viera_j
20.09.11,21:13
Zakladám tému, kde budeme vkladať cudzokrajné recepty, ktoré sú realizované aj v našich podmienkach, plus skúsenosti a rady. . .
viera_j
20.09.11,19:18
APPLE CRUMBLE - nachystame si nejaku nádobu vhodnu na zapekanie, na mesiaciky nakrajame olupane a odjadrovane jablka, kludne aj vacsie kusy, pokryjeme celu nadobu, kludne aj v dvoch vrstvach. V miske zmiesame rovnaky diel krystaloveho cukru, vyborny je hnedy a hladkej muky (ja kludne cast, alebo aj celu muku vymenim za jemno pomlete orechy) a pridavame maslo, zmes stlacame ruky, az kym sa nezacne zmes drobit, nie sypat, urobia sa mi hrudky a tymto posypem cely vrch jablk. Je dobre,ak je to suvisla vrstva, aby stava z jablk neprebublala na posypku. Pecieme az kym posypka nezacne chytat farbu. Servirujeme take kopceky lyzickou. Podavame s vanilkovou zmrzlinou. yami-yami
viera_j
20.09.11,19:29
SCONES - 225g hladkej muky, 1 cajova lyzicka prasku do peciva, 50 g masla, 1 vajce, 75 ml mlieka
Najprv zmiesame muku a prasok do peciva, potom vtrieme maslo, pridame vajce a mlieko a vyrobime cesto. Cesto vyvalkame celkom na tucno, kludne aj na 2 cm, vytlacime kolecka, a upecieme (kto chce, moze potriet vajickom vrch sconsov). Serviruje sa to tak, ze sa to prekroji na polovicu, potrie sa to jahodovym lekvarom a na vrch ide double cream, ktory nie je tu dostat, takze ju musime nahradit slahackou. Co nie je uplne english, ale da sa :-)
avalik
20.09.11,19:32
nooo zacina to super! :) dik za receptik

este otazocka - skorica na jablka sa nedava? ... bo ja jablka a skoricu moooozem ;)
buchač
20.09.11,19:36
SCONES - 225g hladkej muky, 1 cajova lyzicka prasku do peciva, 50 g masla, 1 vajce, 75 ml mlieka
Najprv zmiesame muku a prasok do peciva, potom vtrieme maslo, pridame vajce a mlieko a vyrobime cesto. Cesto vyvalkame celkom na tucno, kludne aj na 2 cm, vytlacime kolecka, a upecieme (kto chce, moze potriet vajickom vrch sconsov). Serviruje sa to tak, ze sa to prekroji na polovicu, potrie sa to jahodovym lekvarom a na vrch ide double cream, ktory nie je tu dostat, takze ju musime nahradit slahackou. Co nie je uplne english, ale da sa :-)
??????????????????????????


http://varecha.pravda.sk/recepty/scones-/13204-recept.html
viera_j
21.09.11,05:44
skorica sa moze dat, je to celkom volno .. . tie otaznicky od buchaca nechapem, ja som to robievala priamo, ked som byvala v anglicku a mam odtial presne tu kucharku, z ktorej som to robievala. . . myslim, ze kazdy recept ma svoje variacie, v tej oblasti, kde som bola ja sa to na slano vobec nejedlo
viera_j
21.09.11,06:14
Jo a crumble sa da urobit z akehokolvek ovocia, lesna zmes, marhule, slivky a stale je to skvele. . .
trisestri
21.09.11,09:08
Dáša_
21.09.11,09:32
SCONES - 225g hladkej muky, 1 cajova lyzicka prasku do peciva, 50 g masla, 1 vajce, 75 ml mlieka
Najprv zmiesame muku a prasok do peciva, potom vtrieme maslo, pridame vajce a mlieko a vyrobime cesto. Cesto vyvalkame celkom na tucno, kludne aj na 2 cm, vytlacime kolecka, a upecieme (kto chce, moze potriet vajickom vrch sconsov). Serviruje sa to tak, ze sa to prekroji na polovicu, potrie sa to jahodovym lekvarom a na vrch ide double cream, ktory nie je tu dostat, takze ju musime nahradit slahackou. Co nie je uplne english, ale da sa :-)

sranda, tento nazov som este nepocula (teda ani recept) a dnes rovno na dvoch miestach naraz http://michallatta.blog.sme.sk/c/275150/Caj-o-piatej.html

