pafendorf
15.09.11,11:18
prikladam zopar obrazkov , ci je mozne takto postavyt dom ? lebo mne sa zastavuje rozum pri tom a poviem si niekedy "prisaham kebyze ze mam styry promile tak by som to rovnejsie urobil" takto nam svojpomocne rodinny prislusnici medzi nimi aj vyuceny murary postavily dom , ja som v tom case bol este maly chlapec ale teraz vzdy riesim nejake problemy ked nieco majstrujem :) a to neprikladam obrazky podlahy kde je rozdiel medzi najvyssim bodom a najnizsim 5 cm ...
ciners
15.09.11,09:21
My od fachu sa nad tymto ani nepozastavujeme :D
ako vidis, je to mozne
marleau
15.09.11,11:14
To je dosledok toho,že ak sa človek neuchytí v odbore,aký vyštudoval alebo sa vyučil,tak hybaaaaj ku stavbárom.Po 2 týždňových turnusoch sa naučí piť zarovno starými murármi a po 5 týždňovkách si myslí,že je najlepší odborník a dáva rady majstrovi.Potom to tak vyzerá,že keď sa opýtaš,čo sú vyučení siedmi "fasádnici",tak tam nájdeš dvoch kuchárov,jedného skrachovaného čašníka,jedného bývalého policajta,jeden pričuchol k PC a dvaja sa vykašľali na školu v 15-tich.
ciners
15.09.11,11:24
To je dosledok toho,že ak sa človek neuchytí v odbore,aký vyštudoval alebo sa vyučil,tak hybaaaaj ku stavbárom.Po 2 týždňových turnusoch sa naučí piť zarovno starými murármi a po 5 týždňovkách si myslí,že je najlepší odborník a dáva rady majstrovi.Potom to tak vyzerá,že keď sa opýtaš,čo sú vyučení siedmi "fasádnici",tak tam nájdeš dvoch kuchárov,jedného skrachovaného čašníka,jedného bývalého policajta,jeden pričuchol k PC a dvaja sa vykašľali na školu v 15-tich.

To jak jeden moj znamy: sedeli sme u neho v altanku a ukazuje mi aky "krov" na nom spravil. Ja mu na to, ze ved je to jednoducha konstrukcia. A on: Co uz len ty vies o krovoch...:D On nevie, co robim ako povolanie.
pafendorf
15.09.11,11:33
To je dosledok toho,že ak sa človek neuchytí v odbore,aký vyštudoval alebo sa vyučil,tak hybaaaaj ku stavbárom.Po 2 týždňových turnusoch sa naučí piť zarovno starými murármi a po 5 týždňovkách si myslí,že je najlepší odborník a dáva rady majstrovi.Potom to tak vyzerá,že keď sa opýtaš,čo sú vyučení siedmi "fasádnici",tak tam nájdeš dvoch kuchárov,jedného skrachovaného čašníka,jedného bývalého policajta,jeden pričuchol k PC a dvaja sa vykašľali na školu v 15-tich.
:D tak to mas pravdu u nas to boly nejaky maliary, jeden murar vyuceny, , traktorista, kombajnista a 5ti hantlagery... samozrejme predtym nez sa islo pracovat tak si daly po tri poldeci a davaj :)
220870
15.09.11,16:27
Za komančov sa stavalo od buka do buka.škoda slov.
misoft
15.09.11,16:30
Veď toto je predsa v norme (stavbárskej) :D:D
marleau
15.09.11,17:49
Mne keď nejaký stavbár povie,že centimeter nie je miera,tak u mňa nemá šancu ani na diskusiu.
day
15.09.11,17:51
zase na druhej strane sa hovori "darovanemu konovi sa na zuby nepozeraj" :D
220870
15.09.11,17:59
Mne keď nejaký stavbár povie,že centimeter nie je miera,tak u mňa nemá šancu ani na diskusiu.
Normy omietok aj cenové kalkulačné programy poznajú viacero kvalitatívnych tried.To čo stačilo na maštal nebolo potrebné robiť na rodinnom dome.Ja som videl obvodový múr 380mm ktorý letel von 230mm na 2,7 m výšku.Obkladačky nalepené naopak glazúrou na stenu pritom špáry boli ok,6 cm hrubý poter ,ktorý bol krivý 10 cm.....Pokračovať by sa dalo do rána.:D
marleau
15.09.11,18:12
Raz mi v Nemecku povedali viacerí,že centimeter nie je miera.Tak som im povedal,že najbližšiu ich výplatu rozmením každému na najmenšie papierové bankovky,dám dohromady a 1 centimeter z hrúbky toho balíčka si nechám,veď to nie je miera.A nechal som ich v tom až do výplaty.
220870
15.09.11,18:20
Nemci a Rakušáci majú výkresy v cm.To asi vieš.Centi nieje miera pri obvode domu tepelná rozťažnosť betonu je väčšia ,preto.Len povolená tolerancia jednotlivých blokov tehly je 5 % čo je pri 300 mm 15mm +- Tak sa môžeš stretnúť s rozdielom medzi jednotlivými tehlami 3 cm a stále je to v norme.
pafendorf
15.09.11,18:28
ja uz by som sa ani necudoval keby sa nam okna zvonku otvaraly :)
marleau
15.09.11,18:35
ja uz by som sa ani necudoval keby sa nam okna zvonku otvaraly :)
Nooo,tie na poschodí by sa zaujímavo otvárali...
marleau
15.09.11,18:41
Centimeter nie je miera...
82051 82052
...ale tento nás stál 80.000,- eur.
Murované z presných tvárnic 500 x 500 mm....Ešteže som tam dlho nebol!
220870
15.09.11,18:55
Na stvbách sa pohybuje veľmi veľa inteligentov.
ciners
15.09.11,19:00
Mne keď nejaký stavbár povie,že centimeter nie je miera,tak u mňa nemá šancu ani na diskusiu.

