia záležitosť. To je asi trochu cez moje možnosti. A tie Seagate... tam som videl 2 a 3 TB kapacitu a to je pre mňa až veľa. To by som nevyužil.
mecky
09.09.11,18:11
teraz pozeram ze to planujes 750GB, zrovna na tie bolo dost staznosti ohladom maleho vykonu :)
jerrek
09.09.11,18:21
teraz pozeram ze to planujes 750GB, zrovna na tie bolo dost staznosti ohladom maleho vykonu :)

A ja som sa už tešil, že dobre nakúpim :) Myslíš, že bude lepšie kúpiť 500GB ak je rozdiel v cene 3 € ? Alebo... nejaký iný návrh?
Vlado40
09.09.11,18:23
WD Black aj WD RE4 sú drahšie disky ,ale majú 5 ročnú záruku.
Vlado40
09.09.11,18:26
Naozaj? Pri tom, že maximum je 7,9 by som čakal asi viac.

Neskúšal som SATA disky 6GB/s.
mecky
09.09.11,20:02
hodnotenie windosu ma vypovednu hodnotu reci babiek pred kostolom

nejaky iny navrh? samsung F3 1TB
http://img96.imageshack.us/img96/6910/samsungf31tb.jpg
sanok51
10.09.11,08:55
ak chces usetrit tak za mna bud blue alebo samsung F3, rozdiel aj tak pocitis
k seagate nemam velku doveru a stale sa da natrafit na kusy s vadnym firmware

Nuz neviem, mam vo firme Samsung, (uz druhy, boli za dobru cenu) po roku prevadzky mi odchadza aj ten. Na domacom PC mam WD Caviar 1T a je to naprosto pohodovy a tichy disk. Na uz vyradenych strojoch s firmy som mal vzdy WD rozne, jeden este PATA, 120GB mam v ramiku ako poslednu zalohu :D Po skusenostiach s inymi diskami , najma so samsungom, nikdy iny ako WD.
Vlado40
10.09.11,09:07
Kúp si ako systémový Seagate Barracuda 160GB 7200RPM 8MB SATA III 6Gbit/s NCQ .Ja som zvykol zákazníkom dávať takýto disk ,ale SATA II ako systémový ,ešte som ho rozdelil na C 50-65GB + zbytok a sú spokojný.Ako druhý HDD si potom pridaj s akou kapacitou potrebuješ.Ak by Ti ten systémový 160GB niekedy padol ,tak nie je problém 160GB z toho disku vytiahnúť ,vlastne zvyčajne iba z C pri páde systému.Pri diskoch sa uvádzajú rôzne parametre ,ale ako som spomínal v praxi sú skoro rovnaké ,ktore pri používaní nezbadáš.Čo zbadáš ,vlastne počuješ je hluk a tento HDD pri práci nepočuť.
rudopp
12.09.11,04:05
Podla mna stačí, ale nemam žiadne seriozne testy. Inak pozri aj sem:
http://www.porada.sk/t176252-je-vhodny-tento-disk-ako-nahrada-starsieho.html

Duves je primitív