mareko
19.09.11,13:45
Dobrý deň poraďáci. Potrebujem informáciu, ako sa pozná dobré kozie mliečko, resp. či je v poriadku, keď kozie mlieko pri skysnutí /v cca. 2 decovom pohári/ má hore tak 2 cm "mlieka" a zvyšok je "voda". Ja si myslím, že to mliečko by malo mať viac tuku a menej vody, teda že by pomer toho hustého a vody mal byť skôr opačný. Možno je to ale inakšie ... :) . Viete poradiť? Ďakujem
Laguna13
19.09.11,12:06
Myslím, že je to v poriadku. My sme v rodine pred časom chovali kozy a o smotane som len snívala. Naozaj je jej veľmi málo. A mlieko kysne veľmi pomaly. Ku pravému kravskému, kde sa vytvorí riadna vrstva smotany sa nedá ani porovnať.
katalóg
05.10.11,07:51
Dá sa doma vyrobiť jogurt z kozieho mlieka v jogurtovači? Máte skúsenosti?
legolas
06.10.11,11:57
..myslím si, že nie je to až tak ako si to napísala.., aj kravské mlieko je rôzne, a je to od genetiky, čiže aj nie každá koza má /ako sa vraví/ husté mlieko.., preto by sa mali takéto kozy vyradiť z chovu nadobro.., k tomu ešte pridám, že tak ako krava, tak aj koza sa dojí cez papuľu..:) takže ak jej gazda dáva to čo je potrebné a dobré, tak aj ona sa mu odvďačí kvalitným mliekom...,
mareko
06.10.11,13:55
Takže po čase sa vraciam k téme, lebo situácie sa zmenila. Začala som brať mlieko od iného chovateľa a pri tomto mliečku je aj smotánka /nie veľa/ a čo je podstatné, tak mliečko skysne celé, teda na celú výšku pohára a nie iba cca 2 cm a zvyšok "voda". Po cca mesiaci čo som brala to prvé mlieko som sa dozvedela, že kozička je kotná. Predpokladám, že asi preto to mlieko bolo vtedy také aké bolo. Neviem...nevyznám sa :-). Ale aj tak ďakuje za príspevky a kľudne uvítam ďalšie rady a poznatky o tomto zdravom nápoji. Je naozaj, naozaj vhodný na likvidáciu alergií, alebo je to iba reklamný ťah?
cibka1
02.04.12,10:26
ja by som sa chcela spýtať odborníkov na kozie mlieko či zahlieňuje tak ako kravské?

môj syn veľmi ľúbi kozie mlieko (na kravské je alergický), žiaľ, zatiaľ len kupujeme bio v obchode, onedlho však začneme kupovať od jednej gazdiny domáce, tak sa veľmi teším...
cibka1
02.04.12,11:28
Dá sa doma vyrobiť jogurt z kozieho mlieka v jogurtovači? Máte skúsenosti?


áno, ale je taký redší ten jogurt, no synovi veľmi chutí, hlavne ochutený grankom, alebo domácim džemom
cibka1
02.04.12,11:29
ešte sa chcem spýtať, či toto kozie mlieko neničí červené krvinky....
dozvedela som sa takú informáciu, tak sa chcem spýtať na váš názor...

viem, že kozie má menej železa ako kravské, ale či ničí červené krvinky, s tým skúsenosti nemám....
mareko
02.04.12,13:36
Dá sa doma vyrobiť jogurt z kozieho mlieka v jogurtovači? Máte skúsenosti?
....áno, ale je taký redší ten jogurt...

Kde sa dá zohnať "násada" alebo "nový" kozí jogurt, aby sa dal urobiť z neho doma ďalší v jogurtovači?
lofr
04.04.12,19:50
Kefir ide urcite, ale je redsi. Jogurt som skusal tiez, islo to. Kup si v nejakych biopotravinach, alebo v stankoch s mliecnymi vyrobkami, kozi jogurt, a nalej to do mlieka.
Mam osobne skusenosti a funguje to.