Dal by som mesacnu vyplatu, ze na cm presne dom nepostavis. Ta veta, ze cm nie je miera je provokacna len kvoli lajdactvu, ale inak sa to neda vyrobit tak presne.Uz len napriklad vytahovu sachtu ked spravis s odchylkou 1cm na 1.NP a napr. 7.NP, tak budes adept na nobelovu cenu.
Mila123
15.09.11,19:07
Dal by som mesacnu vyplatu, ze na cm presne dom nepostavis. Ta veta, ze cm nie je miera je provokacna len kvoli lajdactvu, ale inak sa to neda vyrobit tak presne.Uz len napriklad vytahovu sachtu ked spravis s odchylkou 1cm na 1.NP a napr. 7.NP, tak budes adept na nobelovu cenu.

a ako by to dopadlo v mrakodrape? ešte že ich na Sk nemáme...padli by....
marleau
15.09.11,19:16
Dal by som mesacnu vyplatu, ze na cm presne dom nepostavis. Ta veta, ze cm nie je miera je provokacna len kvoli lajdactvu, ale inak sa to neda vyrobit tak presne.Uz len napriklad vytahovu sachtu ked spravis s odchylkou 1cm na 1.NP a napr. 7.NP, tak budes adept na nobelovu cenu.

Ja robím drevodom z dielov a urobím ho na 5 mm na dĺžke 20 m.
Pri murovaní by to malo byť ešte jednoduchšie,keďže stačí domeriavať pri konci steny.Robili sme aj výťahové šachty,tie sedeli na 4 mm.Mal som stavbu z dvoch budov vzdialených od seba cca 30 m a spojených podzemnou garážou.Pri kontrole výšky deky na 4.poschodí z jednej budovy na druhú som mal odchýlku 3 mm,každá budova sa robila zvlášť.Nemecký investor mi povedal,že s takou presnosťou nepočítal.Hrubá deka...Dá sa to.
220870
15.09.11,19:34
Nedá sa to ciners má pravdu.Za druhé je to zbytočnosť +- 10mm na stavbe nieje miera .Pár týždňov dozadu som vymeriaval uhly (potreboval som na uloženie dlažieb)Podľa jedného metra 100% uhol ,podľa druhého +-úplne na kočku.Priložili sme pri seba 5 ks metrov rozvinovacích oceľových rozdiely sa pohybovali do 8mm na 20 cm. na 4 metroch dlžky to robilo 25mm.Ak neveríš vyskúšaj uvidíš.
ciners
16.09.11,04:41
a ako by to dopadlo v mrakodrape? ešte že ich na Sk nemáme...padli by....

