Kora22
15.09.11,23:26
Kto mi poskytne nejaké info o prieduchoch? Budeme mať v novom dome krb a počuli sme , že vybudovaním prieduchov do jednotlivých miestností sa môže dom krásne vykúriť a samozrejme to aj vyjde lacnejšie ako plyn. Dnes mi však bolo povedané, že vraj prieduchy to je len zbytočný "smrad, zadymenie a bordel" v izbách. Kto s tým má prosím skúsenosti? Ďakujem.
srska
15.09.11,21:40
ako fungujú prieduchy (http://www.grolmus.sk/Grolmus/Princip.html)

máme v byte skoro 4 roky - obvodové pod oknami raz za rok vyčistím komplet, 3x do roka filtre.
nútená ventilácia:
kúpeľňa + wc ide stále na min. obrátkach, po sprche alebo vykadení sa zapneme na max. obrátky - filtre čistím 3x za rok
220870
16.09.11,03:56
Prieduch bez ventilátora moc nevykúri.Ale určite by som ich urobil.
Kora22
16.09.11,06:22
ako fungujú prieduchy (http://www.grolmus.sk/Grolmus/Princip.html)

máme v byte skoro 4 roky - obvodové pod oknami raz za rok vyčistím komplet, 3x do roka filtre.
nútená ventilácia:
kúpeľňa + wc ide stále na min. obrátkach, po sprche alebo vykadení sa zapneme na max. obrátky - filtre čistím 3x za rok

Pochopili sme sa správne? Ja som myslela čiste prieduchy na kúrenie krbom.
Kora22
16.09.11,06:24
Prieduch bez ventilátora moc nevykúri.Ale určite by som ich urobil.

Veď to by som aj rada vedieť, či tam treba nejakú špeciálnu zábezpeku, aby to normálne fungovalo a bolo prospešné :) Ventilátor a ešte dačo?
arizona
16.09.11,06:32
Zalezi aky mas interier byytu. Niekedy staci otvori dvere a vykuri sa viac,ako cez prieduchy.

Ja mam prieduchy po celom dome,ale druhy krat by som ich nerobila.
Pootvarane dvere pustia dostatok tepla.

