janatu
23.09.11,10:47
Prosím o radu, ako nájsť pod omietkami (strojové, hr. cca 1,5-2cm) krabičky na zásuvky a vypínače. Majstri omietkari nám niektoré krabičky zatreli a keďže to nemáme všetko nafotené, ani sme elektro nerobili podľa nejakého plánu (nákresu), nevieme, kde sa niektoré krabičky nachádzajú. Poklepom po omietke sa to zistiť nedá, lebo je dosť hrubá. Ďakujem.
Chobot
23.09.11,08:58
Prosím o radu, ako nájsť pod omietkami (strojové, hr. cca 1,5-2cm) krabičky na zásuvky a vypínače. Majstri omietkari nám niektoré krabičky zatreli a keďže to nemáme všetko nafotené, ani sme elektro nerobili podľa nejakého plánu (nákresu), nevieme, kde sa niektoré krabičky nachádzajú. Poklepom po omietke sa to zistiť nedá, lebo je dosť hrubá. Ďakujem.

A sú tam už aj káble? Možno detektorom káblov by sa to dalo zistiť, len neviem, či ten nefunguje len na káble pod napätím. Práve pred týždňom mali taký v Lidli.
janatu
23.09.11,09:09
Sú aj káble, ale ako budem vedieť v ktorej časti kábla je krabička na zásuvku, keď ten kábel môže pokračovať aj ďalej ...?
Chobot
23.09.11,10:54
Sú aj káble, ale ako budem vedieť v ktorej časti kábla je krabička na zásuvku, keď ten kábel môže pokračovať aj ďalej ...?

Nuž, tak to je prúser. Šikovní murári....
Nella_2
23.09.11,11:00
Sú aj káble, ale ako budem vedieť v ktorej časti kábla je krabička na zásuvku, keď ten kábel môže pokračovať aj ďalej ...?
Ak bývate v paneláku, tak by sa dala orientačne zistiť poloha tých zásuviek podľa rovnakého bytu u susedov (nad vami alebo pod vami).
pmajap
23.09.11,11:16
Ten najjednoduchší indikátor cca 40€ rozpozná 4 druhy materiálov, sieť nemusí byť pod napätím. Nastavíš si na ňom druh mat. z akého sú krabice. Ak to nefunguje v krabici sú káble rozložené na väčšom priestore ako je sieť, pípanie ti to napovie.
janatu
23.09.11,11:46
ďakujem za odpovede.
Krabičky sú plastové, ten indikátor rozozná plast? Myslela som si, že len kovy a to by nám veľmi nepomohlo, aj káble sú prichytené klincami pod omietkou.
Oliwa
23.09.11,12:03
Už sa tu človek dočítal všeličo, ale toto by ma fakt nenapadlo... To čo boli za "majstri" - Pat a Mat? A aj ste im za ich "odbornú" prácu už zaplatili? Zavolať ich, nech Vám ukážu, ktoré krabice "zaretušovali" alebo strhnúť zo sumy, ktorú si vypýtali. Nehovoriac o tom, že prvú chybu ste urobili, keď ste si nezakreslili či nenafotili elektroinštaláciu /na čo ste už evidentne prišli/. Druhú, keď ste ich oslovili. Snažte sa vyvarovať tej tretej - keď budete/Vám budú vŕtať do stien diery na skrinky, poličky, svietidlá, obrazy...
alltracboy
23.09.11,12:26
poklepom sa to da vzdy zistit... minimalne tak ze kde ostane kladivo je krabica :D Ale najprv by som skusil ruckou srobovaku.
mlaco
23.09.11,12:29
Presne tak, duty zvuk to prezradi. Alebo gumenym kladivkom, tam to praskne.
janatu
23.09.11,12:59
Nefotili sme to preto, že nám ani nenapadlo, že by toto mohli urobiť. Ostatné (vodu, kúrenie, základy... všetko) sme fotili, na niektorých fotkách je vidieť aj chýbajúce zásuvky, všetky nie. To by ma fakt nenapadlo, veď zásuvku vidím vždy, nie. Už viem, že pri našich majstroch nie!
KoxXxo
23.09.11,13:19
Človek si myslí že ho už nič v živote neprekvapí, a vždy sa niečo nájde..
witch
23.09.11,13:32
nám majstri betonári, keď robili poter podlahy, zabetónovali odpad v kúpelke. Našťastie majster kachličkár poklepom našiel a betón odstránil. Pred tým, keď priviezli betón na základ podláh (vaňu) v miešačke, sa im pokazil sosák a betón bol už dobre tuhý, keď sa dostal do domu... všetko odborníci! a iné perličky...
andiablo
23.09.11,16:06
skúste potukaním prstom v miestach kde by mali byt tieto krabicky. Je to pozanať citeľne kde je pevná stena a kde krabička. Potom by som skúsil večer pod uhlom osvietiť stenu (šikmo halogenom alebo nejakou lampou) či sa tieto krabičky náhodou nevyryrujú na povrchu
220870
23.09.11,16:28
Ak sa našiel taký idiot, že krabicu doplna zaomiietal nezaplatiť.Dá sa to bez akýchkoľvek problémov zistiť UW lampou.
alltracboy
23.09.11,18:03
Ak sa našiel taký idiot, že krabicu doplna zaomiietal nezaplatiť.Dá sa to bez akýchkoľvek problémov zistiť UW lampou. to by bola uz aka sila :D taka alternativa ma ani nanapadla.
pmajap
23.09.11,18:48
ďakujem za odpovede.
Krabičky sú plastové, ten indikátor rozozná plast? Myslela som si, že len kovy a to by nám veľmi nepomohlo, aj káble sú prichytené klincami pod omietkou.