Mrakodrapy pri beznych narazoch vetra kmitaju niekolko desiatok cm. Jednoducho to sa neda. ved vsetky normy aj vypoctarske rataju s vyrobnymi imperfekciami.
Oliwa
16.09.11,06:15
Pafendorf, ako sám vidíš, je to možné...Aj keď si teraz z toho "paf"...
A dokonca si v tom dome aj vyrástol, takže aspoň stál a stále stojí.
Druhá vec je uhol pohľadu, ako chlapec si si to nevšímal, dnes vidíš veci, nad ktorými sa Ti rozum pozastavuje.
Veľa zdaru a dobré nervy pri prerábke, ver mi, viem, o čom hovorím...Nedávno sem niekto pricapil fotky zo "súčasnej" stavby /- tam sa Ti diali veci... Robota sa dá totiž odfláknuť /ale rovnako aj perfektne odviesť/ v každej dobe. Vždy je to o ľuďoch a ich vzťahu k práci /a k peniazom/. Výsledok: znalecný posudok jednoznačne v neprospech dodávateľa stavby /bol to tuším prípad z Čiech, ale na Slovensku tiež nie je núdza o takéto "umelecké" diela.../
ciners
16.09.11,08:17
Toto su este slabe odvary. Bezne sa stava, ze clovek navrhne stlpik a "oni" ho tam nedaju, clovek navrhne pod stenu zaklad a "oni" ho tam nedaju, do stropu daju pre istotu len kazdy druhy tram, lebo sa "im" to nezda, do nosnika napchaju vsetky strmienka do stredu,lebo "oni" uznali, ze tam je najviac namahany, oni daju 5ku polystyren miesto 6ky, lebo 6ka sa "im" nezda a mohli by sme pokracovat...ale prachy zhrabnu za to, co nacenili podla projektu. Cisty keš do vacku.
pafendorf
16.09.11,08:45
Pafendorf, ako sám vidíš, je to možné...Aj keď si teraz z toho "paf"...
A dokonca si v tom dome aj vyrástol, takže aspoň stál a stále stojí.
Druhá vec je uhol pohľadu, ako chlapec si si to nevšímal, dnes vidíš veci, nad ktorými sa Ti rozum pozastavuje.
Veľa zdaru a dobré nervy pri prerábke, ver mi, viem, o čom hovorím...Nedávno sem niekto pricapil fotky zo "súčasnej" stavby /- tam sa Ti diali veci... Robota sa dá totiž odfláknuť /ale rovnako aj perfektne odviesť/ v každej dobe. Vždy je to o ľuďoch a ich vzťahu k práci /a k peniazom/. Výsledok: znalecný posudok jednoznačne v neprospech dodávateľa stavby /bol to tuším prípad z Čiech, ale na Slovensku tiež nie je núdza o takéto "umelecké" diela.../
tak to mas pravdu , kebyze sa da vratit cas tak by som ich poslal niekam ako maju takto robyt, clovek keby mal peniaze tak ho zbura a postavy nanovo. Lenze oni si pomahaly navzajom bratia ked si stavaly domy len zaujimave je to ze vsetci maju normalne postavene , len nas je taky atypicky ... a dakujem za povzbudenie ;)
pafendorf
16.09.11,08:48
Toto su este slabe odvary. Bezne sa stava, ze clovek navrhne stlpik a "oni" ho tam nedaju, clovek navrhne pod stenu zaklad a "oni" ho tam nedaju, do stropu daju pre istotu len kazdy druhy tram, lebo sa "im" to nezda, do nosnika napchaju vsetky strmienka do stredu,lebo "oni" uznali, ze tam je najviac namahany, oni daju 5ku polystyren miesto 6ky, lebo 6ka sa "im" nezda a mohli by sme pokracovat...ale prachy zhrabnu za to, co nacenili podla projektu. Cisty keš do vacku.
tak sa to asi bezne roby ... co sa tyka nasho domu ten je uplne inak naprojektovany a uplne inak postaveny samozrejme zjednodusene aby sa nemusely namahat a samozrejme usetrit ...
dobrava
16.09.11,09:06
Nedalo mi to nenapísať ... Nepochybujem, že "odborník od fachu" si dobrý, ale prosím Ťa, ak niekde píšeš, skús poprosiť niekoho, aby Ti skontroloval PRAVOPIS, to sa fakt nedá čítať ... Ľudovít Štúr a jemu podobní sa asi obracajú v hrobe! Prepáč!
ciners
16.09.11,09:16
Osobne mi to je jedno, ja svoje vypocty aj tak po slovensky nepisem :D ale dakujeme za prinos k teme
Oliwa
16.09.11,10:58
tak to mas pravdu , kebyze sa da vratit cas tak by som ich poslal niekam ako maju takto robyt, clovek keby mal peniaze tak ho zbura a postavy nanovo. Lenze oni si pomahaly navzajom bratia ked si stavaly domy len zaujimave je to ze vsetci maju normalne postavene , len nas je taky atypicky ... a dakujem za povzbudenie ;)

Či to nebude tým, že oni boli bratia a Ty si možno - bratranec... a aj to ktovie z koľkého kolena...
day
16.09.11,18:39
ciners to nebolo na teba
alltracboy
16.09.11,19:22
kedysi sa stavalo tak aby sa dalo byvat. Rodina sa dala do kopy a postavili dom tak ze ich to financne nezruinovalo. Dodnes v takych domoch byvame. cize otazka je, ci je treba mat nechutne predrazeny dom postaveny super hyper murarom, alebo relativne lacno byvat s tym, ze dom ma iste chyby a napriek tomu posluzi niekolkym generaciam. za tie prachy co pytaju murari by tie domy mali byt tip top na cm presne ale pri starych stavbach by som sa nad tym vobec nezamyslal.
pafendorf
19.09.11,12:00
Nedalo mi to nenapísať ... Nepochybujem, že "odborník od fachu" si dobrý, ale prosím Ťa, ak niekde píšeš, skús poprosiť niekoho, aby Ti skontroloval PRAVOPIS, to sa fakt nedá čítať ... Ľudovít Štúr a jemu podobní sa asi obracajú v hrobe! Prepáč!
Kto je Ľudovýt Štúr ??? a nemusýš sa ospravedlňovať a ynáč da sa to čýtať neboj ... zvykneš sy ...ako sa vravý ZVYK JE ŽELEZNÁ KOŠEĽA ... S POZDRAVOM ;)
lapejko
28.09.11,19:19
a toto poznáte? coľ ňe mira, dva coľe ňedzira, tri coľe kľambra pricahne...
gerlach 2
03.10.11,17:12
no videl som už vela ale ta podlaha nema chybu tam bolo asi viac ako 4 promile ved opica za banany by urobila lepšie :D