maryann.b
21.09.11,18:06
Potrebovala by som ešte radu, ako postupovať pri získaní opatrovateľského príspevku, keď mám chorú dcérku, ktorú treba celodenne opatrovať. Na čo máme nárok, keď ja pôjdem v jej 3 rokoch späť do práce, lebo zo 190 EUR mesačne sa vyžiť nedá a o malú by sa zostala starať doma moja mama, ktorá je na dôchodku? Dostane vôbec opatrovateľské, ak má dôchodok a vdovské? Ako je to teraz, nenašla som podobnú tému ...
maryann.b
22.09.11,07:08
Potrebovala by som ešte radu, ako postupovať pri získaní opatrovateľského príspevku, keď mám chorú dcérku, ktorú treba celodenne opatrovať. Na čo máme nárok, keď ja pôjdem v jej 3 rokoch späť do práce, lebo zo 190 EUR mesačne sa vyžiť nedá a o malú by sa zostala starať doma moja mama, ktorá je na dôchodku? Dostane vôbec opatrovateľské, ak má dôchodok a vdovské? Ako je to teraz, nenašla som podobnú tému ...

Naozaj mi nikto neviete pomôcť?
Chobot
22.09.11,08:28
Potrebovala by som ešte radu, ako postupovať pri získaní opatrovateľského príspevku, keď mám chorú dcérku, ktorú treba celodenne opatrovať. Na čo máme nárok, keď ja pôjdem v jej 3 rokoch späť do práce, lebo zo 190 EUR mesačne sa vyžiť nedá a o malú by sa zostala starať doma moja mama, ktorá je na dôchodku? Dostane vôbec opatrovateľské, ak má dôchodok a vdovské? Ako je to teraz, nenašla som podobnú tému ...

Treba si vytlačiť zákon č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a tam si to dôkladne preštudovať. Je to veľmi rozsiahla problematika, nedá sa popísať v jednom príspevku komplexne.

Len pre tvoji informáciu - existujú (okrem množstva iných) 2 druhy príspevku v tomto smere:

- príspevok na opatrovanie - podľa § 39 a nasl., kde v § 40 ods. 1 sa uvádza:

(1) Ak fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá dovŕšila šesť rokov veku a je podľa komplexného posudku vypracovaného podľa § 15 ods. 1 odkázaná na opatrovanie, opatruje fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4, možno fyzickej osobe, ktorá opatruje, poskytnúť peňažný príspevok na opatrovanie.

Takže ak dcéra ešte nemá 6 rokov, tak na tento príspevok nemáte nárok. Ak by aj mala 6 rokov, tak osoba, ktorá opatrovanie poskytuje, má nárok na príspevok v základnej výške 111,32 % zo živ. minima, čo je suma 211 EUR. Na vyšší príspevok by mala nárok, ak by opatrovala napr. 2 osoby ZŤP.

- príspevok na osobnú asistenciu - tento sa riadi ustanoveniami § 20 a nasl. Tento príspevok sa tiež poskytuje od veku 6 rokov osoby odkázanej na osobnú asistenciu (viď § 22 ods. 2). Vo všeobecnosti sa príspevok neposkytuje rodinným príslušníkom, ktorí vykonávajú osobnú asistenciu (rodičia, starí rodičia, súrodenci). Ale od 1.7.2011 bola zmena zákona, na základe ktorej je možné priznať tento príspevok aj inej osobe, okrem rodičov (teda napr. aj babke), ktorá poskytuje os. asistenciu dieťaťu od 6 do 18 rokov. (viď § 22 ods. 5).

Výpočet príspevku je dosť komplikovaný - vychádza sa pritom z príjmu postihnutej osoby a počtu hodín osobnej asistencie priznanej v posudku, pričom hodinová odmena je vo výške 1,39% zo životného minima.