Na prieduchoch mi vadi, ze prenasaju zvuk ,hlavne v noci to je rusive,ked pocujes kazde zakaslanie v inej izbe,o castejsom malovani ani nehovorim.Rohy ,kde su mriezky su vzdy po dvoch sezonach trochu tmavsie. Preto ich mame uz druhu sezonu "zabednene".
arizona
16.09.11,06:33
Veď to by som aj rada vedieť, či tam treba nejakú špeciálnu zábezpeku, aby to normálne fungovalo a bolo prospešné :) Ventilátor a ešte dačo?
Potrebujes vstlacny ventilator,ktory ti bude vhanat teply vzduch do prieduchov.
iv@n
16.09.11,11:17
Prieduch bez ventilátora moc nevykúri.Ale určite by som ich urobil.
krb mám na prízemí, je to jeden otvorený priestor obývačko kuchyňa s predsieňou, tam to vykúri automaticky, na poschodie mám spravené tri prieduchy, dva sú fakticky len metrové rúrky z obostavby krbu do miestností nad krbom a tretia je cca 3-4m dlhá rúrka do vzdialenejšej miestnosti. ventilátor nemám žiadny, dá sa krbom vykúriť v pohode všetky pokryté miestnosti aj pri mínus 15C čo som skúšal, trochu nezvyk je potom zima na weckach a kúpelni kde nie sú natiahnuté rozvody. začmudené to zatial okolo výduchov nemám, páč som lenivý na zakurovanie v krbe, ale ako záloha pri výpadku prúdu/plynu poruchy kotla je to super. na celoročné kúrenie ako hlavný zdroj tepla to silne nedoporučujem, hlavne pre panelákové deti ako ja čo mali nejaké romantické predstavy o kúrení v krbe. klasická krbová vložka znamená zakaždým ráno vyčistiť (otrava), doniesť drevo/brikety (dva až tri kýble spálené za deň u mňa), zakúriť (otrava) a každé 3-4 hodiny priložiť (tiež otrava ked zabudnete). plus treba čistiť komín aby nevyhoreli sadze no a v lete makať na chystaní dreva ;-) kto chce trvalo kúriť drevom tak by som odporučil kotol do kotolne, predsa len pretiahnuť obývačkou pár kubíkov dreva a následne pár kýblov popola to nech si hovorí kto chce čo chce, nejaké tie stopy bordelu v tej miestnosti nechá.
plus ked som si zrátal tie úspory u mňa tak to ostalo fakt len pri tom víkendovom zakúrení ked sa človek kuká na krb namiesto telky. aj pri kúrení v krbe sa mi v noci zapol kotol, plus človek nie je doma stále takže zase kotol, takže mi to vyšlo na ušetrené tri stovky ročne pri vlastnom dreve zo záhrady a keby som ho mal kupovať tak to je potom úplne v kýbli kôli stovke sa s tým babrať. plyn ma stál 900eur ročne aj s teplou vodou.
Kora22
16.09.11,14:01
Zatiaľ ďakujem všetkým za info, ak má niekto ešte niečo zaujímavé k tejto téme, rada si prečítam :)
duzu
02.01.12,17:08
každá krbová vložka musí mať nasávanie na spodu veľkosť otvoru sa počíta od výkonu vložky a vydych minimálne jeden priamo v obostavbe alebo viacej rozvodom do iných miestností ventilátory slúžia len do vzdialených vic ako 5 m ja mám vložku liatinovú 3-jité spaľovanie spaľuje i plyny,nevideť dym, rozvody mám krátke lebo dom je štvorec a komín v strede tak bez ventilátorov , funguje bez elektriny , ostatné ktoré potrebujú napájanie a vypadne elektrina majú problém treba ,záložný zdroj ,alebo chladiť vložku vodou ak ide bez el. ináč sa vložka zničí veľa je o vložk na krbymyslivec.cz alebo kamnaastranet.cz
day
02.01.12,17:36
Zalezi aky mas interier byytu. Niekedy staci otvori dvere a vykuri sa viac,ako cez prieduchy.

Ja mam prieduchy po celom dome,ale druhy krat by som ich nerobila.
Pootvarane dvere pustia dostatok tepla.

Na prieduchoch mi vadi, ze prenasaju zvuk ,hlavne v noci to je rusive,ked pocujes kazde zakaslanie v inej izbe,o castejsom malovani ani nehovorim.Rohy ,kde su mriezky su vzdy po dvoch sezonach trochu tmavsie. Preto ich mame uz druhu sezonu "zabednene".

je to o prioritach, ked Vam to stoji za castejsie malovanie, celkovu udrzbu a mate cas kurit drevom, tak do toho, ked nie, tak nie
duzu
05.01.12,07:30
Kto mi poskytne nejaké info o prieduchoch? Budeme mať v novom dome krb a počuli sme , že vybudovaním prieduchov do jednotlivých miestností sa môže dom krásne vykúriť a samozrejme to aj vyjde lacnejšie ako plyn. Dnes mi však bolo povedané, že vraj prieduchy to je len zbytočný "smrad, zadymenie a bordel" v izbách. Kto s tým má prosím skúsenosti? Ďakujem.

ak sa to spravý dobre ,funguje bezvadne, len treba dodržať niekoľko zásad pri prevádzke rozvody zaizolovať, výstupy použiť reguľovateľné, dobre je ak sa v celom objekte nefajčí, digestory ihned zatvárať a hlavne priestor pred krbom musí byť stále čistý odtial nasáva vzduch do obostavby a potom sú výstupy čisté lepšie sú bez ventilátorov fungujú bez elektriny viac si môžte naštudovať na www.krbymyslivec (http://www.krbymyslivec) .cz