ferrz
25.09.11,21:02
Zdravím

Viem že sa to už tu podobná téma riešila ale chcel by som vás poprosiť o radu pri nasledovnom probléme.

Chcel by som zatepliť klasický trámový strop na staršom rodinnom dome. Zatepľovať plánujem zhora a povalu chcem zachovať pochôdznu. Priestor medzi doskami je len 15 cm. Je nutné dávať pod min. vlnu paronepriepustnú fóliu?Nebude sa medzi fóliou a doskami zrážať vlhkosť pri takej tenkej izolácii? Alebo mám do 15 cm priestoru napchať väčšiu hrúbku min. vlny?

Ďakujem za každú radu a postreh
drozdm
25.09.11,20:27
ja mam tramy 20cm a budem to riešiť aj izolaciou križom .medzi tramy 18 cm a odspodu to podbjem latou 5cm a medzi ne dam 5 cm. .Povalu mam pochôdznu a debnenu
Jarka Č.
25.09.11,22:21
Čiže chcete dať vlnu len medzi trámy? To je polovičné riešenie!
Odporúčam dať medzi aj ponad ne, pričom dáte krížom nový rošt, na ktorý potom dáte dosky alebo OSB dosky s medzierkami. Parozábrana v zásade nie je nutná, ak to zhora neutesníte doskami, najmä tými OSB-čkami nie.
Zospodu stropu máte čo? Rákos s omietkou? Alebo nejaké dosky s omietkou? Ide o to, aby konštrukcia bola vzduchotesná, nie deravá. To by potom utekalo neriadene veľa tepla a aj vlhkosť by sa zrážala vo vlne.
Ak zospodu nie je uspokojivé riešenie, odporúčam urobiť SDK strop s parozábranou. Alebo niečo ako tu: http://pasivnydom.blog.cz/0911/oplastovanie-z-vnutornej-strany-strop
220870
26.09.11,03:39
Idem urobiť následovne.Mám skladbu ktorú nebudem búrať,omietka, palach,doska medzera 18cm,doska.
dám 20 cm polystyrénu +2x sieť s lepidlom.Na to volne poukladám OSB dosky,len tam kam potrebujem chodiť.tj od výlezu do podkrovia ku komínu.Zospodu SDK+ parozábrana+ sklená vata 10-15cm.
ferrz
26.09.11,13:46
"Ide o to, aby konštrukcia bola vzduchotesná, nie deravá. To by potom utekalo neriadene veľa tepla a aj vlhkosť by sa zrážala vo vlne."
Jarka akú konštrukciu máš na mysli? Zospodu neplánujem dávať SDK. Zospodu mám rákos s omietkou. Zhora budú dosky, ale tými sa to utesniť nedá ani keby som chcel, stále je medzi nimi mezera. Problém je že ani roštom do výšky sa to veľmi ťahať nedá, lebo nízko nad doskami-zákrytom sú ďalšie trámy. Asi medzi trámy napchám na tento rok len staré handry a ďalej sa uvidí :)
Jarka Č.
27.09.11,20:12
"Ide o to, aby konštrukcia bola vzduchotesná, nie deravá. To by potom utekalo neriadene veľa tepla a aj vlhkosť by sa zrážala vo vlne."
Jarka akú konštrukciu máš na mysli? Zospodu neplánujem dávať SDK. Zospodu mám rákos s omietkou. Zhora budú dosky, ale tými sa to utesniť nedá ani keby som chcel, stále je medzi nimi mezera. Problém je že ani roštom do výšky sa to veľmi ťahať nedá, lebo nízko nad doskami-zákrytom sú ďalšie trámy. Asi medzi trámy napchám na tento rok len staré handry a ďalej sa uvidí :)

Vzduchotesnosť je treba na vnútornej strane stropu. Omietka ju spravidla zaručuje, pokiaľ je bez trhlín. Toto nebezpečenstvo hrozí najmä u domov, kde je len zavesený SDK na trámoch, a nedala by sa prelepená parozábrana.
ferrz
28.09.11,19:50
Nakoniec som sa rozhodol nasledovne: Najprv predsa len dám parozábranu s hliníkovou vrstvou. Nielen na dole, ale aj na boky - na trámy do výšky cca 5 cm. Na to pôjde 14 cm isover domo medzi trámy a na to krížom 10 cm opäť isover-u, aj ponad trámy. Pochôdznosť povaly doriešim neskôr inak. Ak by mal niekto nejaké postrehy, budem len rád ak mi ich napíšete. Jarka, bude to OK ak sú sem tam aj nejaké trhliny v omietke?
martinik60
28.11.16,15:10
Jednoznačne fúkaná MINERÁLNA VLNA. Nehorľavá, bez chémie, minimálny zásah do konštrukcie TS (z povale sa otvoria 2 dosky), hotové za pár hodín. Ušetríš 30 % nákladov na kúrenie!
myma
29.11.16,07:05
5 rokov stará posledná odpoveď pred tebou