Tažke v súčasnosti ešte nemáš nárok (ani mama) ani na jeden z týchto príspevkov, nakoľlko dcéra ešte nemá 6 rokov. Neviem, či už máte preukaz ZŤP, ale na ten máte nárok, ak je jej zdravotný stav natoľko zhoršený. Taktiež môžeš požiadať o predĺženie rodičovskej dovolenky až do veku 6 rokov dieťaťa. Od 3 rokov môžeš dostať preukaz ZŤP-S a prípadne iné príspevky podľa uvedeného zákona (napr. na osobnú hygienu, plienky, ak máte diagnostikovanú inkontinenciu a pod.)
maryann.b
22.09.11,09:32
Ďakujem, takže od troch rokov nemám na príspevok za opatrovanie nárok. Aspoň teraz viem, na čom sme.
Tweety
22.09.11,09:34
Ďakujem, takže od troch rokov nemám na príspevok za opatrovanie nárok. Aspoň teraz viem, na čom sme.
Ostáva jediné, požiadať o predlženú RD. Tak budeš mať peniažky a budeš môcť aj pracovať.
maryann.b
22.09.11,10:25
To sa asi mýliš. Môžem požiadať o predĺženú RD, no nebudem môcť pracovať. Takže budem mať len tých 190 EUR. Ak by som sa vrátila do práce na tých 190 EUR už nárok nebudem mať. Aspoň tak som to čítala. A nikto za mňa na RD nastúpiť nemôže, jedine manžel. Babka s ňou zostať môže, tým pádom jej ju zverím do starostlivosti, no už nedostanem tých 190 EUR, ale nejaký iný príspevok, ktorého výšku nepoznám.
A čo je na tom pravdy, že ak dieťa s nepriaznivým stavom zostane doma a ja s ním na RD, tak môže denne chodiť na 4 hod. do špeciálnej škôlky (s rehabilitáciou), a že vraj o tých 190 EUR neprídem, len teda nesmiem pracovať?
maryann.b
23.09.11,09:42
To sa asi mýliš. Môžem požiadať o predĺženú RD, no nebudem môcť pracovať. Takže budem mať len tých 190 EUR. Ak by som sa vrátila do práce na tých 190 EUR už nárok nebudem mať. Aspoň tak som to čítala. A nikto za mňa na RD nastúpiť nemôže, jedine manžel. Babka s ňou zostať môže, tým pádom jej ju zverím do starostlivosti, no už nedostanem tých 190 EUR, ale nejaký iný príspevok, ktorého výšku nepoznám.
A čo je na tom pravdy, že ak dieťa s nepriaznivým stavom zostane doma a ja s ním na RD, tak môže denne chodiť na 4 hod. do špeciálnej škôlky (s rehabilitáciou), a že vraj o tých 190 EUR neprídem, len teda nesmiem pracovať?

???
Chobot
23.09.11,11:39
OD 1.1.2011 nastali zásadné zmeny v podmienkach vyplácania RP. V prvom rade sa zrušil zákaz vykonávania zárobkovej činnosti (§ 3 ods. 4 zákona o rodičovskom príspevku č. 571/2009), teda poberatelia RP môžu vykonávať zárobkovú činnosť. Ďalej sa zrušila podmienka, že rodič sa musí sám starať o dieťa. Od 1.1.2011 môže zveriť dieťa do opatery inej fyzickej alebo právnickej osobe (napr. škôlke) a môže naďalej dostávať RP - pozri si návrh zákona - dôvodovú správu - osobitnú časť - vysvetlenie k bodu 4, kde menili práve túto podmienku:

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3424


To sa asi mýliš. Môžem požiadať o predĺženú RD, no nebudem môcť pracovať. Takže budem mať len tých 190 EUR. Ak by som sa vrátila do práce na tých 190 EUR už nárok nebudem mať. Aspoň tak som to čítala. A nikto za mňa na RD nastúpiť nemôže, jedine manžel. Babka s ňou zostať môže, tým pádom jej ju zverím do starostlivosti, no už nedostanem tých 190 EUR, ale nejaký iný príspevok, ktorého výšku nepoznám.

Ten iný príspevok je príspevok na starostlivosť o dieťa v zmysle zákona č. 561/2008 o príspevku na starostlivosť o dieťa. Nárok na tento príspevok má rodič dieťaťa do 3 rokov (resp. 6 rokov za nepriaznivého zdrav. stavu), ktorý vykonáva zárobkovú činnosť (viď § 4 ods. 2 a 3) a ponechal dieťa v starostlivosti inej osoby (fyzickej alebo právnickej). Príspevok je vo výške preukázaných nákladov (napr. ak škôlka stojí 200 EUR mesačne, rodič dostane 200 EUR). Ak nevie preukázať aké sú náklady, napr. o dieťa sa stará babka, tak dostane rodič 41,10 EUR (viď § 5 zákona č. 561/2008).

Neviem teraz, či sa poberanie RP a príspevku na starostlivosť navzájom vylučujú, ale v zákone o príspevku na starostlivosť som nenašiel nič také, že by na to nebol nárok, ak rodič dostáva RP. A v zákone o RP som zase nenašiel nič, že by rodič o RP prišiel, ak bude pracovať. Takže sa domnievam, že je možné dostávať RP počas vykonávania práce a navyše aj poberať príspevok na starostlivosť, ak sa ti o dieťa bude starať tvoja mama. TReba si to ešte ale overiť, nie som si na 100% istý - vychádzam len z toho, čo čítam v zákone (môže sa stať, že som niečo prehliadol).



A čo je na tom pravdy, že ak dieťa s nepriaznivým stavom zostane doma a ja s ním na RD, tak môže denne chodiť na 4 hod. do špeciálnej škôlky (s rehabilitáciou), a že vraj o tých 190 EUR neprídem, len teda nesmiem pracovať?

Tá podmienka 4 hodín - ako som písal, bola už zrušená. Takže môžeš dať dieťa aj na 8 hodín do škôlky a ak máš priznaný RP do veku 6 rokov dieťaťa z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu, tak budeš poberať RP. Pozri si ten spomínaný § 3 ods.4.
maryann.b
27.09.11,12:47
Ďakujem za radu Chobot. Takže asi nechám malú babke, v práci dám výpoveď a začnem živnostníčiť. To by malo byť v poriadku ...