Som stavbárka nie elektrikárka, ale po skúsenostiach čo mám so stavbou rod.domu, som si el. rozvody sekala a inštalovala sama.Vysekala,uložila,zamerala,ofotila. Ale,rada vŕtam ,zabíjam klinčeky do steny a ver mi neberem do ruky skicár, ale detektor, ktorý ukáže, kde je čo uložené v stene. Ak je to hlbšie ako 8 cm už je problém. Je to na tebe.
tienik
25.09.11,14:09
tak ono este asi chvilu potrva kym "majstri" na slovensku zistia, ze na elektricke skatule sa robia orginal omietacie krytky, ktore svojim vyhotovenim podobnym neprijemnostiam zabranuju.
Ak sa uz ale stalo, tak ak je znama aspon priblizna lokalizacia, pomoze poklep a pocuvanie zvuku. Ak ale ani srnka netusi kde zhruba hladat, tak potom celu stenu rovnomerne navlhcit (rozprasovac) a potom sledovat schnutie. Miesta kde je namiesto 10-15mm omietky tak 70-80mm pekne vystupia, len treba hned poznacit.
Ale vseobecne, ked hocico davate steny, tak fotit, fotit a este raz fotit.
janatu
30.09.11,05:08
Ďakujem za odpovede, zajtra prídu elektrikári namontovať zásuvky a vypínače, tak som zvedavá, ako budeme hľadať tie zatreté. Asi skúsime navlhčiť steny. Poklepom to naozaj nejde zistiť, máme cementové omietky v hr. 2 cm. dám vedieť ako to dopadlo. Pekný deň...
tienik
30.09.11,21:09
len nech pri nich nie su male deti ked to budu hladat :-) (poznam co vtedy rozpravam ja :-)
gerlach
01.10.11,16:35
)))))))))))) skus klopkat po stene vo vyške cca 40 cm a krabičky najdeš
lapejko
01.10.11,19:50
Pridám, že je to bežný problém aj pri sadrových strojových omietkách, ktoré robia aj poliaci, hoci sa snažia vložiť do krabíc kus papiera, pri gletovaní to však zatrú, deň-dva to však ešte vidno podľa vlhkých fľakov.
tienik
02.10.11,07:29
Pridám, že je to bežný problém aj pri sadrových strojových omietkách, ktoré robia aj poliaci, hoci sa snažia vložiť do krabíc kus papiera, pri gletovaní to však zatrú, deň-dva to však ešte vidno podľa vlhkých fľakov.

