babicka1
21.09.11,00:33
Dobrý den chcela by som vediet, svokra nám darovala svoju polovicu domu a 1/10 z dedičstva pojej manželovi s vecným bremenom ,že sa o nu postaráme do smrti ,ale 3/10 z domu patrí ostatným súrodencom ,chcela by som vediet z čoho sa bude vyplácat,či z tej sumy ktorá bola pri prepise pri ohodnotení domu ,alebo až teraz ako dom vypadá, lebo sme ho opravili, zateplili, fasádu ,okná sme povymienali oplotenie nové urobili ,parkovanie pred domom ,takže dom získal na hodnote ,keby sme to neurobili už by nebol funkčný ,lebo na stenách sme mávali lad,všetko bolo navlhnuté,cez okná fučalo ,ked bol velký veter nám vyvaloval okná,voda nám už netiekla,lebo to bolo všetko zanesené jednoducho sme to museli dat do poriadku ked sme tam chceli bývat preto sa teraz bojim ,že budem musiet vyplácat už z tohoto čo teraz je, čo by som mala urobit,aby sa vyplácalo iba z ohodnotenia domu čo bolo pri prepise dakujem za radu
marcuso
21.09.11,20:46
dobry den, niesom sice pravnik ale podla mojho nazoru by to, co ste uz do domu investovali nemalo byt predmetom navysenia sumy na vyplacanie. Zalezi ako sa stavaju tí ostatní súrodenci k tomu. Ak su chamtiví a chcu co najviac, tak by ste to mali vediet dokazat-blocky, faktury, povodne fotografie....aspon si myslim
tiez si ale myslim, ze cena ktora bola urcena pri prepise domu nemusi byt urcujuca. Priklad, ak ste dom prepisovali pred 10 rokmi, a nahodou sa az teraz robi vysporiadanie tak by mala byt cena domu urcena so zohladnenim na aktualne ceny nehnutelnosti, takze kolko by stal taky dom este pred tou vasou investiciou v sucasnej dobe.
Takto to vnimam ze by to bolo spravodlive... :) ak by sa surodenci nechceli dohodnut tak to rieste s pravnikom
babicka1
22.09.11,21:08
dakujem za radu, bolo to prepisované pred 9 rokmi,ale babka tu stále býva, ja sa o nu starám preto sa nemôžeme ešte vysporiadat lebo babka má samostatnú jednotku býva sama na prízemí a ona tam nikoho nechce zakial žije , súrodenci sú naozaj ,,pažraví,,ale to nás donútila aj tak babka k rekonštrukcii ,lebo jej tiež fúkalo,stále opakovala to by sa malo spravit hento by sa malo...na oko to nevyzeralo zle,ale oni sa o to moc nestarali preto sa to muselo riešit,opravovat, inak babka nám nedala ani korunu všetko investoval manžel,súrodenci chodia po rekreáciach a mi chceš nechceš strkáš do domu máme aj fotografie,bločky faktúry,ale fakt neviem či nám to bude platné inak to súrodencov aj hnevá že si to skrášlujeme ,je to krutá závist ale im je jedno ,že sa tu nedalo bývat,oni vidia iba seba
marcuso
23.09.11,11:06
no je to tazke ked sa v rodine takto spravaju, mojej mama a jej surodenci sa dohodli a niektori co uz mali domy tak sa aj vzdali dedictva v prospech inych surodencov, ale to sa asi casto nevidi. urcite to treba riesit aj s pravnikom ak mate takych surodencov, sice to nieco stoji ale budete si aspon istotu ako to vlastne je...
babicka1
24.09.11,06:14
aj z mojej strany sme sa dohodli so súrodencami a dali sme všetko sestre kedže býva ešte z rodičmi a je ok. ale z tejto manželovej to nejde
Mária27
24.09.11,06:57
Pri vyplácaní nehnuteľnosti spoluvlastníkom sa berie stav nehnuteľnosti ku dňu dohody a cena ku dňu vyrovnania. Teda sa vezme do úvahy hodnota nehnuteľnosti pred 9 rokmi a zohľadní sa zmena, ktorá za 9 rokov nastala v cenách - hodnoty nehnuteľností vstúpla, klesla ... najlepšie vyjadriť asi percentuálne pri iných nehnuteľnostiach.
babicka1
01.10.11,18:36
dakujem za rady