tusim to skusim, mozno na ranajky by to u nas slo
viera_j
21.09.11,10:02
Yorkshirský pudding - nenechajte sa zmiast nazvom, nie je to ziadna mlska. 50 g hladkej muky, 1 cele vajce, 150 ml zmiesanej vody s mliekom 50:50, sol korenie, vsetko zmiesame, vznikne nam celkom tekuta hmota a nechame 30 min odstat. Potom nalievame do muffinovej formy, niecim to treba vymazat, inak sa prilepia. tak do polovice nalievame a dame piect na 15-20 min, kym nechytia farbu a nenarastu :-) Anglicania ich podavaju k hovadziemu masu ako prilohu.
Mirkaska
23.09.11,18:06
ahoj viera, nemáš recept v tvojej kuchárke z anglicka na slaný koláč, vola sa to "kíš". neviem, ako sa píše. predávali to aj ako polotovar napr. v Marks and spencer, dalo sa to iba upiecť. na spodu cesto, na tom plnka z vajec, cibule,... neviem ešte čoho.
double cream inak chýba aj mne. okrem toho jemný syr na cheese cake, jemne slané maslo a perfektné croisanty. ;)
vdaka
Slayer666
23.09.11,19:00
ahoj viera, nemáš recept v tvojej kuchárke z anglicka na slaný koláč, vola sa to "kíš". neviem, ako sa píše. predávali to aj ako polotovar napr. v Marks and spencer, dalo sa to iba upiecť. na spodu cesto, na tom plnka z vajec, cibule,... neviem ešte čoho.
double cream inak chýba aj mne. okrem toho jemný syr na cheese cake, jemne slané maslo a perfektné croisanty. ;)
vdaka

Quiche, je to kolac z Lotrynska. Maslove cesto (pâte brisée), sa pouzije ako zaklad (na kruhovu formu asi 25cm v priemere...napr). Na to sa da zmes osmazenej slaninky, slahackovej smotany alebo crème fraîche, asi troch vajec, slusna davka cierneho korenia (je krajsie, ked sa pomelie nahrubo), soli, poriadne sa to vyslaha, naleje do formy a zapecie dohneda.
viera_j
26.09.11,17:43
Zlatý syrový pudding - tak o toto som sa pokúšala, ale nie veľmi sa mi to podarilo :-) 600 ml mlieka, 75 g strúhanky, 175 g cedaru, 7,5 ml horčice, 4 vajicka, oddelit zltka a bielka, sol a korenie. Mlieko privedieme do varu, pridame struhanku a odstavime z ohna. zmiesame spolu syr, horcicu, vajecne zltka korenie a zamiesat dokopy. V druhej miske vymiesame vajecne bielka do peny, opatrne vmiesane do prvej zmesi. Zmes dame do zapekacej misky a pecieme 30-45 minut, zalezi na hlbke nadoby az kym to navrchu nie je do zlatova.
viera_j
26.09.11,17:47
no vyslovene Quiche tam nemam, ale je tam viacero receptov na taky slany kolac s roznymi plnkami. . . . Mas zaujem?
Mirkaska
27.09.11,19:30
môžeš napísať, dík. to bol bez slaniny, len vajcia, cibuľa, smotana...
KEJKA
27.09.11,21:10
tip na recepty z Maroca
- kuskus /už dostať v Lídli aj polotovar aj surovinu/
- tadžin / musím pohľadať, ale je to dobré - z kuracieho i jahnacieho s rôznymi pochutinami, zelenina, slivky, arašidy, či mandle /
viera_j
18.10.11,11:27
Prave americke brownies - 250gr masla, 350 gr horkej cokolady, 250 gr. cukru, 3 vajcia, 80 gr. hladkej muky, 1 lyzicka prdopec.
Zltky rozmiesame s cukrom, maslo rozpustime s cokoladou, zmiesame, pridame hladku muku s prdopecom a nakoniec vmiesame sneh z vajec. . . .
MOj poznatok, cukru menej, masla polovicu, mozu sa pridat orechy, mandle, alebo cokolvek, co ma kto rad. Je toho strasne malo, takze robievam vzdy z dvoch davok do gulatej tortovej formy. Na velky plech asi aj kludne trojitu davku. Na vrch to este mozete potriet cokoladovu. Velmi kaloricke, velmi jednoduche na pecenie a velmi dobre :-)
Slayer666
18.10.11,13:12
tip na recepty z Maroca
- kuskus /už dostať v Lídli aj polotovar aj surovinu/
- tadžin / musím pohľadať, ale je to dobré - z kuracieho i jahnacieho s rôznymi pochutinami, zelenina, slivky, arašidy, či mandle /

Nechapem. Chces recept na couscous a tajine ci ako?