nemyslim ze by to bol bezny problem, ja si myslim ze je to problem majstrov co tvrdohlavo ignoruju vsetky spravne postupy a v ramci usetrenia mozno 10€ tam pchaju noviny a podobne sprostosti.
Omietkari co sa vyznaju si prinesu za igelitku takychto viecok:
http://www.hagard.sk/elektroinstalacny-material-a-pristroje/krabice-kryty-viecka-sadra/viecko-zaslepovacie-zv-68-pre-ku-kp-68-kbv-1.html?page_id=9661&page=4
a ziadny problem nastat nemoze.
220870
02.10.11,07:52
Nechápem .Čo chcete dosiahnúť viečkami?

nemyslim ze by to bol bezny problem, ja si myslim ze je to problem majstrov co tvrdohlavo ignoruju vsetky spravne postupy a v ramci usetrenia mozno 10€ tam pchaju noviny a podobne sprostosti.
Omietkari co sa vyznaju si prinesu za igelitku takychto viecok:
http://www.hagard.sk/elektroinstalacny-material-a-pristroje/krabice-kryty-viecka-sadra/viecko-zaslepovacie-zv-68-pre-ku-kp-68-kbv-1.html?page_id=9661&page=4
a ziadny problem nastat nemoze.
Nechápem .Čo chcete dosiahnúť viečkami?Tými viečkami dosiahnete pravý opak.
Krabice sa zahádžu maltou vtedy ak je krivo vymurovaná stena.Postup je asi taký ,že ak je krivá stena a ide tam veľa malty,krabica sa vyberie a nastaví podľa terčov z omietacej malty ,alebo sa nadstaví ,predĺži,označí.
alltracboy
02.10.11,09:09
myslim ze omietkarom je lahsie ist latou aj cez krabice. tym padom ju zatru. Pokial je krabica osadena tak ze cez nu ide iba par mm omietky tak nieje problem. ne tam treba dat aj tie noviny aby kable a vnutro nazamaltovali. ja som este majstra co by spravil pracu na 100% podla pravidiel nevidel.
tienik
02.10.11,09:35
myslim ze omietkarom je lahsie ist latou aj cez krabice. tym padom ju zatru. Pokial je krabica osadena tak ze cez nu ide iba par mm omietky tak nieje problem. ne tam treba dat aj tie noviny aby kable a vnutro nazamaltovali. ja som este majstra co by spravil pracu na 100% podla pravidiel nevidel.

ono, este som nezazil omietkarov co by prekladali krabice podla toho ako vychadza omietka.
Ale, ak sa dobre pozres, tie origo vicka maju v strede take 3 "fuzy" tie su relativne pruzne a asi 3-4 cm dlhe. Takze ked hadzu omietku, mozu veselo chodit latou a hladidlom ako chcu, ale vzdy po par sekundach sa tie "fuzy" vlastnou pruznostou opet narovnaju a trcia von z omietky. No a potom staci, ked omietka trochu zatiahne, zobrat noz a otvor podla prilozeneho vycka k fuzom pekne vyrezat. Vysledkom je urcite nezatreta krabica, pekny jednoliaty povrch omietky okolo krabic a krasne ostre hrany krabic z presnymi otvormi. Proste radost na to montovat zasuvky a vypinace.

Takze pravy opak mozno dosiahnem, ale leda ze by mojou povodnou myslienkou bolo tie krabice dokonale zahadzat a ukryt :-)
220870
02.10.11,12:04
ono, este som nezazil omietkarov co by prekladali krabice podla toho ako vychadza omietka.
Ale, ak sa dobre pozres, tie origo vicka maju v strede take 3 "fuzy" tie su relativne pruzne a asi 3-4 cm dlhe. Takze ked hadzu omietku, mozu veselo chodit latou a hladidlom ako chcu, ale vzdy po par sekundach sa tie "fuzy" vlastnou pruznostou opet narovnaju a trcia von z omietky. No a potom staci, ked omietka trochu zatiahne, zobrat noz a otvor podla prilozeneho vycka k fuzom pekne vyrezat. Vysledkom je urcite nezatreta krabica, pekny jednoliaty povrch omietky okolo krabic a krasne ostre hrany krabic z presnymi otvormi. Proste radost na to montovat zasuvky a vypinace.

