RadBry
10.09.11,22:48
Ahoj poradcovia.

Potrebujem poradiť pri výbere rohovej krbovej vložky do dvojpodlažnej novostavby radového rd. Primárne kúrenie v dome bude podlahové-vodné (plyn kk) 1.NP aj 2.NP. Dom bude poriadne zateplený -tep. straty cca 5kW... Samostojaci komín Schiedel Uni (keramická vložka fí 200mm) je umiestnený v zrkadle schodiska (32m3). V 1.NP bude pri komíne rohový krb. Plocha priestoru kde bude krb je cca 30m2 - jedalen,schodisko s krbom, a obývačka - všetko bez priečok. Krb chcem napojiť na dva teplovzdušné nútené rozvody do izieb na poschodí, ktoré budem využívať v prechodných obdobiach keď sa neoplatí rozbiehať podlahovku. Inak krb v obývačke budem využívať "len" na relax :) . Rozhodujem sa medzi vložkami Bef Optim 6 CL a Bef Optim 8 CL. Prvá má výkon 2-6kW a dymovod fí 150mm, druhá 7-10kW a dymovod fí 200mm. Pozrel som množstvo iných vložiek a tieto bezkonkurenčne zvíťazili v mojom amatérskom výbere. Odborníci poraďte niektorú z uvedených vložiek prípadne poraďte alternatívu a dôvod. Ďakujem.
lujza.j
10.09.11,21:22
TomasHC
11.09.11,07:35
S ohľadom na uvedené straty by som bral tú prvú. Vypočítaných 5kW je pri -15°C, takže na jeseň/jar bude strata tak 2-3kW...
iv@n
16.09.11,11:39
jednoznačne čo najmenší výkon inak to budeš stále dusiť, ja som bral nejakú 12kW pred pár rokmi ked nebol taký výber a v prechodných obdobiach sa s tým moc kúriť nedá lebo je v interiéri potom 30C ak to nedusím.
RadBry
20.09.11,19:02
Vďaka za odpovede. Teraz prosím o rady a skúsenosti ohľadom spôsobu otvárania dvierok. Vložka Bef Optim 6 je v ponuke vo verzii otváravej aj výsuvnej. Netuším napr. ako sa také výsuvné dvierka čistia zvnútra, keďže v otvorenom stave sú schované, cena je vyžšia, komfort ovládania neviem posúdiť (nemám s výsuvnými dvierkami žiadne skúsenosti).
arizona
20.09.11,19:27
jednoznačne čo najmenší výkon inak to budeš stále dusiť, ja som bral nejakú 12kW pred pár rokmi ked nebol taký výber a v prechodných obdobiach sa s tým moc kúriť nedá lebo je v interiéri potom 30C ak to nedusím.

Jednoznacne s tebou nesuhlasim!!!
Vzdy je lepsie "dusit", tym krb.vlozke neuskodis. Ale ked z menej KW chces dosiahnut vacsi vykon, tak si ju rychlo prepalis. Spocitaj si naklady nielen na KV ale aj na obstavbu !
Videla som dost prepalenych kachli a KV, kde kupujuci v snahe kupit lacnejsi a menej vykonny krb,ho prepalili pocas jednej, dvoch sezon...
Ani vyrobca taketo reklamacie neuznava,lebo hned vie v com je chyba...



Ahoj poradcovia.

Potrebujem poradiť pri výbere rohovej krbovej vložky do dvojpodlažnej novostavby radového rd. Primárne kúrenie v dome bude podlahové-vodné (plyn kk) 1.NP aj 2.NP. Dom bude poriadne zateplený -tep. straty cca 5kW... Samostojaci komín Schiedel Uni (keramická vložka fí 200mm) je umiestnený v zrkadle schodiska (32m3). V 1.NP bude pri komíne rohový krb. Plocha priestoru kde bude krb je cca 30m2 - jedalen,schodisko s krbom, a obývačka - všetko bez priečok. Krb chcem napojiť na dva teplovzdušné nútené rozvody do izieb na poschodí, ktoré budem využívať v prechodných obdobiach keď sa neoplatí rozbiehať podlahovku. Inak krb v obývačke budem využívať "len" na relax :) . Rozhodujem sa medzi vložkami Bef Optim 6 CL a Bef Optim 8 CL. Prvá má výkon 2-6kW a dymovod fí 150mm, druhá 7-10kW a dymovod fí 200mm. Pozrel som množstvo iných vložiek a tieto bezkonkurenčne zvíťazili v mojom amatérskom výbere. Odborníci poraďte niektorú z uvedených vložiek prípadne poraďte alternatívu a dôvod. Ďakujem.
Ja by som doporucovala skor tu druhu alternativu.
Nielen ze prvy vyber je nedostacujuci ,co sa tyka vykonu,ale aj kvoli tomu, ze pises, ze mas komin DIN 200 a Bef Optim 6 CL ma dymovod iba DIN 150. !!!

Redukcie 150/200 sa nevyrabaju , budes nuteny pouzit 2 redukcie, alebo to nejak "amatersky dat do kopy" .
Onedlho tu zadas otazku : "mam slaby tah" , "cernie mi sklo" "nehori dobre", co mam robit pod.

Krb sa nestavia na rok,ani na dva...
RadBry
20.09.11,22:09
Ak mám väčšinu času dusiť tak si uškodím čiernym sklom a "nudným" plameňom. Určite ju prepáliť nechcem (aj keď neviem čo to v skutočnosti znamená) a cena neovplyvní môj výber s ohľadom na výkon, takže ak naozaj budem potrebovať tú silnejšiu tak bez problémov priplatím rovnako ako v prípade výsuvného skla. Šetriť na komíne, vložke, obstavbe a komponentoch okolo rozvodov nemienim. Podľa mňa v obidvoch prípadoch dymovodu 150 aj 200mm budem potrebovať redukciu nakoľko komínová 200mm vložka je keramická a priamo pripojené 200mm dymovodné potrubie by ju roztrhlo vďaka "amatérskemu pripojeniu" a nulovej dilatácii takže tým ma tiež nepresvedčíš pre tú silnejšiu. Myslím že kolegovia pred tebou sa viac snažili zohľadniť moje požiadavky a parametre. V každom prípade som vo veci výkonu zas na vážkach a prosím o vysvetlenie prečo potrebujem tých 10kW. Dík.
arizona
21.09.11,04:01
OK, nechcem Ti vnucovat svoj nazor, ani ta nasilu presviedcat. Napisala som len svoj nazor, ktory prameni z praxe a os. skusenosti.( zopar stoviek realizacii,spokojnych zakaznikov bez reklamacii...)

Ale, uz som ticho, necham to na kolegov .-)
220870
21.09.11,04:10
Tak ako píše arizona.Jednoznačne 5 kw krbová vložka je na takú veľkú vykurovanú plochu málo.Ak by to boli kachle ešte ako tak.
alltracboy
21.09.11,06:01
no ja som nevidel krb s nizkym vykonom za male peniaze. Skor cim nizsi vykon tym drahsi krb. Preto stoja skandinavske krby stoja cez 1000eur a maju vykon okolo 5kW a lacne polske krby maju vsetky cez 12kW. Pokial sa krb prepali tak je to skor tym ze sa tam spaluje hociaky bordel, alebo je zo smejdaveho materialu. 2-5kW je krb skor pre pasivny dom.