Takze pravy opak mozno dosiahnem, ale leda ze by mojou povodnou myslienkou bolo tie krabice dokonale zahadzat a ukryt :-)
Ešte ste nikdy neomietali!Preto môžete napísať to čo ste napísali.Nezmysel.
lapejko
02.10.11,14:43
myslim ze omietkarom je lahsie ist latou aj cez krabice. tym padom ju zatru. Pokial je krabica osadena tak ze cez nu ide iba par mm omietky tak nieje problem. ne tam treba dat aj tie noviny aby kable a vnutro nazamaltovali. ja som este majstra co by spravil pracu na 100% podla pravidiel nevidel.
Ale dá sa, ja som ale videl iba pár zákazníkov, ktorí to aj zaplatia a to sa už museli popáliť a poučiť!
lapejko
02.10.11,14:47
Ešte ste nikdy neomietali!Preto môžete napísať to čo ste napísali.Nezmysel.
Presne! Viečko je na rozvodné krabice ako finálny prvok, ak pod ním ostane neukončená omietka, vypínač alebo zásuvka to nezakryje.
Všetko je o mzde, buď zaplatím pracovníkovi, ktorý na to dohliadne alebo to ustriehnem sám.
tienik
02.10.11,18:09
Ešte ste nikdy neomietali!Preto môžete napísať to čo ste napísali.Nezmysel.

hm, asi sa budem musiet nad sebou zamyslet a presvedcit jednak sam seba ze tych niekolko stovak takychto vicok som pouzil vzdy zbytocne a bola to dobra vila co mi tie skatule potom nasla. A tak isto aj omietkarov ktorym som to poradil a uz daky ten rok to pouzivaju musim rychlo zavolat nech sa nato vykaslu a krabice zahadzuju, preto to zjavne tak ludia chcu a potrebuju :-)

Smiem vediet v com je ten nezmysel ked to mam sam odskusane? (nie na jednom dome?)
A ze neomietam tomu ver, ja som elektrikar, venujem sa svojmu remeslu, omietky nechavam odbornikom omietacom.

PS: a omietal som, ale sam sebe doma - nie komercne
lapejko
02.10.11,19:51
Tak Tienikovi sa ospravedlňujem, v Hagarde som často ale tieto krytky som ešte nevidel, takže si odchytím vedúceho ale ak kopírujú rozmer krabice bez presahu je to super, vďaka za info.
tienik
03.10.11,07:55
Tak Tienikovi sa ospravedlňujem, v Hagarde som často ale tieto krytky som ešte nevidel, takže si odchytím vedúceho ale ak kopírujú rozmer krabice bez presahu je to super, vďaka za info.

ospravedlnovat sa nemusis - niet nad konstruktivnu diskusiu. A ako pozeram, asi Ti tato informacia pomoze. Tie krytky maju presne rozmer skatule, nie su to tie biele dekle co presahuju 5 mm okolo. je to cosi ako stupel, ide to cele dnu a okolo je len taky tenky len presne na hrubku steny krabice. Takze vonkajsok licuje. Ono clovek by sa cudoval, ale v SR sa to nepredava dlho (par rokov), pred tym sa to vlacilo z rakuska kde to uz daky piatok pouzivaju.
alltracboy
03.10.11,08:24
tiez som, pozeral na tie kryty pred casom, problem je ze pasuju iba na ceske krabice od isteho vyrobcu. Aspon tak som to pochopil
tienik
03.10.11,18:25
tiez som, pozeral na tie kryty pred casom, problem je ze pasuju iba na ceske krabice od isteho vyrobcu. Aspon tak som to pochopil

je pravda ze ich robi Kopos (teda tie co sa u nas bezne kupuju) ale zatial som to narval do kazdej krabice, aj ked priznavam ze sem tam bolo treba viac sily. Ono ten plast je ovela maksi ako ten na krabici a ked potlacis prstom stred, tak deformacia vacsinou umozni krytku zalozit.
Ale kedze pouzivam vacsinou krabice od Koposu, neriesim tu kompatibilitu tak casto - ale viem si pomoct ked treba.